ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2019
ÎNSCRIS: 08.01.19
DEC-2018

Sub orice critică
Sub orice critică

Sarbatorind Craciunul in hotel comunist...

Am ales sa petrecem Craciunul la munte. Zis si facut. Am gasit oferta la Rina Cerbul din Sinaia- 1300 lei 4 nopti de cazare cu mic dejun inclus in perioada 23-27 decembrie 2018 Am solicitat o camera cu balcon. Am primit. Stiam ca micul dejun este gen Continental.

Camera: mica, cu mobilier vechi, parchet vechi, fara imbunatatiri- probabil de mai bine de 20 de ani. Baia nu mica, ffff mica. Nici macar nu ai loc sa intri si sa inchizi usa. Asta poate daca faci un pas in cada. Usa de la baie pe sina normala; deabia, deabia o poti inchide. Vasul toaletei cu defectiune- apa se scurgea din vas prin spate; am anuntat personalul de la receptie si au trimis foarte repede un "nene" care a remediat defectiunea. Multumim! In baie prosoape albe si obiecte de igiena, gen sapunuri, casca de dus si kit-uri.

La sosire pe masuta din camera era o sticla de vin rosu. Pahare de plastic- scuza penibila: nu li se permite sa ofere turistilor pahare de sticla din motive de securitate. Multumim pentru vin!

La sosire curatenia in camera se vedea, se simtea... in fiecare zi venea cineva doar ca sa arunce gunoiul si sa schimbe prosopul. Atat. De dat cu aspiratorul nici nu se punea problema. A fost nevoie sa solicitam noi acest lucru pentru ca am observat covorasul minuscul din camera murdar. A venit o doamna si a dat cu aspiratorul si nu oricum, ci imbracata in tinuta de petrecere de Craciun- rochie rosie de catifea, pantofi cu toc, nicidecum o camerista. Probabil am deranjat-o de la petrecerea de Craciun la care lua parte. Cameristele veneau in momente inoportune, la ore neadecvate. In ultima zi cu o ora inainte de checkout a venit o camerista si i-am adus la cunostinta- lucru pe care trebuia sa il stie si ea daca era informata- ca noi urma sa eliberam camera si apoi putea intra.

Micul dejun: Se serveste la Restaurantul Ramayana, care nu apartine de Hotel Rina Cerbul - Referirile care urmeaza si reclamatiile sunt pentru Hotel rina Cerbul NU pentru Restaurantul Ramayana

CEA MAI MARE BATAIE DE JOC din partea acestui hotel. In prima zi ca si de altfel ca si in zilele urmatoare am primit aceeasi mancare: un sadwich taiat in triunghi cu cascaval si sunca, un croissant, o chifla, un cubulet de unt si unul de gem, cafea si ceai. Doamne, nu am mai muancat atata paine de un an de zile. Ma mir totusi ca fetita noastra a putut sa manance sandwich-ul in fiecare zi si nu a facut mofturi. In ultima zi am observat ca gemul era expirat din octombrie 2018 - noi am fost cazati cum am scris mai sus in perioada 23-27 decembrie 2018.

Am sesizat faptul ca ne deranjeaza acest stil de mic dejun, in fiecare zi, am sesizat si gemul expirat din ultima zi- sper ca doar in ultima zi era expirat. Am intrebat pe drele ospatare de la Restaurantul Ramayana si ne-au zis sa ne adresam Receptiei Hotelului. Zis si facut. Receptionera a raspuns doar ca asa este de fiecare data si ca nu au cum sa schimbe. Pe bune???

In ultima zi cand am achitat, am sesizat gemul expirat si receptionera- de un tupeu fantastic, fara pic de bun simt la adresa noastra ca turisti- a chemat dupa multe insistente pe sefa care s-a lasat asteptata. Sefa la randul ei a chemat una din angajatele Restaurantului Ramayana, care din punctul nostru de vedere nu avea nicio vina. I-am explicat asa zisei sefe de la hotel ca nu Ramayana este de vina, ci conducerea hotelului care trebuie sa se intereseze despre buna starea si serviciile aduse turistilor, deoarece noi suntem clientii hotelului si nu al restaurantului.

By the way, RECOMANDAM DIN TOT SUFLETUL serviciile si preparatele Restaurantului Ramayana. Cea mai buna si gustoasa mancare de pe Valea Prahovei, cele mai bune servicii, amabilitate si profesionalism. Multumim frumos angajatelor acestui restaurant.

In schimb, NU recomandam nimanui sa stea sau sa aleaga serviciile Hotelului Rina Cerbul. Din pacate acest hotel nu merita nici macar cele doua stele pe care le are si pe care cred ca le-a obtinut cu chiu, cu vai.

Noroc ca noi ne-am bucurat de vremea excelenta de care am avut parte in aceste zile pe partiile din celelalte statiuni si de aerul curat pentru care am venit.

Ma intreb oare: daca luam pachetul mai scump oferit de Rina Cerbul sau Rina Sinaia oare era vreo diferenta? Eu zic ca nu... din pacate...

Trimis de MagdalenaP in 08.01.19 14:53:36
Validat / Publicat: 08.01.19 16:07:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA. A mai fost în/la: Vatra Dornei, Moldova, Arieseni, Sibiu, Ranca, Transfagarasan

VIZUALIZĂRI: 1500 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MagdalenaP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.50 EUR pe cameră

webmasterX [08.01.19 15:06:14] »

Bun (consistent) review de debut, merită remarcat

@MagdalenaP: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 72&ridAnt=91850

• Alte impresii din această RUBRICĂRina Cerbul Hotel: