ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2019
ÎNSCRIS: 07.04.10
JAN-2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pensiunea Floarea Soarelui, Cheia - O escapada frumoasa!

Am decis impreuna cu prietenul ca prea nu ne mai place Bucurestiul, si ca tot mai bine e la munte asa ca am rezervat spontan o noapte la Pensiunea Floarea Soarelui, Cheia. A fost o alegere efectiv la nimereala: am vazut, ne-a placut, am dat cu rezervarea!

Am plecat sambata dimineata la ora 9 din Bucuresti si la 11:30 eram la pensiune. In cele ce urmeaza o sa va detaliez escapa de weekend, dar in principal conditiile de cazare, asa ca sa incepem cu asta (ca deobicei, veti gasi atasat poze cu intreaga excursie):

Camera:

Am avut camera numarul 7, situata la mansarda. Ce e drept, urci ceva, dar vei descoperi o camera tare dragalasa! Curata, calda, primitoare. Nimic spectaculos, fix strictul necesar, dar nu ai de ce sa te plangi. Un pat dublu matrimonial, un televizor care, din pacate, nu se vedea foarte bine desi parea sa fie modern, si o baie impecabila. Primiti prosoape, dar la sapun ce e drept, unul singur, asa ca mai bine aduceti de acasa.

Facilitati:

Pensiunea dispune de o parcare situata fix in fata. Toate camerele au wifi care functioneaza f bine si aveti posibilitatea de a lua micul dejun la pensiune daca alegeti sa platiti suplimentar (daca am vazut eu bine, cam 50 de lei). Daca aveti animale de companie, sunteti bine veniti sa le luati cu voi, pentru ca sunt primiti gratuit.

Nu am luat micul dejun aici asa ca nu va pot spune cum este. Am baut doar o cafea cu lapte, foarte buna. Domnisoara de la receptie se ocupa si de cafele, este foarte de treaba si va va ajuta cu orice aveti nevoie. Aveam posibilitatea sa luam cina tot aici, la pensiune, insa am ales sa ne plimbam si sa mancam in alta parte.

Gradina si exteriorul

Fiind o vila micuta, nu se bucura de o gradina sau de o curte, pentru ca in loc de asta vei gasi parcarea. Macar stii ca masina ta este in siguranta! Din sala de mese insa se poate iesi pe un balcon destul de incapator, iar in partea din fata a vilei este amenajata o terasa suficient de incapatoare.

Pentru cine o recomand si pentru ce tip de excursii

Recomand aceasta pensiune pentru cupluri. Fiind o zona izolata, unde nu prea aveti ce face (sau cel putin eu inca nu am descoperit), o familie cu copi s-ar putea sa nu se simta foarte bine aici. Cel mai apropiat magazin nu este chiar apropiat, si in afara de restaurantul pensiunii nu ai unde sa mananci. Nu am gasit nici supermarket/mini market in zona.

Daca sunteti un grup de prieteni, depinde ce anume va doriti. Este o pensiune foarte buna in care sa iti petreci noptile si este accesibila la pret, insa trebuie sa fii pregatit sa depinzi de masina.

Sugestii de activitati, excursii, pe care noi le-am facut:

Programul nostru a fost cam asa:

Am ajuns la pensiune pe la 11:30, ne-am cazat si am plecat! Am mers la Casa Valasoaia si am mancat de pranz (este in drum spre Brasov, si este un loc extraordinar - urmeaza un review si despre aceasta viluta). Mancarea a fost ceva de vis: pastrama de berbecut la ceaun cu mamaliga, carnati, friptura - excelent. Peisajul de vis. Dar gata, atat va spun!

Dupa masa ne-am continuat drumul spre Brasov unde ne-am plimbat prin centru, am baut o cafea si ne-am uitat prin magazine.

Dupa care, ne-am urcat frumos in masina si am mers in Poiana Brasov unde ne-am dat cu sania! A fost ceva de vis, insa recunosc, eu sunt o mare FRICOASA si m-am dat de doua ori si mi-a ajuns, prea multa adrenalina (desi pe partie se dadeau si copii de 10 ani...). Toata distractia asta timp de o ora ne-a costat 90 de lei (2 persoane, cu sanie/colace si banda care te urca pe partie incluse in pretul asta).

Dupa aceasta aventura ne-am intors la pensiune unde ne-am odihnit dupa o zi plina. Va sugerez si voua sa incercati un astfel de weekend spontan, pentru ca este f frumos si usor de realizat!

Va pup!

Trimis de Anduise in 20.01.19 22:26:32
Validat / Publicat: 20.01.19 23:32:07

VIZUALIZĂRI: 876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anduise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Se poate observa parcarea din fata pensiunii

[20.01.19 23:29:57]

@Anduise:

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Floarea Soarelui, CHEIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[21.01.19 06:53:07]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

AnduiseAUTOR REVIEW
[21.01.19 09:38:26]

@webmaster45: nu cred ca e okay: DN1A25 Cheia 107356 trebuie sa fie. Se intra direct de pe drumul national si este pensiunea Katy peste drum

[21.01.19 12:38:40]

@Anduise: rog aruncă o privire peste următorul link google.ro/maps/@45.446894 ... 12!8i6656?hl=ro.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • AnduiseAUTOR REVIEW
    [21.01.19 13:17:57]

@webmaster26: 45.446151, 25.937780

[21.01.19 15:39:29]

@Anduise: acestea sunt coordonatale marcatorului pe harta google - care NU ESTE corect amplast.

Daca verifici cu streeet view ai sa constati si singur ca nu acolo este pensiunea ci un pic mai sus, acolo unde am marcat-o noi.

Oricum intre timp am facut report si la google pentru mutare marcator.

AnduiseAUTOR REVIEW
    [21.01.19 15:43:07]