ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2018

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Crăciun dezamăgitor!

De mai multi ani ne doream, eu și soțul meu sa mergem de Crăciun în Bucovina sau Maramureș. Am tot amânat pentru că ne-a fost teamă că nu știm unde ajungem. In vara trecută am făcut un sejur in Bucovina și am fost cazați la Vila Lulu. Ne-am simțit bine și am hotărât să rezervam pachetul pentru Crăciun. Am rezervat in plus o zi înainte și una după.

Eram nerăbdători să ajungem acolo și ne creasem niște așteptări. Mare greșeală!

In prima seara când am ajuns a fost destul de bine. Ne-am cazat, am coborât la masa, mâncarea (câte o ciorba de legume cu smântână) foarte bună, drept că ne era și foame. Apoi dl Lulu ne-a servit cu o porție de "ceaun" așa se spune prin partea locului la pomana porcului, dar care ghiciți, nu era de porc ci de oaie. Textura cărnii mi s-a părut cam deosebită dar n-am recunoscut-o. Am aflat mai târziu de la alt turist că era plămân. Nu aveam cum sa recunosc gustul pentru că nu mâncasem niciodată. Desert nu exista. Trebuie sa spun că masa din acea seară nu era inclusa in pachet deoarece era cu o zi înainte de începerea pachetului de Crăciun. Am platit ciorbele iar porțiile de "ceaun" au fost din partea casei.

Am mers in cameră care cu unele derogări era în regulă. Derogările țin de luminozitatea din cameră. Cam întuneric. In rest bine, cald, paturi bune, perne bune, pilota de puf, cald in cameră, chiar puțin cam prea cald dar am mai deschis ușa la balcon.

"Distracția" a început pe 23 seara când a ajuns toată lumea care rezervase. Cam 3-4 grupuri mai mici și un grup mare de aproximativ 35-40 persoane din Urziceni. Dl Lulu a angajat o formație de muzicanți care a cantat muzică de nuntă de țară, nimic din partea locului și foarte tare de nu ne puteam înțelege la masa. Dar asta a trecut s-a jucat s-a dansat s-a chiuit că la nuntă. Așteptam să aud ceva muzică din Bucovina că doar de aceea am bătut 500 km dar n-am fost sa fie.

Eeeee de mâncare ia ghiciți ce am primit? Porc? Nuuu, din nou coaste de oaie, care, pentru că noi am coborât puțin mai târziu a fost rece, sleită și ciorba de oaie care a fost fierbinte (macar asta).

Pe 24 dimineață s-a tăiat porcul! Puțin șoric, o țuică fiartă, apoi masa de prânz. Ne bucuram că poate vom primii putina carne din porcul proaspăt tăiat. Nuuu... am primit o ciorba moldoviteana adică un fel de ciorbă de burtă dar în loc de burtă ciuperci gălbiori. Foarte bună de altfel. (As putea spune că a fost cel mai bun fel de mâncare pe care l-am mâncat acolo. Mă refer la cele incluse in pachetul de Crăciun. Altfel am mai mâncat niste oua ochiuri cu sos de smântână absolut delicioase. Trebuie sa recunosc că sunt mare amatoare de smântână.) Să revenim, la felul 2 am avut 2 cârnăciori de 10 cm fiecare cu o lingura de salata de sfecla roșie fara nici un gust, ba da, avea gust dulce. Am cerut niște castraveciori murați. Dezamăgire... Dar am zis noi că poate seara vom primi mult așteptata carne de porc, o jumară ceva. Speranța moare ultima, nu-i așa?

Pe lângă dezamăgirea legată de mâncare s-a mai adăugat și problema muzicii. Grupul de la Urziceni a făcut legea in ceea ce privește distracția. Au venit cu o boxă care se conecta cu telefonul mobil și au pus o muzică de nuntă de mahala și manele însoțite de chiuituri de ne înecăm cu mâncarea. Asta că sa fiu amabilă. Tare, chiar f tare. L-am rugat pe dl Lulu să vorbească cu ei sa reducă puțin sonorul măcar, au dat puțin mai încet 10 min apoi iar au dat la maxim. Sau poate nu era la maxim. In orice caz am repetat rugămintea patronului iar de data asta mi s a spus că nu are ce sa le facă.

