ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2019
DEC-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Un pic de Italia de Sfantul Nicolae

Am ales ca destinatie de vacanta in decembrie Bari si doua statiuni din apropiere, Bari fiindca e... Sfantul Nicolae… si celelalte doua fiindca sunt statiuni la mare. Numele meu e Nicolae asa ca am decis sa merg sa vad cum arata biserica asta renumita din Bari unde se oficiaza la subsol si slujba pentru ortodocsi, pentru catolici slujba avea loc in partea superioara unde este practic zona principala, totusi e de apreciat in opinia mea ca au amenajat chiar si la subsol acel loc pentru cei de alta religie.

Bari

Am zburat cu wizz din Timisoara seara si dupa o ora am ajuns in aeroport in Bari, am luat din aeroport autobuzul 16 spre zona centrala adica Piata Aldo Moro unde e cap de linie pentru autobuze un fel de autogara si tot acolo este si gara principala denumita Bari Centrale. Biletul de autobuz costa 1,5 euro la sofer, 1 euro la libraria de sus din aeroport sau inapoi din autogara din Piata Aldo Moro sau altfel spus din Bari Centrale. In Bari sunt mai multe statii de tren dar cea mai importanta este Bari Centrale. Autobuzul face cam 30 - 40 minute din aeroport pana in centru la autogara (gara).

Trebuie sa luati ca punct de reper acest loc daca vreti sa calatoriti din aeroport spre Bari sau spre celelalte destinatii din zona apropiata cu tren sau autobuz.

Din aeroport se poate ajunge si cu alte mijloace de transport in zona Bari Centrale, cu tren sau autobuze private la pret de 4 si 5 euro o calatorie. Alt pret, alt confort, mai repede ajunge doar trenul. Mai e si taxi.

Aici am ales pentru cazare un hotel care sa fie aproape de Bari Centrale cam 15 minute lejer de mers pe jos. Trei nopti cazare si vizita in oras si la biserica respectiva de Sfantul Nicolae unde am prins cu o zi inainte slujba la subsol (zona ortodoxa) dar unde majoritari erau rusii in proportie de peste 95 %, slujba fiind in limba rusa cu doi preoti. Femeile majoritatea cu batic in cap, mi-a adus aminte de biserica vizitata la Chisinau.

Orasul frumos, zona veche de langa biserica San Nicola, faleza denumita acolo Lungomare unde am mers in fiecare zi e lunga tare si iti ia ceva timp sa o vezi/vizitezi in o zi nu ajunge, cine a fost la Bari stie ce spun, am vizitat-o de la un cap pana la celalalt, in capat spre dreapta este si o plaja, e mult de mers pe faleza pana acolo. Asa ca nu e valabila afirmatia citita de multe ori ca in Bari nu este plaja, uite ca eu am gasit o plaja chiar in oras.

Dupa trei zile petrecute in Bari mai mult pe faleza aia denumita acolo Lungomare, chiar e lunga tare am plecat spre urmatoarea destinatie cu trenul, www.trenitalia.com trenul de stat, regio, am luat bilete de la automat, validat biletele inainte de urcare in tren, pret bilet o calatorie 3,20 euro si in aprox 35 minute am ajuns in

Monopoli

Patru nopti cazare de data asta la un apartament dotat foarte bine cu tot ce trebuie si la cinci minute de faleza. Bucatarie, baie, internet, tv mare cu peste o suta de posturi si o camera fara geamuri in capat, cazarea asta a fost in centrul istoric, pat de fier.

Vroiam si statiune la mare nu numai oras mare, am ales acest loc fiindca e usor de ajuns din Bari, e statiune renumita, si vroiam si altceva.

Monopoli --un amestec de nou si vechi, strazi pe care vrei nu vrei te ratacesti, port pescaresc vechi, plin de biserici, aici am vizitat cele mai multe biserici de tot felul unele adevarate catedrale. Daca la Bari am vizitat doar o biserica aia denumita San Nicola aici am vizitat mai multe.

Am prins si ziua cind sa deschis targul de craciun ceva mai altfel ca la noi.

Seara plin de lume, foarte aglomerat in zona veche aia turistia, multi turisti dar 95 la suta italieni, in toata perioada aia cand am fost in Monopoli am vazut o singura masina cu numar strain. Targ de craciun cu casute, spectacole, fanfara la defilare seara pe strazi cu galagie mare, iluzionisti, tarabe cu de toate la vanzare in o zona apropiata, terasele si restaurantele pline, inghetata se vinde in foarte multe locuri, atmosfera de vacanta si de craciun.

In una din zile am plecat cu trenul spre urmatoarea destinatie aleasa de acasa dar doar pentru vizitat, in prima faza vroiam cazarea sa fie in trei locuri, pana la urma au ramas doar doua. Statiunea asta e considerata de top si se numeste

Polignano A Mare

Am ajuns aici cu trenul regio pret 1,10 euro sens distanta fata de Monopoli cam cinci minute cu trenul. Din gara am ajuns repede in zona centrala unde era puhoi de turisti, la fel si aici targul de craciun cu tot ce vrei si nu vrei, putin diferit fata de cum e la noi, imediat am dat si de patinoar recent deschis, afara temperatura era de 16 grade cu plus, la noi am auzit la radio ca in nu stiu ce oras nu sa deschis patinoarul fiindca nu permite vremea adica temperatura exterioara, la noi era minus cateva grade, acolo + 16 si temperatura exterioara permitea asa ceva. Am mers pe faleza la dreapta si pe urma la stanga spre stauia lui Domenico Modugno simbolul orasului, am coborat jos spre plaja aia celebra care cu adevarat e obiectivul numarul unu al acestei statiuni.

Am revenit inapoi spre zona din centru cu casute, am pierdut vremea pe acolo si am ajuns la concluzia ca acest loc aceasta statiune e mult mai scumpa ca si Monopoli, e ceva mai renumita si mult mai laudata/promovata. Seara am plecat inapoi la cazarea din Monopoli tot cu trenul regio la acelas pret de 1,10 euro.

La finalul acestei vacante am plecat dupa pranz din Monopoli spre Bari Centrale, si mai departe cu autobuzul local spre aeroport la pret de 1 euro biletul.

Pe monitoare erau afisate plecarile si sosirile, mai nou se afiseaza si temperatura de la destinatie, in acel moment temperatura de la destinatie adica de pe panou in locul unde ajungeam noi la Timisoara era +3 grade cea mai mica din toate cele afisate acolo, la sosire in Timisoara erau vreo doi care au coborat din avion in pantaloni scurti si tricou, cred ca nu s-au uitat pe monitoare la plecare din Bari.

Concluzie de final

In Italia mancarea are gust, pizza are alt gust ca in Romania, acasa nu prea mananc pizza dar acolo chiar are... alt... gust.

La hotel in Bari am fost intrebat la micul dejun ce fel de cafea preferam? Italiana, americana sau capucino, hotelul avea doar 2 stele.

Politia e prezenta si te simti in siguranta, politia e pe strada si se vede ca isi face treaba.

Cam asta a fost vacanta de la inceputul lui decembrie in Bari, Monopoli si Polignano A Mare.

Cand sa mergi in vacanta sau un sejur scurt in Bari si in jur? ... oricand iti permite timpul si portofelul sau mai nou cardul.

Poate voi revenii mai amanuntit cu detali despre cazare si locatiile vizitate.

La multi ani!

Trimis de Nicu in 01.01.19 00:50:15
    Validat / Publicat: 01.01.19 09:14:43
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2033 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Polignano A Mare

Nicu [01.01.19 01:55:14] »

Va rog sa atasati urmatorul videoclip.

Multumesc... La multi ani!

webmasterX [01.01.19 09:19:41] »

Nicu
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin regiunea Puglia: