ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2019
ÎNSCRIS: 29.10.15
OCT-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 9 MIN

Abbanniate... Ballarò... Palermo... B&B Central...

În 28 septembrie 2017, la prima noastra vizită pe cea mai mare insulă din Mediterana, am aterizat pe aeroportul Punta Raisi, la circa 33 km distanță rutieră de Palermo, capita Regiunii Autonome Sicilia.

La coborârea din avion ne-a lovit în piept atmosfera înăbușitoarea precum și electricitatea statică din aer, care prevesteau o furtună puternică, norii negri și compacți fiind deja grupați deasupra lui Monte Pecoraro (Păstorul), varf de aproximativ 700 m altitudine aflat la 4 km în linie dreaptă de pista aeroportului.

Din aeroport (în partea stângă inainte de ieșirea din terminal) ne-am achiziționat biletele la cursa regulată de autocar Prestia e Comande, care asigură legătura la fiecare 30 de minute cu gara Palermo Centrale.

După ce intră în oraș acesta oprește la fiecare stație de pe traseu pentru cei care au cazare în zona respectivă, astfel că, corelat și cu aglomerația din Palermo, timpul de mers pănă la gară poate ajunge la 45 de minute. După un traseu lung pe Viale della Croce Rossa și Via della Liberta autocarul are o stație importantă chiar în fața Teatrului Politeama unde coboară cam jumătate din pasageri. De acolo pleacă el mai departe pe Via Ruggerio Settimo până în Piazza Gusepe Verdi (loc unde se află și Teatro Massimo) de unde virează la stanga pe Via Cavour până la intersecția cu Via Roma cand alege traseul la dreapta.

După 1.5 km de traseu pe Via Roma autocarul ne-a lăsat cu bagaje cu tot în față la Palermo Centrale, în Piazza Giulio Cesare. De acolo Google Maps ne spunea că mai avem vreo 900 m de mers pe Corso Tukory apoi la stânga vreo 300 m pe Via Filliciuzza până la intersecția cu Via Niccollo Machiavelli nr. 6, loc unde se află cazarea noastră adica B&B Palermo Central.

Traseul până acolo este o combinatie ciudată de Piața Rahova din București, Piazza Nazionale din Napoli, Piazza Vittorio Emanuelle II din Roma și Strada Republicii din Brașov, definită de o puzderie de gunoaie, de strigătele comercianților ce-și fac reclamă la marfă, de un dezmăț aparent fără sens de culori și arome la tarabele cu fructe, legume și pește din piață dar și de un flux de oameni majoritar din Africa si Asia, care te face uneori să te simți pe alt continent, fără a fi stresant cu toate acestea.

Blocul cu care găzduiește B&B Palermo Central arată destul de bine și este chiar foarte curat la exterior și interior, așa că după ce sunăm la interfon urcăm la etajul 2 unde ne întâmpină Simone, proprietarul acestui B&B format din 5 camere (fiecare cu baie proprie, internă sau externă) care au toate accesul într-un hol intern lung unde există și pseudo recepția adică locul unde nouă ni s-a explicat accesul pe baza de cod PIN în apartament precum și modul în care se mișcă cheia pentru a deschide ușa de la intrarea blocului.

Tot Simone ne-a transmis în WhatsApp o listă cu restaurantele din zonă care merită încercate, precum și sfaturi despre obiectivele turistice din proximitate. El ne-a rugat ca atunci când avem orice problemă prin oraș să nu ezităm să-l sunăm în ajutor. Nu a fost cazul dar am apreciat suportul său.

Noi am avut o cameră dublă spre triplă deoarece avea și un pat mai mic pe care nu l-am folosit, cu baie proprie externă, mare și cu dotări OK.

Condițiile de găzduire au fost decente fără să exceleze, având în vedere că există un AC dar că lipsește frigiderul, că dispune de o masă, 2 scaune, un dulap și un suport de troler dar că nu are noptiere lângă pat. Pe jos este gresie, ferestrele sunt etanșe și au perdele plus draperii, iar spoturile din cameră fac o treabă excelentă, există o senzație de lumină care nu obosește vederea in vreun fel. Pe perete este montat un TV cu canale prin cablu.

