ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.01.2019
ÎNSCRIS: 30.04.09
JAN-2019

Pensiunea Davideea. Pe bază de silogism

De ce la ”Davideea”?

Pentru că, în cazul meu, am vrut să sărbătorim un eveniment fericit din viața noastră într-un loc nou, inedit, unde nu mai fusesem.

Cum rezervi la ”Davideea”?

Simplu, eu am folosit un sait de specialitate, dar, se poate și direct, pe saitul pensiunii. Sau, ce știu eu, prin farmece făcute de babe bătrâne, șamani ”fumați” ori paparude. It's Your choice!

Cum ajungi la ”Davideea”?

În cazul meu, mai greu, c-am plecat exact în ziua în care s-a dat avertizare meteo, cod portocaliu, pentru zona Moldovei. Am plecat din Mărășești, pe DN 2, pe ninsoare de nu vedeai prin ea, am făcut două ore până la Bacău, drum de cel mult o oră în mod obișnuit, mi-a luat o oră jumate să traversez Bacăul, deci, pe la 12,30 am trecut spre Roman.

Per total, pe viscol, dar, ca adevărat moldovean de mă aflu, prin șpăngi, prin mii de baionete, am plecat la ora 9,07 din Mărășești și am ajuns la 16,35 la Pensiunea Davideea, din com, Mălini, sat Văleni - Stânișoara. O parte din drum am folosit GPS-ul, că nu mai fusesem, dar, drumul este corect marcat, inclusiv de la Spătărești, doar că am mers atât de încet că, la un moment dat și Ioana, vocea din GPS a plecat înainte, că s-a plictisit, dar, m-am descurcat.

Unele voci mi-au povestit că, de fapt, ar trebui să fi făcut doar vreo 3 ore și jumate, dar io spui ce-am pățit, la mine nu găsiți minciuni!

Ce găsești la ”Davideea”

Construcție nouă, modernă, elegantă.

Camere mari, moderne, călduroase.

TV cu ecran plat, suficient de mare să vezi din pat fără ochelari, cazul meu.

Baie frumoasă, largă, cu instalațiile necesare aferente în bună stare de funcționare. Consumabile bune, uscător de păr (mie nu mi-e foarte necesar, sun ras în cap, dar îl poți folosi ca să faci baloane de săpun, ce știu eu?) și alte chestii de ai nevoie în acele momente de intimitate.

Balcon mărișor, două scăunele, dacă ești vicios cu tutunul, altfel, cam inutil, afară era vreo minus 9 grade. celsius, nu alea de-s eu obișnuit, ca vrâncean de mă aflu.

O piscină cochetă, saună funcțională, de fapt, un mic-micuț complex SPA, corect întreținut.

Restaurant mărișor, elegăntuț.

Personal tânăr, simpatic, serviabil, amabil chiar.

Ce faci odată ajuns aici:

După cum urmează:

1. Mergi pe pârtia Mălini, care se află tocmai la vreo 200 de metri de clădirea pensiunii, exact când devii extenuat de drum, ai ajuns! :)).

Pârtie de sanie și de schi și plăci, blândă, nu pentru zmei.

Sunt destule dughene de unde poți să închiriezi echipamente ca să te deghizezi în vreun personaj care să poată fi confundat cu vreun sportist de iarnă. Echipamentele se închiriază cu prețuri decente: placă și bootsi, pentru o oră, 15 lei. Nu știu cât costă unguentele de te dai cu ele după ce dai cu fundul de planetă, vaietele sunt la liber și aparțin descoperitorului de gravitație.

În jurul pârtiei sunt și gherete, mult mai îmbietoare, de unde poți să capeți, după voință și banii de vrei să renunți la ei: vin fiert, ceai fierbinte, cafea, vin fiert, țigări, dulciuri, vin fiert, răcoritoare. Nu știu dacă am pomenit de vin fiert?

Alte gheretuțe de unde poți să-ți iei ceva de papa, dacă datorită efortului, ți-a căzut glicemia, @crismis știe! :p

2. Plimbări lungi prin mediul înconjurător.

Care mediu e tare frumos. Și, da, e înconjurător. Am avut noroc de zăpadă proaspătă, zona arăta ca în amintirile iernilor din copilărie. Toți ducem melancolia copilăriei și a iernilor de atunci, nu: ”ou sont les neiges d'antan ”?

Înfierbântat de vinul fiert băut pe pârtie, am avut curajul să mă plimb pe lângă pârtie preț de vreo 800 de metri, de-aia-am și tras cu ochiul și-am văzut peisaj șucar și case bengoase. Vile, de fapt... pensiuni.

După ce m-am răcit de la plimbare m-am întors la pârtie, mmm, pe cine mint eu, am ajuns la gheretuța cu vin fiert.

3. Baie în piscina de la ”Pensiunea Davideea”. Și saună. Despre prețuri, ceva mai încolo, nu mult mai încolo.

Unde mănânci. Restaurant ”Davideea”

Evident, la ”Davideea”. Au mai scris alte două persoane care au fost aici și-au zis c-au fost mulțumite.

Prin prețul de-am rezervat, am avut MD inclus. Suficient, mai mult decât ți-ai face acasă. Dar, nimic de căzut pe spate. Ba nu, mint, la bar aveau o bere bună-bună: ”Călimani”. Dacă ajungeți aici, abuzați de ea, e bună, are efect curativ, ajută rinichii, înțelegeți voi.

În rest, prețuri'năltuțe, calitate puțintică. Bucătăria șubredă, rău! Nu chiar atât de rea încât să vrei să crăpi în tine pateul de acasă, dar, dacă e vorba de șunca de la pachet, parcă începi să te gândești.

Fiind eveniment fericit, jumatea mea împlinind o prea frumoasă vârstă, am făcut criză de mână spartă, dar, în afară de preț, nu ne-a impresionat nimic! Aferim!

Ce te costă?

Drumul, Mărășești - Văleni- Stânișoara, în cazul meu, 313 km dus și, un pic mai mult la întors, că am intrat și în Gura Humorului, adică un plin de benzină, cu tot cu rezervă, 250 de lei.

Cazare, cameră dublă, cu pat extrem de matrimonial, MD inclus 116 euro.

Pentru masă, funcție de ce alegi, prețuri diferite.

Una oră saună, 120 de lei.

Am vrutără și masaj, dar, deși a fost rugată de cei de la pensiune, maseuza a spus că nu vrea să vină să ne bucure, am înțeles că era 50 de lei patruj' de minute, de om, persoană fizică, născută vie și cu CNP!

Cam asta a fost, pentru mine, Pensiunea ”Davideea” în weekend- ul 11-13.01.2019.

Am postatără doar așa, ca să mă dau mare, care vreți să-nvățați ceva de aicea, treaba voastră, sunteți pe cont propriu!

Alte părți frumoase:

Gura Humorului și zona Mănăstirii Voroneț.

Alte păcăleli:

”Hanul Ancuței”. Jur că niciodată nu am mâncat atât de prost la această locație!!! Cred că de asta și chelnerul de ne-a servit se uita mirat la noi, în toată hurdubaia aia de clădire nu era nici dracu', doar noi ne-am găsit să vrem să crăpăm în noi acolo. Am scăpat, oarecum, cu bine dar, vă avertizez: Fugiiiiți!!!

Silogismul:

Nicio pensiune nu este perfectă !

”Davideea” este o pensiune !

După ce ați citit review-ul, și primele două propoziții vă las pe voi să puneți a treia propoziție a silogismului.

Haidi, pa!

[22.01.19 17:42:14]

Bună recomandarea

Zoazore
[22.01.19 18:25:56]

@Yersinia pestis: Mi-ai lipsit, bacteriuță!

Să vă trăiască Adriana, ca fără ea sunteți mâncați (tu și Luminița). Sănătate maximă!

Vinul fu bun? Ăla fiert, zic!

Dar de schiat, ai schiat și tu?

[22.01.19 18:35:31]

@webmasterX: Yep, acoloșa-i!

[22.01.19 18:37:43]

@Zoazore: Săr’mâna!

Așa și-așa!

Nu, dar am căzut !

DOINITA
[23.01.19 11:21:42]

Să trăiască doamna! La multi ani! Nu știu dacă am înțeles bine, 120 de lei (din aia noi) a fost o ora de saună???

krisstinna
[23.01.19 14:55:36]

@Yersinia pestis: Am înțeles, Davideea nu e perfecta dar... oare exista vreun om perfect?

Salutări!

RoxanaGRS
[25.01.19 13:07:48]

La mulți ani și multă sănătate Adrianei!

Peisajul și mediul înconjurător e într-adevăr frumos. Mă speriasem puțin când am văzut la preț 400 euro pentru 2 nopți, dar după ce-am citit articolul am înțeles că aici intră și mâncarea (aia cam așa și așa) și sauna etc. Tot e scump, dar fiind o ocazie specială... .

[10.02.19 01:59:12]

@DOINITA: Chiar dacă cu întârziere, mulțam pentru urări!

Da, ai înțeles extrem de bine, atâta costă ora de saună. Da’ merită, mie-mi place!

[10.02.19 02:05:06]

@RoxanaGRS: Săr’mâna pentru gândurile bune de mi le-ai trimis.

Da, prețurile sunt ‘ năltuțe, un pic prea dezvoltate pentru masă, cazarea face toți banii!

Așa am și gândit, o dată face omu-n viață, pentru prima oară, o vârstă rotundă. Bine, eu când mă uit în buletin fac depresie, dar, cu țuică și vin, corect administrate, sar peste!

Glumesc, de fapt, de la băutură dai în depresii și mai ample. Păi, tu de ce crezi că scriu mesaje la ora asta?!

DOINITA, RoxanaGRS, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Davideea [Văleni-Stânișoara]: