ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2019
ÎNSCRIS: 15.05.17
DEC-2018

încărcat de pe telefon!

Eilat, câteva sugestii

Am căutat un pic de soare si balaceala la un pret convenabil si am gasit Eilat. Avionul de la o companie cunoscuta si cazarea de la parteneri ai lor, tot cunoscuti.

A fost prima calatorie in Israel si noutatile au inceput inainte de aterizarea pe aeroportul Ovda.

La intrarea in spatiul aerian israelian se interzice ridicarea din scaun, se inchid toaletele, așa că vreo 40 minute pana la aterizare am stat cuminti.

Dupa aterizare prima urgenta este asezarea la coada pentru verificarea documentelor. Dupa ce-ti " securizezi" locul la coada, poti sa te duci la toaletă pt refresh si sa fumezi in "acvariul" special pentru fumatori. Rabdare si tutun. Ofiterul iti va pune cateva intrebari uzuale despre scop, durata, rezervarea cazarii. Se cere doar relaxare si sinceritate. Confirmarea cazarii se poate prezenta pe telefon sau hârtie. Dar toate acestea doar daca sunt cerute.

Trecem de frontiera, ni se ofera o sacoșică plină de pliante si hărți si fuga la mijlocul de transport spre Eilat.

Sunt diferite variante: taxi, shutle, autobuz

Noi am ales autobuzul 282

21,5 shekeli dus, 43 dus intors, citisem pe site-ul companiei.

dar

In loc sa cumparam bilete de la sofer sau automatul din aeroport, am avut surpriza placuta sa dam de un mini ghiseu cu oameni vorbitori :). Asa că am cumparat cu 60 shekeli un card ce includea un dus intors Ovda-Eilat si o saptamana abonament pt autobuze locale in Eilat.

Tinand cont ca un bilet local era aprox 4 shekeli adica 8 dus intors, pt ca aveam obiceiul sa ne si intoarcem de unde plecam, a fost foarte ok acest abonament.

Autobuzele lor sunt numerotate doar pt un sens. Adica pleci cu 5, vii cu 6 (spre outleturi si magazine, zona BIG). Pleci cu 15 vii cu 16 de la Underwater Observatory.

Apropo de Observatory, am stat doar 3 ore si ar mai fi fost de văzut una alta, dar inchidea la 4, asa ca e bine de venit dimineata. Biletele le am luat de pe site. Mai ieftinute decat la casierie. Dar am ridicat de la casierie biletele platite online.

Asa cum a mai fost scris pe aici, sunt o multime de posibilitati de petrecere a timpului. Noi avand doar cateva zile am stat la plaja cat de mult, am vizitat acvariul, iar serile, plimbari si gustări.

Wi Fi FREE In aeroport pe strada, plaja, cazare, autobuz

A venit si plecarea, 282 de la Central Bus Station si gata aeroport Ovda

Aici mai intai ofiterii de frontiera, apoi un control/scanare doar pt bagaje, apoi scanarea normala bagaje si corporala.

NU iti arunca sticlele cu apa. Noi am avut sticla cu apa si cu cafea

Dupa asta check in. Atentie aeroportul nu accepta boarding card electronic. Trebuie tiparit.

După asta cu rabdare si... iar tutun se așteaptă imbarcarea.

A fost o excursie frumoasa si e de repetat

Trimis de Aditzul in 04.01.19 15:29:47
Validat / Publicat: 04.01.19 16:13:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 2668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aditzul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Papa la pești

[04.01.19 16:12:25]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 35&ridAnt=91774

Mayamardari
[05.01.19 18:45:45]

Intrebare: ghiseul cu oameni vorbitori ????unde este in aeroport?

[05.01.19 23:51:58]

@Mayamardari: hello, cum treci de controlul de frontieră, spre dreapta e o sală unde tot pe dreapta e măsuța celor de la Egged. La articol e o poza cu oferta lor.

Mayamardari
[06.01.19 14:37:22]

Multumesc

dalumian
[11.01.19 07:08:40]

Salut!

La ce ora pleaca 282 duminica din Gara Centrala?

Unde ati tiparit boardingul?

[11.01.19 10:06:20]

@dalumian: uff, nu mai gasesc orarul. Dar ca solutie, intrati pe pagina la Egged si faceti o simulare de rezervare. La sfârșit dupa ce bifati ziua plecarii apar si orele disponibile, ca sa va orientati.

N am reusit cu tiparitul dar a fost draguta dna de la aeropprt si a tiparit ea. Alti pasageri au gasit intelegere prin oras pe la magazine sau receptii de hotel.

Daaaar azinoapte cand am facut iar o rezervare la Wizz, am gasit ca pt aeroorturile fara cititor de boarding pe telefon e gratuit check in la aeroport. Merita sa verificați pe site la Wizz

camelot
[16.01.19 08:55:47]

Ati avut vreo senzatie de nesiguranta (inteleg ca ati fost pe cont propriu)? Ma uitam pe MAE ca pt Israel recomanda sa mergem cu grup organizat.

Pt zborul wizz care pleaca la 10.30, v-a ajuns timpul avand in vedere ca primul 282 pleaca de la granita cu Egipt la 7 din cate am inteles?

Am citit ca sunt coordonate cu zborurile dar... am zis ca impresia unuia care a si fost cu ele conteaza.

Cash ati avut la voi euro sau dolari?

dalumian
[16.01.19 09:09:19]

@camelot: Noi am fost si anul trecut Ierusalim /Tel Aviv si anul asta, Eilat pe cont propriu. Nicio clipa nu ne-am simțit in nesiguranta, din contra.

282 pleaca la 7 din Taba si 7,30 din Central Bus Station. La 8.30 cel tarziu sunteți la Ovda. Dupa toate procedurile tot mai ai 1 h de stat in aeroport.

In Eilat am avut sekeli si cardul. Nu am avut nicio problema la plata cu cardul iar cursul a fost bun.

Recomand fie sekeli din tara fie cardul. La euro sau usd pierzi de 2 ori. O data cand schimbi din lei si o data cand schimbi in sekeli.

Pregătesc azi maine un review mai detaliat in completarea celor spuse pe aici.

[16.01.19 11:30:55]

@camelot: Salutare

Nici o senzatie de nesiguranta. Este doar ciudat sa vezi pe strada oameni inarmati cu pusti mitraliera, tineri in uniforma sau nu.

282 in perioada cand am fost noi a venit si plecat din Central Bus Station. Cum spuneam in alt raspuns, intrati pe site la Egged si faceti o simulare de rezervare bilete si aflati astfel orele cand pleaca 282 in ziua decolarii. Sau intr-o zi cand va plimbati, ori la venire intrati 5 minute in "autogara" si aflati.

La plecare, e bine sa fiti cu aprox 15-20 minute mai devreme sa va asezati la coada. In autobuz nu urcati decat cu bagaj de mana, valizele se baga la cala (se poate pierde timp).

Eu recomand cardurile abonament (Rav Kard) - am povestit mai sus.

Ca bani am avut shekeli luati din Bucuresti, zona Piata Unirii. Pe net gasiti cursul caselor si nr de tel. Am sunat si m-am dus unde aveau curs mai bun. Acolo am platit in shekeli, si cu cardul. Am schimbat cativa euro in mall Hayam, dar apoi am observat ca in zona "autogarii" e curs mai bun.

Cu cardul am platit la "Acvariu" si la cazare (neaparat acelasi card folosit pt rezervarea online).

Apropo de cazare, am luat de pe Booking directionat fiind de la Wizz si asa am primit si discount de aprox 10%

camelot
[16.01.19 11:54:20]

@Aditzul: in ce zona este acea autogara? Pe site la Egged am vazut ca sunt mai multe statii, noi ar tb sa ajungem in zona mall-ului.

[16.01.19 12:42:00]

@camelot: Sderot Ha-Tmarim/Eilat Central Bus Station

Pe lista statiilor este 1. Ovda, 2. Sderot Ha-Tmarim/Eilat Central Bus Station

Este prima oprire de la aeroport.

Google map, descarcati harta Eilat ca sa o puteti folosi si offline. Si de acasa va faceti simulari trasee spre hotel, obiective etc

Succes

Aditzul, camelot, dalumian, Mayamardari