ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2019
ÎNSCRIS: 08.10.12
DEC-2018

Un sejur odihnitor la Royal Spa Hotel ****

Pentru minivacanta de Revelion 2019 ne-am dorit ceva tip "leisure", hotarati fiind sa lasam serpisorii cu bunicii. Dupa ce am studiat piata, au ramas doua variante: un charter in "tarile calde" sau o vacanta la un hotel cu piscina&spa.

Prima varianta a cazut din mai multe motive, unul important fiind legat si de tarifele practicate, asa ca am inceput sa caut un hotel bun care sa aiba cel putin piscina interioara. Si cum in tara ofertele pentru 3 nopti + petrecerea de Revelion plecau de la 1000 de euro iar Ungaria era cam departe pentru un drum de o zi cu masina, mi-am adus aminte de un articol de-al meu din vara, in care am amintit de Velingrad, in drum spre Bansko.

Am cautat mai multe pe net (din pacate, impresiile pe AFA sunt putine) si am ramas setat la 3 hoteluri de 4*. In final, am ales Royal Spa pentru diversitatea piscinelor, exact ceea ce ne interesa pe noi.

Serpoaica a ridicat singura obiectie "cum o sa facem revelionul cu bulgarii?" dar am linistit-o, fiind convins ca hotelul va fi ocupat majoritar de romani, asa ca am rezervat 4 nopti HB (petrecere de Revelion inclusa) pe 26.12, pe un site international de rezervari, beneficiind si de un discount de 10% genius. Premergator, am trimis cate un email la cele 3 hoteluri, dar tarifele de pe site-ul international au fost mai bune cu vreo 200 de euro la Royal Spa.

Hotelul

Hotelul este pozitionat aproape de centrul orasului, si chiar daca nu are iesire la una in strazile principale, in 5 minute esti in centru, mers lejer. Bine, ca nici Velingradul nu este cine stie ce mare oras...

Pe noi, ca de obicei, ne-a bagat navigatia pe coclauri, intrand pe la capatul neasfaltat si cam impracticabil al strazii, in conditiile in care pe la celalalt capat era turnat asfalt.

Desi locurile de parcare sunt limitate atat in parcarea din fata cat si in cea din lateral, se poate parca fara grija pe ambele margini ale strazii, asa ca nu am avut emotii cu masina.

Noi am ajuns pe 29.12, in jurul orelor 16.30 si strada era deja plina, insa am gasit un loc de parcare pe strada. Aici am avut prima supriza: in afara de noi si de o masina din Macedonia, toate celelalte erau de BG si, cu cateva mici exceptii, pretul lor de catalog, de noi, era de peste 60-70k euro.

Am descalecat si am intrat pe usa rotativa in receptie: ne-au asteptat cu spumant si / sau suc de portocale. Frumos. Receptia nu este foarte mare, 2 receptioneri in permanenta, foarte amabili si vorbitori de limba engleza si 2-3 bell-boys. Rezervarea a fost identificata imediat, ni s-au dat cardurile de acces si cardurile pentru spa, ni s-a facut o scurta prezentare a programului de masa si a facilitatilor hotelului si apoi baiatul ne-a ajutat cu bagajele pana in etajul al doilea al corpului B.

Din receptie se intra intr-o zona de zi, amenajata super, cu fotolii, canapele si masute si deservita de un bar / mini restaurant. In continuarea acestei zone, se face accesul catre zona de spa.

In zona de zi se poate sta inclusiv in halat de baie, insa doar pe canapelele de piele. Oferta de bauturi a barului este variata, serpoaica a savurat diferitele sortimente de ciocolate calde iar eu berile, fireste. :) Am si mancat masa de pranz aici pe 31.12., ajungand tarziu la restaurant, si desi oferta de mancare nu a fost atat de variata (mai mult sandwiciuri, salate si deserturi), am gasit totusi un cotlet de porc cu garnitura, care a fost foarte bun.

Revenind, urcam la mezanin, unde sunt amenajate un centru de infrumusetare, o sala de jocuri, un spatiu de relaxare / jocuri de societate cu mese si scaune capitonate precum si un mini daycare cu supraveghetor pentru copiii mai mici. Pe aici se poate intra si in restaurant.

Mai sus, incep spatiile de cazare, astfel ca dupa alte scari ajungem la etajul I al hotelului.

Noi am avut o camera dubla la et. 2 al corpului B si nu am beneficiat de lift; oaspetii cazati in corpul A au avut lift.

Nota 10.

Camera

Camera a avut cei 24m patrati promisi pe site si ne-a placut. Potrivita ca dimesiuni, dotata si utilata cu tot ceea ce este necesar, desi nu a avut balcon.

