ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2018
STATUS: APOLLO
DEC-2018
single

Drumul catre ACASA – ӦBB si Flixbus

Majoritatea articolelor citite referitoare la drum se refereau la destinatia de plecare: drumul catre Antalia cu masina, drumul catre Grecia, toata lumea bucuroasa pentru destinatia care ii astepta. Pentru mine destinatia care ma astepta la capatul drumului era ACASA si atunci totul avea o alta insemnatate.

Insa de data aceasta drumul catre ACASA a insemnat o calatorie mai lunga. Cum la noi (la serviciu) discutiile legate de cele 2 zile de vacanta intre Craciun si Anul Nou au avut loc in septembrie, deja biletele de avion intreceau dorinta bugetului, asa ca am cautat sa ma orientez. Nu imi doream low cost deoarece in aceasta perioada pot exista exceptii in programul lor si eu sigur as fi fost in exceptie, mi s-a intamplat cu liniile comerciale traditionale de ce ar fi altfel acum? Am cautat chiar aeroporturi diferite de Munchen dar degeaba, imi dadea cu un mare minus in buget, ca la banii respectivi as fi facut un concediu (adica biletul de avion dus intors era mai mult de 400 de euro, mai aveam de luat si trenul, si in plus, TAROM nu avea curse pe 1 Ianuarie).

Asadar am cautat alternative si ca sa nu o mai lungesc varianta finala a fost tren plus autocar la venirea in tara, plecarea inapoi pe 1 ianuarie (direct de la Revelion) cu KLM cu escala la Amsterdam, costuri finale reduse la jumatate.

Acum va povestesc primul drum (sper ca al doilea desi pare banal sa nu-mi ofere surprize). Asadar am cautat curse de autocar si am ajuns astfel la FLIXBUS. De ei stiam de ceva vreme chiar ma uitasem de niste calatorii cu ei si chiar mai facusem o rezervare pe care care insa mai apoi am anulat-o prin rezolvarea situatiei altfel.

Pana sa fac rezervarea insa am studiat variantele de traseu, cele mai bune fiind cu plecare din Viena (pe locul 2 era Munchen). Dupa ce am studiat si ce ofera compania si traseul si pretul am decis, asa voi face calatoria, am intrat in cont (mi-l facusem cu ceva tip in urma, aveam descarcata si pe telefon aplicatia), am ales locul de plecare si destinatia si am facut cumparatura. O alta informatie utila, puteti achizitiona biletul, dar daca va razganditi in privinta calatoriei puteti renunta, veti fi penalizat cu aproximativ 10% iar pentru restul banilor veti primi un voucher (cod pe care il puteti folosi pentru o achizitie ulterioara, indiferent de destinatie), valabilitatea acestui voucher fiind de 12 luni. Eu am luat biletul la pretul de 179 lei (acoperit de voucher si diferenta).

Acum dupa ce ati cumparat biletul trebuie sa stiti urmatoarele:

- puteti pentru o mica taxa suplimentara sa va achizitionati si locul ca sa nu nimeriti in masina chiar oriunde (e bine daca va hotarati sa o faceti din timp) asa ca am ales un loc mai in fata, la fereastra.

- ca bagaj aveti inclus un bagaj de cala de dimensiunile 80x50x30 max 20 kg si un bagaj de mana 42x30x18 cm, maxim 7 kg. Daca vreti mai mult exista varianta de a achizitiona odata cu biletul un bagaj fie de 20 kg (2 euro) sau 30 kg (9 euro). Daca va decideti ulterior puteti face aceasta achizitie sunand la numerele de asistenta (unde vi se va cere numarul biletului si numele) dar taxa va fi de 4 euro (eu voiam tot un bagaj de 20 kg) pe care ii veti achita la sofer, se poate insa sa aveti ghinion sa nu aiba spatiu suficient, asa ca incercati sa va decideti din timp.

Daca va descarcati aplicatia pe telefon este chiar si mai dragut, va puteti descarca astfel si biletul (cod QR), vedeti traseul, orele si pe unde s-ar afla masina voastra. Pe mine acest drum m-a costat astfel:

Biletul de tren Kundl – Viena 35,5 euro (34,5 euro biletul si 1 euro rezervarea locului), si acesta a fost pret redus deoarece am cardul Vorteil 66 valabil pe liniile de tren austriece (OBB), card valabil 1 an, si care a costat 66 euro. La pret intreg m-ar fi costat dublu biletul de tren, iar biletul cu Flixbus 179 lei si am mai platit 9 lei pentru loc.

