ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2019
JAN-2019
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Început excelent la prima vizită în Puglia... cazare excelentă lângă Bari Centrale

În dimineața zilei de 30 ianuarie eram la aeroportul Otopeni și mă gândeam în ce oraș să caut cazare pentru startul escapadei de 8 zile în regiunea Puglia din Italia, Bari sau Lecce? Prognoza meteo fiind cam ciudată am ales să încep cu 2 seri de cazare în Bari, undeva aproape de Bari Centrale, zona Piazza Aldo Moro. Aici există avantajul celor doar 2-3 minute de mers din casă până la gară în caz că te grăbești să prinzi trenul/autobuzul spre Matera, Alberobello, Taranto, Lecce, Ostuni sau Barletta. Zis și făcut așa că până la urcarea în avion am făcut rezervarea la B&B Grace Luxury, aflată la etajul 6 al unui bloc de pe Via Raffaele de Cesare nr. 16.

La aeroportul din Bari am luat autobuzul urban 16 (face cam 45 de minute până la Bari Centrale dar biletul este ieftin, 1.5 euro la șofer sau 1 euro de la casa de bilete), aflat la 10 metri în stânga ieșirii terminalului sosiri, loc de unde pleacă și microbuzele rapide Cotrap Tempesta care ajung la Bari Centrale în circa 20 de minute dar la care biletul este 4 euro, acestea având și avantajul că nu sunt agglomerate ca autobuzul 16.

Se poate alege trenul către Bari sau Barletta iar acesta costă 5 euro, timpul de mers până în Bari fiind de 14 minute. Am coborât la capăt de linie în Piazza Aldo[Or. ] Moro și după maxim 100 de pași, cam la ora 13.30, am ajuns la intrarea în blocul unde rezervasem cazarea.

Am sunat proprietarul de la B&B Grace Luxury pe WhatsApp așa cum era consemnul în caz ca ajungeam înainte de ora 14.00 și în maxim 5 minute acesta a venit jos pentru a mă prelua. Prezentarea modului de acces în clădire nu a durat mai mult de 1 minut, exact cât am urcat cu liftul, apoi am luat in primire camera cu balcon rezervată.

Structura are două camere dintre care doar una dispune de balcon. Holul de intrare este amenajat ca zonă de servire a mesei unde găsim un minibar de unde fiecare se putea servi cu apa minerală la 500 ml, iaurtul cu fructe și sucul natural la cutiuțe de 250 ml. Tot cu autoservire era zona în care se găseau croisante, prăjiturele pufoase, covrigei pugliezi, arahide și biscuiți sărați. Exista acolo un automat cu capsule de cafea precum și o cană de fiert apă pentru ceai, fiind disponibile 4-5 sortimente de ceai.

Există o cameră separată la care toată lumea are acces unde se poate folosi un cuptor electric precum și o combină frigorifică. Tot acolo se găsesc o serie de căni, pahare precum și ustensile de bucătărie.

Camera are un aspect optimist și este luminoasă, patul este mare și cu o saltea de duritate medie. Pilota este subțire dar călduroasă. Există suficiente surse de lumină în cameră iar TV-ul cu multe canale digitale terestre este montat pe perete chiar în fața patului. Exista un dulap mare pentru haine și trolere, prevăzut cu oglinzi, un dulap cu 3 sertare mari pentru lenjerie precum și un birou (pe care găsiți pahare precum și ceșcuțe de cafea cu lingurițe) cu 2 scaune. Camera are un mic calorifer precum și aer condiționat pe care nu l-am pornit.

Baia este mare și elegant finisată, fiind prevăzută cu o cabină de dus cu hidromasaj. Exista un uscător de păr puternic precum și consumabile uzuale (săpun lichid, pliculețe de șampon precum și hârtie igienică). Prosoapele sunt în stare foarte bună și impecabil de curate. Boilerul pentru apă caldă acționează rapid și nu sunt probleme cu reglarea temperaturii apei la duș sau pentru spălarea mâinilor. Caloriferul din baie (care este și suport de prosoape) este acționat electric și are un randament termic foarte ridicat fiind extrem de util la final de ianuarie.

Balconul are o măsuță și două scaune și permite o vedere laterală de sus către piața din fața Bari Centrale. Vederea este liberă și dă o senzație de mult spațiu atunci când ieși din cameră pe balcon să respiri o gură de aer proaspăt.

Nu am avut probleme cu vecinii din B&B care au fost foarte discreți iar dinspre strada circulată din fața blocului nu au ajuns la mine zgomote deranjante.

Centrul comercial al orașului, plin de agitație până noaptea târziu începe la circa 50 de metri de ieșirea din bloc. O să găsiți aici, grupate într-un pătrat cu latura de 1 km, cam toate magazinele de haine și bijuterii care la noi le găsim prin mall-uri. Atmosfera din oraș este relaxată, dar și sigură, chiar dacă pe stradă nu apar foarte multe forțe de ordine.

Centrul vechi al orașului (aflat spre malul mării) începe la circa 900 m de B&B Grace Luxury, imediat după ce se termină zona comercială centrală modernă.

Concluzia mea este că, pentru cine vrea să ajungă rapid la gară dar și în centrul vechi sau nou al orașului Bari, B&B Grace Luxury reprezintă o opțiune recomandabilă cu căldură mai ales că are un raport excelent preț-calitate.

Trimis de ultrasro in 08.02.19 22:18:45
    Validat / Publicat: 09.02.19 08:23:41

VIZUALIZĂRI: 1470 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Castelul din Bari

[09.02.19 08:22:54]

Mutat în rubrica "B&B Grace Luxury, BARI" (nou-creată pe sait)

[09.02.19 08:46:28]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;