Dupa ce am descuiat usa cu cartela magnetica, am intrat intr-un hol: pe partea dreapta, un dulap dotat cu umerase, seif inclus in tarif, papuci de camera, papuci de piscina, trusa pentru pantofi; in continuare, o comoda cu frigiderul-minibar bine garnisit (bere, tarii, sucuri, energizante, apa) cu preturi obisnuite pentru 4**** din Bulgaria si desupra cu un cosulet cu alune / rontaiele si pahare.

In stanga holului se face accesul in baie - dotata si utilata ok, cu dus cu geam (nu cabina de dus), foehn, oglinda generoasa si articole de toaleta si ingrijire corporala (gel de dus, sampon, balsam, lotiune de corp, betisoare pentru urechi, casca dus) toate branduite cu numele hotelului.

Mai departe, camera cu patul de dimensiuni generoase (cred ca avea 1.6m latime), noptiere, aplice, lampadar si 2 fotolii. Fereastra este de dimensiunea peretelui lateral iar pe peretele din fata patului este montata o oglinda foarte mare in care, la mijloc, este incastrat TV-ul.

Ventilatia este individuala si se regleaza din unitatea montata pe perete.

Singurele neajunsuri ale camerei au fost ca s-a cam auzit muzica din restaurant si, cel putin dimineata, am simtit miros de mancare, asta in ciuda faptului ca ne desparteau 2 etaje de restaurant, dar presupun ca aceste aspecte tin de configuratia hotelului.

Menajul s-a facut zilnic.

Nota 9 pentru camera.

Restaurant

Restaurantul se afla la mezanin iar accesul se poate face atat pe scarile din corpul B cat si prin holul central.

Este de dimensiuni generoase, si este impartit in 4 parti: partea dinspre hol, inalta, partea cu mancarea si barul, joasa si, in continuare, o parte cu mese, canapele si scaune imbracate si, in continuare, terasa acoperita.

Rezervarea mesei se face imediat dupa cazare si tot sejurul am avut aceeasi masa de 2 persoane.

Noi am beneficiat de mic dejun si cina, preferand sa servim pranzul a la carte. La toate mesele, bauturile au fost extra.

Micul dejun (7.00 - 10.00): oua fierte (3 min si 5 min), oua ochiuri, oua frecate, oua cu rosii, etc., carnaciori si cremwursti, diferite sortimente de salamuri, branzeturi, legume, ciocolata, dulceturi si miere, produse de panificatie diverse, clatite / waffles / sandwich-iuri facute pe loc, gogosi, pate, ceaiuri, etc. Micul dejun a fost foarte variat, gustos si pentru toate preferintele. Cafea si sucuri la dozator.

Pranzul a fost a la carte, iar meniul este destul de variat: pasare, porc, vita, peste, miel, diverse garnituri, salate antreu sau de companie, specialitati (rata umpluta, miel la bait, etc.) la care trebuia facuta comanda cu o zi inainte. Mai slabut la capitolul ciorbe / supe.

Preturile sunt similare cu cele de la restaurantele din Bucuresti - spre exemplu: o ciorba de pui, ciolan de porc cu garnitura de cartofi, pui cu sos alb si ciuperci, cartofi prajiti cu branza rasa, salata shopska, o cafea Lavazza mare si o bere Staropramen la sticla de 0,5l - 49.5 leva.

La toate pranzurile, inclusiv cele luate in bar, preparatele au fost gustoase si portiile generoase. Alt exemplu, pranz luat la bar: o salata Caesar, un cotlet de porc cu garnitura de cartofi natur, o salata greceasca, o bere Kamenitza la 0,33l, o ciocolata calda alba - 34.3 leva.

Cina (19.00 - 22.00) a fost servita tot in sistem bufet, cu carne de pasare / porc / vita plus specialitati calde (rata umpluta sau purcel la protap sau peste), salate diverse, prajituri si dulciuri, inclusiv fantana de ciocolata, fructe. Mai slabut la garnituri - cartofi sau orez.

La fiecare cina a fost program DJ plus diversi solisti invitati.

In rest, am comandat extra bere, apa plata sau minerala, cafele, sucuri, etc., in medie undeva la pana in 10 leva / comanda, toate notele fiind trecute pe camera si achitate la checkout.

Ospatarii au fost foarte draguti si atenti, ne-am inteles, in general, cu ei si am fost multumiti de serviciu.

Nota 9 pentru restaurant.

SPA

In mod cert, principalul punct de atractie al hotelului este centrul spa, cu toate facilitatile sale: piscina interioara calda - supravegheata de salvamar, desi are adancime de la 1.30 la 1.50m - piscina exterioara rece (inchisa, normal, in decembrie), jacuzzi cald indoor, piscina cu apa termala interioara - 0.60m, piscina interioara copii, roman bath - 1.10m, jacuzzi outdoor cu apa calda, 2 piscine cu apa termala exterioare - 1.10m, 2 bazine mici cu apa minerala rece outdoor - 1.10m, 4 saune, russian bath, etc.

In plus, centrul spa are o oferta vasta de masaje, cu tarife incepand cu 95 leva / 60 min.

De asemenea, sunt zone de ralaxare cu sezlonguri obisnuite de lemn sau sezlonguri de mozaic incalzite, atat la suprafata, la lumina, cat si la demisol, in penumbra.

Oricum, niciodata nu am simtit aglomeratie si nici nu s-a intamplat sa nu gasim sezlong liber chit ca a fost la demisol.

La intrarea in zona spa, prosoapele se procura in schimbul cardului, permanent am vazut doamnele de la curatenie si peste tot sunt dozatoare cu apa.

Nota 10+ pentru SPA.

Masa si programul de Revelion

Asa cum va spuneam, singurii "stranieri" am fost noi + o familie cu copii din Asia (probabil expati) + un elvetian langa care am stat la masa si cu care ne-am imprietenit, casatorit fiind cu o bulgaroaica. Atat. In rest, doar bulgari. Si eu, care ma gandeam ca 90% din hotel o sa fie rezervat de romani...

Programul a inceput la orele 20.00, noi ne-am prezentat undeva pana in 22.00, cand deja DJ-ul era in verva. Mancarea a fost servita tot bufet si la partea de carnuri a avut mai multe specialitati (rulade de carne, purcelus la protap), partea de salate era aceeasi iar partea de prajituri a fost mai consistenta, avand inclusiv mai multe sortimente de torturi. In ceea ce priveste bauturile, pe masa am gasit 2 pahare cu whiski, 2 sticle de apa de 0,5l, 2 Coca Cola la 0,25l, 1 sticla de vin la alegere (alb / rosu / roze) si sampania de la miezul noptii. In rest, toata bautura a fost extra.

Mancarea a fost buna, bautura ok - vinul nu m-a conins, am comandata extra.

Dupa programul DJ-ului, a fost tombola cu premii - de la jucarii la sejururi si programe SPA (din pacate, oricat ne-am chinuit, nu am reusit sa aflam daca s-a extras si biletul nostru) - si apoi au venit niste artisti locali foarte apreciati de bulgari, din cate am vazut.

Ca un minus, sunetul nu a fost bine reglat, astfel incat iti cam spargea urechile si nu a fost amenejat un ring de dans, fiecare dansand dupa ureche iar horele s-au incins in jurul insulelor cu mancare.

In ceea ce priveste "fauna", nu vreau sa ma laud, dar am fost cei mai bine imbracati, intr-o tinuta obisnuita in RO pentru ocazie. In rest, cefe late, lanturi groase la gat, tricouri mulate (mai mult sau mai putin de firma), blugi si adidasi iar doamnele au fost cat se poate de sclipitoare, incaltate in cizme sau bocanci. Revelionul acesta mi-a adus aminte de petrecerile noastre de acum 10 - 15 ani. Asta, in ciuda faptului ca acesti oameni aveau parcate in fata masini de +70k euro (inclusiv Tesla, Infinity si Lexus).

Oricum, nu ne-am intersectat si nici nu ne-am deranjat reciproc, ei s-au distrat bine, noi mai putin pentru ca nu intelegeam muzica lor, nu din alte motive, iar DJ-ul nu s-a axat atat de mult pe muzica internationala. Ce m-a frapat, a fost faptul ca la 23.55 DJ-ul s-a oprit si toata lumea a urmarit discursul presedintelui.

La miezul noptii au fost cam 10 minute de artificii.

Revelion: nota 7,5.

Una peste alta, rezumatul ar fi urmatorul:

- este un hotel potrivit pentru leisure, in mod cert. Totusi, au fost momente in care mi-as fi dorit sa rezerv un hotel adults-only, cu atat mai mult cu cat am fost fara copii. Altfel, este un hotel cat se poate de bun pentru familiile cu copii;

- mancarea a fost foarte buna iar preturile la extra sunt obisnuite pentru Bucuresti;

- centrul spa & wellness este cel mai bun, din cate am vizitat noi pana acum;

- din punctul meu de vedere, Velingrad nu are nimic deosebit de oferit, in afara centrelor spa, asa ca ganditi-va bine ce doriti de la sejur: sa vizitati sau sa leneviti;

- tariful a inclus si petrecerea de Revelion, care nu s-a ridicat la asteptarile noastre (invatati fiind cu petrecerile organizate la restaurantele din Romania).

Daca as reveni? In mod cert o sa revin, si cu serpisorii mici, dar in timpul anului, nu de Revelion.

black_mamba.

Trimis de black_mamba in 04.01.19 22:51:39
Validat / Publicat: 05.01.19 10:09:03

VIZUALIZĂRI: 2141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20800 PMA (din 16 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 63.00 EUR pe cameră

[05.01.19 10:07:58]

EXCELENTe - review & recomandare

black_mambaAUTOR REVIEW
    [05.01.19 10:30:55]

@webmasterX: coordonatele sunt corecte.

[05.01.19 10:41:24]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;