ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2010
ÎNSCRIS: 02.06.10
JUL-2009

Merita!

In anul 2009 am petrecut o saptamana la Hotelul Golden Yavor, impreuna cu sotia si baietelul nostru in varsta de 1 an si jumatate la momentul respectiv.

Am ramas placut impresionat inca de la primul contact cu receptionerul. Formalitatile de cazare au durat cateva minute, am primit o camera cu vedere la mare si la piscina. Am fost cazat intr-o camera cu vedere la piscina si mare.

Camera este imensa, tip studio, cu loc de luat masa si chicineta complet utilata (chiuveta, plita electrica, frigider, filtru cafea, tacamuri, farfurii, pahare, cesti, pana si detergenti de vase).

Restaurantul a fost curat, nu se statea mult la coada. Mancarea a fost buna, ce-i drept nu foarte diversificata, dar aveai de unde alege.

Ca bila neagra, as mentiona calitatea cafelei si a sucurilor, servite in pahare de plastic de unica folosinta.

Hotelul este situat aproape de plaja, se coboara doar niste scari. Am facut plaja in zona centrala in imediata vecinatate a Hotelului Admiral.

Plaja este foarte bine ingrijita, apa marii foarte curata. Din pacate, pe plaja se platesc sezlongurile si umbrelele (7 leva/buc in 2009).

Toate acestea m-au determinat ca anul acesta sa fac rezervare tot la acest hotel.

Trimis de daniel_72 in 02.06.10 15:06:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daniel_72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 O parte din programul de animatie
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

magdalena
    [02.06.10 15:16:31]

Chiar ma intrebam mai demult cum este cazarea aici. Cat a costat? Este sub management bulgar?

valimi
    [02.06.10 15:26:38]

Vino, te rog, cu amanunte despre pret, animatie si cu fotografii, esti primul turist care ne descrie hotelul.

Pentru ca esti si new entry, ai puncte de la mine!

vasy
    [02.06.10 22:02:18]

domnule, mi-ai luat un pietroi de pe inima! m-am riscat pt acest an ghidat dupa tripadvisor si sper sa fie cum spui d-ta!

parcarea este ok? costa? all inclusive-ul pe bar cum vi s-a parut? orice informatie este pretioasa! va multumesc anticipat!

[03.06.10 09:55:59]

As vrea sa revin cu cateva precizari suplimentare:

puncte tari:

- camera foarte mare (studio)

- curatenia (camera, restaurant, piscina)

- apropierea de plaja si de centrul comercial al statiunii

- parcare gratuita, monitorizata si pazita

- internet wireless gratuit in lobby (am inteles ca din 2010 si in camera)

- caliatea mancarii

- amabilitatea personalului (de la receptioneri pana la personalul care asigura curatenia)

puncte slabe:

- calitatea slaba a cafelei si a scurilor (de la automat)

- pentru celelalte sucuri si cafele (de la espresor) mi s-au cerut bani (chiar daca eram la all inclusive), motiv pentru care am renuntat la acest tip de cazare optand pentru demipensiune (mic dejun si cina) primind imediat contravaloarea diferentei

- diversitatea felurilor de mancare

- nu exista niciun fel de animatie

- lipsa locurilor de joaca pentru copii

Pentru @magdalena:

In 2009 cazarea a costat aproape 800 eur/8zile (2 adulti si un copil mic) regim all inclusive, insa dupa trecerea la demipensiune am primit inapoi 250 eur. Anul acesta am platit 650 eur/8 nopti in regim all inclusive (beneficiind de o reducere pentru early booking).

Nu stiu care este nationalitatea managementului, dar vreau sa precizez inca o data deschiderea personalului pentru rezolvarea sesizarilor mele. Limba engleza este OK.

Pentru @valimi:

- despre animatie si pret am raspuns mai sus

- voi reveni in zilele urmatoare si cu fotografii

Pentru @vasy:

- despre parcare am raspuns mai sus

- asa cum am spus, sucurile si cafeaua sunt slabe; despre bauturile alcoolice nu pot sa spun nimic pentru ca nu am consumat.