Asadar am luat trenul din Kundl (am plecat direct de la serviciu), primul tren a fost un personal ????, ora 13.26, nu va ganditi insa la trenurile noastre Regio :), pentru o statie (2-3 minute) schimband trenul in Worgl care este un nod feroviar important.

Aici am luat trenul la ora 13.50 (5 minute intarziere) si mi-am cautat locul in tren. Binenteles ca acesta era nu ocupat desi vagonul era plin. De obicei pe distante scurte nu fac si rezervare de loc, dar cand ai si bagaje si drum lung si vin si sarbatorile, zau ca nu am vrut sa risc, mai ales ca am inteles de la colegele mele ca daca nu ai loc rezervat nu te lasa sa stai in picioare asa ca te pun sa iei alt tren si nu puteam risca asta.

Interesanta si rezervarea locului, vezi structura trenului, exista vagoane pentru cei ce vor liniste, vagoane pentru familisti, acestea sunt chiar interesante, am mai calatorit intr-un astfel de vagon, din nimereala, exista un mic loc cu un monitor unde sunt puse desene animate pentru copii, pe mesele dintre scaune sunt lipite diverse tipuri de jocuri, sa le faca calatoria mai suportabila si lor, si parintilor dar si celor ce din diverse motive stau in acel vagon.

Trenul cu care am calatorit (cateva vagoane doar) era format totusi din doua garnituri si asta deoarece la Viena (gara centrala) se despartea in doua, o parte mergea mai departe spre Budapesta si cea de-a doua parte mergea doar putin mai departea, adica pana la aeroport (lucru foarte util).

Pana la Viena sunt doar 5 statii, Salburg/ Linz/ St Pölten/ Wien Meindling/Wien Central Station,

si am ajuns conform orarului de drum, adica la ora 17.30 eram in Viena, Gara Centrala. Aceasta gara este imensa, iar acum in prag de sarbatoare frumos decorata insa foarte aglomerata.

Cum m-am incadrat bine in timp, aveam astfel timp la dispozitie sa pot manca ceva (m-am oprot la un restaurant cu specific asiatic) inainte de a-mi continua drumul. Aveam de ajuns din Gara Centrala, in statia Erdberg de unde la ora 20.30 aveam autocarul spre casa.

Una dintre colege (care este din Viena) mi-a spus ca fac aproximativ o ora intre Gara Centrala si Erdberg, sau poate chiar mai mult de atat daca ai probleme cu conexiunile. Avand in vedere si posibilele intarzieri pe drum si etc. factori, am preferat sa iau un tren ceva mai devreme. Insa, de la Gara Centrala se ajunge destul de usor, trebuie doar sa ai rabdare prin multimea de oameni, asadar metroul U1 in directia Leopoldauer, si la a treia statie (Sf. Stefan) coborati si mergeti spre U3 pe care il luati in directia Simmering, aveti de mers 7 statii, adica coborati la Erdberg. Aici va trebui sa luati liftul ca sa coborati in strada, dar dupa ce treceti pasarela ca sa coborati pe trotuarul care trebuie. Si uite asa am ajuns in autogara, Nebunie totala, ma simteam ca acasa si ce era si mai dragut, ca erau puse afise: Atentie, hoti de buzunare! (in engleza). Aici exista niste monitoare pe care puteati vedea la ce peron vine masina voastra. Si iata ca a venit si masina, accesul se face dupa ce va este scanat biletul si aratati si un act de identitate si hopa sus in masina. Recunosc cinstit ca la inceput mi-a fost putin teama de flora spontana si papornitele lor, insa spre marea mea surpriza era o liniste deplina in masina. Am pornit la drum la ora declarata, ceva ploaie mocaneasca, insa ce era mai deranjant era aglomeratia. Am ajuns si la granita cu Ungaria, trecem granita si ce vad eu pe stanga? Paprika Csárda, cred ca despre acesta a povestit @aurici aici vezi impresii

Ne-am continuat drumul, incet, incet, nu ca sa nu trezim lumea care se culcase, ci pentru ca ne deplasam in coloana si aveam sa aflam motivul ceva mai incolo, o torta ne lumina calea, din pacate era o masina care ardea puternic, si nu se intamplase asta de prea multa vreme deoarece la vreo inca 5 minute aveam sa intalnim o masina de pompieri care se deplasa spre torta. Si uite asta avea sa ne intarzie programul cu vreo ora, care mai apoi a devenit o ora si jumatate avand in vedere ca intre Lugoj si Deva nu se putea circula pe autostrada, asa ca ne-am deplasat pe dealuri, intr-un peisaj de poveste, cu viteza melcului sa avem timp sa admiram natura. Cu toate astea si cu toate pauzele am ajuns la Sibiu in grafic ceea ce inseamna ca au si ei marja lor de siguranta.

Sa va spun insa si opririle de pe traseu:
-Budapesta 23.20
-Fagaras 12.10
-Brasov 13.55
-Ploiesti 16.00
-Bucuresti (Autogara Militari) 17.30

Opririle de pe drum sunt destul de dese, la fiecare oprire se sta intre 5-20 de minute in functie de loc si de timpul disponibil. Autocarul a fost confortabil, calduros, e prevazut si cu prize USB asa incat nu riscati sa ramaneti fara baterie decat daca aveti incarcatorul la voi dar acesta este in bagajul “de cala” ☹.

Tot in autocar aveti si toaleta si pot spune ca era curata (si la final tot curata a ramas, deci lumea a fost civilizata). Soferii as mai vrea sa ii mentionez, pe aceste curse soferii au nationalitatea locului de destinatie, si numerele la masina sunt la fel, deci soferii nostri erau romani. Pana la Sibiu au fost doi care se schimbau intre ei (cel de rezerva mergea si se odihnea) iar de la Sibiu a urcat un al treilea sofer, pentru ca unul dintre cei doi sa coboare la Brasov.

Mi-au placut soferii, profesionisti cu adevarat, seriosi in drum, fara teribilisme, fara manevre bruste (una doar cand nu au avut incotro), sunt de laudat.

Calatoria care la inceput m-a speriat (20 de ore nu este tocmai usor) in final mi s-a parut minunata. Am reusit sa dorm legate doar vreo 2 ore, dupa ce am plecat din Budapesta, in rest adunate poate ca inca vreo 30 de minute. Nu stiu daca peisajul a ajutat sau gandul ca veneam acasa, dar totul mi s-a parut minunat, eram in tara mea, asa cum e ea, cu drumuri mai proaste, dar peisaje superbe, cu case modeste, dar unde exista oameni de suflet, nimic parca nu mai pare trist cand stii ca mai ai putin si-ti vei din nou familia.

In final chiar am ajuns mai devreme cu jumatate de ora, asa incat am vazut si aprinderea luminitelor in oras, un oras care capata si mai multa viata.

Si uite asa m-am apropiat de final, si in mod nomal as fi incheiat aici, avand insa in vedere ne aflam la final de an, in mijlocul sarbatorilor de iarna, nu pot sa nu spun cat de mult m-au impresionat mesajele primite de la voi in aceste zile si care mi-au aratat inca o data ce familie mare si frumoasa este AFA. Am schimbat mesaje calde cu useri care ma cunosc si pe care ii cunosc doar din articole, insa pe care ii simt atat de aproape. Si printre cele mai frumoase cadouri de Craciun nu pot sa nu mentionez si cadoul facut de Cornel cu anuntarea locului de intalnire.

Pentru multi sfarsitul anului inseamna bilantul unui an ce se incheie dar si promisiuni pentru anul care vine. Mi-am facut si eu atat bilantul pentru anul ce a trecut dar si promisiuni pentru viitor si sper sa le pot indeplini, insa nu ma pot desparti de voi anul acesta fara sa va doresc sa aveti parte de tot ceea ce este mai bun si mai frumos si sa ne vedem intr-un an mai bun.

Rugaminte pentru web, nu stiu in ce rubrica va fi incadrat articolul asa ca il voi incarca la buffer, stiu doar ca doresc sa fie fara puncte si mai doresc atasarea acestei melodii ultracunoscute youtube

Totodata pentru toti userii, webii, admin si familiile voastre o imbratisare si o calda urare de LA MULTI ANI!

Trimis de mishu in 28.12.18 20:02:25
Validat / Publicat: 28.12.18 21:56:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Peisaje de poveste

webmasterX [28.12.18 21:58:06] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul către / din Austria, diverse zone # - # EXCURSII" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

ancutza26 [28.12.18 22:07:47] »

Super articol de sfarsit de an, superbe poze. Asa e, avem o tara minunata.

Iti doresc tie si tuturor celor de aici de pe AFA un an nou extraordinar si plin de calatorii frumoase. La multi ani!

Aurici [28.12.18 23:49:45] »

@mishu: Bine ai revenit acasa!

Ce bine dacă ați fi făcut o pauză de un gulaș la Paprika...

La mulți ani și ție, multă sănătate și petrecere frumoasă, alături de cei dragi ai tăi.

cosminap [29.12.18 07:28:19] »

Un sincer LA MULȚI ANI!

Floria [29.12.18 10:56:57] »

La Mulţi Ani! Sănătate, spor în toate, vise împlinite să-ţi aducă Anul nou care se apropie!

ancutza26, Aurici, cosminap, Floria, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul către / din Austria: