ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2019
    JAN-2019

Foarte nemulțumit
    Foarte nemulțumit
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vila Brussels? NU, mulțumesc!

În 3 ianuarie a. c. am avut un eveniment important în Deva. Locuind în Arad, ca să fim fresh, dar și ca să ne mai destindem după sărbătorile de iarnă, am hotărât, împreună cu soția, să luăm două nopți de cazare în municipiul reședință al județului Hunedoara. Din 2 până în 4 ianuarie. Vrăjiți de recenziile la superlativ de pe site-urile de turism, am ales Vila Brussels. Era situată aproape de centru, deci puteam face o plimbare per pedes după micul dejun, apoi să revenim la vilă, să ne îmbrăcăm de gală și, la orele amiezii, să participăm la evenimentul pomenit în preambul. Zis și făcut! Am apelat-o telefonic pe proprietăreasa stabilimentului cu două săptămâni înainte și am făcut rezervarea, primind de la doamna în cauza asigurarea că vom avea un sejur de vis.

În 2 ianuarie, puțin după ora 17,30, am ajuns la destinație (anunțasem telefonic că atunci vom ajunge). La recepție, o tânără ne-a îmbiat cu ceai și cu fursecuri. Soția a băut un ceai de fructe de pădure și a ronțăit un biscuit. Din partea casei, ni s-a spus. OK, o primă surpriză plăcută, ne-am zis. Apoi, ne-am cazat.

Camera, destul de mică. Patul matrimonial, cu o distanță între el și unul dintre pereți foarte mică, era înzestrat cu o saltea de calitate, nimic de zis în privința asta. În cameră, curățel. Baia, OK din punctul de vedere al curățeniei, dar cu niște prosoape vechi, de un roz incert, și cu un flacon de săpun lichid consumat pe jumătate pus strategic pe chiuvetă și un flacon de șampon, la fel, desfăcut, pus în cabina de duș, jos, lângă canalul de scurgere. Papuci de casă? Ioc! Ac, ață, perie de lustruit pantofi, căști de duș? Ioc! Dar - nu-i așa? – treacă de la noi, chit că prețul per noapte nu era deloc unul modest (225 de lei, cam cât costă o cameră de pensiune de 4 margarete luate pe bune).

De cum am pășit în cameră, soția a sesizat atmosfera rece. A pus mâna pe calorifere, erau calde, dar senzația a fost că nu fuseseră pornite decât de o oră, maxim. Se va încălzi repede, am liniștit-o eu, camera e destul de mică. Am făcut un duș, apoi, pe la ora 20, ne-am așezat în pat, cu gândul să ne uităm un pic la televizor și apoi să ne culcăm devreme, să fim odihniți pentru a doua zi.

Ei bine, pe cum trecea timpul, se făcea tot mai rece în cameră. Pe la ora 20,50, soția a pipăit caloriferul. Era rece ca gheața! Am sunat-o pe proprietară. N-a răspuns. Am sunat la recepție și i-am comunicat domnișoarei de acolo că în cameră e frig. Așa este setată instalația de încălzire, caloriferul va porni la ora 21 - ne-a lămurit domnișoara. Că merge un timp, apoi se oprește, iar pornește, iar se oprește. I-am replicat că în condițiile astea nu putem dormi și că dorim să avem o temperatură constantă în cameră, de cel puțin 24 de grade Celsius. Că de nu, plecăm de la Vilă imediat, găsim noi unde. Bine, bine, ne-a răspuns recepționera, mă voi conforma. Și s-a conformat.

A doua zi, la micul dejun (destul de sărăcăcios, cu niște feluri de brânzeturi, șuncă, roșii, ardei, omletă, chec, ceva prăjiturele), am dat nas în nas cu proprietara. „Am auzit că ați avut reclamații aseară!” ne-a luat dumneaei la rost, de parcă ne culesese de undeva de pe stradă, de la – 5°C, și ne dusese de milă la + 7°C. La noi, asta e situația cu căldura. Mai mult, să știți că ziua, între orele 9 și 18 se oprește, că așa-i setată instalația.

Nu acceptăm să primim cădura în rate – am răspuns. Suntem în dricul iernii! „Atunci, nu aveți decât să mergeți în altă parte, în această perioadă toate hotelurile sunt goale! ” ni s-a răspuns. Da? Bine, așa vom proceda, i-am răspuns. Întocmiți-ne urgent factura pe o noapte și, între timp, noi găsim pe internet un loc în care serviciile pe care le plătim să ne fie asigurate. Așa am și procedat.

Am căutat urgent un hotel pe google, l-am găsit, am sunat, am făcut repede rezervarea, cu cazare imediată, am achitat sejurul de o noapte la recepția Vilei Brussels și duși am fost.

Am ajuns la Hotel Davos (hotel adevărat, cu căldurică la discreție, cu confort, cu toate cele incluse, la nivelul celor trei stele ale sale) la ora 10,30, numai bine să ne putem pregăti pentru evenimentul de la amiază.

Trimis de Florin M.* in 07.01.19 20:51:22
    Validat / Publicat: 07.01.19 23:04:42

VIZUALIZĂRI: 500 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin M.*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.01.19 20:57:55]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 75&ridAnt=91834

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[07.01.19 23:06:42]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

ux131976
    [26.12.23 18:35:23]

O locație foarte frumoasă in Deva! Camera spațioasă, confortabilă si cu design plăcut, ofertă bogată la micul dejun, personal foarte amabil, senin și doamna proprietară deosebită! Recomandam! Vom reveni!

Florin M.*
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Brussels: