ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2019
ÎNSCRIS: 09.07.13
OCT-2018
single

Istanbul (part 2)

2018 a fost anul Istanbul. Ambele plecari au fost prin agentii diferite, prima plecare in perioada 25.04. - 29.04.2018 (vezi impresii), iar a doua in perioada 10.10. - 14.10.2018.

A doua excursie a fost cu plecarea seara la ora 22, unde conform diagramei eram iarasi la jumatatea autocarului, am avut locul pe bancheta exact la usa din mijloc. Eram constienta de orice putea fi rau, era doar pentru transport, dimineata ajungeam la hotel si ma odihneam.

Drumul a decurs cu opririle de rigoare pe teritoriul Bulgariei (faimosul Baikal) si Turciei, oprirea din vama turca pentru cumparaturile ghidei, apoi coada din vama si s-a ajuns la hotel la ora 12.30. Hotel Kaya Otel este situat si el in apropierea lui T1, la doua statii distanta de cel la care am stat in aprilie, cu multe magazine si restaurante in apropierea lui.

Acum nu aveam nici un program cu grupul, eram eu singura. Deoarece eram dupa o perioada grea la servici, mi-am propus odihna si in fiecare zi sa vizitez cate ceva, si apoi sa ma plimb, mai ales ca vremea era propice, doar usoare ploi scurte.

Astfel in ziua in care am ajuns, dupa ce am ajuns in camera si m-am odihnit putin, repede la tramvai si Moscheea Albastra. Am ajuns in timp util, turcul de la intrare incerca sa-mi explice ca nu se mai poate, poate figura mea sau altceva, si s-a razgandit. Am intrat si dupa turul fotografic m-am sprijinit de o coloana si am stat sa-mi bucur ochii cu frumusetea interioara. Apoi am iesit si m-am plimbat prin piateta din Sultanahmet, m-am oprit pe o banca la fantana din piata, si dupa vreo jumatate de ora am plecat spre hotel.

Ziua 3 am plecat sa vizitez Moscheea Suleymaniye. T1 pana la Laleli, apoi pe jos pe stradute. Vremea cam intunecata, mici rafale de ploaie. Totul este superb la aceasta moschee, turul interior, apoi curtea interioara, si la final locul unde sunt criptele si cimitirul. La final am revenit la T1 si am plecat intr-o plimbare spre Eminou si Bazarul de mirodenii. Seara aveam in program o vizita la mall Historia, care era la 10 minute de hotel. O scurta tura prin mall, o pauza pentru fantana care canta din mall si retur pentru odihna.

Ziua 4 am plecat cu tramvaiul spre Galata, am coborat la prima statie dupa pod si m-am intors in plimbare spre pod. Am urmarit pescarii si m-am oprit sa mai vad Bosforul. Apoi am plecat spre parcul Gulhane, unde m-am plimbat pe alei si m-am oprit pentru pauza de pranz. Retur spre hotel, cu oprire din nou in piata Sultanahmet si Bazar.

In ultima zi ne-am oprit la Edirne pentru vizitarea moscheei. Chiar daca am fost in primavara, am mai dat fuguta o tura sa o revad si m-am plimbat putin prin bazarul de langa ea. Doua ore mai tarziu la intalnirea grupului pentru continuarea calatoriei, in autocar mirosea a paine calda. Aproape toti cumparasem paine calda de la brutaria de langa moschee. Opririle de rigoare si la ora 20.30 ajungeam la Bucuresti, cu gandul deja sa revin la Istanbul.

Trimis de titus29 in 18.01.19 12:53:03
Validat / Publicat: 18.01.19 14:09:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2597 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (titus29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Moscheea Albastra

[18.01.19 14:08:32]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Istanbul - poarta Orientului, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Cu maşina sau autocarul spre / prin Istanbul]

anemarie29
[28.02.19 12:38:16]

buna ziua, vreau sa va intreb in vama turca doar autocarul a fost scanat la raze x si bagajele, sau si dvs ca persoana? nu as dori niste radiatii... Multumesc. Ce preturi sunt in Istanbul, de la mancare la suveniruri si aur?

titus29AUTOR REVIEW
[28.02.19 12:48:55]

@anemarie29: nu am obsevat sa fie scanat autocarul, poate avea vamesul un scaner portabil, nu stiu; grupul cobora din autocar si stateam la coada pentru viza, apoi ne urcam inapoi in autocar.

In privinta preturilor, totul depinde de fiecare.

anemarie29
[09.04.19 10:21:58]

buna ziua, cum v-ati incaltat in Istanbul? - am inteles ca e cam stancoasa sau deluroasa zona... femeile pot purta maiouri atat timp cat nu sunt in moschee, iar barbatii pot avea pantaloni scurti, trei-sferturi?

multumesc.

anemarie29, titus29