ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2019

Complex Daniel's

amplasare

sat Castau, comuna Blidaru, judet Hunedoara

cum ajungi

Din Bucuresti am pornit voiniceste dis de dimineata catre locatia aleasa pentru petrecerea Revelionului 2019, cu catel si purcel, 3 masini, iar un van a venit mai pe seara. Am luat in piept traseul Bucuresti--Pitesti pe A1/E81, Pitesti--Rm. Vilcea--centura Sibiu pe E81, mai departe pe portiunea de A1 ce ocoleste Sibiul si merge catre Deva, avand grija ca dupa ce trecem de Sebes, iesim din judetul Alba si intram in judetul Hunedoara, sa parasim A1 cu directia Orastie. Din acest moment GPS-ul a fost la putere, am ajuns cu bine la destinatie, venind pe drumul de camioane care este practicabil, un fel de centura Orastiei... La iesirea din oras, pe DJ 705A, ai de parcurs vreo 600m de la panoul ce te anunta ca ai intrat in Castau pana ajungi la destinatie.

ce am gasit

Am fost intampinati de o curte generoasa, ingrijita, cu destule locuri de parcare (doar e salon de evenimente la baza). Am asezat masina frumos si am mers sa vedem cu cine putem vorbi. Cladirea este formata din parter si etaj, jos se tin petrecerile iar la etaj sunt camerele, biroul si alte incaperi ce nu sunt acesate in acest moment. D-ul Liviu, patronul, cu care am tot discutat timp de aproximativ 4 luni ne-a iesit in intampinare cu un zambet prietenos si o urare de bun venit. Am primit camerele, si am inceput despachetatul/urcatul bagajului. Unii aveau jumatate de sifonier cu ei (tineretul) altii jumatate de camara/bar (cei cu mai multa experienta) dar a fost minunat si ne-am simtit foarte bine.

camera

Complexul are doar 7 spatii de cazare in acest moment (am precizat ca este sala de evenimente la baza) 4 duble si 3 apartamente. Eu am stat in camera 7, un apartament cu 2 camere, baie si hol. Initial a fost doar dubla insa prin extinderea salonului a devenit "apartament" prin alegerea inteleapta de a folosi extinderea pentru inca o camera si nu pentru balcon. Astfel intri intr-un hol mareee cu un cuier-garderoba in partea dreapta.

Ai in fata usa de la baie, care este generoasa, cu o cabina de dus "sofisticata" pentru stiinta mea, noroc ca apa stie legea gravitatii si daca dai de robinet o ia la vale, restul nu am fost curioasa sa incerc/experimentez. Stiu si eu? , poate datorita povestii unor prieteni care ne-au insotit si tocmai relatasera patatia lor si nu cu o cabina de dus ci cu ceva mai mic si mai "haios". Am ascultat muzica atunci cind cumnata mea a folosit-o semn ca e mai la zi cu tehnologia sau mai curajoasa. In stanga, din hol, este intrarea in prima camera, iar din ea se trece in urmatoarea care este pe toata lungimea primei cu hol cu tot. In total am avut un pat dublu in prima incapere si 3 de o persoana in cea de a doua. Trebuie spus ca intre holul apartamentului si intre cele doua camere nu exista usi ci doar spatiul de trecere. Acest aspect nu supara daca cei ce stau sunt prieteni sau familie cum am fost noi, este ideal pentru familii cu copii fiindca au parte de o semiindependenta binevenita intr-o vacanta.

Camera 2, cea nou construita este tip mansarda, cu o inaltime buna la peretele mic, cu geamuri mari ce asigura luminozitate si o buna aerisire, are doar cele 3 paturi si atat. In camera 1 se mai gaseste o masa si 2 scaune (putin pentru 5 posibili locuitori), un minibar ce se afla intr-un corp ce se intinde pe colt si are rol de comoda tv, si birou. Televizorul este mare, wifi-ul bun, caldura de nu am putut sta, dupa primele 24h am oprit unul din calorifere pentru restul sederii noastre acolo.

Holul

Aici vorbesc de holul din care se face accesul in camere. Este mare, sunt 2 fotolii tocmai bune in cazul in care astepti pe la usile altora sa se urneasca.

Cum urci scara dai intr-o zona unde se gaseste o canapea si o masa mare unde te poti strange seara la o poveste, o bere si o tigara fara sa deranjezi alti turisti, zona fiind separata de holul mare de o usa. Interesanta si utila aceasta zona, daca vi doar 2 familii si nu vrei sa faci baza in una din camere, atunci seara poti petrece aici clipe de poveste.

Plusuri si minusuri

Stiind ca in cea mai mare parte aceste camere sunt pemtru invitatii celor care au eveniment in salon, nu m-a deranjat ca nu ai sifonier ca la o pensiune standard. Noi fiind 4 am folosit un pat din camera 2 pe post de "sifonier" Totusi trebuie spus ca garderoba este mare, are 8 sau 10 umerase ceea ce poate fi suficient si pentru o vacanta nu numai pentru o seara.

Pentru mine o cazare buna trebuie sa aibe 3 elemente de baza: lenjerie curata si a fost, caldura si a fost peste nevoi, apa calda si am avut la discretie restul tine de detalii si se poate imbunatati prin comunicare si acceptare. Clar nu a fost totul la superlativ, au fost mici scapari dar am cerut/vprbit iar d-ul Liviu a fost la inaltime. A intervenit imediat cu tot ce am solicitat pentru a ne face sederea cat mai buna, mai confortabila

Ce as trece la minus? pai sincer mai nimic, insa pentru corectitudinea detalierii spun ca am avut ceva probleme la baie insa au fost remediate rapid ceea ce a facut sa cred sincer ca era doar o intamplare/scapare si nu ceva permanent.

Plusuri... multe fiindca ne-am simtit bine, avand 6 din cele 7 spatii de cazare ocupate am fost o mare familie, am vazut ce inseamna ospitalitatea in aceasta zona, am povestit despre oameni si forta de munca, despre obiceiuri de nunta si preturi, cam de toate asa ca o reuniune la gura sobei.

personalul

Patronul si sotia stau tot timpul la locatie, real locuiesc in zona nu departe de aceasta, bucataresele, am vazut ca sunt mai multe au fost de nota 10+. era si normal altfel cum sa ti evenimente cu 300--500 de invitati daca nu ai "papa bun". Ospatarii, ne-am intersectat cu ei in seara de revelion, putin inainte si dupa, teoretic erau liberi. Tineri, zambitori si buni. Spun buni fiindca erau atenti la ce se intampla in sala, serveau repede si curat, stateau retrasi dar omniprezenti daca aveai nevoie, doua fete si un baiat, toti trei au fost la inaltime.

Camerista nu am intalnit asa ca nu pot spune ceva despre.

Per total atat patronul, d-ul Liviu cat si angajatii au facut totul ca sederea noastra sa fie una cu amintit frumoase si au reusit acest lucru din plin

salonul

Unul urias, cu ring de dans in partea de mijloc, am inteles ca poate primii pana la 500 persoana (AFA-isti ne adunam?), cu mese rotunde de 12 persoane si unele dreptunghiulare de 6-8 persoane. Lumina este asigurata de candelabre micute, lampi prinse pe stalpi si banda led cred, pusa in scafa fiecarui patrat din cele fantezii ce impart frumos tavanul.

piscina

Initial una mare, cu o adancime de pana la 2m, cu acea rupere de val, adica plina ochi cu revarsare in canalul colector aflat la marginea ei, acum a fost necesara micsorarea ei atat ca suprafata cat si ca volum de apa/adincime. Acest aspect se datoreaza normelor de functionare ce necesitau salvamar si asistenta pentru o suprafata mare si o adancime de peste 1,3m. Aici exista o terasa mare unde vara se serveste masa, un corp de cladire separat ce adaposteste dusurile si grup sanitar si o zana generoasa cu gazon unde se poate sta la soare. Daca in trecut era atractia orasului avand zilnic pana la 300 persoane, acum va deservi doar complexul si/sau petrecerile private.

preturi cazare, masa si distractie

cazarea a fost 560 lei dubla si 860 apartamentul

seara de revelion in regim ALL cu muzica live toata noaptea 240 lei/om

md-ul a fost de tip bufet si a costat 12 lei/persoana indiferent de cat se cerea si a cuprins cafea, ceai, lapte, cereale de 2 feluri pt pitici, unt, gem, omleta si oua ochiuri, mezeluri de buna calitate, rosii, masline, branza, cascaval, cam asta am avut ca si meniu de baza dimineata. Am primit si "porcarii", produse traditionale de casa foarte apreciate de unii :) pranzul a fost luat hai hui pe unde ne gaseam la momentul lui cina insa era mult asteptata. O ciorba plus un fel doi au costa intre 28 si 34 lei in functie de ce doreai. Am avut pui (piept sau pulpa) la gratar, cartofi prajiti (cartofi de casa nu congelati), un salau excelent in crusta de fulgi de porumb (deliciul meu in fiecare seara), legume trase in unt, pastrav la gratar. Per total costurile au fost prietenioase cu bugetul, am primit produse de calitate la preturi rezonabile.

Alte preturi: o bere la 1/2 cost 5 lei, un suc 5 lei, un Santal la litru 15 lei, ciorba 10 lei indiferent de cat serveai, fel doi intre 18 si 24 cu tot cu garnitura.

bonus

Cred ca am fost tare cuminti fiindca pe 1.01 am primit o cina pe cinste, cina ce a fost cadoul gazdei pentru noi, mai ales ca a fost pregatita cu drag chiar de d-ul Liviu. O ciorba de cartofi cu afumatura dreasa corespunzator a fost deliciul mesei, au fost mancaciosi chiar de cate 2 portii, te lingeai pe degete nu alta. Ciolanul cu fasole, mmmm, bun si bine facut a fost completarea cinei. Baietii si nu numai au primit si crampa, o tuica fiarta cu mirodenii buna si aromata, tare apreciata la ceas de seara.

ce va urma

Este in constructie o cladire ce va avea 100 locuri de cazare, o pensiune in adevaratul sens al cuvantului, cu vedere la piscina, unde peretele ce da spre aceasta va fi integral din sticla. Se doreste ca aceasta cladire sa fie gata (primul nivel) la sfarsit de toamna, abia asteptam vesti... cine stie poate facem si un Craciun in zona, cu datini si bunatati de casa.

Pentru mine a fost o cazare si o vacanta reusita, a contribuit foarte mult faptul ca eram doar noi familia si ceva prieteni. Voi reveni cu siguranta, vara, zona are multe de dezvaluit unui turist plimbaret.

PS

Poze cu camera si alte amanunte , maine..nu am idee de ce nu am eu in telefon. O sa iau de la sot si frate si le urc

Vacante multe si minunate!

Trimis de roth in 09.01.19 23:36:36
Validat / Publicat: 10.01.19 06:49:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORĂȘTIE [HD].

VIZUALIZĂRI: 899 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 aperitivul din seara de revelion, bun, colorat, apetisant si ff gustos.

doinafil [10.01.19 14:50:20] »

@roth: Să vă fie de bine, Camy!

Este un loc elegant și dacă v-ați simțit bine, asta contează cel mai mult!

Am votat cu drag!

DOINITA [10.01.19 17:07:19] »

Sa va fie de bine si sa repetati! Frumos loc si important ca v-ati simtit bine.

Si eu am sarbatorit trecerea dintre ani intr-un salon de evenimente unde au fost vreo 550 de persoane, deci AFA-istii incap si aici!

doinafil, DOINITA
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Daniel's [Căstău]: