ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2010
DE ms65
ÎNSCRIS: 23.09.09
APR-2010

Manastirea Bistrita [Costesti] - dupa mai bine de 600 de ani de la ctitorie

Dupa ce am plecat de la Ranca trecand prin Horezu si vizitand manastirea Hurezi urmatorul popas a fost Manastirea Bistrita din Costesti/Valcea.

Mânăstirea Bistriţa este o mânăstire de călugăriţe, cu hramul Adormirea Maicii Domnului. Pentru mai multe amanunte am sa ma inspir si din brosurile care se pot cumpara din interiorul bisericii.

Ctitorie a boierilor Craiovesti aceasta manastire dateaza din jurul anului 1490. In anul 1683 domnitorul Constantin Brancoveanu daruieste manastirii un policandrul ornat cu oua de strut, lucrat la Viena, mai multe obiecte de cult, carti liturgice si clopotul mare care cantareste 800 kg.

Din ctitoria Craioveştilor astăzi se mai păstrează bisericuţa Bolniţei (1520-1521).

In complexul monahal de la Bistriţa s-a instalat prima tiparniţă din Ţara Românească, precum şi o legătorie de cărţi bisericeşti.

Un puternic cutremur din 1838 a afectat întreaga construcţie ce a fost restaurata timp de 10 ani, începând cu 1846 în timpul domnitorului Gheorghe Bibescu şi terminând la 15 august 1855 în timpul domnitorului Ştirbei Vodă, când a fost sfinţită biserica mare închinată Adormirii Maicii Domnului.

Din 2003 s-a deschis în incinta mânăstirii şi un Muzeu al tiparului şi cărţii bisericeşti vâlcene. Manastirea a fost una din cele mai vestite centre de cultura din evul mediu si mai pastreaza si astazi din vechile traditii, pentru ca inca putem gasi un mare atelier de pictura.

Manastirea adaposteste, inca de la sfarsitul veacului al XV-lea, moastele unui sfant cu numele Grigorie Decapolitul.

La Bistriţa încă mai sunt icoane făcătoare de minuni şi icoane izvorâtoare de mir, învăluite în poveşti tulburătoare şi mărturii excepţionale. Acestea se învârt mai ales în jurul icoanei Sfintei Ana, care aduce ploaia şi în jurul moaştelor Sfântului Grigorie Decapolitul.

Acesta a rămas în conştiinţa creştinilor ortodocşi ca apărător al cultului icoanei, pentru că a trăit într-o perioadă în care se declarase un adevărat război împotriva icoanelor.

În lăcaşul de cult se află mormântul primului cronicar, Grigore Ureche, precum şi cel al domnitorului Alexandru cel Bun.

O sa las pozele sa vorbeasca pentru a nu cadea in greseala de a repeta ce se stie despre aceasta manastire, multi dintre noi vizitand-o deja sau documentandu-ne de pe diferite site-uri.

Trimis de ms65 in 01.06.10 22:50:27

VIZUALIZĂRI: 4200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mânăstirea Bistriţa are hramul "Adormirea Maicii Domnului", fiind situată în comuna Costeşti, judeţul Vâlcea

mirelutza
[01.06.10 23:04:05]

Ha, sunt prima care te premiaza... ; da, una din manastirile mele preferate; si inca n-am postat impresie? las ca vine... si de la mine!

Stii ca sf. Grigore Decapolitul indeplineste 3 dorinte, o data in viata puse la moastele lui? Eu mi-am pus acum cca 15 ani si toate mi s-au indeplinit, in timp; am revenit apoi dupa cativa ani, mi-am mai pus INCA 3 si... pauza. Deci, se pare ca e adevarat ce se spune DESPRE IMPLINIREA A 3 DORINTE - doar o data rostite

ms65AUTOR REVIEW
[01.06.10 23:29:06]

e bine ca s-au implinit si cele trei... nu forta...

am incercat sa scriu cat mai putin ca sa nu ne repetam... istoria e una!

cand vor apare pozele cred ca totul va fi mai sugestiv si cine nu a fost pe acolo isi va dori sa o faca...

Diaura*
[02.06.10 00:12:01]

Nici odata nu se poate spune ca se vorbeste prea mult depre lucrurile de valoare. Cu cat mai mult , cu atat mai bine. Caci cine nu a citit prima poveste , are sansa sa o vada pe a doua, sau a treia ...etc. Pana la urma important este sa se stie.

magdalena
[02.06.10 07:32:51]

Foarte frumoase fotografiile. Un alt review care ma determina sa vizitez obiectivul despre care se vorbeste.

Sa inteleg ca se pot face fotografii in incinta bisericii? Daca da, cat este taxa de fotografiere?

In impresii vorbesti insa de Manastirea Bistrita din jud. Valcea, dar ele sunt incadreate la Manastirea Bistrita din jud. Neamt.

Sunt doua Manastiri Bistrita si nu au legatura una cu cealalta. Cea din Neamt a fost ctitorita de Alexandru cel Bun la 1406 si se afla in satul Bistrita.

Si aceasta are un istoric interesant.

webmasterXY*
[02.06.10 08:52:44]

Mutat la "MANASTIRI OLTENIA & MUNTENIA ". Multumim, Magdalena.

ms65AUTOR REVIEW
[02.06.10 10:07:23]

magdalena-imi pare bine daca ti-a trezit interesul acest obiectiv .Se poate fotografia liber,fara nicio taxa.Scuze pt incadrare,din graba ,dupa ce am citit un alt review care mi-a starnit amintiri am si dat click pt a posta si impresiile mele...

magdalena
[02.06.10 10:53:22]

Cam la ce distanta de Bucuresti este? Sau cat a facut din Ranca?

In P05 este o doamna sub niste racle, poti sa imi spui ce semnifica?

iulianic
[24.04.12 12:25:59]

@magdalena: Iata ca dupa doi ani primesti si raspunsul. Sunt sigura ca pana acum ai aflat ca racla adaposteste moastele Sf. Grigorie Decapolitul.

Cei cu o credinta puternica vin si se roaga la racla sfantului, dupa care trec pe dedesubt. Acest procedeu este destul de raspandit. Se trece pe sub icoana, pe sub racla, pe sub masa din biserica (la anumite slujbe). Dar, cum spuneam, astea sunt pentru credinciosii cei mai credinciosi.

iulianic
[27.04.12 15:52:37]

@ms65: Review-ul se refera la Manastirea Bistrita - Valcea, pozele sunt toate de la Manastirea Bistrita - Valcea, totusi in text afirmi ca:

Grigore Ureche cronicarul care a scris Letopisetul Tarii Moldovei este inmormantat intr-o cripta la Manastirea Bistrita - Neamt. De asemenea, Alexandru cel Bun, domnitor al Moldovei, a fost inmormantat la Manastirea Bistrita - Neamt.

Am remarcat ca de multe ori se face confuzie intre cele doua lacasuri care sunt atat de diferite ca stil, istorie, amplasare si traditie.

[08.03.13 18:29:22]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Mănăstirea Bistrița [jud. Vâlcea]" (nou-creată, între timp, pe sait)

Diaura*, iulianic, magdalena, mirelutza, ms65
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Bistrița [Costești, VL]: