ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2019
DEC-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Craciun însorit deasupra Mării Tireniene

Craciunul 2018 ne-am hotarât să-l petrecem in Calabria, mai precis în Tropea, loc din care puteam vizita ușor și o alta serie de obiective adica Pizzo, Capo Vaticano, Scilla și Reggio Calabria.

Am ales ca loc de cazare un apartament aflat practic în centrul orașului respectiv Casetta Tropea, care era situat în plus și destul de aproape de gară, circa 6-7 minute de mers pe jos.

Aterizarea pe aeroportul din Lamezia Terme a fost fără peripeții iar legătura cu trenul din Lamezia Terme Centrale ne-a adus în prag de seară în gara din Tropea.

Conform propunerii Simonei (proprietara structurii de cazare impreuna cu soțul Oscar) am fost asteptati la gara de o masina condusa de sotul Rosei, doamna care se ocupa de Casetta Tropea dar și de cealalta proprietate a S'O adică Smart B&B, care ne-a dus la apartament in cel mult 2 minute, unde procedura de prezentare a apartamentului de către Rosa a durat cam 10 minute.

În pachetul de întâmpinare am găsit o sticlă de vin spumant (marcă locală), portocale proaspăt culese, apă minerală și bomboane de ciocolată.

La intrare apartamentul avea o debara construita sub scara ce unea cele două etaje ale apartamentului, loc unde era amplasat si boilerul. Aici am gasit depozitate prăjitorul de pâine, cana filtru de cafea, cana de preparare ceai, fierul de călcat cu masa aferentă, tigaie antiaderentă, diverse oale și instrumente de bucătărie.

După urcarea a 3-4 trepte se ajunge la prima camera care include și zona de bucătărie unde există o plită electrică incastrată, cană electrică pentru încălzit apă, frigiderul, sertare cu diverse tacâmuri si consumabile cum ar fi sarea și zaharul. Erau prezente si detergentul de vase, bureti, lavete și prosoape de bucătărie textile. În această cameră exista o canapea de piele extensibilă (pentru 2 persoane), precum și o masă și două scaune.

Fiecare cameră include aer conditionat, TV cu receiver satelit precum și un mic balcon. Pe jos este gresie.

Scara din doua segmente duce la etaj unde se află dormitorul 2 (cel care are și un dulap mare pentru haine) si baia, fiecare cu balcon. Aici exista un pat mare dublu, aer conditionat si TV cu receiver satelit. Salteaua, pernele si lenjeria de pat sunt de buna calitate, nimic de reproșat. Exista și vreo 4 pături de rezervă. Noi am solicitat o aerotermă suplimentară așa că în final nu am avut nevoie de vreo pătură.

Deși am primit o ofertă de upgrade gratuit pentru a ne muta după 3 zile în Smart B&B, aflata la circa 150 m de Caseta, care este (trebuie să recunosc după ce ne-a fost prezentată personal de catre Rosa la insistenta Simonei) o structură de cazare superioară, aflată în mijlocul unei minilivezi de portocali, cu vedere directă la mare și relativ izolată de oraș. Noi am rămas în Caseta pentru că ne-a plăcut amenajarea interiorului, ne-am obișnuit acolo și pentru că era chiar în mijlocul orașului, la 30 metri de piața centrală, cu restaurante, farmacie și cluburi de noapte.

Zona centrala din Tropea, care include multe restaurante, pizzerii, gelaterii si magazine de suveniruri, are o densitate mare de clădiri din secolele 17-18, aflate în stadii diverse de degradare.

În noaptea de Crăciun am urmarit slujba religioasa la Cattedrale di Maria Santissima di Romania, edificiu normand din secolul 12.

Se poate vizita și Santuario di Santa Maria dell'Isola, unde există și o grădină superbă cu vedere senzațională către Marea Tireniană dar și spre stânca pe care este construită Tropea. Drumul până acolo presupune o coborăre de 60 m pe scări pănă la malul mării apoi o urcare a stancii pe care este construit sanctuarul, adica iar scări, cam 40 m, dar efortul merită.

Cine vrea să vadă Capo Vaticano, poate lua trenul către Ricadi, cam 10 minute, de unde drumul la dreapta prevăzut cu trotuar frumos amenajat te duce in cel mult 15 minute de plimbare plăcută până la capătul său unde găsim Farul și Belvederea unde cuvintele devin inutile.

Din Tropea se poate ajunge tot cu trenul, cam in 30 minute, și la Pizzo Calabria, locul de origine al celebrei înghețate Tartufo di Pizzo. Aici se poate vizita si Castelul Aragonez datând din secolul 15, loc unde a fost executat de către burboni celebrul mareșal francez, Joachim Murat (cumnatul lui Napoleon Bonaparte) care a fost Rege al Regatului Napoli între 1808 - 1815.

Revenind la locul de cazare prezentat aici trebuie sa spun ca la plecarea către București, la ora 10.20 dimineața, am fost conduși la gara tot cu mașina de către soțul Rosei, așa că nu a existat vreo clipă de stres în privința drumului către gară. In condițiile in care în această vacanță am avut soare 7 zile din 8, am beneficiat de 14-18 grade pe timpul zilei iar noaptea temperatura nu a scăzut sub 7 grade, pot să spun că la Casseta Tropea am avut parte de un Craciun luminos și liniștit, primul în afara României.

Trimis de ultrasro in 06.01.19 00:51:28
    Validat / Publicat: 06.01.19 07:54:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Scilla

VIZUALIZĂRI: 1075 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Spre port

webmasterX [06.01.19 07:53:25] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Casetta Tropea (apartment), TROPEA" (nou-creată pe sait)

webmaster [06.01.19 08:21:49] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

ultrasro [06.01.19 09:36:34] »

@webmasterX: Pozitionarea corecta este exact langa macelaria Antonio Paglianiti... de fapt este trecuta pe harta intrarea exacta la Casseta. Pe partea cu Dona Giovana exista doar balcoanele celor doua camere din Casetta, usa de la intrarea este pe strada cu macelarie. Exista un gang la vreo 20 m ce uneste cele doua strazi.

webmaster26 [06.01.19 10:20:13] »

@ultrasro: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

ultrasro [06.01.19 15:46:36] »

@webmaster26: Nu este OK pozitionarea. Intrarea este pe Via Saverio Polito. Eu spuneam ca e fata in fata cu Dona Giovanna iar acum e pusa in spatele ei. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10210335119013257&set=a. 1005400954209&type=3&theater

webmaster26 [06.01.19 17:27:44] »

@ultrasro: rezolvat.

ultrasro