ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2019
ÎNSCRIS: 12.02.10
FEB-2019

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Dezamăgitor. Nu merită să vă ratați concediul, păcat de locație

În vacanța intersemestrială a copilului am zis să ne luăm concediu atât eu cât și soția și să mergem în inima Ardealului. Am vizitat întâi Alba -Iulia unde am fost cazați 2 nopți la Casa Traiana o pensiune discretă într-o zonă liniștită cochetă de care am rămas plăcut impresionați.

După șederea la Alba-Iulia am plecat către următorul popas, unde după o scurtă vizită la Salina Turda a început coșmarul la Pensiunea turistică VERDE din Cluj-Napoca unde rezervasem o cameră triplă pentru două nopți în perioada 05 - 07.02.2018.

Deși cu o zi înaintea sosirii confirmasem rezervarea și am ajuns la cazare în jurul orelor 17:30 am fost neplăcut surprinși să constatăm că în plină iarnă cu temperatură exterioară de 4 - 5 grade, în cameră nu erau mai mult de 10 - 12 grade, iar caloriferul era precum gheața.

Am coborât să luăm masa și am adus la cunoștință recepționerei că nu avem căldură însă aceasta ne-a crezut probabil veniți de undeva pe unde nu prea s-a inventat căldura și a încercat „să ne ducă cu zăhărelul” spunându-ne să stăm liniștiți că vom avea căldură însă termostatul nu a considerat de cuviință să pornească centrala întrucât este o temperatură optimă. Am rămas contrariat dar am servit masa și am mers în cameră unde am găsit aceeași situație.

Am așteptat până la orele 20: după care constatând o lipsă crasă de respect față de clienți am mers din nou la recepție și i-am cerut imperativ recepționerei să pornească centrală pentru că totuși suntem veniți de pe drum și am vrea să facem un duș.

Recepționera a încercat să îmi facă o demonstrație jalnică, deschizând geamurile biroului în care era montată centrala pentru ca să se răcească, ca și cum eram eu nebun și de fapt era prea cald deși i-am spus că rămăsesem îmbrăcați cu hainele de pe drum și îmi înghețase pulpele picioarelor.

Și ce să vezi, MINUNE, după ce am urcat în cameră caloriferele au început să se încingă de nu puteai ține mâna pe ele, amorțindu-se puțin camera și simțindu-se cum se spune miros de căldură.

Dar cum o minune nu ține mult prea mult, după ora 22 caloriferele au început să se răcească subit și nu știu dacă sau mai încălzit până dimineața pentru că tot în frig ne-am trezit.

Am mers la micul dejun după ora 08:30 și am purtat o discuție cu angajatul recepției care intrase de serviciu constatând că acesta știa despre problema mea, întrebându-mă „sunteți cazat la camera 14?”. Acesta a început să mă prostească că mai târziu va veni la cameră să aerisească caloriferele însă a renunțat repede la idee văzând că am habar, din discuție concluzionând că este o politică a pensiunii reducerea cheltuielilor cu orice preț.

Poate nu vă vine să credeți dar solicitând angajaților să îmi dea telecomanda de la aerul condiționat pentru a folosi sistemul pentru încălzirea camerei mi s-a transmis că telecomenzile de la toate camerele sunt probabil la patron, iar la sugestia să lase centrala pornită și să oprească din termostate caloriferele în camerele fără cazare mi s-a spus că nu este posibil fiindcă se plătește foarte mult la gaze, ca și cum noi am fi stat gratis, nu am fi achitat doar pentru cazare 180 lei într-o zonă de periferie a Clujului. Pentru a suplini încălzirea camerei ni s-a spus că ni se va da un calorifer electric, refuzând bineînțeles, și hotărând să plecăm.

Deși rezervarea fusese făcută pentru 2 nopți am hotărât să plecăm către casă, neîntâmpinând probleme din partea recepționerei căreia i-am cerut să ne întocmească factura pentru cazare și masă.

Surprizele nu s-au oprit aici. deși cu ocazia rezervării am întrebat dacă ni se eliberează factură și bon fiscal confirmându-ne că evident se vor elibera, când am achitat factura cu, cardul nu ni s-a emis bon fiscal fiind prostiți în față că bonul de card ține loc de bon fiscal și că nu se poate elibera decât bon nefiscal fiindcă ei nu au banii cash ceea ce ma stupefiat.

Insistând să ne elibereze bon fiscal pentru decontare la angajator și demonstrându-i, dacă mai era nevoie, că la Alba-Iulia am achitat tot cu cardul și ni s-a eliberat bon fiscal, angajata pensiunii ne-a înmânat un BON NEFISCAL, pe care l-a ștampilat la cererea noastră, spunându-ne că dacă nu ne decontează să ne sune cei de la contabilitate de la angajator pentru a rezolva ea situația. Bineînțeles că dumneaei nu știa faptul că eu lucrez în cadrul Poliției Române și că am realizat că nu are casa fiscalizată și probabil că nici facturile nu le înregistrează neeliberând bon fiscal, dar asta se va rezolva ulterior bineînțeles.

Terminând cu descrierea acestei situații neplăcute pot spune că, camera în care am fost cazați era cochetă, îngrijită și foarte curată cu mobilier nou. Un punct negativ ar fi baia care avea scurgerea înfundată la duș, în momentul în care te spălai băltind apa vreo 3 centimetri în cabina de duș iar dacă nu erai atent îți cădea în cap sistemul de fixare a parei dușului care nu era fixat foarte bine în diblii din peretele cabinei.

Masa servită a fost ok și ca preț, servire și calitativ.

Un alt aspect negativ ar fi incorectitudinea informării turiștilor în descrierea de pe pagina pensiunii unde apare că se pot parca autoturismele celor cazați în parcarea pensiunii supravegheată video. În realitate parcarea se face pe stradă pe un loc viran învecinat pensiunii iar așa-zisa supraveghere video era reprezentată de o singură cameră video care după orientarea sa părea că surprinde doar poarta de acces dinspre bucătărie.

Pentru a nu crede că sunt o persoană cu pretenții nejustificate puteți citi și celelalte review-uri scrise de mine nicăieri nefiind mai dezamăgit decât această locație din Cluj-Napoca.

Trimis de ph_75_bfc in 09.02.19 00:30:53
Validat / Publicat: 09.02.19 09:11:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ. A mai fost în/la: Alba Iulia Pensiunea Turistică CASA TRAIANA

VIZUALIZĂRI: 264 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ph_75_bfc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

[09.02.19 09:08:46]

Mutat în rubrica "Pensiunea Verde, CLUJ" (nou-creată pe sait)

[09.02.19 09:11:06]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 58&ridAnt=92322

[09.02.19 09:54:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

ph_75_bfcAUTOR REVIEW
    [10.02.19 20:33:35]

@webmasterX: Da poziționarea GPS este bună.

ph_75_bfc