ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2019
ÎNSCRIS: 07.04.10
JAN-2019

Un loc extraordinar, raport calitate pret grozav, perfect pentru oricine!

Asa cum am promis, revin cu review-ul pentru Pensiunea Sura Pietrei Craiului, Zarnesti.

Am facut rezervare pentru perioada 03.01 - 06.01.2019 dintr-un impuls. Voiam sa plec cu prietenul meu la munte si am zis hai. Am platit 392 de lei pentru 3 nopti, fara mic dejun (2 persoane).

O sa gasiti atasat poze pentru cam fiecare activitate si recomandare din acest review. Am avut grija sa nu ratez nimic, nici macar supa prietenului desi era lihnit!

Iata detaliile calatoriei:

Camera

Am fost extrem de placut surprinsi sa descoperim ca primim o camera de 4 persoane, desi noi eram 2. Se pare ca nu am fost singurii! Mai mult decat atat, avea si etaj! Primul pat de doua persoane matrimonial localizat la parter, cum intri in camera, alaturi de baie, iar o scara interioara te va duce in mansarda, unde gasesti un alt pat de doua persoane. Paturile extraordinare, deoarece stai intins si ai geam deasupra (cu jaluzele pe care le poti inchide) si vezi cum ninge, stelele si cerul. Ceva de vis, ca in filmele americane!

In camera extrem de curat, la fel si in baie. Insa, nu am primit sapun in baie (recunosc, am fost surprinsa), iar prosoapele erau cam micute, asa ca va sugerez sa aduceti de acasa aceste "ingrediente. " In rest, cald in camera si extrem de curat.

Bucataria

Pensiunea/vila are la parter o bucatarie dotata cu aragaz, fierbator de apa, cafetiera, prajitor de paine, farfurii, pahare, tacamuri, cani si toooot ce iti trebuie, asa ca nu trebuie sa te cari cu nimic de acasa. Daca vii cu copii, e un mare plus. Le poti pregati oricand ceva de mancare, ca acasa.

Camera de zi (sa ii spunem asa)

Jos, la parter, cum intri in pensiune, este o sala mare mobilata cu doua mese imense unde poti sta seara cu cei dragi la un remi sau la masa. Este si televizor modern.

Gradina

Gradina este absolut superba. Pozele vor descrie mai bine. Cum iesi afara ai doua mese la fel de mari ca cele din interior, una pe stanga alta pe dreapta, plus masute micute adorabile, special pentru copii.

Tot afara vei gasi un imens foisor cu o masa rotunda, un gratar enorm si foarte frumos, balansoar, leagane pentru copii si spatiu amenajat. Superb!

Despre proprietari

Doi oameni absolut minunati. Calzi la suflet si extraordinar de sociabili. Ei au fost cei care ne-au recomandat sa mergem sa ne dam cu sania (pe care tot de la ei am luat-o, ca noi am venit nepregatiti) la Plaiul Foii si Cheile Zarnestilor -» ambele la mai putin de 20 de minute cu masina de la pensiune.

Si ce bine ca am mers! O sa vedeti in poze ca ne-am distrat de minune! A fost ceva de vis: nici prea multa adrenalina (eu una nu sunt adepta situatiile extreme, fie ele si amuzante sau distractive), dar nici plictisitor. Veti vedea privelisti incredibile, iar la Plaiul Foii se mananca foarte bine (asta am auzit, nu am gustat).

Unde va recomand sa mancati

Daca ajungeti in Zarnesti, trebuie neaparat sa mancati la Restaurant Casa Rustica (Strada Ion Metianu 61) - am pus si adresa, sa ma asigur ca nu ratati!

Preturile sunt incredibili de mici, iar mancarea, ceva de vis, ca la mama acasa, cu ingrediente de calitate, mancare naturala si gatita corect. Noi doi am mancat eu un fel de mancare, prietenul meu 2, plus vreo 2 randuri de palinca, ceai si doua ape, cu 85 de lei. A doua seara ne-am umplut stomacul cu doar 55 de lei, si a fost la fel de delicios, portii mari si gustoase!

Ce va recomand sa faceti, ca activitati

Daca mergeti iarna, neaparat luati saniile si mergeti la Plaiul Foii si Cheile Zarnestilor. Da, puteti merge si in Poiana Brasov (este aproape, maxim 40 de minute cu masina in functie de trafic), dar acolo se duce toata lumea si este f aglomerat. Aici veti fi mai conectati cu natura si va veti bucura de ceva deosebit :)

Daca este vara, neaparat sa profitati la maxim de gradina pensiunii, jucati remi, faceti gratar, stati la un pahar-2-3 de vin, si tot asa. Vizitati Brasovul, mergeti la Paradisul Acvatic din Brasov, si ce va mai trece voua prin cap!

In Brasov va recomand cu mare drag sa mancati la Bistro de L'Arte, este un mic colt de rai unde se gateste cu mult suflet si ingrediente de la tarani, fermieri, etc.

Cam atat despre aceasta locatie. Daca aveti intrebari, va raspund cu mare drag in rubrica de ecouri.

Calatorii faine!

Trimis de Anduise in 11.01.19 19:08:50
Validat / Publicat: 11.01.19 19:56:20

VIZUALIZĂRI: 1398 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anduise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Cheile Zarnestilor

[11.01.19 19:29:14]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Șura Pietrei Craiului, ZĂRNEȘTI" (nou-creată pe sait)

[11.01.19 19:34:25]

@webmasterX: Cu mare drag, este placerea mea! Da, este okay locatia!

[11.01.19 20:21:46]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[11.01.19 20:40:33]

@webmaster: multumesc mult!

krisstinna
[12.01.19 04:28:44]

@Anduise: Ești tare frumușică, zâmbesti dulce, ești o persoana pozitivă

La Bistro de l’Arte am mâncat și noi, am povestit despre restaurant.

Poți scrie și tu articole despre restaurantele care te-au impresionat, fiecare părere contează.

Vacanțe frumoase îți doresc!

[12.01.19 10:42:58]

@krisstinna: multumeesc frumos! Ma gandeam sa fac asta, multumesc de sugestie! Cu siguranta o iau in considerare! Si eu iti doresc vacante superbe!

CniptZ
[02.03.19 10:40:21]

Foarte buna recomandarea!

Daca ajungeti la Zarnesti, va recomandam sa nu ratati cea mai mare Rezervatie de Ursi din Europa (top atractie turistica in Romania), dar si Muzeul Parcului National Piatra Craiului. Daca sunteti cu copiii, acestia se vor distra in ambele locatii, vizitabile in orice anotimp! De asemenea in oras exista o piscina interioara si un loc de joaca pentru copii la Centrul Multifunctional Zarnesti.

Dati o tura inainte la Centrul National de Informare si Promovare Turistica Zarnesti, pentru mai multe informatii turistice (atractii turistice, cazare si masa, evenimente, etc), localizat chiar in centrul orasului, langa Posta Romana.

[02.03.19 10:52:34]

@CniptZ: multumesc mult pentru apreciere si pentru sugestii! O sa tin cont de ele pentru ca cu siguranta o sa ne intoarcem aici.

Anduise, CniptZ