ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2019
DIN: Călăraşi
ÎNSCRIS: 31.01.19
DEC-2018

Revelion 2019

Anul acesta am petrecut revelionul impreuna cu sotul meu la Alpina Casi. am ales pachetul de 5 nopti, si prin comparatie cu alte oferte din tara mi s-a parut ok la pret, avand in vedere ca a fost cu toatele mesele incluse. pot spune ca raportul calitate pret este corect. Camerele nu sunt mari, cel putin cea in care am stat noi, dar sunt curate si dotate cu strictul necesar. in camera si in pensiune a fost cald, nu au fost probleme cu baia, apa calda, cum am mai intampinat prin unele pensiuni la munte iarna, cand centralele nu faceau fata. Despre personal nu pot sa ma plang, ba din contra. Cu totii au fost foarte amabili, desi erau foarte obositi la un moment dat, fiind un trafic intens acolo, intrucat in afara de cei cazati in pensiune, veneau foarte multi turisti sa manance acolo, fiind locatia foarte aproape de partie. dar acum, stiti cum este: daca zambesti unui om, si el iti zambeste, daca te incrunti si mai si tipi, este greu sa primesti inapoi amabilitate si zambete. Cred ca dintre toate grupurile care au fost acolo (si au fost multe grupuri mari, inclusiv cu copii, doar eu cu sotul meu am fost singuri si inca o pereche), noi am stat cel mai mult in pensiune. Noi nu suntem pasionati de sporturi de iarna si am stat foarte mult in locatie, obiectivul nostru a fost sa ne odihnim, asa ca pot afirma cu siguranta ca am interactionat cel mai mult cu personalul, care a facut tot posibilul sa nu ne plictisim si sa ne ofere tot confortul.

trecand la partea de mancare, chiar nu am inteles comentariile altor turisti. Ciorbele si supele au fost dementiale!!! mancarea proaspata si foarte bine gatita. Este adevarat ca personalul era din Republica Moldova, si poate nu era gustul cu care noi suntem obisnuiti, acesta fiind motivul pentru care nu a placut tuturor, dar pot spune ca daca eu, care sunt o sclifosita la mancare, am avut ce manca cu placere, este mare lucru. Oricum, in oferta de revelion era mentionat faptul ca mancarea era preparata de bucatari din republica moldova. Masa de Revelion a fost foarte bogata, diversificata, si uitandu-ma la mese, nu s-a putut consuma tot. Stiati ca moldovenii gatesc sarmalute in ardei? Eu nu stiam, dar am aflat, si am si mancat: delicios!

as putea sa va spun si cateva lucruri de imbunatatit, ca peste tot, dar depinde de fiecare, daca vrea sa se concentreze pe ele, sau vrea sa se simta bine intr-un concediu. de exemplu, pernele sunt foarte moi, dar am solicitat o perna in plus si s-a rezolvat. de asemenea, nu exista un loc amenajat, inchis cumva, pentru fumat. Eu sunt fumatoare, si mi-a fost destul de greu sa fumez afara, in frig. dar ce sa zic, asta-i legea... As recomanda totusi proprietarilor sa identifice o solutie si pentru fumatorii discriminati.

Ce pot sa mai spun... locatia superba, peisajul de poveste... pentru cei care inghetau toata ziua pe partie, jacuzzi si piscina incalzita erau desfatarea maxima.

Fiind singuri acolo, doar eu cu sotul, am interactionat si relationat cu alti turisti. Multi dintre ei erau clienti vechi, mai facusera revelioane sau concedii acolo. Ma gandesc ca daca s-au reintors, le-a placut, ca doar nu erau masochisti :).

Trimis de geo1980 in 31.01.19 20:24:17
Validat / Publicat: 31.01.19 21:43:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PĂLTINIȘ [SB]. A mai fost în/la: aproape toata tara

VIZUALIZĂRI: 414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geo1980); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 peisaj de iarna

[31.01.19 21:43:09]

Bun venit pe AmFstAcolo.

A fost cumva Revelionul partidului, acolo?

[31.01.19 22:16:27]

@webmasterX: Nu mai pot, Web, cu Alpina-Casi asta! Jumătate din România fost acolo și laudă!

Cred c-a fost Revelionul partidului, că prea au fost mulți!

[31.01.19 23:36:31]

Eu tot nu pricep: in penultimul review cineva zice ca i s-au aratat aproape toate camerele si erau renovate, mari si cu dotari moderne. Noul nostru coleg imscris azi ca si alti 2-3 (de parca s-au vorbit) spune ca de fapt camerele nu sunt prea mari si nici prea dotate... Pana la urma cum sunt??

Altfel, vad ca e coada la scris impresii despre aceasta locatie... Nu cred ca exista pe sait un loc mai vizitat si expus prin impresii... Si daca tot vorbim de partide, vad o similitudine:suntem mintiti si aici ca si in viata reala de acelasi "for"... Pacat ca unii chiar nu realizeaza penibilitatea acestei sarade...

[01.02.19 07:58:39]

@geo1980: Sunt extaziat dupa recenziile in care in loc sa-si povesteasca propriile impresii si trairi cauta sa demonteze afirmatiile altor comentarii. ????????????

Probabil si pe booking.com comenteaza numai rautaciosi, cu evaluari in jurul notei 7, aceasta fiind si nota locatiei. ????????

[01.02.19 08:48:47]

@Testosu &@iulian68: Eu cred ca trebuie sa formam un "grup de lucru" si sa ne cazam la aceasta superba locatie sa vedem ce si cum!

Dupa un negativ si-un drept la replica, au inceput sa curga pozitivele ca apa la robinet!

Chiar asa mirobolant sa fie oare?

nrs †
    [01.02.19 09:07:23]

totusi trebuie remarcat ca acesta este un rewiev adevarat. aduce osanale dar in mod decent, este totusi cineva care s-a straduit spre deosebire de precedentii care clar au privit scrierea articolului ca pe un ordin ce trebuie indeplinit si atat

[01.02.19 09:20:53]

@Zoazore: Pe banii mei/nostri, la o pensiune ce are nota 7 pe booking? ????Exclus!!! ????

[01.02.19 09:25:09]

@Testosu : Hai, mai, ca merita sa-ncercam o noapte-doua! Poate, nu-i asa, obtinem si-o reducere de la patron daca scriem de bine pe AFA...

@nrs: Aproape adevarat! A avut grija sa nu "bata" prea mult cu celelalate, dar nici sa nu iasa prea mult din "tipare" Daca asta aparea primul, era credibil. Acum....

[01.02.19 09:36:32]

@Zoazore: Tipul se simte persecutat, nedreptatit, frustrat. Ameninta pe oricine ii vorbeste de rau cosmelia. Acum a inceput da apeleze la cunoscutii din partid sa se inscrie pe sait si sa scrie la superlativ. Cred ca le trimite si cate una, doua poze sa le publice. Chiar ar trebui sa ne cazam o data acolo mai multi si sa lamurim treaba asta. Dar sunt sigur ca si asa daca am scrie de rau ne-ar face mincinosi...

[01.02.19 09:46:07]

@iulian68: Da, dar noi suntem mai multi si mai credibili!

[01.02.19 10:12:27]

@ALL: a se vedea anunțul postat de Admin în rubrica pensiunii:

Frecvența cu care s-au trimis reviews-uri la această pensiune, în ianuarie, a fost cu peste 1.000% mai mare decât media celorlalte cazări. În circumstanțe excepționale, se IMPUN verificări excepționale

Alte review-uri trimise vor fi publicate doar dacă sunt însoțite de dovada plății cazării

Măsura se aplică în perioada 31.01 - 28.02.2019 (poate fi extinsă până la revenirea la normalitatea statistică)

[01.02.19 10:15:38]

Felicitari, ne-am linistit! ???? Dar daca se va supara Cristinelul? ????

[03.02.19 19:26:43]

@iulian68: eu am descris camera in care am stat eu. nu f mare, dar curata si dotata cu strictul necesar.

nu toate camere sunt la fel, probabil. un grup cu care ne-am imprietenit, ne-a descris camerele ca fiind mult mai mari decat ce aveam noi.

probabil, tot asa, exista si camere mai mici.

n-am de unde sa stiu, nu am vizitat toate camerele.

[03.02.19 19:29:31]

@Zoazore: Eu nu fac politica, deci daca a fost vre-un partid pe acolo, nu stiu. se pare ca dumneavoastra stiti.

[03.02.19 19:45:34]

@Testosu : Eu am relat experienta si impresia mea. Credeam ca pentru asta exista acest site. Daca dumneavoastra ati fost acolo si aveti o alta impresie, este dreptul dvs sa o postati.

Nu toti avem aceleasi gusturi la mancare, deci e posibil sa avem pareri diferite. pentru mine nu conteaza dimensiunea camerei, deoarece in camera ma duc sa dorm, sau sa stau in pat sa citesc. pun mai mult pret pe curatenie si amabilitate personal. si din acest punct de vedere, nu am ce reprosa.

Chiar nu inteleg de ce atatea comentarii, mai ales de la persoane care se pare ca nu au fost acolo. Cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa fim corecti si sa comentam doar la locatiile unde am fost.

[03.02.19 20:38:39]

@geo1980: asteptam si alte recenzii pe acest site, cel putin la fel de interesante! ????

Altfel nu pot spune despre acesti useri noi-nouti, care apar ca ciupercile dupa ploaie dupa o recenzie negativa, scriu un articol pe acest site, pe care-l descopera brusc si il uita la fel de brusc dupa acel articol laudativ, decat ca sunt putin credibili in intentia lor, care o fi aia.

Se poate strecura binenteles printre atatia postaci si cate un user ce scrie chiar bine intetionat, cu sinceritate.

Deci pana la proba contrarie, acesti useri sunt pentru mine... incredibili. ????????????

[03.02.19 20:52:22]

@geo1980: Nu contest nimic din ceea ce ati scris, insa pana la un alt review faceti parte din cei multi care s-au incris in aceeasi zi si au scris numai de bine despre pensiunea aceea...

[03.02.19 22:00:57]

@geo1980: Nici eu nu fac politică! Și tu, la fel ca și ceilalți, doar ce te-ai înscris și hop, o laudă la Alpina Casi!

Vei deveni credibilă când vei mai avea încă cel puțin 10 articole OBIECTIVE, pe oricare altă cazare din țară sau din lume. Nu laudative, apărute ca ciupercile după ce patronul pensiunii vă pune să ziceți de bine.

Scrie despre o cazare din vara trecută, că nu cred că asta a fost prima și singura voastră ieșire în excursie! Dar OBIECTIV !

Nu cred în articolele cu 100% mulțumit, nici în cele cu 100 % nemulțumit!

[10.02.19 12:41:41]

@geo1980: Ne mai povestesti si despre alte locuri si cazari, sau aceasta pensiune a fost singura care a meritat si ai tinut neaparat sa impartasesti si noua acest loc minunat, ca nu cumva sa il ratam? ????

[10.02.19 13:54:51]

@Testosu' Stii ca e greu sa iti faci timp sa mai si scrii, dar daca ceva chiar merita, o faci! Ca sa mai mearga si altii pe "mana" ta, dar pe banii lor! Si daca cumva isi iau teapa, " ghinion" cum spunea un mare clasic in viata! ????????

geo1980, iulian68, Testosu', Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex turistic Alpina-Casi: