ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2018
DE Yoda
ÎNSCRIS: 09.06.15
AUG-2015

Un hotel bun

Am fost la Sunrise All Suites Resort pentru a doua oara in august 2015 (prima data am fost in august 2014).

Drumul pana acolo a fost cel standard, Bucuresti – Ruse – Shumen, apoi pe autostrada pana la Varna, traversat orasul si apoi oprire la Obzor. Singurul lucru mai deosebit a fost furtuna care ne-a ajuns din urma la Varna si care ne-a acompaniat pana la Obzor. Una din cele mai urate furtuni pe care le-am intalnit. A inceput sa ploua foarte tare si sa bata vantul inca din Varna, de cand am facut la dreapta la Catedrala Theotokos si am luat-o spre pod si spre bucatica de autostrada spre Obzor.

Pe urma, totul a devenit din ce in ce mai rau: ploaie deasa de nu faceau fata stergatoarele, grindina, vant, nori josi, ceata... o feerie. Am vazut vreo cinci – sase accidente urate de tot pe drum, masini iesite de pe sosea, rasturnate pe camp, ba chiar am trecut de un accident pe sensul nostru de mers, care cred ca se intamplase cu maxim un minut inainte sa ajungem noi. Bine ca am reusit sa ma strecor inainte sa se blocheze circulatia, altfel cred ca stateam vreo doua ore acolo. La un moment dat ma batea gandul sa ma opresc intr-un refugiu la marginea drumului si sa astept sa treaca urgia, dar m-am gandit ca era mai periculos, dat fiind vizibilitatea redusa. Noroc ca cel din spatele meu a fost un sofer responsabil si a pastrat o distanta respectabila intre mine si el, asa ca nu m-a stresat foarte tare. Pana la urma, furtuna s-a potolit, iar cand am ajuns in Obzor la hotel, iesise soarele!

Cazarea

La receptie (care e destul de mica), au vrut sa ne dea o camera in corpul in care e amplasat restaurantul, dar pentru ca mai fusesem acolo cu un an inainte si stiam bine hotelul, am pus pe masa 10 EUR, sau 10 leva, nu mai stiu exact, si am spus ca as vrea o camera cam in „partea aia” si am facut un gest vag, indicand aripa in care am stat anul anterior. Uimitor, dar ne-au dat exact acelasi apartament pe care il avusesem anul trecut. Avantajul acestui apartament este ca este izolat si deci foarte linistit. Noi nu voiam apartament care sa dea spre piscina, bar, restaurant, sosea, teren de fotbal, etc.

Apartamentul este situat la ultimul etaj, sunt doar doua apartamente pe etaj si geamurile si balcoanele dau spre mare, in fata neavand decat un camp gol. Cand intri pe usa, in fata este un culoar, care in dreapta da spre living, in fata spre dormitor, iar in stanga spre baie. Inainte de baie, mai este un mic holisor, in care este o masina de spalat automata. Si dormitorul, si livingul au balcon.

In balconul de la sufragerie sunt doua scaune si o masuta si un uscator de rufe. De fapt, balconul este pe doua laturi ale sufrageriei, pe cea dinspre mare si pe cea dinspre piscina. Din dormitor (care era suficient de mare si incapator) se intra intr-o alta camaruta de vreo 4-5 mp, in care este un dulap si spatiu pentru depozitat bagaje, saltele, carucioare copii, etc. Patul este foarte mare si confortabil. Si balconul de la dormitor este pe doua laturi.

Asa cum am mai spus, apartamentul era foarte linistit, singurul perete de interior era catre baie, geamurile dadeau spre mare. Singura galagie a fost de la hotelul Sol Luna Bay, in serile cand au avut petrecere si focuri de artificii.

Livingul este suficient de mare, cu o canapea, o masuta, un cuier, o comoda cu sertare, o masa cu patru scaune, un frigider si o chicineta dotata cu vesela si tacamuri. Chicineta nu am folosit-o decat pentru cafea si ceaiuri (avand AI), iar frigiderul pentru bere, apa, fructe si inghetata.

Masa

Masa a fost buna, multe feluri, si destul de variata. Un mic punct negativ este ca restaurantul este destul de mic, dar noi preferam sa mancam pe terasa (nici aia foarte mare). Nu s-a intamplat niciodata sa nu gasim loc la masa. Dulciurile destul de slabe, in general niste chestii colorate, cam fara gust. Inghetata foarte buna, in primul an se servea la restaurant, in al doilea la o taraba dedicata. Una peste alta, a fost foarte bine, mancare gustoasa, bine preparata. Vinul la restaurant bun, berea mai slabuta, dar nu rea. La baruri nu am incercat, am preferat sa-mi cumpar eu berea de la mini market. Am gasit si berea mea favorita - Budweiser, ceea ce m-a entuziasmat.

Plaja si marea

Plaja este la vreo 5 minute de mers pe jos si se poate ajunge fie pe o alee asfaltata (pe unde circula si masini), fie pe o alee pietruita, care pleaca de langa iazul hotelului. Pentru ca noi eram cazati in corpul in care era si receptia, mergeam pe aleea asfaltata, pentru ca era cea mai aproape.

Pe plaja, sezlongurile si umbrelele erau gratis (la fel erau si prosoapele de plaja). Nu erau foarte multe sezlonguri, dar nu am avut niciodata probleme in a gasi locuri libere, indiferent la ce ora mergeam. Nisipul este bun, intrarea in apa lina, apa... as zice ca in general e curata, dar...

Noi am patit in amandoi anii aceeasi chestie: a plouat tare la munte, a veniit viitura si s-a umplut zona iazului si a helesteului care e intre hotel si mare. Din cauza asta, au adus un buldozer cu care au sapat un sant peste plaja pana in mare, prin care s-a revarsat preaplinul in mare (se ridica apa de doi metri cand curgea in mare). Din cauza asta, apa din mare era maloasa, cu o culoare maronie, nu-ti venea sa intri in ea.

Ca sa faci baie in apa curata, trebuia sa te duci vreo 5-600 metri spre hotel Miramar (la care am stat prin 2007). Asta a fost si motivul pentru care am renuntat sa mai mergem la acest hotel.

Nu stiu cum sunt piscinele, noi nu le folosim, dar aratau curate si bine intretinute. Sunt trei piscine normale si un iaz ecologic. Noi am cam ocolit iazul, pentru ca era plin de tantari si musculite in apropierea lui.

Parcarea

Parcarea se poate face gratuit afara si contra cost in parcarea subterana. As spune ca atunci cand am fost noi erau destule locuri, desi nu-mi dau seama daca mai este valabil, dat fiind ca au deschis si ultimul corp si erau si zone cu masini foarte inghesuite. Majoritatea masinilor aveau numar de RO si de BG.

Servicii

Curatenia in camere era ok, poate ca se putea si mai bine, dar a fost rezonabil de curat si nu am avut de ce sa ne plangem. Ni s-a mai intamplat si sa vina camerista sa curete la ora 15:00, dar in general a fost ok.

La receptie personalul este ok, desi pare un pic cam aglomerat si cam depasit de situatie. Uneori sunt amabili si draguti, alteori sunt neatenti si nepasatori. In primul an am gasit o receptionera care vorbea romaneste.

In resort este un mini market, un magazin de articole de plaja si baie si un ATM. Internetul e cam lent si mai are sincope, dar in general merge.

Nu stiu sa spun mare lucru despre divertisment, hotelul are niste animatori si un amfiteatru pentru spectacole, dar noi nu am fost prea interesati. Am vazut ca organizau seara spectacole de tot felul. Nu ai prea multe de facut acolo, decat sa te plimbi pe faleza, sau sa te sui in masina si sa te duci la Obzor, care e cam la 3 km. de hotel.

In concluzie, un hotel corect, la care te poti simti bine, mai ales daca te duci sa te relaxezi (noi pentru asta ne-am si dus). Pretul e rezonabil pentru ceea ce ofera, desi vad ca de la an la an creste. De fapt, am observat ca hotelurile din BG la care am fost in ultimii vreo 10 ani tot cresc preturile, incat au cam ajuns la nivelul celor de 5 stele din Antalya. A celor mai low-cost, desigur, dar totusi. Totusi, ceea ce ofera este mult peste ceea ce gasesti in Romania la preturi mult mai mari. Deci, tinand cont de distanta fata de casa, de nivelul serviciilor si de preturi, eu cred ca Bulgaria ramane o optiune interesanta si atractiva.

Vacante placute tuturor!

Trimis de Yoda in 30.12.18 22:13:12
Validat / Publicat: 30.12.18 23:19:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Byala, Obzor, Sunny Beach, Duni, Primorsko, Veliko Tarnovo, Arbanasi.

VIZUALIZĂRI: 577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Yoda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Fotografie din balconul de la living. In stanga hotelul Sol Luna Bay. Acum, pe campul acela a mai crescut un hotel.

• Alte impresii din această RUBRICĂSunrise All Suites Resort: