Davos Hotel

JAN-2019
REGIM MASĂ + MD
199 lei/noapte

DA, fără ezitare!

Am ajuns la Hotel Davos din Deva conjunctural. Eram cu soția la Deva, rezervasem o cameră dublă pentru două nopți la un alt stabiliment (care, am constatat ulterior, afișa niște pretenții nefondate pe site-ul de prezentare), dar pentru că afară era spoit gardul, iar înăuntru era leopardul, după prima noapte am renunțat și am căutat pe internet un alt loc de cazare pentru noaptea rămasă.

Am sunat la Davos pe la ora 10 dimineața, în 3 ianuarie a. c. Ne-a răspuns administratorul hotelului și, cu o bunăvoință remarcabilă, ne-a asigurat că acolo, la Davos, nu vom suferi de frig în toiul iernii (ca în stabilimentul pomenit în preambul) și că nu ne va părea rău de alegerea făcută. Am făcut rezervarea telefonic și am ajuns la hotel la 10,30.

Ne-am cazat imediat într-o cameră dublă cu pat matrimonial, spațioasă, curată, cu un miros discret de lenjerie proaspătă, cu saltea de calitate, cu mecanism propriu de reglare a temperaturii și cu o baie strălucind de curățenie, înzestrată cu toate cele necesare. La recepție, o doamnă tânără, plină de solicitudine.

Am stat doar o noapte, pentru că așa ne-au fost treburile atunci. Cum, însă, venim la Deva destul de des, și cum, de-a lungul vremii, ne-am cazat în majoritatea hotelurilor din acest oraș, am ajuns la concluzia (fie și doar după o singură noapte) că niciunde nu există condiții mai bune decât la Hotel Davos și că, de acum încolo, vom reveni mereu aici, în plăcuta lui incintă.

Hotelul este de trei stele și le merită din plin, chiar dacă nu are balcoane la camere și chiar dacă micul dejun se servește în variante de meniu (patru la număr, cu ouă – omletă sau ochiuri –, cârnăciori de-ai locului, brânză telemea și cașcaval, roșii, ardei, castraveți, salam uscat, kaiser, șuncă, ceai, cafea, apă plată).

Hotelul este dotat, de asemenea, cu un restaurant în care se poate lua prânzul și/sau cina și în care poți sta seara (cum am stat noi în 3 ianuarie, alături de niște prieteni localnici) la o șuetă, cu un păhărel de ceva bun în față.

N-am făcut poze, dar promit ca data viitoare voi descărca fotografii cu atmosfera primitoare și ambianța prietenoasă din Hotel Davos, astfel încât să vă conving pe deplin, și prin intermediul imaginilor, că merită să trageți acolo, ori de câte ori aveți drum prin cochetul oraș Deva.

Impresii încărcate de Florin M. in 11.01.2019 15:11:11

Validat / Publicat: 11.01.19 15:46:12

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Florin M.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5600 PMA (din 7 voturi) nota2

[11.01.19 15:34:17]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=91897

[11.01.19 17:08:14]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;