ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2010
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
MAY-2010

Locuri 'de evitat' - Restaurant Antique - Radauti

Avertisment – acest review trebuie vizualizat numai daca ati luat masa. Daca acest lucru nu s-a intamplat, opriti-va si mergeti sa mancati... sau cititi pe propria raspundere. Orice reclamatie ulterioara nu va fi luata in considerare.

Restaurantul Antique din Radauti a fost laudat, inca de la intalnirea din Poiana, de Sanziana, asa ca aflandu-ne in zona, nu puteam sa-l ratam. A fost facuta o rezervare pentru noi si ne-am prezentat la datorie. Déjà umblasem cateva ore si foamea (si pofta) incepuse sa se faca simtita. Localul foarte frumos amenajat – toate decoratiunile fiind aduse din Olanda- cu gust, elegant, intr-un cuvant, imbietor si o atmosfera foarte placuta. Eram 12 persoane adulte si doi copii. Se aduc meniurile si apar primele “probleme” – ce sa alegem? . Dupa indelungi schimburi de pareri/sfaturi ne hotaram sa comandam (am fost avertizati ca portiile sunt mari).

In pozele atasate veti vedea si felurile comandate. S-au comandat (si in mare parte si mancat) : ciulama de ciuperci cu mamaliguta, bulz, platou ciobanesc, muschi impletit, pizza, ciolan cu fasole, ciorbe, muraturi asortate (exceptionale si portie mare), salata, papanasi, tort, clatite etc.

Servirea a fost foarte buna, desi restaurantul era destul de aglomerat, inclusiv cu cativa turisti straini – trebuie spus ca restaurantul este renumit in zona si frecventat de multa “lume buna”. Preturile sunt absolut acceptabile…... pot sa va spun ca nota de plata a fost (pt. 12 adulti si doi copii) de 600 lei (cu bauturile incluse in acest prêt).

La vederea bunatatilor au aparut intrebari de genul cum e ciulamaua? , dar ciolanul? … care duceau la un schimb amical de mancaruri intre noi…. putem spune ca fiecare a gustat alte 2-3-4 feluri de la ceilalti. Mancarurile foarte bune, bine preparate, iar deserturile o minune, mai ales papanasii (cu doua inele mari si gogoasa in varf) si tortul casei cu fructe de padure.

Dupa parerea mea nu se pot lua 3 feluri de mancare - supa/ciorba, felul 2 si desert - portiile sunt generoase.

La terminarea mesei unii au fost ajutati de altii ca sa se ridice de pe scaune (glumesc desigur), dar toti am fost foarte incantati de acest minunat local (cred ca celor din zona trebuie “sa le fie foarte greu”). Cei care au probleme cu silueta sa nu intre aici... de asemenea nu trebuie sa aveti ca "garnitura" cateva pastile de genul triferment, colebil, no-spa etc.

Daca ajungeti in Bucovina nu ocoliti acest loc ideal de servit masa (pranz sau cina). Mai multe informatii gasiti aici

click aici

PS - daca webmaster considera ca nu aici este locul acestui post, rog sa fie mutat. Multumesc.

Trimis de BOGDAN DSN in 01.06.10 18:29:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RĂDĂUȚI.

VIZUALIZĂRI: 10594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Bulz cu cartofi taranesti(sper ca nu ma insel) comandat de Sanziana

Sanziana [01.06.10 18:49:50] »

am onoarea sa iti acord primul vot, cu precizarea: restaurantul este situat exact in buricul targului, iar pentru cei care ajung pe aici peste o jumatate de an vor avea surpriza sa constate ca respectivul restaurant s-a transformat intr-un ditamai bloc, lucrari de amenajare fiind in curs de a mai adauga 2-3 etaje, acolo, fara a afecta functionalitatea restaurantului. Fiind peste drum de blocul unde stau eu, il cunosc foarte bine, cei ce sunt intrecere prin zona si doresc o rezervare, ma pot contacta, deoarece, mai mereu e aglomerat. Cei mai carcotasi vor spune ca fac reclama dar adevarul e ca beneficiem de vreo 10-20 de astfel de locatii in Radauti, parerea mea de rau fiind ca nu am putut sa ii duc pe prietenii nostri AFA in toate.

@Bogdan, pai se poate sa fi uitat tocmai de jumatatea mea de portie de tochitura "dietetica" si de coltul destinat somnicului de dupa amiaza?

pepsi70ro [01.06.10 18:56:51] »

Aoleu, ce review, ce mi-ai facut, n-am mancaaaat!!! Si ai pomenit de fasolea aia cu ciolan care nu mi-am scos-o deloc din minte azi. Rusinica.

Nu te-ai gandit sa-i luam pe flacaii de la Sura Dacilor la specializare acolo?

Felicitari Bogdane!

valimi [01.06.10 19:22:04] »

merci de avertisment, il voi cit mai tarziu, dupa cina.

Costi [01.06.10 21:11:07] »

@BOGDAN DSN

M-ai speriat cu titlul. Abia citindu-l am înţeles sensul.

Dar spune-mi şi mie când ai făcut poza cu platoul comandat de mine? că eu nu am observat.

babycris42* [01.06.10 21:25:49] »

Simt ca ma ingras doar uitandu-ma la ciolanul din fotografie si la papapanasii cu smantana.

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [01.06.10 21:28:14] »

@sanziana - portia ta (jumatate) "dietetica" este la loc de cinste, chiar in prima poza... da intr-adevar am uitat de cele doua ore dormite de Darius pe canapeaua de langa masa.

@pepsi - nu ai mancat si ai ignorat avertismentul? ai facut-o pe pielea ta. Cei de la Sura Dacilor ar trebui sa stea pe acolo cam mult pana sa ajunga la nivelul Antique. Cu banii de la Sura mancam de inca doua ori la Antique.

@costi - poza am facut-o cand tu te uitai pe la celelalte feluri servite de meseni. (imi pare rau ca nu se pot insera smiley-uri).

@valimi - ai luat cina?

cred ca e cam dificil sa citesti si apoi sa astepti validarea pozelor... bine ca nu a durat mult acest lucru.

david [01.06.10 23:13:19] »

Cu siguranta nu voi rata acest restaurant in drumul spre Iasi. Din pozele prezentate platoul ciobanesc si papanasii cu dulceata se incadreaza in targetul meu.

Ce reprezinta "valurile rumenite" din platoul ciobanesc?

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [02.06.10 08:53:17] »

Acele valuri reprezinta piureu de cartofi (facut chiar din cartofi, nu din fulgi).

valimi [02.06.10 09:02:55] »

L-am citit in timp ce luam cina, stai linistit...

cosminp [02.06.10 20:45:49] »

@bogdan, am mancat ceva mai devreme, dar am citi si am riscat.

mancarea arata bestial iar impresiile le-am citi salivand.

puncte cat portiile pe care le-ai fotografiat.

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [03.06.10 20:23:31] »

multumesc cosminp. Nu numai ca arata bine,chiar este delicioasa mancarea.

E bun si avertismentul de la inceput.

krondia* [02.07.10 21:48:47] »

Portiile din fotografii sunt uriase, demne de Guiness Book, iar pretul pare ireal. P01 nu reprezinta cumva tochitura de care spunea Sanziana?

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [02.07.10 22:18:11] »

Krondia - sincer sa fiu nu mai stiu exact ce a luat Sanziana...poate ne lamureste ea. Da, ai dreptate, portiile sunt mari...unde mai pui ca este si gustoasa mancarea.

Sanziana [03.07.10 07:43:57] »

Diana, daca iti poti imagina ca acolo, in fotografie, este ...jumatate de portie de tochitura,ca ma gandeam sa incerc si cartofii taranesti si de aiai am comandat doar jumatate,crede-ma ca surpriza a fost si de partea mea cand am vazut ce imi aduce.

webmaster15 [12.05.13 21:51:57] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante din Radauti" (deja existentă pe sait).

babycris42*, BOGDAN DSN, cosminp, Costi, david, krondia*, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Rădăuți: