ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2018
OCT-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Venetia, pe repede înainte

Cum stateam eu pe net si cautam să văd ce zboruri si ce preturi mai sunt cu plecarea din Timisoara am observat ca timp de o lună și ceva, zborul spre Venetia cu Wizz Air, are aterizarea pe aeroportul Marco Polo din cauza faptului că aeroportul din Treviso era in reparatii.

Stiind că Marco Polo este mult mai aproape de Venetia, cam 14 Km, m-am gandit ca nu ar fi rău să facem o plimbare scurtă la Venetia, chiar foarte scurtă plecarea la amiază, întoarcerea seara pe la ora 21. Zis și făcut, adică aprobat de sotul si fiul meu, am cumpărat atunci seara biletele foarte ieftin, 250 lei dus întors trei persoane cu bagaj de mână și peste două zile eram in avion. Am încercat sa mai corupem niste prieteni să vină cu noi însă or fi zis ca suntem un pic plecati, că nu ne încadram in timp și o să pierdem avionul de întoarcere, așa că nu au dorit să vină, însă apoi au regretat când le-am povestit că totul a decurs asa cum a trebuit și am avut parte de o iesire minunată.

Se spune că însăși aterizarea pe aeroportul Marco Polo este o experiență în sine, Laguna văzută de sus fiind spectaculoasă. Din păcate pentru că era toamnă, in octombrie, fiind un pic de ceață nu am putut avea parte de acest spectacol. Am aterizat după un zbor de 50 minute, insă când am am ajuns noi era o coadă măricică la controlul documentelor așa că ne-am zis că ne va trebui o ora să iesim din aeroport, dar nu a fost asa, in 10 minute eram la ghiseul de unde am cumpărat bilete la ATVO (autobuz expres) care face legatura între aeroport și Venetia Piața Roma, locul unde opresc toate autobuze pentru că in Venetia se poate merge doar pe jos sau pe apă cu vapporeto. Costul unui bilet la ATVO a fost de 15 Eur de persoană dus intors sau 8 Eur o călătorie, noi ne-am cumpărat dus întors pentru ca la întoarcere să nu mai pierdem timpul cu cautatul giseului de unde să luăm bilete. Statia acestui autobuz este imediat in stanga cum iesi din aeroport iar călătoria a durat 20 de minute.

Din fericire în Veneția Piața Roma era soare și foarte plăcut mai cald decat la noi în țară, chiar râdea soțul de mine că am plecat în rucsac cu căciuli să nu înghețăm de frig. Am cumpărat de la un ghișeu bilete pentru vapporeto (vaporasele ACTV) pe care le poti folosi pentru a te deplasa în Venetia dar si spre insulele Burano și Murano.

Un bilet pe vapporeto acum un an costa 7,5 Eur iar acesta putea fi folosit pentru o călatorie. Pentru copii sub 6 ani e gratuit, însa peste 6 ani se platește bilet intreg. Biletul se validează la niște aparate inainte de a urca in vapporeto.

În functie de cât stați se pot cumpăra abonamente de 24h (20Eur), 48h (30Eur), 72h (40Eur) sau valabil 7 zile din momentul validarii si costa 60€. Aceste bilete sunt valabile si pentru transportul cu autobuzul in zona Mestre si Lido. Pentru tinerii intre 14-29 ani există un bilet valabil pe trei zile și costa parcă 20 Eur.

Noi având la dispoziție doar 4 ore, am cumpărat bilete simple cu 7,5 Eur o călătorie și am luat vapporeto nr. 1 pentru o plimbare de aproximativ 40 minute pe Canale Grande, canalul principal. Venetia este spectaculoasă, unică, romantică, am trecut pe sub podul Rialto, cel mai celebru pod din Veneția, iar de-o parte și de alta a canalului sunt cladiri impunătoare ca primăria, cazinoul, biserica Santa Maria della Salute.

Am coborât la stația San Marco, am luat mici suveniruri inclusiv o mască venetiană de la un vanzător din Basarabia, deci ne-am înțeles în limba noastră. Piața San Marco este piața centrală a Veneției și este minunată, străjuită de două coloane pe care se află leul înaripat și Sfântul Teodor, este mult mai frumoasă decât în fotografii. Închisă ca o curte având pe toate laturie clădiri este mereu animată iar din loc în loc sunt cafenele cu mese la stradă și orchestra. Tot aici se află Bazilica San Marco și Palatul Dogilor. După pozele de rigoare am urcat cu liftul în Campanila San Marco (cost 8 Eur de persoană), aceasta este clopotnița Bazilicii San Marco cu o înăltime de aproximativ 100 m iar panorama de sus, din acest loc, îti taie răsuflarea. Am mai văzut Puntea Suspinelor, construită pentru a uni judecătoria cu închisoarea, și am suspinat și noi cu gândul la cei care au trecut pe acolo pentru a fi executați.

Întoarcerea spre Piața Roma, locul de unde trebuia să luăm autobuzul spre aeroport, a fost făcută tot pe Grande Canale, de această data pe înserat când se aprindeau luminile iar gondolierii grațioși vâsleau încet pe apă.

Aceasta a fost scurta noastră plimbare în orașul iubirii la început de octombrie, o vizită neprogamată, cu bilete de avion cumpărate într-o seară sub un impuls de moment.

Va doresc vacante minunate și sărbători frumoase alături de cei dragi!

Trimis de alinafulg in 23.12.18 23:56:34
    Validat / Publicat: 24.12.18 08:32:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma.

VIZUALIZĂRI: 2090 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinafulg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

crismis [24.12.18 10:24:29] »

@alinafulg: Frumoasă plimbare, bravo vouă! Și noi avem amintiri grozave cu Veneția, am vizitat-o pe la un sfârșit de ianuarie, când la noi era zăpada cât casa; acolo 12-13 grade, soare, plăcut...

Sărbători minunate, cu liniște și sănătate!

ungureanica [24.12.18 13:54:52] »

Super faină excursia. Noi mergem în aprilie la Veneția. Mai furăm și de la voi ponturi. Sărbători fericite! Vă salutăm pe toți cu drag!

alinafulg [24.12.18 14:09:41] »

@ungureanica: Multumesc pentru ecou, vă dorim sărbatori frumoase.

alinafulg [24.12.18 14:12:55] »

@crismis: Venetia este minunata în orice anotimp. Sarbatori frumoase alaturi de cei dragi!

mihaelavoicu [24.12.18 16:45:47] »

Interesantă o vizită fulger la Veneția. Dar totuși, Veneția cere mai mult! Are multe puncte cheie și secrete pentru o așa viteză e deplasare.

Un an cu bine și bucurii!

alinafulg [24.12.18 18:17:22] »

@mihaelavoicu: Am plecat in acesta vizita fulger cu dorința de a vedea Venetia, pe care nu o mai vizitasem pana atunci. Nu exclud posibilitatea de a face o noua vizita mai pe îndelete pentru ca Venetia are un farmec aparte. Sarbatori frumoase!

mihaelavoicu [24.12.18 20:12:57] »

@alinafulg: Neapărat! Și nu vei regreta.

alinafulg, crismis, mihaelavoicu, ungureanica
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: