Pensiunea Casa Traiana

înscris/ă în 12.02.10
FEB-2019
REGIM MASĂ Mic dejun inclus. Am servit celelalte mese la rest

Foarte mulțumiți!

În vacanța intersemestrială a copilului am ales ca destinație Inima Transilvaniei pentru prima oprire alegând pensiunea CASA TRAIANA din Alba - Iulia.

După o scurtă oprire la Cetatea Alba Carolina GPS-ul ne-a condus către pensiune intrarea dinspre strada principală facându-ne să fim puțin neîncrezători. După parcarea autoturismului în parcarea auto proprie a pensiunii am mers la recepție fiind primiți cu căldură de către recepționeră, care ne-a transmis că pentru dacă vrem să servim masa de seară este o mică problemă, bucătarul fiind nevoit să plece puțin mai devreme în jurul orelor 16. Nu am comentat și am transportat bagajele în cameră după care am coborât la masă. Recepționera care ținea și loc de ospătar ne-a recomandat o ciorbă specific ardelenească pe care atât eu cât și soția am apreciat-o, primind un bol întreg, specific ardelenilor din câte am înțeles de la alți prieteni cazați anterior în Ardeal.

În cele două nopți cât am stat la această pensiune am fost foarte mulțumiți de felul în care am fost tratați deși în prima seară era singurii oaspeți din pensiune. Cu toate acestea căldura pot spune că a fost sufocantă fiind nevoiți să o reducem din termostatul caloriferului.

Ce m-a impresionat a fost modul cum a fost decorată pensiunea cu picturi rustice ce te duc în antichitate pe vremea stăpânirii romane, aceste picturi găsindu-se pe holurile pensiunii, pereți casei scărilor precum și în sala de mese.

Referitor la poziționarea pensiunii menționez faptul că aceasta este amplasată într-o zonă liniștită în care te poți plimba liniștit pe stradă seara cu familia.

Bineînțeles că nu totul poate fi roz însă ceea ce ne-a deranjat pe perioada șederii nu a ținut de personalul pensiunii ci de persoanele care s-au cazat în cea de-a doua noapte a șederii noastre care au dovedit că unii dintre conaționalii noștri nu prea au bun simț și respect față de ceilalți turiști cazați făcând zgomot pe holuri încă de la rele 06 dimineața.

Cu toate că acest aspect ne-a deranjat recomand cu căldură această pensiune în cazul în care doriți să poposiți prin capitala simbolică a României Mari.

Impresii încărcate de ph_75_bfc in 10.02.2019 21:20:26

Validat / Publicat: 10.02.19 21:59:34

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: Cluj-Napoca, Prislop, Rânca, Mamaia, Eforie Sud, Mangalia
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria (Albena, Constantin și Elena, Sunny Beach), Turcia (Kusadashi), Grecia (Halkidiki)

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ph_75_bfc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2700 PMA (din 5 voturi) nota2

[10.02.19 21:44:16]

Bună recomandarea

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 82&ridAnt=92352

• Cazare in delegatie (Oct.2009) - punctaj satisfactie: 9.25 (scris in 19.10.09 de alexandruduma din TIMISOARA) - RECOMANDĂ