ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2019
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
APR-2017

Hotel Ceres

Am inceput recent sa scriu si despre statiunile unde merg pensionarii la bai cu bilet de tratament, se spune ca pensionarul trebuie sa mearga la bai pentru tratament nu la o statiune pentru odihna. In vacanta ai fost cand nu erai pensionar, acum mergi la tratament.

Dar ce are de merge la tratament si nu la odihna?

Asta e regula, cand faci cerere spui ca vrei bilet de tratament, fiecare statiune are alt profil, la un moment dat am intrebat medicul balneolog daca plimbarea prin parcul statiunii e si asta o forma de tratament? A raspuns cu da, asa am ajuns la concluzia ca daca merg undeva in parc e si asta o forma de tratament, pai fa forma asta de tratament acasa ca ai parc si acolo. Da dar aici mi-a spus medicul.

Am facut cerere ca vreau bilet, nu se poate ca ai fost anul trecut, pana la urma s-a putut am luat ce a mai ramas si asa am ajuns in extrasezon la

Hotel Ceres

Proprietar casa de pensii

Am ajuns aici pe la prinz, am fost cazati destul de repede, am prezentat biletele, am complectat ce trebuia si spre cazare, la penultimul etaj cu vedere in fata.

Camera

Destul de buna, doua paturi, televizor, incalzire buna, balcon cu vedere foarte buna spre statiune.

Baia

Doua stele, cam asta ofera per total bine

Masa

Am primit bonuri de masa, mic dejun, pranz, cina toate numerotate pe zile, trei bonuri pe zi de persoana, esti repartizat la sosire la o masa si acolo ramai tot sejurul, sau sa spun mai clar toata perioada cand faci tratament in acest hotel balnear. Putin diferit fata de alte cazari la hotel de pensionari, stateai la masa de sase persoane, aducea felul unu la pranz in vas pentru trei persoane si te serveai singur, felul doi era adus dupa, separat pentru fiecare persoana, la final un desert, o placinta sau mai nou au avansat si aici au ajuns la prajitura de supermarket aia tip de un leu. Asezarea la mese de sase persoane, asta chiar nu am agreeato, dar te conformezi.

Per total la categoria masa bine, mancare buna cu gust.

Tratament

Dimineata a doua zi te prezinti cu biletul de trimitere la medicul balneolog pentru consultatie si repartizare la proceduri, dupa discutii ce ai, ce probleme medicale, Primesti fisa cu cele trei sau patru proceduri medicale pe zi cu ora scrisa la fiecare, in mare se respecta ora.

Ce se trateaza aici

Afectiuni reumatismale de mai multe feluri

Neurologice - aici intra si plimbarea in parc

Ginecologice

Afectiuni asociate aici sunt foarte multe

Dupa operatii de diferite feluri

Procedurile sunt de mai multe feluri

Cel mai bine e sa vedeti siteul casei de pensii unde e prezentat si hotelul

tbrcm.ro/hotel-ceres-din- ... geoagiu-bai.php

Tratamentul se face de luni pana vineri.

Trebuie bilet de trimitere de la medic, se elibereaza o data la sase luni, cardul de sanatate.

Cei care nu sunt pensionari trimitere de la medic si adeverinta de la locul de munca pentru spital.

O data pe sejur se organizeaza si un fel de spectacol cu muzica populara si masa festiva cu un pahar de vin si cozonac dupa caz. Per total e bine, vezi generatiile astea la dans si felul cum se distreaza.

Pentru foarte multi asta e singura vacanta undeva in decurs de doi ani, unii mai prind bilet si in fiecare an dar mai greu si trebuie sa fie obligatoriu in extrasezon.

Mai demult existau si bilete de tratament gratuit, acum cu noua democratie s-au redus mult. Ia biletele cu plata se plateste 50% din pensie si mai nou declaratie ca nu ai si alte venituri.

Vad ca turismul asta balnear incepe sa evolueze, se vede cel mai bine in dotarea spatiilor unde se face tratamentul, in multe cazuri sunt dotari de ultima ora, e un inceput dar cred ca turismul balnear in Romania in viitor va evolua foarte mult. Sa speram ca va fi asa sau sunt eu prea optimist.

Geoagiu Bai

O statiune balneara foarte mica dar unde poti face un sejur scurt de 3 - 5 zile sau ca pensionar daca primesti bilet merge si mai multe.

In sezon sunt deschise mai multe hoteluri unde merge si pensionarul cu bilet, in extrasezon doar asta denumit Ceres, hoteluri cu denumirea Ceres sunt mai multe in diverse statiuni si sunt administrate de casa de pensii, asta nu inseamna ca cei ce nu sunt pensionari nu au acces aici.

In Geoagiu Bai este si un aquaparc dar e deschis doar in sezon.

Incercati si varianta asta denumita turism balnear ca merita, nu e valabil doar pentru pensionari, e valabil pentru toata lumea.

Trimis de Nicu in 07.01.19 09:10:12
Validat / Publicat: 07.01.19 10:08:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GEOAGIU / GEOAGIU-BĂI.

VIZUALIZĂRI: 6461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Cascada, cam in 20 de minute se ajunge aici din centrul statiunii

nlclaudiaPHONE
[13.07.21 15:50:25]

Medicul balneolog de la Ceres, este o doamna frustrata, trecuta de 60 de ani, total lipsita de empatie, ii place sa vorbeasca mult si degeaba si considera ca la 80 de ani trebuie sa stai doar in pat si sa astepti sa iti sune ceasul.

Hotelul Ceres 2 stele, camere mici, in sezon foarte cald, fara AC, paturi destul de mici.

La cazare dureaza cam mult, este doar o singura persoana, f amabila si pe cat se poate de eficienta, apoi toti pensionarii asteapta la o usa pt fisa si tensiune, iar la medicul balneolog... trebuie muuuulta rabdare. Pe cine place primeste si stau la taclale chiar si jum de ora, pe cine nu place (varstnici +80 ani clar) scrie repede o procedura apoi te pofteste afara.

NicuAUTOR REVIEW
[13.07.21 18:43:55]

@ nlclaudia

Cred ca ati observat ca acolo... sus... scrie hotel... prin casa de pensii...

Pretentiile acestei categorii sunt mai... altfel... sa zic mai mici, una e hotelul si alta e baza de tratament, dar pana la urma este un hotel de 2 stele.

Eu in linii mari am fost multumit, ce sa fac... sunt... in categoria aia de varsta.

Poate viitorul va suna mai bine cand se va pronunta cuvantul... pensionar...

Hai ca iar am fost ironic.

nlclaudiaPHONE
[14.07.21 10:15:01]

@Nicu: Stiu ca este un hotel de 2 stele, eu ma refeream la comportsmentul medicului balneolog fata de aceasta categorie de varstnici, prin Casa de pensii mergi cu bilet de trimitere si inevitabil ajungi la acest medic pt proceduri. Pana la urma, prin casa de pensii iei un bilet de tratament, nu de odihna. Personalul hotelului nimic de zis, sunt chiar amabili.

Nicu, nlclaudia
Alte impresii din această RUBRICĂCeres Hotel [Geoagiu-Băi]: