ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Aproape Teapa

Hotel care nu face cele 4 stele cu care este catalogat decat la marime. Destul de vechi, cu pereti pe alocuri crapati, gresie crapata, conditii modeste. Se gasesc (nu in numar mare) gandaci. Nu va inghesuiti sa va rezervati la acest hotel. Celelalte care mai fac parte din G-hotels, adica Pallini si Macedonian, erau inchise la sfarsitul lui mai 2010, din lipsa de clienti.

Masa in regim bufet suedez, slabuta calitativ, cu aceleasi feluri de mancare, multe din ele reciclate. Astfel oua care dimineata erau fierte seara aveau pe ele maioneza. Un salam (denumit de un roman Dalmatian, datorita aspectului) un fel de parizer, era dimineata "proaspat" seara prajit si a doua zi dimineata omleta sau inclus in alte asa zise specialitati.

Aceleasi conditii sunt la majoritatea hotelurilor din zona. Informatiile provin de la turistii romani care erau cazati prin zona Kasandra, Kalithea.

Preturi mari fata de anul 2009, benzina 1,5 - 1,6 euro/l fata de 0,94 in anul trecut, masa la o taverna pentru 3 persoane 20 - 40 euro in functie de ce anume doriti (apa plata 2,6 euro /1litru; 3,2 euro minerala, mult mai proasta ca a noastra). Atentie in Grecia painea la restaurant se plateste (normal ar spune unii) dar costa de la 3 euro - 6 felii??

Daca mergeti cu masina puteti vizita mai multe lucruri, asta evident fara excursiile pe insule unde trebuie sa apelati la o agentie. (excursie la Muntele Athos 40 - 45 euro/persoana).

Trimis de marius71a in 01.06.10 12:42:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia, Katerini

VIZUALIZĂRI: 5421 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius71a); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere a hotelului de la piscina
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

marius71a [01.06.10 13:53:01] »

Alte informatii despre hotel:

- Piscina este OK. Mare si curata;

- In hotel ceva grupuri de nemti (pensionari), asa ca rusoaicele care isi faceau veacul pe acolo nu prea aveau de lucru;

- Foarte aproape de mare, practic iesi la piscina si imediat pe plaja;

- Plaja frumoasa si amenajata;

- Vinul este prost, avea gust de mucegai, cel putin ala care l-am nimerit noi (17 euro cu tot cu apa minerala);

- Aer conditionat nu am avut (nu era pornit, dar nici nu era inca nevoie)

- La tv se receptionau 6-7 posturi grecesti, 3-4 nemtesti, 2-3 rusesti si unul grozav TVR International.

- Semnal slabut la telefon (dar functioneaza)

- Internet pauza (bine ca am avut laptopul la mine)

- Camerele mari (ca de hotel) si atat;

- Frigider in camera (un racitor micut, nu stiu cum face fata vara);

- camera care am avut-o un fel de apartament, avea si chicineta (adica o chiuveta si un fel de aragaz electric, nu stiu daca functiona ca nu l-am folosit)

O sa revin cu alte informatii daca mai imi aduc aminte.

creivean [01.06.10 14:00:39] »

Internet pauza (bine ca am avut laptopul la mine)

De aici să înţeleg că era, dar wifi ?

Era LAN, dar nu aveau PC ?

Sau ai avut tu roming de la Vodafone/Orange ?

marius71a [01.06.10 14:07:08] »

Nu am fost foarte explicit

NU AVEAU INTERNET

Eu aveam un stick de la Orange dar nu a mers. Nu stiu dece. Mai bine ca oricum am inteles ca era belea la pret afara.

marius71a [01.06.10 17:53:56] »

Cred ca trebuie sa tragem o concluzie. Trebuie sa revenim cu picioarele pe pamant, Grecia nu ofera conditii nemaipomenite. Cazarea este slabuta cam peste tot. Cel putin asa pare din ce au scris si altii. Sunt sigur acum, dupa doi ani de Grecia, ca in Romania gasesti conditii mult mai bune la banii mult mai putini. Daca ar fi trebuit sa dau 440 de euro in Romania pentru cazare la hotel mi s-ar fi parut foarte mult. La Gura Humorului sau Bran am stat anul trecut in conditii mult mai bune la nici jumatate din banii astia. La Bran vila avea chiar si dusuri cu hidromasaj, iar gazda ne-a invitat ca "la anul" adica anul asta, sa venim la alta vila pe care o construiau unde vor avea si jacuzzi.

NU MAI VREAU IN GRECIA

O sa plec la turci, anul viitor poate, ca acum e criza domle.

Diaura* [01.06.10 21:31:58] »

Grecia este frumoasa ....dar si la ei mai sunt si " uscaturi " prin padurea frumoasa.

sniga [02.06.10 12:06:45] »

Depinde pentru ce mergi in Grecia. Este adevarat ca in Grecia ca sa ai conditii super trebuie sa scoti bani multi din buzunar. Sunt si hoteluri f. bune, dar trebuie sa cauti, iar de pret ce sa mai vorbim... De aceea in acele hoteluri nu prea vezi romani.

Grecia este f. frumoasa, dar trebuie sa o descoperi si sa te informezi f bine. Sunt oameni care s-au simtit minunat cu 1000 de euro de familie, dar de cele ma multe ori fara internet (eu personal ma pot lipsi de el in vacanta), in hoteluri sau vile de familie curate, cu piscina si pline de flori la tot pasul. Sunt taverne bune si mai putin bune. De aceea gasesc necesar sa ne informam. Sunt chiar aici pe acest site o gramada de recomandari.

Multe s-ar putea spune despre Grecia, despre frumusetile ei, despre plusurile si minusurile pe care le poate avea o vacanta acolo. Si-n Turcia sant plusuri si minusuri, totul tine de informatie si-n functie de ceea ce afli, sa alegi locatia.

Sunt persoane care doresc sa viziteze cat mai mult si de aceea nu pun pret decat pe-o camera curata si apa calda, dar sunt persoane care doresc sa se rasfete putin si cauta locatii cu un confort sporit, dar costa.

Si eu voi pleca peste doua saptamani si la pretul platit nu voi avea mari asteptari, dar Grecia cu plajele minunate, muzica, tavernele, florile la tot pasul, peisajele de vis, toate acestea au un farmec aparte, dar cum spuneam, chestie de gusturi.

Referitor la taverne... sunt destule care dau desert din partea casei, altele te intampina cu paine stropita cu masline, unt si altele, sau te pun sa alegi pur si simplu ce doresti din partea casei de ex. o bautura, inghetata, prajitura, fructe.

Concedii placute!

marius71a [02.06.10 22:39:39] »

In mare ce ai spus este perfect adevarat. Eu nu am negat ca Grecia este frumoasa. Dar trebuie sa recunosti ca romanii nu sunt tratati ca turisti de prima clasa, si asta nu numai in Grecia.

Cel mai bun exemplu este chiar ce am scris mai sus, adica cat au fost nemtii in hotel mancarea era mai buna, dupa ce s-au rarit a disparut friptura si altele.

Dece? Eu sunt convins ca am platit mai mult decat un neamt pe bilet. Aia erau veniti, cred, prin programul ala al lor pentru pensionari.

Cat despre banii, eu am cheltuit 1500 de euro, asta cu benzina, taxe, inghetata (cam scumputa si asta), acadele, vederi cu timbru, alte amintiri si evident cazare. Adica mai pe romaneste daca pleci cu 1000 de euro si cazarea platita din tara este ok.

Hoteluri unde nu sunt turisti romani, eu cred ca nu mai exista asa ceva. M-am speriat la intoarcere cate masini de Ro treceau inspre Grecia. Chiar m-am intrebat daca a mai ramas cineva acasa. Nu de altceva dar avem o greva de facut.

