ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2019
DIN: Cluj- Napoca
ÎNSCRIS: 07.08.09
JUN-2018

Croaziera pe Mediterana de Vest 16-23 iunie 2018

Dupa ce in urma cu 2 ani am facut o croaziera pe Mediterana de Est, iata a venit timpul sa mergem in partea opusa: spre vest. Am gasit un itinerariu foarte atractiv cu MSC Divina, respective: Genoa, Civittavechia (Italia), Palermo (Sicilia), Cagliari (Sardinia), Palma de Mallorca, Valencia (Spania), Marsilia (Franta), Genoa. Cel maia simplu era sa zburam din Cluj la Bergamo, de acolo cu autobuzul la Milano Centrale, cu trenul la Genoa.

Aici aveam norocul sa avem rezervare la un mic hotel atat de aproape de port, ca a doua zi ne-am dus pe jos sa ne imbarcam... dar nu inainte de a vizita putin acest oras minunat cu case suprapuse, cu tunele, cu pietonala Via Garibaldi, cu palatele de Marmora negru-alb, specific zonei si tot ce se mai putea.

A doua zi a venit surpriza placuta: timpul de imbarcare nici nu se compara cu cea de acum 2 ani in Venetia cand am stat la coada aproape 4 ore! Aici imediat am intrat intr-o cladire mare, am scapat de bagajele mari, am aratat pasaportul si biletul, am fost fotografiati, scanati, apoi ne-au facut semn, puteti sa urcati pe vas! Si cardul? Va asteapta in cabina, si asa si a fost!

Am plecat la ora 6, a doua zi dimineata am ancorat la Civittavechia, marturisesc ca am renuntat la vizitarea Romei din 2 motive: mi s-a parut cam mult sa facem 3 ore dus-intors pana in oras, timp de vizitare 5 ore, plus nici nu aveam excursie rezervata. Am hotarat sa venim odata numai pentru a vizita orasul etern. Asa ca am descoperit piscinele, mi-a placut mai mult cea din zona de spa, cu apa de mare incalzita.

Ziua 2. Palermo. Singura destinatie vizitata pe jos, fara transfer cu autocarul, parasind vasul deja aveam ghidul nostru, am ales o vizita de jumatate de zi. La Catedrala am zabovit mai mult, in rest, totul din mers. Piata Villena cu este un octogon cu 4 biserici numite:"Anotimpuri".

Ziua 3. Cagliari, capital Sardiniei. Aici mergem mult cu autocarul, ianinte de a intra in oras, urcam pa un deal si savuram panorama. Cagliari, ca si Roma si Istambul s-a cladit pe 7 dealuri. Ca mostenire a ocupatiei aragoneze, in limba autohtona se pastreaza destul de multe cuvinte spaniole. Bazilica de aici a fost construita in sec. XIV! In pauza avem timp sa stam pe o terasa si sa incercam o sticla de vin rosu autohton Cannonau, e foarte bun!

Ziua 4. Palma de Mallorca. Cea mai impozanta cladire este bineinteles Catedrala.

Trimis de kati in 01.01.19 18:54:08
Validat / Publicat: 02.01.19 01:14:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: Mediterana de Est

VIZUALIZĂRI: 1778 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kati); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 orasul vazut de pe punte, nivelul 14, cabinele nostre sunt pe 13

[02.01.19 07:54:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[02.01.19 13:26:39]

Va rog sa scrieti continuarea pentru zilele 5,6, 7,8. Poate ati scris, dar ceva s-a intamplat si apare numai jumatate din ce ati scris.

Pentru Civitavecchia, am de facut completari pentru cine e interesat. La distanta de cca 15 minute de mers pe jos de la iesirea din port, sau cu autobuzele locale, pe o strada paralela cu faleza, se afla gara, de unde se ia trenul pana in Roma. Biletele se iau de la automat, cu cash sau card. Cele mai ieftine bilete costa 4,50 eur, la tren personal, sau 13,50 eur la accelerat, dar nu merita diferenta, decat daca va convine orarul. Biletul trebuie validat la aparatele de validat. Drumul dureaza mai putin de o ora. De la statia Termini, sau San Petro, luati metroul, o cartela costa 1,50 eur si e valabila 90 minute, cu orice mijloc de transport, de oricate ori aveti nevoie. In alta croaziera, am luat excursia de la vas, cu titlul "Roma pe cont propriu", si am avut asigurat doar transportul cu autocarul, dus intors, fara ghid, pretul 25 eur. Este timp suficient 5 ore pentru a vizita Roma pe jos, fara insa a vizita interiorul obiectivelor la care se sta la coada: Vatican si Colosseum. La San Petro e coada, dar merge repede. Exista si posibilitatea de a merge cu autobuzul hop on hop off, dar bineinteles e mai scump ca metroul si autobuzele, dar va duce pe traseul principalelor obiective, daca va e mai greu sa va orientati singuri. E pacat sa ajungeti in Civitavecchia si sa nu vizitati Roma, (si nu sunteti singurii), de teama sa nu prindeti vaporul la intoarcere.

Pentru ca in luna mai voi face o croaziera cu urcare in Savona si coborare in Genova, ma intereseaza accesul de la aeroporturile de langa Milano pana la gara.

katiAUTOR REVIEW
[02.01.19 18:05:53]

@kati: Inca ceva: va dau numele hotelului din Genova de unde am mers pe jos pana in port:

Hotel Agnelo D'Oro, Via Monachette, 6. www.hotelagnellodoro@libero. it.

Langa hotelul nostru mai era una: Hotel Europa. Succes!

cloverina
[02.01.19 18:42:28]

@dianamea: Există autobuze expres atât de la Bergamo, cat și de la Malpensa. De la Bergamo (unde zboară cele mai multe companii low cost) sunt mai multe firme de transfer, cu prețuri identice ori similare (plus minus 50 centi, 1 euro). Toate informațiile despre preturi si orar le gasiti si pe site-ul aeroportului unde veti ateriza. Sunt oricum foarte dese, se compensează una pe alta, iar civilizatia este la locul ei. Nu merge nimeni în picioare

Ulterior, despre călătoria cu trenul, vad ca stiti deja multe. Pentru mine e o placere de fiecare data când merg cu trenul în Italia.

Trebuie înarmat cu răbdare, deși distanțele sunt parcurse rapid. Este destul de obositor sa parcurgi București Milano Bergamo, Bergamo Milano Centrale, Milano Centrale Genova. Evident, cum ar zice tata, stai jos, nu dai la sapă, dar poate fi obositor pentru cine nu e pregătit psihic.

cloverina, dianamea, kati
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Divina: