ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2018
DEC-2018

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Un Craciun ratat, bani irositi

Am sa incerc sa fac un rezumat, fiindca nu cred ca pot sumariza toate defectele acestei locatii.

Ajunsi la pensiune in dimineata zilei de 23 (la ora 4), am fost intampinati cu ospitalitate, am primit horinca si visinata si am auzit doar vorbe frumoase. Cele doua familii cu care am venit au fost cazate in camere cu conditii deloc suportabile, fiind extrem de frig inauntru. In momentul in care s-a sesizat acest lucru si au cerut sa fie mutati in alte camere, raspunsul a fost unul prompt de "nu se poate, este bine si aici".

Dupa o noapte scurta de somn, aud galagie afara si vad cum ca cele doua familii aveau bagajele stranse, pregatiti de plecare. Contra unei sume de 200 lei, a fost posibila mutarea in alte camere promise a fi mai calduroase, dar care erau extrem de mici.

Micul dejun a fost in regula in prima dimineata. A constat in cascaval de casa, snitele, parjoale, oua, unt, mezeluri (toate de cumparat - toba, salam), si paine de casa.

Peste masa de pranz s-a sarit in fiecare zi, asa ca nu o sa mai mentionez acest lucru si in descrierea urmatoarelor zile. Seara am primit o ciorba de porc cu smantana de casa.

In data de 24, acelasi mic dejun. Seara am primit cateva bucati de carnat care nu se putea manca, o imitatie de caltabos ce a constat in 80% orez si 20% ficat, muraturi si deloc garnitura.

Promisiunea a fost ca o sa se taie porcul, ceea ce s-a respectat, dar nu cred ca a mancat cineva din pensiune carne de la respectivul porc. Nu tu pomana porcului, nu tu o tochitura, nimic facut traditional, ci carne fiarta.

Ajungem in ziua de Craciun. Micul dejun neschimbat, doar ca era o suma a resturilor din zilele trecute. Aici avem si masa de pranz: o supa cu taitei cu o compozitie de apa fiarta, taitiei de cumparat si delikat. Noi ne gandeam ca salveaza mancarea de pranz pentru seara, asa ca aveam mari asteptari cu totii. Surprizaaa! Seara am primit fasole de la conserva (mira-m-as sa fie macar Sadu) cu carne fiarta!!! Aceasta a fost totata masa din seara de Craciun!! Am intrebat de cozonac si am primit un raspuns promitator, spunandu-ne ca sunt in cuptor la altcineva, fiindca nu se pot tine in pensiune din cauza faptului ca se usuca.

Dimineata zilei urmatoare, 26 Decembrie, primul instinct a fost cozonacul cald. Surpriza, iar! Erau cozonacii casei, intr-adevar, dar Boromir (sper). La insistentele noastre, le-am cerut sa ne faca o carne fripta cu cartofi prajiti, sa avem pe masa rosii si niste ceapa. Am primit, intr-adevar, O ROSIE la 8 persoane si O CEAPA, o portie zdravana de cartofi plini de ulei si o carne fripta batuta ca pentru snitele. De foame, ne-am pus pe treaba si am inceput sa mancam. Nu puteai manca din cauza firelor de par. Am gasit 2 fire de par pe o bucata de carne si una intinsa pe mai multi cartofi. Norocul meu a fost ca am avut un sandwich facut in urma cu 4 zile pus in masina, asa ca l-am mancat pe acela. Cineva de la masa noastra a scos un fir de par din gura, din tortul de cumparat pus pe masa.

Au fost oameni veniti din toate colturile tarii: Sibiu, Bucuresti, Constanta, Ardeal. Acestia au fost si au mancat in oras, la pastravarie si la restaurante, fiindca n-au putut manca ceea ce am primit la pensiune. Mentionez ca din 30+ persoane care am fost acolo, in data de 26 cred ca au ramas sub 20 in salon, deoarece se simteau rau din cauza mancarii (cu siguranta de la fasole, dar cred ca a contribuit si salata boeuf).

Evitati aceasta pensiune si salvati-va banutii pentru ceva mai bun. Sunt constient ca pentru toata lumea este un efort si sunt foarte multe sacrificii pentru un concediu in Maramures, insa la aceasta pensiune concediul se transforma in ceva mizer.

Trimis de bogdancba in 28.12.18 13:20:18
Validat / Publicat: 28.12.18 13:53:56

VIZUALIZĂRI: 1132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdancba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 15.00 EUR pe cameră

[28.12.18 13:53:40]

@bogdancba: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 58&ridAnt=91644

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.01.19 14:45:26]

@bogdancba:

culmea că ai descris exact calbașul maramureșan, care se servește fiert la mesele de Crăciun... Dacă nu ești obișnuit cu felurile de mâncare ale unei regiuni, nu e musai să le critici - e destul să spui că nu era pe gustul tău.

Păcat că sejurul nu s-a ridicat la așteptările voastre; Crăciunul în Maramureș poate fi și altfel.

Alegeri inspirate pe viitor!

AnaMaria15
    [15.02.19 21:41:54]

@bogdancba: Sa va fie rusine pentru comentariul asta, nimic din ce ați scris acolo nu este adevărat, vi s-a făcut de fiecare data pe plac și doamna Ioana a fost la dispoziția dumneavoastră.

AnaMaria15
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ioana Laviță: