ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2019
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 23.01.11
JUN-2017

Sergüzeşt Otel, un loc cu stil

Calatorind de atatea ori la Istanbul, ne-am intrebat unde puteam face si noi plaja intr-o metropola aglomerata si raspunsul a venit tot de pe Google: plaja Yorukali de pe insula Buyukada!

Bun, gasisem raspunsul dar doream poze si recenzii, lucruri care n-au fost prea convingatoare, mai ales ca Buyukada are cateva plaje de oferit si nu stiam pe care sa le alegem. Am ramas totusi la plaja Yorukali si pasul urmator aera sa cautam cazare, un alt lucru dificil deoarece preturile cazarii pe insula sunt destul de piperate raportate la cazarile de pe peninsula istorica.

Pusesem ochii pe o proprietate destul de aratoasa, o casa veche restaurata si inconjurata de leandrii dar si pretul era pe masura, 70 euro camera dubla. La Asur, camera tripla era 60 euro, dar Booking-ul a venit cu o oferta pe ultima suta de metri, de 48 euro camera la Sergüzeşt si n-am ratat ocazia s-o rezerv, chiar si pentru o singura noapte.

Dupa cazarea la hotel Asur, am luat vaporul si ne-am bucurat mirosul marii si privelistea drumului, cu destinatia Buyukada. Era prima data cand mergeam aici si poate doar preturile mari la cazare si mancare, umbreau putin nerabdarea de a o vizita.

Nu am sa pierd vremea cu descrierea insulei, e o destinatie splendida, iar dupa sejurul din vara anului acesta unde am cazare 3 nopti, poate o sa am informatii destule ca sa-i fac un review complet.

Am gasit hotelul destul de usor, dupa ce in prealabil am parcus drumul cu ''Sfantul Street View'' de cateva ori, luandu-mi si niste repere ajutatoare. La sosirea noastra am fost intampinati de catre proprietarii hotelului, care au fost foarte prietenosi si cumsecade, schimbandu-ne camera cu una mai mare.

Camera era foarte spatioasa si cu un balcon generos, dotarile si amenajarea camerei fiind superioare, nu prin pretul decoratiunulor, car prin bun gust. Aveam un expresor cu pastile din partea casei, apa, ceai, o baie spatioasa si foarte curata, o priveliste spre ceva ce semana cu o piata de marfuri partial pustie, un pat imens cu asternuturi de un alb imaculat si mirosind frumos, ce sa ne mai dorim altceva? Am facut un dus rapid, ne-am improspatat si am pornit la drum spre plaja, soarele nu prea tinea cu noi, dar de ce sa pierdem timpul?

Plaja Yorukali o sa fie obiectul unui post separat, deoarece este si pacat sa nu veniti aici, daca aveti cazare pe insula, chiar si pentru o noapte si de aceea ne intoarcem si noi aici... Dupa plaja, masa in oras si plimbarea cu trasura, ne-am intors la hotel, avand prilejul sa-l exploram in liniste...

Am fost intampinati de catre un domn foarte amabil, var cu proprietarii si care ne-a aratat proprietatea, in spacial sala de mese foarte deosebit decorata si cu bun gust. A doua zi, acelasi domn ne-a pregatit un mic dejun copios si indestulator, imagine desprinsa din pozele cu mic dejunul turcesc autentic, de pe net. Noi paream ca suntem cam singurii locatari, iar intreband gazda, ne-a spus ca marea majoritate vin in iulie si august cand apa e mai calda, deci turistii veneau tot pentru plaja. Am mancat, ne-am luat ramas bun de la acest om foarte amabil, dar care nu prea stia engleza, ce stiam noi turca si el putina engleza, ne-a ajutat destul si asta nu l-a impiedicat sa fie o gazda desavarsita.

Uitasem, dimineata cand ne-am trezit, se auzea un usor zumzet de afara si cand ne-am uitat pe geam, piata pustie de aseara era plina ochi, marfuri de tot felul, multicolore si miroseau pana la noi... Fructe, dulciuri, mezeluri, legume, branzeturi, covoare si presuri traditionale, o piata de joia care atragea prin marfuri si preturi, oameni chiar si de pe partea asiaica den Bostanci, Kartal sau Tuzla, care veneau cu acele cosuri pe roti si cumparau, ei stiau ce... Privelistea era splendida, mai ales ca fiecare isi facea reclama la marfa, baietii cu ceai sau cafea se plimbau printre vanzatori, femeile soseau la cumparaturi chiar si calare pe scutere electrice cu trei roti...

Ce sa mai, chiar a meritat aceasta experienta, iar cafeaua bauta pe balcon in aceste mirosuri, zgomote si privelistea unei piete traditionale, a facut ca acest scurt sejur sa fie de neuitat.

Nu mica mi-a fost surprinderea recent, sa vad aceasta deosebita proprietate Sergüzeşt Otel fosta resedinta a unui grec bogat, sa fie platou de filmare a unui serial turcesc scos de Netflix, ''THE PROTECTOR''. Serialul este unul fantastic, filmat in Istanbul si recomand nostalgicilor orasului. Deci dintre sute de proprietati de pe insula, acest hotel a fost alesul! Aferim, ca sa zic asa proprietarilor care au investit o gramada de bani in renovarea cladirii!

Trimis de ireedeejay in 09.02.19 12:37:37
Validat / Publicat: 09.02.19 14:23:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ireedeejay); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Sergüzeşt Otel Büyükada
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 51.00 EUR pe cameră

[09.02.19 14:23:14]

@ireedeejay: pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Mutat în rubrica "Serguzest Otel [Buyukada], ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

ireedeejayAUTOR REVIEW
    [09.02.19 14:50:09]

@webmaster26: In primul rand, multumesc pentru suplimentarea numarului de poze. In al doilea rand, markerul pentru locatie trebuie mutat in stanga acolo unde apare pe harta Serguzest Otel Buyukada.

In al treilea rand cu tot respectul, trebue sa fac cateva precizari: Cine doreste cazare pe insula, vede numele hotelului din review-ul meu si citindu-l se hotaraste sa rezerve cazare aici sau nu... M-am dus pe insula pentru plaja, urmand sa scriu un review separat pentru acea locatie. Intamplator, chiar lang hotel este o piata care se poate vedea de la fereastra/balcon... nu m-am dus special pentru aceasta piata si nu cred ca s-ar duce cineva pe insula special pentru a face piata aici... Am descris cu lux de amanunte acest loc de cazare si imprejurimea imediata. Dupa cum am si scris, pentru insula in sine am sa fac un alt review atunci cand o sa am destule informatii si am sa o fac dupa sejurul viitor din August. Daca va referiti la pozele pe care le-am postat in drum pe insula, le pot sterge si sa ramana strict cele de la hotel, dar tinand cont ca langa hotel era o piata pe care o vedeam de la geam, nu cred ca acele poze strica sau umbresc cu ceva postarea acestui hotel. Am experienta destula in citirea review-urilor locatiilor care ma intereseaza, iar o informatie-doua in plus legate de zona si imprejurimi, nu le pot considera decat plusuri si benefice la un review, complet in acest fel. Degeaba descriu un hotel de 5 stele, aflat in Ferentari sau Soho si abia tarziu vede turistul unde a ajuns. Sincer nu prea am priceput unde am amestecat impresiile de cazare cu cele de calatorie... Am scris un review in care am descris drumul care t duce prin zone frumoase, zona insulei, cazarea si imprejurimile. Daca va uitati la marea majoritate a locatiilor de pe Booking, in poze acestea adauga si imprejurimile hotelului, ce se viziteaza, nu fac referire strict la cladirea hotelului sau camere...

Data viitoare pot scrie ceva de genul: Hotelul este pe strada Viisoarei nr. 5, stanga cum urci pe strada, are doua etaje, e curat, mancare buna si oameni primitori. Recomand!

cosminap
    [09.02.19 15:19:09]

Pe insulă ați ajuns cu mașina? Pe un ferry, firește! ????

PS Am început să vizionez serialul! ????

nrs †
    [09.02.19 15:55:49]

nu se poate ajunge cu masina acolo, sunt numai masinile utilitare. turistii se plimba pe jos sau cu trasura

cosminap
    [09.02.19 16:48:08]

@nrs: așa citisem și eu, dar mă gândeam că... ????

ireedeejayAUTOR REVIEW
    [09.02.19 17:19:16]

@cosminap: Exact, doar cu vaporul de "navetisti", dar cat de frumoasa este plimbarea! ????????☺☺

O idee excelenta referitor la serial, pacat ca sunt putine episoade... astept feedback-ul! ????????

cosminap, ireedeejay