ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2019
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 30.05.10
SEP-2018

Am fost la Casa Coral...

De fapt istoria este mult mai lungă, poate nu vă plictisesc cu ea...

Deci totul începe la jumatatea lui septembrie 2017, când primesc un telefon de la șeful meu care ma întreabă dacă nu sunt dispus la o experiență de 3 luni la Sulina... Cum sunt în uniformă, întrebarea retorică a șefului sună a semiordin, am amânat răspunsul până pot vorbi cu comandantul suprem (aka soția) despre asta. Cum nic un curs nu poate înlocui experiența am spus, cu inima strânsă da...

A trecut, din fericire pot spune chiar frumos, așa că soția a fost geloasă...

Dar am primit vestea că pot deconta un concediu în frumoasa noastră patrie (bine și soția, dar încă mai avem voucherele în sertar și căutam o destinație frumoasă).

Deci revenind in 2018, soția își dă acordul pentru un sejur la Sulina... în august pentru septembrie..., deci caută Cozmine o pensiune care să ne primească (aveam o soluție de rezervă, dar era chiar extremă urgență...).

Vorbit 3 pensiuni, Casa Coral are liber, dar cu virare bani în 24 ore. Transfer bancar ok, deci am scăpat încă o dată...

Analizat situație parcare Tulcea. Am ajuns la concluzia că varianta RAT Tulcea este cea mai bună: 30 lei / săptămână, 5 minute de mers pe jos de stația de autobuz, 4 lei biletele până la Dunăre.

Variante transport Sulina: Navrom (recomandat) 4,5 h dar merită pentru peisaj și liniște.

Cazare: Casa Coral.

Cum am fost cazat timp de 3 luni în spate, știam despre locație.

AȘA că ajungem la pensiune.

Despre cameră nu pot zice mare lucru, se poate mai bine, dar ESTE decentă. Baia curată, zilnic se ridica gunoiul. 1 dată / sejur s-a schimbat lenjeria. Camera chiar seamănă cu cele din site oficial.

Terasa are muzica până în jurul orei 21.00, însă este muzică ani 80-90, chiar plăcută.

În fiecare zi am mâncat masa principală (prânz/cină) la pensiune. Și nu am făcut economie, doar plătea contribuabilul. Deci 1 masă pentru 2 persoane cu felul 1 (storceag de sturion sau de somn), felul 2 pește (somn, sturion, șalău, diverse combinații) + 2 beri m-am încadrat în 100-120 lei. Eu de felul meu nu sunt fan pește. Dar aici am descoperit un nou mod de a găti peștele: pe placul continentalilor. (Când am fost cu serviciul, cei din Sulina cu care am avut contact descriau Sulina ca fiind o insulă). Storceagul de sturion combinat cu șalăul la grătar face toți banii... Servirea: mai mult decât decentă. Mai mult, toate mesele au fost pe factură la final, așa că din punctul ăsta de vedere pentru mine a fost un plus.

Da, poate patronul este un pic mai rece, până reușești să ai o convorbire în față este mai greu, dar locația, restaurantul și mai ales atmosfera este de neînlocuit.

Ceea ce este mai inportant, soția după un sejur de 5 nopți l aSulina, Casa Coral, s-a simțit mai relaxată decât alte concedii, ceea ce este un lucru nemaipomenit, nu?

P. S. Având în vedere experiența anului 2018, în iulie 2019 cine are rezervare la Sulina, Casa Coral???

Trimis de cozmin_t in 11.01.19 16:07:45
Validat / Publicat: 11.01.19 18:28:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA.

VIZUALIZĂRI: 2142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cozmin_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.01.19 18:25:59]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 88&ridAnt=91899

executorul
[01.02.19 04:37:53]

@cozmin_t: Eu am rezervare in august, ar fi primul concediu in Deltă. Suntem 4 adulți din care 2 băieți de 18 ani. Va rog daca se poate mai multe recomandări legate de transport Tulcea_Sulina, parcare mașina în Tulcea, excursii în deltă și nu în ultimul rând despre pensiune

cozmin_tAUTOR REVIEW
[03.02.19 10:35:06]

@executorul:

1 Pentru Parcare Tulcea: sunt mai multe variante, la Casa Sindicatelor, Hotel Delta, Port Aval, sau la Serviciul de transport public Tulcea. Pretul cel mai bun este la STP Tulcea. Chiar cu taxiul dus/intors. Ca sa gasesti, este pe strada Energiei langa sediul FAN.

2 Transport Tulcea/Sulina. Aici sunt multe de spus, nu pot decat sa recomand la dus vaporul NAVROM, pleaca la 13.00 din Tulcea si face cam 5 ore. AVANTAJ: merge calm, loc suficient la dispozitie, poti sa servesti o bere rece la bar... Probabil va fi aglomerat...

Mai exista urmatoarele variante:

- Nava rapida Diana, o salupa de viteza, cu geamurile matuite, cu un aer de autobuz anii '80, PAREREA MEA PERSONALA;

- salupe rapide (12 locuri) cu diferite locuri de plecare, functie de operator. Vei gasi Sulina Trans, Eco Delta Trip si astea sunt doar 2 firme care imi vin in minte. Functie de valuri poate fi o experienta placuta sau interesanta...

Foarte important este faptul ca aceste variante au timpul de transport de 1,5 ore, insa sunt cu REZERVARE telefonica, date contact pe net.

3 Excursii in Delta. o plimbare pe faleza Dunarii si vei gasi foarte multe oferte. De neratat nuferii, si varsarea Dunarii in mare.

4 Pensiunea este fostul Cerc Miltar al Marinei, transformat in pensiune. Punctul forte este pozitionarea: pe faleza langa pontonul de acostare Navrom si "supermarket" Suru. Destul de curat (zilnic intra cu mopul si ia gunoiul) insa instalatiile sunt cam obosite. Lenjeria se schimba de 2 ori/saptamana, prosoapele zilnic (sau la 2 zile maxim). Insa este o cazare decenta, pret corect din punctul meu de vedere. Masa de pranz/cina (noi mancam doar 2 mese/zi) este de foarte buna.

Mai ai ca variante de luat in seama Pensiunea Perla (conditiii foarte bune, pret pe masura), in aceeasi gama de pret: Casa Sibiana (pozitie buna, pe drumul spre plaja, insa s-a extins destul de mult si nu stiu cum stau cu serviciile la partea de masa/curatenie), si Pensiunea Pluto. DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE, Pensiunea Mila 2 are ca dejavantaj major pozitionarea, costa cam 10 lei/cursa transportul cu taxiul in oras, iar microbuzul de transport local la intoarcere este foarte aglomerat la plecarea de pe plaja.

P. S. scuze ca am raspuns asa de tarziu, abia acum am ajuns la laptop (urasc sa scriu de pe telefon...)

Pentru orice alte neclaritati poti solicita informatii.

Repet, ce am scris sunt parerile mele.

executorul
[25.06.19 06:25:48]

@cozmin_t: mulțumesc de informații. Între timp unii încearcă să mă sperie cu vipere pe plajă, armate de țânțari și șerpi in apa marii. Deja băieții cam mustăcesc de sejurul care l_am ales și nu ar mai prea vrea sa mergem. Ce îmi puteți spune despre chestiunile acestea?

cozmin_tAUTOR REVIEW
[25.06.19 09:37:35]