Având în vedere că este Sicilia iar vara există pene dese în alimentarea cu apă în rețeaua publică, probabil că fiecare proprietar din clădire și-a montat un rezervor de apă în curtea interioară deservit de un hidrofor propriu. Uneori ele pornesc noaptea singure producând un zgomot surd, slab dar aproape supărător pentru cineva care încă nu a adormit.

Încă un aspect, Palermo este orașul spitalelor și al ambulanțelor cu sirene urlând indiferent de ora din zi și din noapte așa că în timpul somnului ascultam și concertul nocturn al salvărilor ce goneau către cele 6 spitale din zona Palatului Normand, în mijlocul căreia mă găseam și eu.

Deoarece nu există o sală de mese, micul dejun la porție este servit în cameră la ora dorită de fiecare turist. El conține produse sărate (ou fiert, cașcaval, unt, brânză topită și salam) precum și produse dulci (croissant cu ciocolată proaspăt și delicios precum și gemuri diverse la cutiuțe mici). Există chifle proaspete sau pâine toast feliată (fette biscottate). Cafeaua (noi am comandat ca cappuccino) și ceaiul fac și ele parte din ofertă.

În cameră și în baie se făcea zilnic curățenie, nimic de reproșat.

Pe hol s-au desfășurat în unele zile de către Simone o serie de activități gospodărești cam zgomotoase cum ar fi utilizarea mașinii de spălat inclusiv pe uscare, aprovizionarea cămării precum și unele reparații electrice sau mecanice.

Am uitat să spun că și recepția turiștilor avea loc în holul comun și pot să spun că unii oameni sunt mai zgomotoși ca media și ca urmare ghiceam cu ușurință ce limbă vorbesc noi veniți, atunci când se efectua la ceas de seară vreo procedură de cazare nouă.

B&B Palermo Central nu se află chiar în centru, dar are o poziție strategică față de obiectivele turistice majore din oraș, care pot fi atinse în cel mult 10-15 minute de mers pe jos: Catedrala, Gara Centrală, Palatul Normand, Porta Nuova, Via Maqueda, Quattro Canti, Fontana Pretoria, Statuia lui Nicolae Bălcescu din Giardino Garibaldi, Ballaro Market, Castello della Zisa, Catedrala Santa Maria dell’Ammiraglio, Chiesa di San Giuseppe dei Teatini, Chiesa di San Cataldo, Chiesa di San Giovanni degli Eremiti, Teatro Massimo și Teatro Politeama.

De la gara centrală se poate lua trenul spre Cefalu (pentru plajă și vizitarea Catedralei) sau Agrigento (pentru vizita la Valle dei Templi) precum și autobuzul către plaja cu nisip alb din Mondello.

La 10 minute de mers de B&B Palermo Central se află terminalul auto din Piazza Indipendenza de unde se poate lua aglomeratul autobuzul 389P care face legătura cu Monreale, unde trebuie neapărat vizitat Domul (La cattedrale di Santa Maria Nuova), monument înscris în patrimonial UNESCO, care a fost construit între 1174 și 1189 de către normanzi, privitorul privind cu desfătare la cei 6400 mp de mozaic bizantin superb, culminând cu neegalabilul Christ Pantocrator care veghează deasupra altarului.

Interiorul catedralei are peste 100 m lungime și include 2 rânduri de coloane, sculptate în stil corintic, din care 17 sunt din granit gri, iar una singură, prima din dreapta de la intrarea principală, este realizată din material mai ieftin, marmură ciplllino, alegerea având un substrat religios. Coloanele care susțin arcurile indică faptul că Dumnezeu este cel care guvernează Biserica, dar omul trebuie să-și facă partea sa iar această coloană distinctă reprezintă omul (prin biserică ca instituție) care deține, într-o parte mică, soarta marii Biserici. Inițial această coloană distinctă a fost plasată în al doilea rând (în conformitate cu caracterul ei uman), apoi, peste sute de ani, din motive tehnice, a fost mutată acolo unde este acum, la capăt de rând. Este posibilă și o vizită pe acoperisul Domului, cu bilet plătit separat.

Din piața Domnului puteți să va cumpărați de la producătorii locali mici amintiri, aceștia fiind evident maeștri în ceramică și mozaic. În spatele catedralei exista un punct de belvedere generos de unde se poate cuprinde cu privirea atat orașul Palermo, Marea Tireniană cât și munții nu prea înalți ce se întind spre este.

Am uitat să spun că în perioada cât am fost în Palermo s-a derulat și Ediția și ediția a IX-a din festivalul internațional al înghețatei artizanale “Sherbeth”, prilej de aventură fără limite pentru papilele gustative, într-un centru de oraș de răsuna de muzica siciliană și internațională a cântăreților ambulanți ce strângeau în jurul lor lumea ca la urs. Nu trebuie să omit recomandarea de a vizita măcar Mercato di ballarò, renumită pentru vânzarea fructelor și legumelor proaspete provenite din mediul rural al provinciei Palermo.

Ballarò este cea mai veche dintre piețele orașului fiind frecventată zilnic de mii de oameni și pun pariu că o să va fascineze pe toți apelurile zgomotoase ale vânzătorilor care, cu accentul specific și culoarea locală a mesajelor, încearcă să atragă interesul trecătorilor. Este vorba în fapt de o mulțime de tarabe care invadează stradă și de mii de cutii din lemn care conțin o bogăție infinită de mărfuri gustoase și arătoase, pentru care vânzătorii cântă fără să obosească, lăudând buna calitate și prețul mic al produselor. Mercato di Ballarò este piață principală pentru produse alimentare a orașului, utilizată în principal pentru vânzarea de fructe, legume, carne și pește, unde găsești oameni din absolut toate clasele sociale.

Cu privire la prețuri, comparativ cu prețurile din București, pot spune că ele sunt mai mici cu 40% pentru produsele foarte proaspete și cu 75% pentru produsele care au mai mult de 2 zile de la recoltare.

Pentru cine întreabă dacă zona asta pitorească, pe nume Albergheria, evident una din cele mai sărace și plină de imigranți din Palermo (ce se desfășoară între Corso Tukory și Via Vittorio Emanuele respectiv între Via Roma și Corso Re Ruggero) este sigură sau nu pentru plimbări la ceas de noapte, pot să garantez că nu m-am simțit vreo clipă în pericol, deși ora perindării pe sub Porta Santa’Agata era mult trecută de miezul nopții iar decorul stradal părea rupt din Piața Matache, cunoscătorii știu ce spun. Despre alte impresii cu privire la Palermo o să revin în viitor.

Referitor la B&B Palermo Central mai pot să spun că și în ziua de azi încă aștept chitanța / factura care să ateste cazarea. Am avut o promisiune că va fi trimisă prin e-mail dar trebuie să nu uităm că este vorba de Palermo iar în Palermo toate sunt relative.

AUGURI!

scn.wikipedia.org/wiki/Abbanniata

pe scurt: L'abbanniata (o la vanniata) è l'attu d'annunziari lu bannu. N tempi antichi chissu significau gridari li nutizzi pi strata, ma nn'èbbica muderna pò significari diffùnniri sti nutizzi pi qualsiasi modu pùbbricu. La sprissioni «jittari lu bannu» havi lu stissu significatu.

Trimis de ultrasro in 15.01.19 14:27:42
    Validat / Publicat: 15.01.19 15:45:48

VIZUALIZĂRI: 1267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P20 Catedrala din Cefalu

[15.01.19 15:39:43]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Palermo Central B&B, PALERMO" (nou-creată pe sait)

• SOCIALs