Complex turistic Alpina-Casi

JAN-2019
REGIM MASĂ FARA MASA
180 RON
+ COPII: 2 -- varsta: 6-9

Frecvența cu care s-au trimis reviews-uri la această pensiune, în ianuarie, a fost cu peste 1.000% mai mare decât media celorlalte cazări. În circumstanțe excepționale, se IMPUN verificări excepționale
Alte review-uri trimise vor fi publicate doar dacă sunt însoțite de dovada plății cazării
Măsura se aplică în perioada 31.01 - 28.02.2019 (poate fi extinsă până la revenirea la normalitatea statistică)

Cazare superba

Am fost week-ul trecut la pensiunea alpina.

Cazare, mancare, conditii superbe am fost foarte multumiti.

Personalul a fost dragut cu noi, camerele arata foarte bine sunt renovate. au si piscina destul de curata cu apa calda si cu sezlonguri in interior.

Mancarea a fost buna au fost draguti cu noi tot pesonalul.

Am fost impresionata de cat de multe camere au renovate si curate.

Mancare bine gatita deosebit de gustoasa.

Sala de mesre mare, curata, baile curate, frumos mirositoare

Au si o sala cu jocuri pentru copii

Impresii încărcate de iuliana2019 in 31.01.2019 14:52:42

Validat / Publicat: 31.01.19 17:39:56

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (iuliana2019); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  442 PMA (din 9 voturi) nota2

[31.01.19 15:44:39]

@iuliana2019: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 54&ridAnt=92185

- iulian68
[31.01.19 21:02:28]

Ce dragut din partea lor ca v-au aratat cate camere au renovate. Impresionant!

- crismis
[31.01.19 21:12:38]

@iulian68: 😂😂😂

- nicole33
[31.01.19 23:54:33]

@iuliana2019:

Am fost impresionata de cat de multe camere au renovate si curate.

Dacă tot ai vizionat mai multe camere din această "minunată" :D pensiune, nu ştii cumva şi câte camere are în total?

Întreb nu pentru că mi-aş dori să trec pe acolo, fiind departe de gustul meu, dar să ştiu câte asemenea caricaturi de impresii vor mai apărea precum ciupercile după ploaie, lipsite de o minimă credibilitate.

- iusco1972
[05.02.19 12:36:38]

Am petrecut revelionul acolo impreuna cu soția si copiii si ne-am simtit foarte bine.

BY WEBM: Text trimis spre publicare ca review. Neîndeplinind condițiile impuse de Regulament pentru publicarea ca articol distinct, a fost mutat de echipa tehnică aici, ca ecou.

- DIAugustin
[10.04.19 11:35:59]

@iuliana2019:... primul petrecut aici a fost in 2017.

Condițiile și criteriile care au determinat alegerea locației si a pensiunii au fost ca si in alti ani:

- acces auto asigurat pe timpul iernii;

- cat mai aproape de o pârtie de ski functionala dar nu aglomerata ca pe Valea Prahovei, Bucegi sau lipsita de facilități ca Vidra, Vâlcea.

- monitori ski;

- program Moș Crăciun;

- pensiune cu restaurant propriu;

- raport calitate - preț corect;

- pe cat posibil ambianța turistilor activi, sportivi, si nu genul celor care ajung in natură sau la pensiuni... ca sa-si procure si prepare hrana, asta si pentru ca asa... e mai ieftin.

Am fost plăcut surprinsi încă de la început de priveliștea oferită de camera cu vedere la pârtie și balcon mare deschis. Domnul Pavel, administratorul, a fost foarte amabil si ne-a permis sa o alegem, asta si pentru ca am ajuns devreme in ziua cazarii. Pe foarte scurt despre cameră: spațioasă, curată, călduroasă, paturi confortabile, tv. plat, dulap tip șifonier incapator, uscator de păr, etc... toate consumabilele si auxiliarele complete si la locul lor.

Restaurantul ne-a rezervat următoarele surprize, pentru că în fiecare seară sau zi era cel puțin câte una... culinară. Unele specifice bucătăriei moldovenești, oricum bucătărie tradițională românească.

Dacă în 2017 am optat cu reținerea specifica primei vizite, pentru demipensiune in pachetul de Crăciun, anul următor am ales cu incredere, in cunoștință de cauza, pachetul all inclusive. Mâncarea a fost diversificată îndestulătoare și foarte gustoasă., servită cu promptitudine și... 🙂. Atmosfera calda si primitoare chiar dacă o parte din turisti transformau in concursuri de genul "take & run" momentele in care se serveau in stil bufet suedez unele specialitati culinare cum ar fi: purceluș de lapte la proțap, păstrăv, papanași, diverse alte deserturi.

Față de Crăciunul 2017 și de această dată au apărut surprizele: focul de tabăra cu vin fiert si muzica, piscina, sauna, jacuzzi, aparatele de fitness.

Pentru ca am venit mai târziu cu o zi fata de inceperea sejurului standard, din păcate anul trecut l-am ratat pe Moș Crăciun, care foarte grăbit, a ajuns în jur de ora 14:00, când noi încă eram în Sibiu. Probabil ora aceasta a fost stabilita sau modificata tot la insistentele altor turisti. Pe moment... scurt, am fost destul de deranjati de acest fapt dar apoi am înțeles destul de usor ca Moșul încearcă să bucure toți copii (deloc puțini) nu doar pe al nostru, drept dovadă că nu l-a uitat lasându-i cadourile chiar in cameră și trebuie sa faca asta intr-un un timp atât de scurt... iar de fapt cel mai important rămâne spiritul sau pe care nimeni si nimic nu are puterea sa-l intineze.

Solicitarile sau doleanțele adresate personalului administrativ sau conducerii pensiuni, ne-au fost satisfăcute integral chiar dacă nu întotdeauna in cel mai scurt timp. Oricum, am găsit intelegere si disponibilitate și nu reguli stricte sau refuzuri mai mult sau mai puțin politicoase ca in alte parti.

Recomand totuși acestora sa repună in valoare (probabil cu costuri nu foarte mari), sala de conferințe și pe perioada in care nu sunt activități dedicate acolo. Mă refer la amenajarea sa gen club de activități recreative, jocuri și jucării sub supravegherea unui animator-administrator-coordonator... asta in special pentru copii.

Am aflat anul trecut că sunt organizate si tabere de ski pentru copii dar fără alti colegi de școală, Andreiul nostru nu vrea sa vina.

Având în vedere faptul că începând cu anul 2010 am petrecut sărbătorile de Crăciun în familie la diverse hoteluri și pensiuni din țară (inclusiv etalonul românesc club Vila Bran) și străinătate iar aceasta este singura locație în care am revenit, ba chiar consecutiv, putem afirma cu certitudine ca am gasit combinatia perfecta pentru o minivacanță de iarnă reușită in acceptiunea noastră. Iar pentru asta adresam mulțumiri și chiar felicitări echipei si conducerii Alpina Casi.

Așadar pentru cei care au criterii de selecție asemănătoare cu ale noastre (dar nu exclusiv) le recomandam cu căldură complexul Alpina Casi. Noi vom reveni cu siguranță, cu plăcere și... la vară cu bicicletele.

... să ne vedem cu bine!

[punctaj crt ecou: 50 (pma.std) + -2 PMA1 (din 2 voturi)]
- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.04.19 12:26:20]

@DIAugustin:

... aș putea continua citatul de mai sus cu o frază cam așa: „am decis că nu merită să descriu nicio altă experiență, cu excepția acesteia, cea mai extraordinară dintre toate”. Ce zici, am ghicit? Nu de alta, dar văd că chiar nu ai scris nimic despre vreo altă cazare sau sejur pe niciunde, de parcă numai aici ai fost și, evident, fiind singurul loc unde ai fost vreodată în afară de acasă sau la rude, ai decis să îți împărtășești impresiile deosebit de favorabile.

Dacă nu am ghicit, poate reușești să mă contrazici publicând măcar încă un articol, dar despre o altă unitate de cazare.

- iulian68
[10.04.19 12:51:58]

@DIAugustin: Am impresia ca ai setat raspunsul automat si repetitiv, pentru ca acelasi lucru ai trimis si intr-un alt ecou scris de altcineva...Avand in vedere si cele mentionate de colegul Dragos, ma limitez la a-ti da "ignore"...