ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.12.2018
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08
SEP-2017

Four Views Monumental

Hotelul “4 privelisti” sau cum vreti sa traduceti este un hotel maret in felul lui.

Este foarte bine pozitionat in centrul cartierului de hoteluri numit “Lido”, la vreo 2 km de Funchal, capitala renumitei insule Madeira.

Am “profitat” iar de mama mea si am mers cu programul de seniori care, dupa cum stiti, are demipensiune, cu bauturi la cina si este putin mai ieftin (de cele mai multe ori).

Drumul cu avionul a fost destul de obositor – escala la Lisabona si destul de multe goluri de aer pana la aterizarea pe Aeroportul din Lisabona. Spre Madeira ma asteptam la o aterizare zbuciumata dar pe pista din Funchal am avut oarece noroc ca nu prea batea vantul.

De putine ori sunt scutita de peripetii cu agentia partenera din tara pe care o vizitez dar m-am obisnuit – ha

Compania Tap Portugal si-a cam facut de cap cu bagajele noastre – unor turisti din grupul nostru le-au ratacit iar eu m-am trezit cu manerul de la geamantan, smuls.

Ghidusele mie mi-au zambit spunandu-mi ca “se mai intampla” iar cu ceilalti au mers la biroul de “pierderi”. Am facut si eu o reclamatie ca sa fie pentru ca am primit raspuns ulterior ca oricum manerul avea o defectiune! Si de aceea a si cazut… hmmm – oferindu-mi 10% reducere la urmatorul zbor cu Tap Portugal rezervat online!

Sa revenim la Four Views… cladirea hotelului atat din afara cat si din inauntru arata foarte bine.

Camera este destul de incapatoare (pozele facute nu au iesit foarte clare). Nu am luat cu vedere la ocean pentru ca eram cam mare diferenta dar am avut o priveliste frumoasa in spatele hotelului, spre o strada si o bisericuta incadrata de flori minunate.

Masa, atat micul dejun cat si cina au fost delicioase! Mancarea foarte buna (in fiecare seara aveau si altceva diferit – au avut chiar si sorici intr-o seara) prajiturile super, vinurile foarte bune si daaa, sampanie la micul dejun!!! unde esti, Nicole?

Dimineata ne puteam aseza fiecare unde vroia dar seara aveam mesele rezervate si stabilite pentru grupul nostru.

Este adevarat ca in Funchal nu cred ca avea vreun hotel plaja proprie (nu prea avea cum) dar piscinele erau la ordinea zilei iar Four Views avea evident piscina lui. Eu nu sunt adepta piscinelor dar asta chiar mi-a placut si mi-a inspirat mare incredere. Apa era foarte buna, nu mirosea a clor si totusi era foarte curata. Cred ca puneau alte substante, habar n-am dar in fiecare dupa-masa, intre orele 4 si 6 eram prezenta!

Cu gandul ca ne vom plimba pe faleza oceanului si ca va adia briza, ne-am luat in bagaje si cate o jacheta usoara dar surpriza! nu am simtit nevoia in nicio seara sa ni le luam pe noi. Era racoare dar o racoare placuta.

Plusuri ale hotelului?

-pozitie excelenta

-aproape de statia de autobus si intr-o directie si in cealalta

-camere destul de mari si curate, foarte curate

-priveliste asupra oceanului superba iar celelalte aveau o vedere frumoasa, in spate

- mancarea foarte buna - nu am gasit tacamuri, farfurii, pahare murdare sau spalate superficial… totul a fost foarte, foarte bun si bine organizat.

Minusuri? Nu cred sau nu-mi aduc aminte… sau daca au fost, au fost minore

Cum ieseai din hotel, mergeai putin in stanga - fata si gaseai statia de autobuze spre centrul orasului, spre gradina botanica si spre cea mai frumoasa gradina exotica, luxurianta pe care eu am vazut-o in viata mea. (cu exceptia gradinii de orhidee din Singapore).

Pana in statie era o straduta pe care puteai cobori spre un parc bine intretinut, spre faleza oceanului, alaturi de un fel de piscina (cu apa din ocean) pe care doar seara apucam sa o vedem (din pacate). La coborare spre faleza, pe dreapta, era un supermarket de unde puteai cumpara bere ieftina si multe, multe alte produse de calitate.

In dreapta hotelului, dupa o plimbare de vreo 20 - 25 minute este Fórum Madeira, un mall mare si faimos al Funchal-ului unde gaseai diverse firme renumite (gen Kiko - firma de produse de machiaj pe care eu o caut tot timpul prin diverse tari).

Dupa cateva statii cu autobuzul, spre centru, te puteai opri in fata parcului St. Catarina si daca il traversai, aveai o magnifica priveliste asupra promenadei, portului cu vapoarele de croaziera si nu in ultimul rand, asupra Pestana CR7, hotelul renumit al lui Cristiano Ronaldo.

Bun… cam atat despre Four Views Monumental Hotel…

Pentru ca in ultima seara am mers aproape toti la cina festiva (cu muzica Fado) organizata la un alt restaurant, situat pe o colina a Funchal-ului, hotelul ne-a oferit in schimb pranzul inainte de plecare.

In concluzie, Four Views Monumental Hotel este un hotel foarte bun. Il recomand cu toata increderea darrr… cred ca as incerca, daca voi mai merge in Funchal, si alte hoteluri. Sunt sigura ca toate sau aproape toate sunt moderne si foarte bine intretinute.

Insasi zona Lido impune!!!

Trimis de artemisa24 in 26.12.18 20:54:33
Validat / Publicat: 26.12.18 23:07:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 1326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 de la ultimul etaj... oceanul
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.61 EUR pe cameră

[26.12.18 23:09:22]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

elenaadina
    [25.05.22 17:05:50]

Arata bine hotelul, mi-ar fi placut sa vad cum e si in camera, cat e de spatioasa, pe booking scrie ca are 19 mp, cum era in baie, avea cada sau dus?

Ne bate si pe noi gandul sa maergem in iulie.

Voi in ce luna ati fost?

„Un aspect interesant al politicii hotelului era ca, puteai sa-ti alegi o zi, 2,3 ca sa nu ti se faca curat in camera si aveai un bonus pentru a-l consuma la barul hotelului. In zilele alese, camerista lua doar cosul din baie si aranja prosoapele. Noi am ales vreo 2 zile si ne-am desfatat cu cocktailuri la barul hotelului. Da, o politica buna. "

Chiar un plus, la fel si sampania dimineata si bauturi seara, nu prea vezi asa ceva la demipensiune!

????????

[10.06.22 09:08:46]

@elenaadina: scuze ca-ti raspund asa de tarziu dar nu am mai avut timp sa caut pozele sa vad daca am pozat interiorul camerei. din cate imi aduc aminte, camera cu o vedere superba in spatele hotelului (se vedea bisericuta si un munte de flori) era marisoara dar cred ca avea cada, nu "walking dus"

noi am fost in ultima saptamana din septembrie si am avut o vreme foarte buna, destul de cald dar nu foarte...

Da, aveam o camerista tinerica, foarte simpatica care, chiar daca alesesem sa nu ne faca curat, ea tot venea si ne intreba... oricum cosul ni-l lua si facea baia luna in fiecare zi

paturile le aranjam noi asa ca... de abia nu ne mai chinuiam sa scoatem pilota de sub margini, cum le fac cameristele de te lupti sa o scoti seara ????... intelegi ce spun, cred

cu banii economisiti ne "lafaiam" la bar

aveam sampanie la micul dejun, 3 soiuri de vin seara la alegere, chiar si sorici ne-au dat intr-o seara????

asta a fost probabil avantajul sejurului de seniori cu bauturi la demipensiune. hotelul a fost ales tot de agentie

hotelul are o pozitie excelenta... aproape de statia de autobuz, de magazine, de nenumarate agentii de turism...

agentiile de turism locale aveau preturile la excursii la jumatate de pret fata de agentia partenera si nu exagerez

daca mai ajung in Madeira, poate aleg tot acest hotel, indiferent cu ce "priveliste din cele 4" ????

[10.06.22 09:53:16]

Dupa statia de autobuz spre oras, cobori pe o straduta care duce spre ocean si imediat in dreapta se afla un supermarket cu produse destul de ieftine (asa erau atunci) si mai jos aproape de ocean o sa vezi o piscina (poza P17) la care eu nu am ajuns din pacate ????

la a doua sau a treia statie de autobuz (tot sensul spre oras) sa va dati jos... parc cum numai in povesti exista... P22, P23... dupa ce treci prin parc pe malul oceanului se inalta maret... Ronaldo

Va descurcati voi, sunt sigura... sejur minunat, va doresc!

[10.06.22 10:21:15]

Mulțumesc mult pentru răspuns și informații!

Mai știi cât costa biletul de autobuz, ca idee...

Voi ați mers în excursii opționale, cu ce agenție?

[10.06.22 11:13:12]

@elenaadina: nu mai tin minte dar nu era scump, oricum se platea la sofer

am fost pe cont propriu cu autobuzul... am vrut gradina botanica dar am incurcat si am ajuns la gradina tropicala... ????... de NERATAT!

oricum gradina botanica parca era in renovare si se vizita doar o parte asa ca nu mi-a parut rau

acolo, aproape de gradina tropicala sunt si "saniile de lemn" la care era o coada imensa... eu nu am avut curaj sa ma dau cu una din ele desi erau conduse de profesionisti

de la gradina tropicala poti sa cobori cu cabina care te lasa in oras, exact la autogara din Funchal, daca vrei sa scutesti drumul intortocheat cu autobuzul la intoarcere

am gasit o agentie mica langa hotel (nu mai tin minte numele) care ne-a luat cu un microbuz - eram vreo 8 turisti si am ajuns pana la Porto Moniz (o piscina imensa cu apa din ocean, tot de neratat) unde ne-a lasat de capul nostru, timp de 3 ore.

Ceilalti din grup care nu s-au incumetat sa plece pe cont propriu au mers cu agentia partenera, au platit mai mult decat dublu, au avut pranzul inclus la Porto Moniz, au pierdut timpul la masa si nu au mai vazut piscina decat pt poze, timp de vreo 10 minute pe fuga... incanta cu pranzul inclus dar pana ii serveste pe toti, dureaza....

mai bine va luati un pachetel cu voi si puteti sa mergeti pe cont propriu unde vreti, sunt autobuze care merg foarte bine iar daca alegeti agentiile locale, este OK.

noi am avut tur de Funchal inclus in pret si ne-a plimbat ghida prin oras iar in ultima seara am fost tot cu ei, la o masa festiva cu muzica FADO pentru care am dat vreo 50 de euro si am luat leapsa... cantareata era ragusita si abia vorbea... ????

daca luam tot din oras, plateam doar vreo 35 de euro????

sper sa mai fie preturi rezonabile si acum...

[10.06.22 13:25:31]

@artemisa24:

Așa ne gândim și noi să procedăm.

Am văzut că sunt multe agenții locale chiar în apropiere de hotel.

Mulțumesc mult pentru informații!

Vacanțe frumoase în continuare! ????

[18.06.22 09:27:36]

@elenaadina:

Mai știi cât costa biletul de autobuz, ca idee...

Pe rutele urbane din Funchal biletul de autobuz cumpărat de la şofer costă 1,95 euro de persoană. Se plăteşte doar cash şi cu bancnote mici.

Există şi nişte carduri pe care le poţi încărca, ieşind mai bine ca bani, la 1,35 euro călătoria.

Dacă vrei să vizitezi Funchal pe cont propriu schimbând mai multe mijloace de transport, atunci cel mai avantajos este să achiziţionezi un card valabil o zi pe toate rutele urbane la 4,50 euro+0,50 euro contravaloarea cardului, reîncărcabil.

Pentru rutele interurbane există alte variante, evident mai scumpe, dar eu nu am fost interesată.

[18.06.22 09:52:50]

@artemisa24:

Părerea mea este că sunt avantaje, dar şi dezavantaje, la fiecare variantă de excursie.

Am văzut şi eu preţurile practicate de multele agenţii locale, la jumătate faţă de cele ale touroperatorului, foarte tentante la prima vedere, însă mai trebuie analizat şi ce oferă fiecare.

Principala diferenţă o constituie prânzul inclus. La preţurile actuale de la restaurante, sigur nu ieşi mai bine dacă mănânci pe cont propriu la terasă, doar că îţi alegi ce vrei tu să mănânci, în timp ce în cazul prânzului inclus poţi doar să alegi din trei variante de meniu.

Nu toţi sunt adepţii mâncatului "din traistă".

O apă rece sau o îngheţată tot trebuie să le cumperi de undeva şi tot trebuie să te opreşti la o terasă măcar pentru un suc sau o bere rece.

Eu am fost foarte mulţumită de prânzul luat la un restaurant foarte cochet şi curat din Porto Moniz, cu super vedere la ocean şi cu trei feluri de mâncare plus cafea şi vin.

Ulterior am avut şi timp liber puţin peste o oră, absolut suficient pentru plimbare şi baie în piscinele naturale, pentru cine s-a încumetat să intre în apa destul de rece a oceanului, pentru că au fost şi unii mai curajoşi ca mine.

Fiecare alege varianta mai convenabilă pentru el.

[20.06.22 12:51:20]

"Nu toţi sunt adepţii mâncatului "din traistă""

nu cred ca ar trebui sa ma consider jignita, nu? ????

[21.06.22 09:43:54]

nu cred ca m-am exprimat suficient de clar in legatura cu excursiile optionale

eu am achizitionat o excursie de la o agentie de langa hotel, excursie similara cu cea organizata de agentia partenera din Madeira

am trecut prin aceleasi locuri, ne-am oprit la ele poate chiar putin mai mult deoarece noi am fost doar 8 turisti in microbuz

in Porto Moniz am avut timp liber la dispozitie putin peste 3 ore, timp in care noi doua am intrat la piscine, am facut plaja, poze, ne-am bucurat de privelistea superba a stancilor si a apei, am baut cate o bere "uriasa" la halba - (la jumatate de litru) care ne-a costat 3 euro si am mancat ceva (de la pachet sau nu...) nu am simtit nevoia de inghetata deoarece acolo sus in munti nu era foarte cald si oricum la hotel, la cina, aveam inghetata din plin si de toate felurile

apa era rece si nu am indraznit sa intru decat pana la genunchi...

dupa mai bine de 2 ore, am iesit din incinta, ne-am mai plimbat pe la magazinasele din jur, mi-am cumparat un tricou, am mai facut cateva poze si ne-am indreptat spre microbuz

totul a fost extrem de lejer, soferul ne-a fost si ghid iar in felul acesta am avut o excursie pe cinste la jumatate de pret

diferenta de pret a constat in faptul ca totul ne-a fost explicat in limba engleza, nu am avut pranzul inclus si bineinteles comisionul destul de mare al agentiei noastre...

absolut toate preturile excursiilor de la agentia noastra erau duble fata de agentiile locale

pentru cine ajunge in Madeira pe cont propriu, poate sa-si aleaga dupa bunul plac unde, cum si in ce fel...

[24.06.22 12:38:46]

@nicole33: La excursia prin touroperator ghidul a vorbit în limba română?

[24.06.22 20:10:32]

@elenaadina: pana una, alta iti raspund tot eu, agentia partenera cu agentia touroperatoare din Romania organizeaza in proportie de 99% excursii optionale in limba romana.

[25.06.22 08:44:43]

@artemisa24: Mulțumesc! ????

[25.06.22 12:02:39]

@artemisa24:

nu cred ca ar trebui sa ma consider jignita, nu?

Departe de mine gândul de a jigni pe cineva şi cu atât mai puţin pe tine.

Poate că exprimarea nu a fost cea mai fericită. Din păcate, mi se întâmplă tot mai des în ultimul timp. Or fi oboseala şi stresul de vină, nu ştiu.

Pur şi simplu mă refeream la o abordare puţin diferită a vizitării acestei insule, fiecare variantă având avantaje şi dezavantaje. Crede-mă că am studiat şi eu diverse variante şi înainte de plecare, dar şi la faţa locului.

[25.06.22 12:16:09]

@artemisa24:

Nu mi se pare corect să afirmi că două excursii ar fi similare, cât timp există diferenţe importante între ele. Da, preţul diferă de la simplu la dublu, este adevărat, însă este posibil ca şi traseul, opririle, prânzul inclus la un restaurant cochet şi cu super vedere să facă uneori diferenţa.

apa era rece si nu am indraznit sa intru decat pana la genunchi...

Îmi pare rău, credeam că în septembrie ai norocul să prinzi apă mai caldă, suportabilă pentru baie şi fără a-ţi pune în pericol sănătatea.

Eu mi-am dorit enorm să fac o baie în piscinele naturale de la Porto Moniz, unde apreciam că ar fi cam singura variantă posibilă pentru mine, însă tot apa prea rece m-a determinat să renunţ după ce cărasem după mine şi prosoape şi papuci şi costume de baie.

Absolut adevărat.

Eu am luat în considerare şi excursiile luate de la touroperator şi excursiile cu agenţii locale şi maşină închiriată şi taxi închiriat, pentru ca în final să aleg varianta cea mai comodă pentru mine. Nu cea mai scumpă, dar nici cea mai ieftină. Important este că a fost bine

[25.06.22 12:40:40]

@elenaadina:

La excursia prin touroperator ghidul a vorbit în limba română?

Vacanţa asta a fost puţin diferită de cele cu care eram eu obişnuită. A fost o vacanţă prin agenţie, în pachetul achiziţionat intrând pe lângă zbor şi cazare şi un prânz festiv, o cină cu program artistic şi o excursie de o jumătate de zi, vacanţă pe care am transformat-o aproape într-un circuit.

A fost printre puţinele dăţi în care chiar am beneficiat de asistenţă turistică, ghidul-însoţitor de grup a fost permanent împreună cu noi de la plecarea de pe Otopeni, pe timpul zborului şi escalei, transferului la hotel, a stat cu noi în hotel, a mers cu noi în excursii şi ne-a condus la aeroport la finalul sejurului.

Înainte de plecare, eram hotărâtă să iau de la touroperator două din excursiile opţionale, foarte complete, fiind exact ce doream să vizitez, lejer şi fără nicio bătaie de cap. Acolo m-am lăsat convinsă să iau şi o a treia excursie tot de la el, nu a prea meritat, dar nici nu-mi pare rău. Singurul regret este că nu am reuşit să fac baie în ocean, apele Atlanticului dovedindu-se mai reci decât estimam . Piscina hotelului a fost o slabă consolare pentru mine.

Am analizat şi varianta agenţiilor locale, având experienţe anterioare pozitive din mai multe vacanţe petrecute în Spania. Şi aici găseam ghidaj în mai multe limbi, inclusiv engleză, iar pentru mine nu ar fi fost absolut nicio problemă.

Am vrut să închiriez şi maşină pentru 2-3 zile profitând de faptul că hotelul îmi oferea parcare gratuită, însă am renunţat din cauza preţurilor măricele şi a drumurilor anevoioase.

Taxiul închiriat este o variantă avantajoasă pentru grupuri de 6-8 persoane, dar prea scumpă pentru doar 2.

Sfatul meu este să analizezi toate variantele înainte de a alege. Preţul mic nu este întotdeauna cel mai important criteriu.

[05.07.22 17:08:10]

@nicole33: Foarte important, sunt țânțari? (îmi fac bagajul... ????)

[05.07.22 22:22:51]

@elenaadina:

Foarte important, sunt țânțari? (îmi fac bagajul...

Teoretic, nu ar trebui să te deranjeze, dar nu se ştie niciodată, mai ales că va fi puţin mai cald acum în iulie. Noi am văzut ţânţari doar într-o seară când a plouat, însă noi nu plecăm niciodată fără aparat după noi, soţul luând chiar două

Spor la făcut bagaje şi vacanţă minunată!

PS: Îţi iei şi masca ?

[06.07.22 09:52:49]

@nicole33:

"Noi am văzut ţânţari doar într-o seară când a plouat, însă noi nu plecăm niciodată fără aparat după noi, soţul luând chiar două "

Și noi umblăm cu aparatele după noi. ????

"Spor la făcut bagaje şi vacanţă minunată! "

Mulțumesc frumos! Doamne ajută!

Și tu să ai parte de o vară cât mai frumoasă, iar zilele grele de serviciu să treacă repede și să te bucuri că vei pleca în Turcia!

????????

PS: Îţi iei şi masca ?

Nu, ne rezumăm la excursii și plimbări. ????

artemisa24, elenaadina
    Alte impresii din această RUBRICĂFour Views Monumental Lido Hotel [Funchal]: