ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2019
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
MAY-2017

Cazare la Marea Adriatică

În circuitul nostru balcanic din 2017 ( vezi impresii) am făcut un popas de o noapte în oraşul- staţiune Durres de pe litoralul albanez. Pentru asta am ales un hotel care să fie aproape de plajă şi nu prea departe de centrul oraşului. După mai multe căutări pe Booking.com am găsit ceva convenabil pe Rruga Taulantia, o stradă paralelă cu litoralul, la nici 100 de metri de hotel.

Hotelul se numeşte Nais Beach şi este amplasat la capătul străzii amintite mai sus (partea de nord-vest), în apropierea unei mici plaje cu nisip. Principalele obiective turistice sunt la aproximativ 1000 de metri de hotel. Nu sunt prea multe obiective de vizitat în Durres, dar nu pentru asta am făcut aici un popas, ci pentru a ne face o idee despre litoralul albanez.

În jurul hotelului sunt foarte multe restaurante şi terase, mai ales în apropierea plajei. Pe strada Rruga Taulantia sunt multe magazine pentru cumpărături, dar şi restaurante, baruri şi terase. În capătul opus al străzii (partea de est) se află parcul oraşului Durres şi unele obiective turistice.

Hotelul este o clădire cu 10 etaje, are la parter un bar, un magazin de suveniruri şi un magazin ”tabacos”. Are o parcare subterană, dar se poate parca fără probleme în faţa recepţiei, aceasta funcţionând non stop. Parcarea din faţa recepţiei este delimitată de un zid din beton şi este păzită.

Recepţia este situată la parter şi are un spaţiu de aşteptare mare, prevăzut cu fotolii şi canapele din piele. Tot în acest spaţiu se află şi barul, unul mare şi dotat cu foarte multe băuturi alcoolice şi non alcoolice. Hotelul are foarte multe camere duble, twin, suite, dar şi camere de familie. Accesul în camerele superioare se face cu două lifturi moderne şi foarte frumoase. Noi am avut o cameră dublă la etajul III, dar, din păcate, cu vedere la oraş. Am fi preferat una cu vedere la mare, dar nu am cerut schimbare.

Camera foarte curată, paturi confortabile şi lenjerie impecabilă. Mobilă nouă şi bine întreţinută, perdele frumoase şi curate. Camera dotată cu televizor cu ecran plat cu transmisiune prin cablu, dar în afară de sport nu prea aveai ce să vezi. Frigiderul mic, specific hotelurilor, dar destul de eficient. Internetul a funcţionat impecabil în toate spaţiile hotelului. Ce nu mi-a plăcut a fost faptul că pardoseala avea gresie şi mie îmi place ca pardoseala să fie mochetată.

Baia, nu chiar mare, dar foarte curată şi dotată cu tot ce trebuie. Prosoape multe şi curate, hârtie la discreţie, săpun, gel de duş, şampon, uscător de păr şi, ceva ce m-a surprins, baia avea şi bideu. Apă caldă non stop, instalaţiile sanitare noi şi în bună stare de funcţionare.

Restaurantul a fost punctul forte al şederii noastre la hotel Nais Beach. Se află la etajul I al hotelului, într-o sală frumoasă, cu tablouri pe pereţi şi cu vedere la mare. Mese curate şi scaune tapiţate, mochetă pe jos. :P

Micul dejun ni s-a servit ”bufet suedez”şi a fost extraordinar de bogat; lapte fiert, lapte bătut, iaurt, smântână, cereale de mai multe feluri, salam, şuncă, roşii, castraveţi, ardei, omletă, ouă fierte, zacuscă, salată de vinete, peşte afumat, peşte marinat, portocale, banane, mere, kiwi, prăjituri... Ce păcat că atât eu şi soţia nu obişnuim să mâncăm dimineaţa şi ne-am mulţumit cu un pahar de lapte şi un fruct.

Personalul a fost din cale afară de amabil, începând cu paznicul de la parcare, continuând cu cei de la recepţie şi apoi cu cei de la restaurant. Vă recomand acest aceast hotel din Durres cu un excelent raport preţ-calitate.

Trimis de traian.leuca † in 05.02.19 16:07:55
Validat / Publicat: 05.02.19 18:28:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBANIA.

VIZUALIZĂRI: 3833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Nais Beach Hotel din oraşul Durres, Albania.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.00 EUR pe cameră

webmaster26 [05.02.19 18:27:36] »

@traian. leuca: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Nais Beach Hotel, DURRES" (nou-creată pe sait)

traian.leuca † [05.02.19 18:44:47] »

@webmaster26: Coordonatele sunt ok.

Zoazore