Temperaturile erau in urcare. Se putea face baie in mare, daca erai curajos un pic. Vorbesc de Marea Egee.

Iti doresc vacanta placuta!

sniga [03.06.10 08:45:21] »

Buna si multumesc pentru urare. Ai dreptate in mare parte. Noi vom merge cu inca doua cupluri. Nasi nostrii sant mai pretentiosi, tin sa aiba confort si sa se rasfete putin. Am cautat inca de anul trecut ceva pentru ei si tot ce-am gasit, intr-adevar hoteluri in care nu vezi romani, sant f. f. scumpe. De ex. pe bratul Kasandra am gasit Sani Resort. Preturi care ajung la 200-300 E camera pe noapte. Am intrat sa vedem hotelul Pella Beach Grecotel din Hanioti, frumos, nimic de zis, avea chiar salvamar la piscina, ne salutau englezii cu hello prin curtea hotelului. Dar cand am vazut pretul, am inteles de ce nu era pe acolo picior de roman. In acest an daca tot mergem in Thassos, am cautat ceva deosebit pentru ei. Si am gasit. In Golden Beach, hotelul Boutique Alexandra Golden de cinci stele. Mult prea scump pentru un buzunar de roman. Cat cheltuie un roman intr-un sejur in Grecia, in aceste hoteluri nu platesti decat cateva nopti de cazare. Asa ca am renuntat sa mai cautam ceva deosebit pentru ei si vom merge impreuna intr-un hotel pe care ni-l permitem. Sper sa nu ramana cu un gust amar, ca si tine.

Pacat ca trebuie sa strangem din dinti tot anul pentru o vacanta, iar la intoarcere sa venim dezamagiti. Dar ne asumam riscul, caci atat ne putem permite. Concedii placute in continuare!

dannek [03.06.10 10:25:47] »

@marius71a

Hotelul este bine pozitionat chiar pe malul marii, asa este este cam vechi si cred ca nu sau mai investit bani in el.

In hotel erau majoritatea turistii romani sau si de prin vest, ca daca erau numai din est insemna ca cei din vest l-au eliminat din lista lor.

@sniga

ca sa ai un concediu placut iti recomand Palladium nu mai stiu preturile actuale dar raportul pret servici este excelent.

Si Thassos este o varianta buna dar acolo gasesti variante cu self catering, numai cazare cu mincarea sa va descurcati la fata locului.

Concediu placut!

Il recomand cu caldura, nu vei regreta(sper ca nu si-au schimbat obiceiurile patroni).

Adevarul ca se merge un pic mai mult pina la plaja dar drumul este frumos.

sniga [03.06.10 10:32:11] »

Multumesc f. mult!

Mixaela [27.05.14 15:30:39] »

@marius71a:

Am fost in acest hotel de pe 12-22 iunie 2010, nu am intalnit nici un fel de probleme, doar ca internetul pe care il aveau era foarte scump. Se cerea codul de la receptie si acolo se platea. Era o smecherie de plata la internet, mi se pare ca pe ora se platea parca 5 euro, nu vreau sa duc lumea in eroare... in schimb noi am avut un program de a depista codul si asa am putut "imprumuta" fara sa mai platim nimic. Camera si masa erau gratuite deoarece hotelul ne-a sponsorizat expozitia pe care am tinut-o in acea perioada.

Ca plaja nu am facut niciodata la piscina, nu prea agreez asta si am facut langa hotel unde era nisipul si apa foarte limpede.

Camera pe care am avut-o nu era cu priveliste spre mare, nu ne-a deranjat absolut deloc.

marius71a [27.05.14 16:19:22] »

@Mixaela: Si uite cum am inviat un review din 2010. Eu unul mi-am spus parerea. Daca s-a schimbat ceva mai vedem. Intre timp au aparut si alte review-uri cu nemultumiti.

creivean, dannek, Diaura*, marius71a, Mixaela, sniga
    Alte impresii din această RUBRICĂBomo Athos Palace Hotel: