ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2019
ÎNSCRIS: 29.10.15
DEC-2016

Lung e drumul pe Kurfürstendamm... dar placut privirii

Atunci când compania low cost irlandeză a anunțat în toamna lui 2016 introducerea de zboruri către Berlin Schönefeld m-am grăbit să rezerv biletele de avion pentru apropiata vacanță de Sfântul Andrei și 1 Decembrie având în vedere că singura mea vizită în capitala Germaniei data din noiembrie 2009, când am asistat live la ceremoniile dedicate aniversării XX a căderii Zidului.

Din aeroportul Berlin Schönefeld cei care vor să meargă spre Berlin cu S-Bahn (trenul de suprafață) au de parcurs o alee acoperită de circa 500 m până la Bahnhof Flughafen Berlin – Schonefeld, loc unde găsesc o mulțime de automate de bilete și abonamente.

Pentru destinația noastră, stația Savignyplatz, am luat trenul S9 în direcția Spandau, traseul având de parcurs cele 19 stații cam în 50 de minute. Atenție la controlori, sunt destul de prezenți așa că nu trebuie să omiteți să vizați abonamentul la fiecare urcare.

De la Savignyplatz au rămas alți 500 m de parcurs pe stânga Bleibtreustrase, inclusiv traversarea arterei comerciale Kurfurstendamm.

Clădirea art nouveau de 5 etaje de la nr. 34, construită pe la 1903, care adăpostește la etajele 3,4 și 5 hotelul KURFURST am KURFURSTENDAMM – PENSION. Putem ajunge acolo pe scări sau folosind liftul pentru etajele 3 și 4.

Ajunși la recepție, o să faceți sper cunoștință, dacă aveți noroc, cu un angajat care să nu provină din fosta URSS (Kazahstan), altfel o să vă săturați de ospitalitatea și profesionalismul personalului vorbitor nativ de rusă, pentru care o solicitare în engleză nu prezintă motive de a fi rezolvată, în special cele legate de internetul wifi.

Aspectul interior este curat, îngrijit dar există o impresie generală de călătorie în timp cu cel puțin 70 de ani.

Camera noastră, o dublă de 18 mp, avea ferestrele spre curtea interioară a clădirii, fără a fi exagerat de întunecoasă, fiind prevăzută cu perdele și draperii de bună calitate. Există un calorifer montat la înălțimea de 1.5 m care încălzește aproximativ, iar camera nu are aer condiționat penru a suplimenta încălzirea. În baie există uscător de par dar nu există calorifer așa că trebuie să porniți panoul radiant (are temporizare la 5 minute) ca să nu înghețați acolo. Nu avem ceva de reproșat cu privire la curățenia din camera.

Exista un TV mic și un minibar care formează un ansamblu cu biroul. Lângă pat există noptiere și veoize. Dulapul de haine este cuprinzător și bine amplasat. Sala de mic dejun are un aspect clasic, fiind compusă din 8 mese de 4 persoane și 3 mese de 6 persoane, este amplasată foarte aproape de recepție.

Micul dejun se servește în regim bufet și pot spune că a fost mulțumitor atât din punct de vedere al diversității, calității și cantității. Sunt puse spre autoservire chifle proaspete și păine tăiată, cașcaval, brânză tip feta, unt, ouă fierte dar și omletă, 3-4 feluri de șuncă, cârnați sau cremwursti, produse dulci (plăcintă cu mere/caise dar și cornuri cu ciocolată), iaurt simplu sau cu fructe, roșii, măsline și castraveți.

Ca băuturi la micul dejun se puteau servi cafea sau cappuccino, ceai, suc natural de mere/portocale dar și apă plată.

Poziția hotelului este un mare avantaj pentru cine vrea să viziteze centrul Berlinului, pentru mine contând foarte mult distanța mica față de Catedrala Kaiser Wilhelm Gedachtnis Kirche respectiv față de Târgul de Crăciun de lângă Europa Center.

Drumul pe strălucitoarea și animata arteră Kurfürstendamm până la luxosul mall de stil vechi Kaufhaus des Westens (celebrul KDW) care în mod normal poate fi străbătut în 25 de minute (sunt cam 1.8 km), o să fie pentru multe persoane o călătorie fără sfârșit previzibil pentru că magazinele sunt prea multe și prea tentante.

Metroul ne permite să ajungem extrem de rapid în orice zonă a orașului așa că recomand tuturor să viziteze cât mai multe din atracțiile orașului: Bundestagul, Brandenburger Tor, Staatsoper Unter den Linden, Berliner Dom, Pergamonmuseum, Alte Nationalgalerie, Alexanderplatz, Berliner Fernsehturm, Potsdamer Platz, Checkpoint Charlie, Gendarmenmarkt, Franzosischer Dom, Deutscher Dom, Galeries Lafayette Berlin și Sony Center.

Ar fi bine să evitați însă perioadele geroase cum am prins eu in acel început de decembrie 2016, combinația ger cu vânt la Berlin este aproape criminală. În rest, doar de bine despre capitala Germaniei.

Trimis de ultrasro in 17.01.19 17:53:33
Validat / Publicat: 17.01.19 20:30:52

VIZUALIZĂRI: 358 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Brandenburger Tor din Berlin

[17.01.19 19:40:16]

Mutat în rubrica "Kurfurst am Kurfurstendamm Hotel-Pension, BERLIN" (nou-creată pe sait)

• SOCIALs