ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2019
ÎNSCRIS: 17.07.14
NOV-2018
single

Casa Palace Timișoara

Casa Palace e foarte aproape de centrul orașului (10-15 minute pe jos) și poți parca mașina in zonă. Aceste criterii m-au determinat să aleg locația pentru o delegație scurtă, am încercat la mai multe hoteluri poziționate mai spre centru dar fie nu aveau parcare proprie (și atunci trebuie să-ti bați capul să lași mașina in ceva parcări publice, și să tot trimiți la sms-uri) fie prețul era un pic prea mare să fie pe placul doamnelor financiar-contabile.

Hotelul e dispus cumva intre blocuri, parcarea e share-uita cu locatarii din zonă, e și acces limitat cu barieră la un moment dat. Nu am reușit să îmi dau seama cum funcționează bariera, când am venit - era deschisă, când am plecat am șters-o in urma altuia. Loc de parcare am găsit și n-au fost probleme cu vecinii, nu și-a revendicat nimeni drepturile istorice asupra locului unde am lăsat mașina.

Hotelul e făinuț si locația e destul de bună. Peisajele din jur sunt strict urbane, nu-i prea multă zonă verde in jur. In fata e o terasă îngrădita, de mare valoare pentru o cafea sau o bere in aer liber sau pentru amatorii de dohan. Serviciile și mentenanța nu-s la un nivel tare ridicat. Nu m-am cazat imediat ce am ajuns pentru că persoana care se ocupa cu asta nu era in zonă, așa ca am așteptat preț de o cafea, au abordat totuși ok subiectul, am primit cafeaua din partea casei. Am primit o cameră in care erau 31 de grade, nu de la soarele de afara ci de la termostatul defect al caloriferului, am dat să deschid geamul, am rămas cu mânerul in mana. Cam nasol, așa ca întâmpinare. Doamnele de la recepție știau de subiect, și mi-au recomandat sa stau cu geamul deschis, ha ha; dar totuși au schimbat camera. Dar nu cred că au reparat termostatul, deși era mult mai simplu. Mie nu-mi tare place când vad risipă de energie, chiar daca nu plătesc pentru ea. In prima cameră in care am fost cazat nu era săpun sau șampon din partea casei, in a doua cameră însă erau la dispoziție. Mobilierul din baie a fost cu ceva baiuri, ușa pliabilă de la dus nu se închidea pana la capăt, iar policioara din fata oglinzii, cam stricăcioasă, s-a dezbinat si a căzut, de mi-a împrăștiat toate briz-briz-urile de bărbierit pe jos, noroc însă că policioara nu s-a spart.

Mobilierul din cameră însă e destul de elegant, patul in care am dormit a fost foarte confortabil. Cum spuneam, locația e intre blocuri și m-as fi așteptat sa fie ceva gălăgie, dar nu, a fost foarte liniște, am dormit bine. Așternuturile si prosoapele au fost in regulă, curate, așa cum trebuie. Curățenia o evaluez in general ca fiind ok, excepția fiind că in prima cameră, după draperie, într-o zona mai greu accesibilă am găsit o carcasă de libelulă de mărimea Braziliei.

Micul dejun a fost făcut la comandă, bucătăria restaurantului lucra de zor dis de dimineață, pentru meniul zilei cred, se pare destul de apreciat in zona. Bucătăreasa mi-a pregătit destul de repede un mic dejun, cu ochiuri, crenvurști și alte cele; a fost ok. Restaurantul e destul de spațios la interior, cred că merge si pentru evenimente, gen zile de naștere, botezuri sau alte petreceri asemenea. O bere timișoreană, (evident… , susținem industria locală, nu?) costă 5 lei, foarte rezonabil, zic eu.

De altfel, prețul camerei, cu mic dejun inclus e 165 lei. Pentru această zonă mi se pare un preț foarte corect, păcat de micile neajunsuri; nu-s cine știe ce, se pot rezolva multe din ele cu o organizare ceva mai bună. Recomand locația dacă aveți treabă in zonă și căutați ceva la îndemână și nu tare scump. Si cine știe, poate intre timp se rezolvă și cu micile baiuri 

Trimis de Trank in 24.01.19 15:36:33
Validat / Publicat: 24.01.19 18:08:15

VIZUALIZĂRI: 331 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Camera

webmasterX [24.01.19 17:52:38] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Casa Palace Hotel-Restaurant, TIMIȘOARA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmaster [24.01.19 18:08:35] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂCasa Palace Hotel-Restaurant: