ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2019
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 23.01.11
JUN-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 3.5

Ersu Hotel, un loc cu istorie

Din dragoste pentru acest oras, am decis sa facem cununia religioasa tocmai aici in Istanbul intr-un cadru exotic si plin de istorie. Am sa scriu in detaliu aceasta aventura plus multe altele si un ghid complex al orasului, intr-un jurnal de calatorie, o carte pe care daca adun resursele necesare de 400 euro, am sa o tiparesc in cateva exemplare pentru inceput si sa caut sponsorizare pentru suma necesara tiparirii altor 150-300 de exemplare. Acum sunt in cautarea unor harti ale orasului, harti oferite gratis de care Municipalitate hotelurilor, pe care sa le ofer gratis si eu, la fiecare exemplar cumparat. Daca ajung in vara in Istanbul, am sa cer audienta Primarului Istanbulului si sa-i prezint proiectul, bine era sa-i prezint cartea tiparita, pentru a ma sponsoriza cu harti sau sponsorizarea restului.

In fine, am o pasiune sora cu obsesia cu acest oras si de aici si ideea cununiei aici, doar noi si nasii. Am cautat cazare mai ieftina pentru a minimiza cheltuielile, destule pot spune si deoarece nu am gasit impresii confingatoare sau poze destune nici pe TA, am decis sa risc si bine am facut! Am rezervat pe Booking.com cazare pentru 8 nopti si pot spune ca nu mi-a fost reusine cu aceasta locatie care mi-a fost casa pentru a trece mireasa paragul.

Am mai fost aici dupa cateva luni in iarna si conditiile camerei sau mancarea erau neschimbate, adica excelente, cu toate ca erau in extra-sezon.

Hotelul este basic, ceea ce si cautam, nu a costat mult fata de altele din zona si am fost multumit de rezultat. Dupa cum am mai spus si chiar daca ma repet, zona Gülhane face toti banii, raportat la pozitia fata de majoritatea obiectivelor, tramvai, Marmaray, farmacie si marketuri. Cum hotelul imi satisfacea necesitatea pentru acel moment, bani putini, pozitia preferata, nu poteam rata ocazia. In trecut, in 2013, am stat la Hotel Erboy, pe care in 2015 l-am gasit tot scump, in schimb la parter era un frumos restaurant traditional, Pasazarde Ottoman Cuisine, unde am si tinut receptia cununiei si unde a fost splendid, pot spune cu mana pe inima. Mancarea, atmosfera, oamenii parolisti, au facut ca totul sa decurga perfect in acea seara. Dupa terminarea receptiei, am trecut mireasa prahul hotelului Ersu, situat la cativa zeci de metri, sau cel putin am avut o tentativa s-o trec, din cauza raki-ului... Oricum ziua a fost incununata cu succes, pornind de la hotel, unde la iesirea cu mireasa am avut parte de aplauzele oamenilor din imprejurimea lui si de pe strada, transport, biserica si sedintele foto.

Cum spuneam, hotelul era basic, curat, oameni primitori si de incredere, pozitia excelenta, singura chestie era ca aveam o splendida imagine a unui OSB al unei cladiri in renovare, fix in fata geamului, dar n-a fost capat de tara. Asternuturile si prosoapele se schimbau atunci cand trebuia, sticlutele cu sampon din baie erau aduse zilnic, masa era destula si diversa, nu aveam de ce sa ma cramponez de priveliste. Masa se servea la etajul 1, intr-o sala de mese curata si incapatoare, populata din nefericire cu multi rusi fomisti si aroganti cu scobitoarea in gura. De la etaj am cautat sa obtin si imagini ale imprejurimilor accesand scara de serviciu si nu mica mi-a fost uimirea cand am vazut in spatele hotelului o mica curte cu pietre funerare vechi, oromane si un mic pavilion. Am inteles, era un cimitir vechi dar cat de vechi si cine erau ''locuitorii''? Ctiva ani mai tarziu, documntandu-ma pentru carte si trecand acest cimitir din buricu orasului la obiectivele turistice, m-am dumerit. Cel mai faimos ''locuitor" de aici si ''cazat'' in micul pavilion din curte, era un faimos poet religios otoman Hasan Ünsi Efendi si care murise in 1723. Nu cautati pe net detalii despre el, ca gasiti numai in turca si ganditi-va cat de greu mi-a fost sa scriu descrierea obiectivului... Intrarea in acest cimitir se face dinspre statia Gülhane, iar intrarea in micul mausoleu sa face dupa un orar pe care n-am reusit sa il aflu. Eu am scris despre acest cimitir, fiind o atractie mai neobisnuita aici, printre magazine de suveniruri, restaurante si hoteluri, dar am sa aflu cumva daca se poate intra in acesta.

In 2017 am avut neplacuta surpriza sa gasesc atat hotelul Erboy, restaurantul Pasazade, cat si Hotel ersu, inchise pentru renovare sau vandute. Trist, aceste locatii nu au viata infinita, isi schimba proprietarii sau sunt renovate tocmai cand vrei sa te cazezi acolo si sa revii cu placere intr-un loc primitor. Astazi, acest hotel a fost minunat renovat, complet schimbat atat in exterior cat si in interior, pretul nu este unul foarte mare, raportat la celelalte hoteluri din jur, dar nici mic. De exemplu, diferenta dintre un hotel aflat in zona Cankurtaran, sejur de 8 nopti, parcare si un sejur de atatea nopti la acesta este de vreo 800-1000 ron. Semnificativ pot spune dar mai intra si zona aici, facilitatile ei, etc. Eu aleg zona Cankurtaran pentru viitorul sejur, din considerente financiare, dar hotelul ofera o splendida priveliste spre mare, Bosfor, Moscheea Albastra si Hagia Sophia, de pe terasa de unde se serveste micul dejun iar camerele sunt micute dar par foarte curate. Hotelul, Hanedan Hotel, cu parcare gratis daca am noroc. Sper sa nu se supere cineva daca adaug cateva cadre si de la cununie iar daca nu sunt ok, rog Webmaster sa le stearga.

Trimis de ireedeejay in 04.02.19 23:31:24
Validat / Publicat: 05.02.19 00:22:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 373 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ireedeejay); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P45 Cununie Istanbul
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[05.02.19 00:22:21]

Mutat în rubrica "Sirkeci Ersu Hotel, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

ireedeejayAUTOR REVIEW
[05.02.19 00:25:38]

@webmasterX: Markerul este putin iesit in afara, hotelul este pozitionat intre hotelul Adora si Hotel Olimpiyat, acolo unde apare pe harta Sirkeci Ersu. Multumesc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

ireedeejay