ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2019
OCT-2018
single

Către satisfăcător

la PMM* = 595 CNY

Bilete in primul rand la spectacolul luminilor

Acest hotel a fost casa mea pentru mai putin de 24 ore in drumul de la Yiwu catre Bucuresti. Prima data pusesem ochii pe 2-3 hoteluri aflate pe celalalt mal al fluviului, in centrul financiar al orasului dar, trecand timpul si fiindu mi tot mai clar ca nu voi sta decat o zi in Shanghai si nu doua cum imi propusesem, am zis sa mi iau un hotel in buricul targului ca sa nu mai pierd vremea cu transportul.

Ajuns in gara de langa aeroportul Hongqiao si sub efectul armelor soldatilor ce pazeau peronul si iesirile din gara, m am protapit un fata unui automat, am dat cu degetul si am scos un bilet pentru metrou. Recunosc ca am fost cam delasator si nu prea m am interesat care este cea mai apropiata statie de metrou de langa hotelul meu asa ca norocul a ajucat un rol esential in sanatatea picioarelor mele si numarul de pasi destul de redus pe care a trebuit sa l fac in gasirea hotelului. Aproximez ca de la metrou pana la hotel am facut cam un kilometru. Cu ochii doar in sus ca sa asociez ce vedeam cu pozele de pe booking parca nici nu mi am dat seama cand a cedat pe jumatate una dintre rotitele trollerului si mai mult l am carat decat l am tras pana acolo. In drum am dat si peste un Starbuck’s unde m am odihnit un pic si mi am facut curaj pentru ultimii 200 metri (ulterior mi am dat seama cat de aproape eram).

Hotelul in sine este un pic mai ciudat pozitionat. La bulevard este o intrare mare cu o usa frumoasa rotativa si cand mai ai un pic si te infigi in ea vezi un anunt care iti spune ca intrarea in hotelul de 4 stele e undeva pe lateral. Receptia hotelului aduce mai mult cu cea a unui boutique hotel, mai mica si mai intima, cu bar si o zona de fotolii si canapele. Cred ca au incercat sa dea impresia de luxury dar nu le a iesit foarte bine. Procesul de check in a decurs destul de repede, nici n am clipit si mi au si luat 500y garantie (camera era deja platita din momentul rezervarii), mi au dat cartela si m au trimis pe drumul meu. Probabil ca m au vazut mai istet de nus mi au zis nici incotro sa o iau si nici alte detalii, s or fi gandit ca vreau sa le descopar singur. Noroc ca in camera am gasit un pliant in care iti spunea pe la ce etaj e restaurantul, pe unde se ia micul dejun, ce trebuie sa faci daca vrei sa mergi la sala si tot asa.

Dar toate astea le am aflat dupa ce mi am recapatat suflarea pe care mi am pierdut o cand am dat perdelele la o parte si am vazut privelistea. Hotelul se afla la distanta egala atat fata de Bund cat si fata de armata de zgarie-nori condus de Oriental Pearl si aproape ca este atins de sutele de barje ce trec in susul si in josul fluviului. Odata cu banii platiti pentru camera primesti si un bilet la loja la spectacolul magnific ce incepe pe la ora 18.00 si se termina pe la 22.00. Cred ca ai putea sa ti rezervi o seara in care sa ti tragi scaunul aproape de geam (unul care imbraca in totalitate un perete al camerei) si sa privesti spectacolul acesta.

Dotarile camerei sunt bune, un pic invechite si un pic prea albe. Baia este punctul forte, impartita intre zona de dus care are si ea un geam de sus pana jos (cei mai pudici pot trage jaluzeua din dotare daca li se pare e lumina prea puternica :p), zona de mijloc cu chiuveta, oglinda si produsele cosmetice si zona unde iti citesti ziarul dimineata.

In camera gasesti 2 paturi foarte comode, un birou multifunctional care are si rol de suport de televizor, loc de citit/lucrat si loc de preparar o bautura calda. Tot aici gasesti si o zona de lounge cu o canapea, o masuta si un fotoliu. Mobilierul este in armonie cu restul camerei insa se vede ca trecut ceva timp de cand a fost lucrat.

Tinand cont ca este un hotel de 4 stele vei gasi papuci de unica folosita, halat si seif gratuit. Dupa amiaza am gasit in camera, din partea hotelului, un platou cu fructe, 3 fructe ce i drept, dar gestul conteaza.

Micul dejun este sau mai bine zis nu este. Cine e adeptul carbohidratilor gaseste niste produse de panificatie, chec sau pateuri, cu care isi poate umple stomacul. Variantele sunt limitate pentru un european insa cafeaua este buna iar privelistea si mai buna. Ce i drept locul la geam vine si cu o caldura destul de mare, soarele pe care l am prins eu in perioada aia fiind destul de puternic.

Dupa ce am facut checkoutul am putut lasa trollerul la receptie cateva ore insa spatiul unde l am lasat nu mi a inspirat mare incredere. Toate bagajele ramaneau in mijlocul receptiei, inconjurate cu o banda elastica de genul celei de “Nu treceti”. Recunosc insa ca nu s a intamplat nimic cu el si l am recuperat dupa 5-6 ore.

Desi mi au emis o chitanta de minus pe cei 500 y ei au intrat in contul meu de abia dupa 30 zile

Trimis de gotty in 04.02.19 20:51:33
Validat / Publicat: 04.02.19 22:03:20

VIZUALIZĂRI: 355 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Detaliu camera
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20700 PMA (din 17 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 595.00 CNY pe cameră

[04.02.19 22:02:39]

Mutat în rubrica "Shanghai Bund South China Harbour View Hotel, SHANGHAI" (nou-creată pe sait)

[04.02.19 22:04:42]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

gottyAUTOR REVIEW
    [04.02.19 22:10:25]

@webmasterX: Locatia este buna!

gotty