In concluzie, punand in balanta punctele forte si slabe (care pentru mine nu au atarnat foarte mult in luarea deciziei), precum si pretul, va recomand acest hotel. Daca va asteptati la un all inclusive turcesc, veti fi dezamagiti. Consider ca pretul de 80 eur/zi pentru 2 adulti si un copil in regim all inclusive (cat am platit pentru anul acesta, tariful fiind pentru varful de sezon) este un pret destul de rezonabil.

Pentru cei interesati, in cazul in care vi se ofera, sa optati pentru regimul demipensiune. Eu am optat pentru all inclusive intrucat pretul platit este rezonabil chiar si pentru demipensiune.

viorelgeorgescu
    [24.03.12 18:35:01]

buna ziua, m-am edificat intr-un fel asupra conditiilor oferite de hotel, dar as dori sa stiu daca camerele au in dotare frigider (o sa avem cu noi si un copil de 2 ani cariua sa-i pastram hrana proaspata si dece nu, pt adulti o bere, un sprit...) multumesc frum, os

[28.03.12 10:18:56]

@viorelgeorgescu:

Buna ziua,

Da, exista frigider incorporat in mobila de bucatarie din camera in care puteti pastra alimente pentru copil. Va recomand sa nu dati copilului apa sau sucuri de la AI, cel mai bine este sa cumparati de la supermarket pentru a evita o eventuala enterocolita.

[18.04.13 14:17:18]

Pentru a primi camera cu vedere la mare se plăteşte suplimentar sau se da ceva la recepţie?

[18.04.13 14:37:05]

@mononamad: Buna ziua,

La momentul respectiv (2009) rezervarea s-a facut doar pentru studio, neprecizandu-se vederea acestuia. Odata ajuns la hotel am primit aceasta camera cu vedere la mare si la piscina.

De asemenea, in anul 2010 am mers tot la acest hotel. Si de aceasta data, la momentul rezervarii nu exista posibilitatea de a alege pozitia camerei, ci doar tipul acesteia. Insa daca imi aduc bine aminte, sper sa nu gresesc, toate studiourile au vedere la mare si piscina.

As mai dori sa precizez ca vederea la mare o vei avea doar daca primesti un studio la un etaj cat mai sus, altfel vederea este obstructionata de copaci si Hotel Admiral. In 2010 am primit o camera la et1 (chiar deasupra restaurantului), am cerut una mai sus, am incercat chiar sa dau ceva receptionerului, insa mi-a spus ca hotelul este plin si nu imi poate oferi alta varianta.

[18.04.13 15:46:32]

Noi am rezervat 2 apartamente, nu studiouri. sper să fie măcar alăturate. am mai citit păreri negative în legătură cu gălăgia. am destule emoţii până ajungem acolo... l-am ales din mai multe hoteluri că e relativ aproape de plajă şi pt că are apartamente. sper să nu fi făcut o alegere greşită

[18.04.13 15:50:48]

A, şi ar mai fi o nelămurire: cum aţi putut trece de la AI la demipensiune? aţi luat sejurul printr-o agenţie sau aţi plătit direct la hotel?

[18.04.13 16:24:17]

@mononamad: in oferta agentiei de la care am achizitionat sejurul exista aceasta posibilitate, fie all inclusive, fie demipensiune.

Cand am spus ca am trecut de la AI la demipensiune, m-am referit la faptul ca in 2009 am avut AI, iar in 2010, pe baza experientei anterioare, am cumparat pachetul cu demipensiune.

Referitor la galagie (sau faptul ca marea are alge in anumite momente asa cum se mai comenteaza prin alte topicuri), acestea sunt un aspecte care tin de noroc

[18.04.13 16:53:19]

Am văzut că în 2009 atom fost cu băietelul de 1an jumătate. la fel o să aibă şi al meu. pentru el se găsea mâncare potrivită. pe un site am văzut că aveau kids bufet, dar nu ştiu dacă nu cumva e eronată informaţia negasind-o în altă parte. mă puteţi lămuri? cu trecerea de la demipensiune aşa m înţeles

pentru că aţi zis că aţi primit 250euro înapoi şi credeam că i-aţi primit la hotel şi că există a aceasta posibilitate. multumesc pentru detalii

daniel_72, magdalena, mononamad, valimi, viorelgeorgescu
    Alte impresii din această RUBRICĂPrestige Hotel and Aquapark (ex Golden Yavor) :