In aceasta situație am plecat in cameră și am coborât seara. Așteptam colindătorii, așteptam pe Moș Crăciun pentru copiii de acolo. Dl Lulu se cinstise bine până la acea oră și a dispărut pt că nu mai putea merge bine.

Masa? In sfârșit mult așteptatul porc. O farfurie cu 2-3 coaste cu ceva carne pe ele și 2-3 bucățele de carne fiarta înăbușit puțin prea mult cu puțină mămăligă fara sare și gust. Pentru 4 persoane. Asta a fost picătură ce a umplut paharul. Soțul meu s-a ridicat de la masă spunând că nu poate mânca așa ceva că este bătaie de joc.

Am hotărât că următoarea zi pe 25 decembrie sa plecăm acasă. Dimineață am făcut bagajele și am încercat să dăm de dl Lulu să ne socotim in privința banilor, pt că nu plătisem înainte cum făcuseră ceilalți. A fost imposibil așa că am lăsat banii pe care am considerat noi că i datorăm la unul dintre angajați adică pentru cat am stat și am plecat acasă să facem și noi Crăciunul în liniște fara nervi și cu mâncare potrivită de Crăciun.

Pot spune că cel puțin 10 turiști cu care am vorbit erau foarte nemulțumiți însă plătiseră înainte și nu mai aveau ce face... Asta s-a întâmplat pentru că nu am citit înainte articolele scrise de alții pe AFA. Am citit abia cam m-am întors. Să nu faceți că mine!!!

Va doresc sărbători fericite!!! Dar nu la pensiunea Lulu!

Trimis de Cezarina67 in 27.12.18 16:23:35
Validat / Publicat: 27.12.18 18:45:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOLDOVIȚA.

VIZUALIZĂRI: 1891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cezarina67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.12.18 18:29:51]

@Cezarina67: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 43&ridAnt=91627

Cezarina67AUTOR REVIEW
    [27.12.18 18:43:17]

@webmaster26: Din păcate nu am făcut nicio fotografie. Am tot sperat că lucrurile sa se schimbe în bine. Am dat derogări până nu s-a mai putut. Nu m-am gândit să fac fotografii.

[27.12.18 19:02:15]

@Cezarina67:

Ne-am fi bucurat la fel de mult să ne fi scris (ori să ne scrii, nu-i timpul pierdut) și impresiile aferente sejurului din vară...

Lauramitrea
    [28.12.18 19:09:38]

Buna seara.

În primul rând vreau sa o informez pe doamna de mai sus, ca grupul nu era de 35 - 40 de persoane ci doar de 20. Si in al 2-lea rand nu eram toti din Urziceni ci si din Bucuresti.

În afară de dvs. nimeni nu s-a plâns de muzica, noi chiar am întrebat toate persoanele din vila daca deranjăm sau daca vor sa asculte altceva. Nu au fost numai manele a fost muzica diversificată și toată lumea s-a simțit bine ca doar era Crăciunul. În afară de dvs. nimeni nu a plecat de la pensiune.

Muzica nu a fost foarte tare si intr-adevar am dansat si am chiuit "ca la nunta" pentru că de aceea am venit Sa ne simtim bine.

Noua ne-a placut mâncarea pentru că a fost diversificată și a respectat meniul care era trecut pe site cand am facut rezervarea. Am avut si posibilitatea de a schimba meniul daca anunțam la micul dejun, pentru că nu toată lumea a mâncat miel si a fost fără niciun cost suplimentar.

Noi multumim gazdelor si lui d-nul Lulu pentru amabilitate si servire.

Cezarina67AUTOR REVIEW
    [28.12.18 20:07:17]

@Lauramitrea: Buna seara! Nu pot decât să mă bucur că v-ați simțit bine. Noi nu. Din această cauză am și plecat.

Pe noi nu ne-ați întrebat dacă ne deranjează muzica, ba mai mult daca va aduceți aminte am rugat sa se reduca puțin sonorul. Da era Crăciun dar în accepțiunea mea de Crăciun este potrivită altfel de muzică.

Nu mă deranjata muzică populara. Dar am venit în Bucovina sa ascult muzică din Bucovina.

Să știți că la plecarea noastră erau f multe persoane care și-au arătat nemultumire. Asta este!

Va doresc numai bine!

[28.12.18 20:08:32]

@Lauramitrea:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Cezarina67, Lauramitrea
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Lulu [Vatra Moldoviței]: