ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2019
DEC-2018

la PMM* = 129 USD

încărcat de pe telefon!

Cazare Grand Bahia Principe Bavaro

Vreau sa va împărtășesc pe scurt experienta noastra la Resortul Grand Bahia Principe Bavaro din Punta Cana.

Este intr-adevar un resort foarte mare, foarte curat iar personalul este foarte atent si amabil, toata lumea iti zâmbește. Chiar a fost ziua iubitului meu iar personalul hotelului a împodobit usa camerei cu baloane si panglica cu mesajul "la multi ani", completând cu un cos de fructe si o sampanie pe care le-am gasit in camera.

Mâncarea este foarte buna, si ai o varietate de restaurante a la carte pe langa bufet (care se afla la restaurantul din lobby-ul hotelului) pentru care poti sa optezi pentru cina, cat si doua bufeturi care se află lângă plaja unde poti sa manânci între orele 10-18.

Nu va faceti griji daca vila in care stati nu se află aproape de plaja deoarece sunt non stop masini destinate turiștilor care te duc prin complex si pana la plaja.

Recomand cu incredere acest hotel

Trimis de Ana Rus in 10.01.19 09:58:44
Validat / Publicat: 10.01.19 12:56:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 3616 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ana Rus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 129.88 USD pe cameră

[10.01.19 12:55:21]

@Ana Rus: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[25.01.19 12:30:48]

@Ana Rus: Sarut mana. Pe 19 februarie o sa plec cu familia la resortul unde ati fost dumneavoastra.

As vrea sa va intreb unde ati platit taxa de intrare in tara si chiar si aceea de iesire din tara. Am inteles ca in aeroport dar te indruma cineva?

In excursii ati fost?

Cum sunt bastinasii? Chiar este asa rau cum spun unii?

Cat de departe este hotelul de aeroport?

Va multumesc si imi cer scuze ca v am bombardat cu atatea intrebari.

Sarut mana.

[25.01.19 14:14:40]

@gabriel3108: Buna,

Noi nu am platit nici o taxa de viza, aeroport, nici la intrare, nici la ieșirea din Domininicana. Noi am zburat cu Condor, o companie nemțească.

Transferul era inclus în pachetul de vacanta. Distanta de la aeroport la cazare este de 30 minute.

Intr-adevar este putin haos in aeroport, toata lumea te abordează in speranta ca o sa-i alegi sa mergi cu ei.

Republica Dominican este o țară săracă înafară resortului acest lucru este vizibil. Localnicii sunt prietenosi dar te vad ca pe un "sac cu bani" asa ca este bine sa ai spirit de negociere.

Grand Bahia Principe Bavaro este un resort super, toata lumea este amabilă au servicii foarte bune si plaja este mirifică la fel si apa.

Cel mai bine pentru excursii este sa alegeți firme din incinta hotelului nu de pe plaja, o sa va abordeze multi pe plaja dar ii refuzați politicos, nu sunt insistent, ei își fac doar meseria.

Saona este o destinație populară (70-80 $/persoana) o altă recomandare sa nu cumpărați suveniruri din incinta hotelului, sunt foarte scumpe.

Zilnic cei din lobby fac excursii gratuite in afara resortului in piete speciale unde găsiți cele mai bune preturi.

Sa aveti multe bancnote de 1,5 dolari pentru tips, toata lumea așteaptă.

Sa va bucurați de resort si de plaja, aveti incluse multe băuturi gratuite, mâncare pe plaja si multe alte activități.

Sa va cumpărați din tara un adaptor pentru telefon, Noi am platit 10$ in incinta resortului.

Nu va recomandam sa părăsiți resortul de unul singur, doar însoțiți de personal sau colaboratori ai resortului.

Plaja este curata si păzită.

Sa va luati multe haine lejere deoarece in camera este foarte umed, hainele raman umezite.

Sper ca informațiile acestea sa va fie de folos, vacanta plăcută! Republica Dominicana este mirifică!

[25.01.19 14:32:06]

@Ana Rus: Va multumesc sarut mana.

[04.02.19 13:48:25]

@gabriel3108: Sarut mana. Mii de scuze caci iar va deranjez cu o intrebare. Este necesar sa caram water shoesii dupa noi?

[04.02.19 13:57:57]

@gabriel3108: Buna ziua, noi nu am avut, abia am văzut vreo 2 persoane purtand acești papuci. Nu ii vad necesari si de altfel ocupa inutil spatiu in bagaj.

[04.02.19 14:05:12]

@Ana Rus: Va multumesc. Asa m am gandit si eu ca ocupa si spatiu si sunt si destul de grei, noi fiind 3 persoane. Eu din ce am citit am inteles ca ofera si prosoape pt. plaja hotelul dar nu ma inteleg cu sotia sa nu le care. Ca am patit o intr un an si nu vrea sa riste.

Sarut mana, o zi frumoasa va doresc.

[04.02.19 14:13:01]

@gabriel3108: va asigur ca nu aveti nevoie de prosoape, o sa primiti la receptie cate o cartela de fiecare pentru ele, pe care le veti lua de la piscina de lângă plaja, pe care le inapoiati seara sau cand plecati de la plaja (veti primi inapoi cartela) iar a doua zi cand mergeti din nou la plaja primiti altele curate. Le puteti lua si in camera doar ca nu prea se usucă, asa ca mai bine luati altele curate ziua următoare.

[04.02.19 14:15:05]

@Ana Rus: Va multumesc din suflet. Sarut mana.

[04.02.19 14:57:27]

@gabriel3108: cu drag, vacanta frumoasa, căci nu are cum sa fie altfel in aceasta locație.

[13.02.19 11:18:03]

@Ana Rus: Sarut mana doamna. Iar va deranjez dar prin prisma faptului ca sunt persoana cu handicap si ma deplasez mai greu va intreb daca deplasarea cu masinutele dintr un loc in altul in resort trebuie planificata la receptie. Asa trebuia procedat in Turcia cand am stat la un hotel deoarte de plaja.

Pentru a prinde loc pe sezlong la ocean exista si acolo nebunia cu mersul de dimineata si pus prosoape pe sezlonguri?

Si alta rugaminte mai am, daca va aduceti aminte in camera exista cafetiera? Nu prea functionam dimineata fara acest viciu.

Va multumesc si sper sa nu va deranjez cu atatea intrebari. Sarut mana.

[13.02.19 11:39:18]

@gabriel3108: buna ziua,

Masinutele circula cam din 10 in 10 minute si au stații fixe dar se opresc și pe traseu nu este nici o problemă, nici vorba de programare. (sunt foarte bune serviciile de transport în resort)

Exista cafetiera si cafea in camera si se alimentează cu cafea in fiecare dimineata.

În ceea ce priveste sezlongurile intr-adevar este recomandat sa mergeți mai dimineata sa puneti un prosop pe sezlong deoarece se poate ca ulterior să nu găsiți sau sa găsiți mai greu sezlong.

Dar dacă ajungeți la plaja pe la 9 30-10 o sa găsiți sezlong fără probleme.

In orice caz staff-ul de pe plaja va cauta si va va aduce sezlong-uri daca nu va găsiți.

[13.02.19 11:44:30]

@Ana Rus: Va multumesc sarut mana.

[02.03.19 13:53:25]

@Ana Rus: Sarut mana. Va multumim pentru sfaturile pe care ni le ati dat, ne ati facut vacanta si mai frumoasa.

[06.03.19 12:53:17]

@gabriel3108: Cu mare drag, sper ca v-ati bucurat de vacanta si sper ca va placut!!!

[06.03.19 13:05:01]

@Ana Rus: Sarut mana. A fost o experienta maxima si de neuitat. Am reusit si am vizitat si Saona.

Tuturor spun ca daca eram sanatos vindeam tot de aici, imi luam familia si ma mutam acolo. ????

[19.04.19 16:06:13]

@Ana Rus: Buna ziua,

Intetionam sa mergem la acest hotel in aceasta toamna. Imi puteti spune, va rog, cat ati platit pentru internet? Am inteles ca este wifi gratuit doar in lobby... dar exista si optiune contra cost sa avem internet in camera, la piscina, etc?

Va multumesc!

[19.04.19 16:15:06]

@adynna23: Sarut mana. Noi am platit 9$/device. Mergeti la receptie si va arata personalul de acolo exact ce pasi sa urmati.

Nu incercati singuri caci ce apare pe telefoane este mult mai scump.

A si sa nu uit, sa nu aveti ca noi abonamente la rcs rds caci nu au corespondent in Republica Dominicana.

Daca mai aveti intrebari cu drag va raspund sa puteti avea un concediu frumos.

O zi buna va doresc.

[19.04.19 16:38:40]

@gabriel3108: Multumesc pentru raspuns! Ati platit 9$/zi? Noi avem Orange... sper ca nu vor fi probleme.

[19.04.19 16:58:13]

@adynna23: 9$/7 nopti. Nu Orange sigur exista ca ma puneau idiotii de la rcs rds sa ma conectez la el si normal ca nu mergea. ????????

Vis a vis de souveniruri, in perioada in care am fost noi era mai convenabil sa le cumperi de la magazinele din incinta resortului. Organizeaza si excursii in centre comerciale dar unde am fost noi nu era diferenta mare de pret si nici de calitate. Merita sa mergeti sa va faceti o parere, noi nu am platit nimic in afara celor 2$ dati soferului.

Va sfatuiesc sa faceti excursia la insula Saona chiar daca veti da 85$/persoana si nu o sa mai fie atata mancare si bautura in meniu. Este o experienta frumoasa. Va duce cu o salupa de mare viteza, o sa faceti baie intr o piscina naturala in largul marii Caraibilor stati 2h pe insula care este superba dupa care la intoarcere veti fi adusi cu catamaranul cu vele. Frumos.

[19.04.19 17:51:22]

@gabriel3108: multumesc frumos pentru sfaturi. Daca mai am intrebari, va mai deranjez. O zi frumosa!

[13.10.19 14:27:52]

@gabriel3108: revin cu intrebari . Saptamana viitoare plecam si noi in vacanta la aceste resort in sfarsit. Va rog sa imi spuneti daca excursiile sau suvenirurile se pot plati cu cardul. Ati vazut/auzit sa fie acceptate cardurile Revolut? Daca nu, trebuie sa plecam cu multi bani cash si nu am vrea...

Orice alt sfat considerati ca ne este de folos, il asteptam cu drag.

Multumim!

[14.10.19 08:07:43]

@adynna23: Sarut mana. Sigur se pot achizitiona si suvenirurile si excursiile cu cardul. Sfatul meu este sa aveti si cash marunt pentru micile atentii.

Nu stiu ce sa va spun de cardurile Revolut noi nu folosim.

O zi frumoasa va doresc.

adynna23, Ana Rus, gabriel3108
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Bahia Principe Bavaro Hotel: