ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2019
ÎNSCRIS: 08.10.12
JAN-2019

Incepand cu anul 2019, Bulgaria introduce vigneta electronica

"Sparg gheata" in anul 2019 cu un articol care aduce o veste buna pentru toti cei care tranziteaza sau au destinatia finala Bulgaria, cu autoturismul: vecinii nostri au trecut, in sfarsit, la vigneta electronica.

Incepand cu 1 ianuarie anul curent, se pot achiziţiona la punctele de frontieră sau la ghiseele CNAIR-ului bulgaresc, vignete electronice pentru teritoriul bulgaresc la acelasi tarife cu cele din 2018.

In plus, incepând cu aceeasi data, cu titlu de noutate, s-a introdus și vigneta week-end pentru autovehicule cu masă totală maximă până la sau egală cu 3,5 tone, care este valabilă de vineri 12:00 până duminică 23:59. Aceasta costă 10 leva.

Lipirea vignetei, cea imprimată pe hârtie, pe parbrizul autovehiculului nu mai este obligatorie INSA, desi vignetele autocolante imprimate pe hârtii, achiziționate în cursul anului 2018, și al căror termen de valabilitate expiră în 2019, își vor păstra valabilitatea, conducătorii auto SUNT OBLIGATI să le păstreze lipite pe parbrizul autovehiculului, până la data la care le va expira valabilitatea.

Mai multe informatii utile se pot obtine de pe site-ul oficial al CNAIR-ului bulgaresc - www.bgtoll.bg, care ARE si traducere in limba romana, inclusiv rubrica de Q&A.

Eu am intrat sa fac o simulare si m-am bucurat cand am vazut ca vigneta se poate plati inclusiv on-line, pe pagina securizata (https//) ori prin aplicatia mobila dedicata, asa ca vigneta o sa fie mult mai facil de procurat (inca nu am uitat cat am umblat la sfarsitul lui decembrie 2018 dupa vigneta, pe la toate benzinariile din Ruse).

Nu am gasit nimic referitor la plata la benzinarii, probabil ca inca nu este posibil acest lucru.

Avand in vedere ca veti avea de stat la o coada mai putin (daca veti plati on-line),

Drumuri bune va ureaza black_mamba!

Trimis de black_mamba in 06.02.19 21:14:33
Validat / Publicat: 06.02.19 21:28:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2850 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.02.19 21:26:41]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul către sudul litoralului bulgar, #CU MASINA IN ZONA BURGAS [SUD] - #LITORAL SUD" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

serenity10
[08.05.19 10:52:24]

Achizitionat online vigneta pentru Bulgaria cu ajutorul cardului de salarii. Confirmare imediata si verificare ulterior pe site. De retinut, multe controale in trafic pentru aceasta. In data de 4 mai, am intalnit 4-5 echipaje pe traseul Varna - Ruse.

Mirabeau
[14.06.19 10:25:33]

Idem: am crezut că sunt într-un film de groază...

Mirabeau, serenity10
Alte articole din această RUBRICĂDrumul către sudul litoralului bulgar: