ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2019
ÎNSCRIS: 15.06.14
SEP-2018

încărcat de pe telefon!

O vacanta cu gust amar!

Am zburat cu compania aeriana turca Corendor, nu o recomand are intarzieri foarte mari iar la noi a fost 3ore.

Dupa aceea am mers cu un minibuz inca 3 ore hotelul nostru fiind aproape ultimul, se fac trei ore deoarece pe drum se lasa turisti la diferite hoteluri de aceea se intarzie. Practic din 7 zile de sejur doua se puerd datorita distantei de la aeroport -statiune 125 km.

La hotel am avut, norocul, de un receptioner care ne - a cerut 100euro de familie sa ne dea camere mai bune, noi avand camere duble. Nu am fost de acord si ne-a dat la marsarda... o bataie de joc...

am coborat cu valizile la receptie si am spus ca dormim acolo, asta fiind la unu noaptea asa am ajuns... si am facut scandal intr-o engleza chinuita dar suficient sa inteleaga supararea noastra!

Am obtinut camera, familii, nu va spun ce confort, minunat dupa asa suparare mare.

Hotelul nu este in Konakli ci la vreo 3-4 km, e izolat nu ai unde sa te plimbi, sunt vreo 3 bazaruri si atat!

Deceptie totala a zonei. Nu e nimic in zona... nimic.

Toate acestea le-am patit ca nu am avut unde sa ma informez.

Sfatul meu este cand faceti o rezervare in Turcia sa tineti cont de distanta de la aeroport la hotel, conteaza foarte mult, compania de zbor si notele acordate hotelului respectiv. Toate acestea ajuta la un sejur reusit. Noi l-am ratat!

Trimis de tinerica in 25.01.19 18:30:28
Validat / Publicat: 25.01.19 19:38:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tinerica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.01.19 18:36:58]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 14&ridAnt=92087

adrianbogdan
[25.01.19 20:46:12]

Buna!

Partea proasta este ca nici din ce ai relatat tu aici nu se intelege mare lucru.

Cum era camera?

Cum a fost mancarea?

Cum era plaja si ce ofera hotelul in bani astia?

Daca citeai pe aici aflai si tu la ce distanta este Konakli fata de aeroport.

Imi pare rau ca nu ai te-ai documentat suficient si ai nimerit asa de rau...

[25.01.19 21:04:45]

@adrianbogdan: Camera noastra data de agentie la acest hotel era camera dubla, dar receptionerul ne-a spus ca daca dam 100euro ne da camera de lux... si noi nu am vrut, a cerut spaga mai pe romaneste iar daca am refuzat nu ne-a dat nici macar ce era in contract ne-a dat la marsarda la camera economii! Eram singurii romani in tot hotelul si probabil de aceea ne-a tratat asa!

Deci. nu va pot spune decat ca am stat pana la urma in camera dubla family excelenta!

Mancarea buna nu excelenta, plaja se face pe ponton... se cobora pe scari sa intrii in apa, iar distanta o stiam... dar nu stiam ca se dubleaza timpul parcurs datorita opririlor pe traseu!

Bauturile bune in special berea stiu de la sot...cafeaua excelenta !

Sper ca acum s-a inteles!

[25.01.19 21:18:27]

@tinerica: până la urmă pare că hotelul ți-a oferit condiții bune (spre ”excelent” - te-am citat, referitor la cameră), dar tu l-ai depunctat pentru că... nu știai că... transferul durează mult.

Am înțeles corect?

[25.01.19 21:59:16]

@tm67bru: nu nu e corect! Nu a vrut sa ne dea camerele d prevazute in contract, cerindune-ne spaga pentru o camera de lux... iar la amenintarile noadyre ca o sa reclamam si refuzand camera economi a fost fortat sa ne dea camera dublu family. Nu ne-a oferit-o de buna voie, certurile si amenintarile din partea noastra au fost dure... noi am cerut camera prevazuta in contract. Noi daca nu ne rezolva apelam la ghidul nostru si iesea si mai rau. Practic ne-a oferit acesta camera ca sa nu reclamam mai departe a doua zi, totul petrecandu-se la ora 1 noaptea! Acum e mai clar?

[25.01.19 22:13:27]

@tinerica: da' voi ce-ați plătit de fapt, ce era scris în contratu' ăla?

Și... eu tot nu am înțeles - de ce nu recomanzi hotelul?

[25.01.19 22:13:44]

@tinerica: Nu intelegeam insistenta dumneavoastra de a-mi dovedii ca nu am spus corect ce am spus... adica critica la tot ceea ce am scris. Acum am vazut ca sunteti consilier AFA Turcia si inteleg atitudinea dumneavoastra dar aceasta, functie, nu va da dreptul sa imi vorbiti la persoana intai... nu ma cumoasteti.

[25.01.19 22:20:38]

@tm67bru: Nu il recomand ca e in zona izolata, nu ofera nimic zona unde este, unii receptioneti cer spaga, mancarea modesta, plaja nu are decat pe ponton, Alceva domnule consiler AFA Turcia ce mai doriti? Invata-ti sa respectati oamenii care spun parerea pe acest site nu e nevoie de mistocareli nu aveti nici un drept sa vorbiti asa!

[25.01.19 22:23:22]

@tinerica:

plaja nu are decat pe ponton

M-ai confuzat și mai tare... Are plajă pe ponton? E cumva cu nisip? ori cu pietricele?

[26.01.19 09:37:44]

@tinerica:

Deceptie totala a zonei. Nu e nimic in zona... nimic.

Toate acestea le-am patit ca nu am avut unde sa ma informez.

Adevărul este mereu la mijloc.

În acest caz, dezamăgirea ta provine din faptul că mai întâi ai plătit, bucurându-te de un preţ MIC, şi ai început să te informezi, dar DUPĂ ce ai rezervat.

Şi eu şi alţi colegi de site te-am ajutat cât ne-am priceput. Dacă puneai întrebările ÎNAINTE de a rezerva, poate ai fi ales altceva, probabil mai scump, dar mai pe gustul tău şi ai fi avut un sejur reuşit.

Distanţa faţă de aeroport se putea afla cu uşurinţă, la fel şi teritoriul extrem de redus al hotelului, poziţia acestuia dincolo de şosea cu traversare prin tunel, la fel şi plaja extrem de îngustă cu pietriş puteau fi observate la simpla privire pe orice hartă.

Nici eu nu cred că hotelul s-ar face în vreun fel vinovat pentru întârzierea avionului şi pentru orarul de zbor oricum dezavantajos.

Deşi ai primit o cameră mult mai scumpă decât cea plătită de tine, văd că totuşi notezi cazarea cu doar 70%. De ce?

[26.01.19 10:58:37]

@nicole33: nu inteleg... care colegi si ce ajutor am primit? Cand si unde ?

Nu trebuie sa judecati dumneavostra la ce pret e biletul achizitionat... iar daca este, mic, asta nu inseamna ca trebuie sa nemultumim cu putin, sau sa batem din palme! De ce mai exista oferte si preturi mici...

Iar ca sa fiti linistit sa stiti ca si la hotel de 5stele, cu un pret enorm un cuplu de tineri din Bucuresti erau profund dezamagiti... asa ca nu fortati sa scriem ceea ce ati dorii dumneavostra, nu se poate iar denigrarea la ceea ce am scris vad ca continua... nu cred ca am mai vazut atata inversunare referitor la alte aprecieri negative care s-au mai scris!

[26.01.19 11:20:40]

@nicole33: nu intelegeti de ce am dat 70%la camera... va explic eu de ce... daca nu fortam nota, daca nu era stipulat in contract, camera dubla standard, noi stateam la marsarda sus pe hotel in camera economi tot sejurul. Cum pot sa dau nota mare cand nu stiu cum arata o camera dublu standard? E o atentioanare pentru cei care cumpara bilete, ieftine, si sunt 2persoane!

adrianbogdan
[26.01.19 11:20:42]

@tinerica: Buna!

nu vreau sa mai pun si eu paie pe foc, problema care o vad are legatura cu faptul ca ai notat camera care asa cum ai scris era in regula pentru cu totul si cu totul alt motiv.

Zic, atunci cel care te citeste ce sa mai inteleaga decat "nu te duce acolo ca ai drum lung cu autobuzul si mai esti si in camp pe deasupra! "

Uite, eu concret caut cazare in zona, nu ma intereseaza ca hotelul este in pustiu pentru ca sunt cu masina personala, chiar caut zona linistita, dar ma uit la hotelul prezentat de tine si vad nota mica la camera, atunci ce sa mai cred?!

Binenteles ca aici poti scrie cum doresti si sub ce forma doresti, dar incerca sa incadrezi situatia hotelului cat mai aproape de ce ti-a oferit el. Exemplu: o mancare bunicica, o camera buna sau ponton in loc de plaja...

Va doresc vacante placute si in acest an!

nrs †
[26.01.19 11:23:05]

@tinerica:

De ce mai exista oferte si preturi mici

e simplu: pentru cei ce se multumesc cu mai putin!

in plus nu inteleg: 9 la servicii, desi un receptioner a cerut spaga, si 7 la cazare desi ai stat intr-o "camera, familii, nu va spun ce confort"

in timp ce scriam vad ca ai dat o explicatie care nu are legatura cu confortul camerei! normal ca la preturile cele mici sa fie cele mai slabe camere

[26.01.19 11:52:05]

Cei ce se multumesc cu putin sunt oameni modesti cu venituri mici... nu trebuie sa jigniti sa spuneti ca asta ne multumeste... camera familii niciodata nu o sa fie in contract la doua persoane... doar la cerere... chiar nu intelegeti? Dar de ce nu comentati spaga ceruta de receptioner? Suntem 4 persoane care putem confirma... de ce nu sunteti revoltati de ceea ce am intampinat la receptie? Personalul nu face parte din hotel, nu este ceea ce ofera hotelul? O zi buna si chiar nu mai vreau sa raspund la ceea ce dumneavoastra pur si simplu nu vreti sa intelegeti, ma fortati sa declar ce nu vreau si ceea ce nu corespunde realitatii!

Yoda
[26.01.19 12:52:24]

@tinerica: Sper sa nu te superi si pe mine, dar eu cred ca mai multa documentare inainte de plecare ar fi prins bine. E pacat ca acum, in era Internetului, sa te iei numai dupa ce spune agentia de turism. Poti sa citesti pe AFA, pe Booking, pe Tripadvisor, pe Google. Nu stapanesti bine engleza? Nu-i bai: toate siturile de mai sus pot fi citite in romana.

Eu unul, cand aleg un hotel, ma uit pe toate siturile de mai sus, citesc review-urile, ma uit la poze, ma uit cu Street View din Google Maps la imprejurimi si iau in considerare toate plusurile si minusurile hotelului, in functie de ce ma intereseaza cel mai mult. De exemplu: e un hotel cu plaja frumoasa, dar divertismentul e slab si nu are Chivas inclus in UAI? Nu e problema, divertismentul si asa nu ma intereseaza, iar Chivas pot sa beau acasa, sau pot lua din duty free si-l beau in balcon, in timp ce admir apusul. Dar daca are plaja grozava si mancarea e proasta si e murdarie in camere, atunci nu-l aleg.

Eu iti inteleg frustrarea, si cred ca durata drumului si receptionerul spagar te-au facut sa nu-ti mai placa nimic. Despre distanta, daca te uitai pe Google Maps inainte de rezervare, te lamureai. Si sa stii ca sunt exact 115 km de la aeroport si ca se fac cam o ora si trei sferturi cu masina mica. Stiu pentru ca anul trecut, atunci cand am ales hotelul, m-am uitat si in Alanya si m-am uitat chiar in zona asta. Am trecut mai departe pentru ca nu mi-a placut plaja, in primul rand, ceea ce se poate vedea si din avion... scuze, din Google: goo.gl/maps/3fNxxihvbPm. Tot de aici se poate vedea ca nu prea e nimic in jur.

Despre camere, eu as zice ca sunt mari si arata chiar bine, sunt decorate in stil modern, balcoane mari, canapea, fotoliu, masuta, spatii de depozitare.

Sunt sigur ca data viitoare vei alege mai bine, sau mai pe gustul tau.

nrs †
[26.01.19 13:11:01]

@tinerica:

eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni. nici eu nu sunt vreun bogatas, dar cand cumpar ceva ieftin nu ma astept sa primesc ceva de top.

orice camera poate fi cumparata de oricine, camera famili poate fi cumparata de 2 persoane daca platesc pentru ea. asta tot incerc sa explic: daca platesti camera economi nu te astepta sa primesti o camera famili.

receptionerul nu a facut de loc bine, ti-am spus ca nu pricep cum ai dat 9 la servicii (partea de receptie face parte din servicii), dar din ce zici a cerut spaga pentru a va da ceva mai bun decat platiseti

[26.01.19 13:12:09]

@Yoda: Va multumesc pentru intelegere! Nu am de ce sa ma supar cand vad un coment civilizat si cu bun simt! Aveti dreptate in tot ce spuneti, dar referinte despre acest hotel nu sunt decat una daca nu ma insel... se face confuzie cu White city resort hotel care intradevar are comenturi bune... Confuzia intre cele doua hoteluri a facut-o si ghidul nostru lasandu-ne la resort... noroc ca nu a plecat asteptand sa ne cazam, atunci au vz unde aveam cazarea... Aveti dreptate ca datorita circumstantelor am vz totul negativ... si sa va spun de ce. Prietenii cu care am fost sunt mai tineri, iar daca nu era sotia acestui prieten care stia engleza, care practic dansa s-a razboit cu receptionerul noi stateam la economi, iar pe mine m-a marcat profund acest aspect gandindu-ma ca daca nu era dansa eram sus pe hotel noi si muncitorii care erau la intretinere!

[26.01.19 13:19:50]

@nrs: Repet nu aveam economii aveam dublu standard... nu trebuia sa ne ofere ceva mai bun, noi doream camerele rezervate de agentie! La servicii am facut abstractie de receptioner care intradevar a umbrit munca celorlanti colegi... de la femeia de servici pana la el a fost de 9! Cred ca nu pot explica pe inteles... si comentul la fel.

[26.01.19 13:42:48]

@nrs: Biletul avea o reducere de 450euro, la hotel de 4 stele, nu 3 nu 2 stele. Deci nu era chiar asa de ieftin.

[26.01.19 13:43:23]

au avut (cumpărat) cameră ”economii” - vezi prețul.

Și așteptări & pretenții de premium. Punct.

[26.01.19 13:48:44]

@tm67bru: Char nu intelegeti? Noi nu am avut economii dat de agentie... am avut dublu standard... e diferenta nu? Am ajuns la economii ca asa a vrut receptionerul... nu a respectat camera data de agentie... ce nu intelegeti? Nu au fost si sunt cazuri cand mu se respecta ce ofera agenti, ex... platesti cu vedere la mare si nu iti da... despre ce vorbim...

Yoda
[26.01.19 14:14:31]

@tinerica: Nu vreau decat sa precizez ca am inteles foarte bine: este vorba aici despre hotelul White City din Konakli, nu despre cel din Avsallar.

[26.01.19 14:57:42]

@tinerica:

Tinerică, tinerică chiar şi la 50+, dar se pare că memoria a început să-ţi joace feste, chiar nepermis de des, din păcate.

Văd că între timp ai şters ecoul acela penibil în care mă întrebai cum de am ştiut cât ai plătit tu pentru acest sejur. Foarte simplu: preţul sejurului declarat chiar de tine în caseta tehnică este de 870 euro, iar eu ştiu să citesc şi, în plus, mă mai pricep să şi interpretez cele citite.

Din cei 870 euro, cel puţin 500 euro te-a costat avionul+transferul, posibil mai mult având în vedere distanţa de 117 kilometri, nu 125 , de la aeroport la hotel.

Restul de maxim 370 euro au fost pentru hotel, revenind aproximativ 26 euro de persoană pe zi de cazare cu all inclusive la un hotel de 4 stele din 10 septembrie când în Turcia este încă foarte sezon .

Sincer, este penibil de puţin, caz în care aşteptările trebuiau să fie minime. Eu nu aş fi avut curaj nici să plec de acasă, convinsă că la 26 euro/noapte hotelul îmi va oferi extrem de puţin.

[26.01.19 15:17:21]

@tinerica:

nu inteleg... care colegi si ce ajutor am primit? Cand si unde?

Aceleaşi bruşte amnezii .

DUPĂ ce ai rezervat, fără să întrebi pe nimeni, fără să te documentezi câtuşi de puţin cu privire la distanţa faţă de aeroport, la localizarea în pustiu pe marginea şoselei şi pe partea opusă mării, la plaja extrem de îngustă, practic pe ponton, bucurându-te doar de preţul foarte mic şi crezând că ai făcut o "mare afacere" , ai început să tot pui întrebări pe aici despre staţiune, despre hotel, dar la rubrica altui hotel şi de fiecare dată ai primit răspuns.

Eu ştiu sigur că ţi-am explicat că Konakli este doar un biet sat, departe de a putea fi considerat staţiune în accepţiunea uzuală a cuvântului şi cam ce poţi găsi de făcut pe acolo.

Acum, brusc ai uitat, dar ecourile rămân pe AFA şi ne ajută să rememorăm una alta

[26.01.19 15:33:27]

@tinerica:

Pentru că ai făcut atâta tevatură referitor la camere, la recepţioner etc., hai să-ţi spun părerea mea.

Ai ajuns la hotel la o oră extrem de târzie şi eu sunt convinsă că NU mai erau disponibile camere standard de tipul celor rezervate, chiar dacă eu suspectez că au fost, de fapt, economy.

Din acest motiv, recepţionerul v-a oferit altceva, iniţial mai bun, dar aţi refuzat categoric să daţi banul.

Atunci aţi primit acele camere la mansardă, care v-au nemulţumit. Cei mai mulţi turişti ar fi acceptat pentru cele câteva ore care mai rămăseseră din noapte camera respectivă urmând să o schimbe a doua zi cu o cameră conform contractului. Voi aţi preferat să faceţi scandal la recepţie în miez de noapte (chestie de gust, dar şi de educaţie ) şi, absolut întâmplător, aţi avut noroc, de milă, de silă primind camere cu mult peste preţul plătit.

Eu încă nu pot să înţeleg notarea cu 7 a unei camere cu mult peste aşteptări şi peste preţul plătit. Cu ce îi ajuţi tu pe cei care vor dori să aleagă acest hotel pe viitor?

Într-adevăr, recepţionerul NU a procedat corect. V-a dat atunci noaptea camere family pentru că nu avea altceva acceptabil, dar a doua zi trebuia să vă mute pe toţi patru în camere duble standard, conform contractului.

Cât aţi apreciat voi gestul de ospitalitate făcut şi upgrade-ul gratuit de care aţi beneficiat, se vede cu uşurinţă în textul de mai sus .

[26.01.19 15:33:34]

Ma-ti convins... hotelul e de nota 10, cazarea10, mancarea10, amplasament10, servicii10! Consilierea dumneavostra 10! E bine? Si acum va rog sa incheiem discutia deoarece nu sunteti capabili de intelegere, luarea peste picior e la ea acasa, impolitetea persista in dialog si de aceea ma retag de pe acest sait... dialogati cu oameni, tineri, cu oameni cu bani cazati numai la hoteluri de lux, nu mai dati atentie celor modesti care isi petrec vacantele dupa posibilitati! Sa ingenunchezi si sa pui pumnul in gura numai ca a luat un bilet mai modest nu va face cinste! Acelas coment in deradere,in bataie de joc si injosire din partea voastra e si in 2014, la acelas hotel cu un bilet cu pret mic,! Greseala mea ca v-am raspuns....doamna respectiva nu v-a luat in seama....

[26.01.19 15:56:25]

Nici vorbă de aşa ceva.

Regret faptul că nu ai înţeles nimic din tot ceea ce au încercat să-ţi explice mai mulţi colegi, fiecare în felul şi cu cuvintele lui.

Două idei trebuia să reţii, atât:

1. să te documentezi şi să pui întrebări întotdeauna ÎNAINTE de a rezerva, după fiind adesea tardiv.

2. să nu crezi în oferte supermeganemaipomenite şi nici în agenţiile care îţi promit marea cu sarea, să alegi hoteluri nu doar ieftine, ci cu un bun raport calitate preţ şi să îţi acordezi mereu aşteptările cu preţul plătit, astfel evitând dezamăgirile.

=

P. S.

Te rog şi să nu mă mai abordezi prin mesaj privat. Nu te-aş putea ajuta, eu recomandând doar hoteluri de lux

[26.01.19 19:33:36]

Când mă întorceam, anul trecut, de la Lonicera, mai mult de jumătate de autocar venea de la diverse hoteluri din zona Alanya - hoteluri mai îndepărtate și mai slabe (mai ieftine) decât White City.

Majoritatea covârșitoare erau mulțumiți, unii chiar încântați. Din păcate, acești oameni nu-și fac timp să scrie.

Astfel că la multe dintre hotelurile economy, pe AFA apar doar reviews-uri precum cel de mai sus.

În absența reviews-urilor echilibrate, acumularea lor aduce un deserviciu comunității - aruncă asupra acestor hoteluri o imagine generală neconformă *realității*, determinând-i probabil pe mulți potențial interesați să nu le aleagă, deși EI s-ar fi simțit bine aici (cu așteptări realiste)

adrianbogdan, nrs, tinerica, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂWhite City Beach Hotel: