ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2018
DIN: Ro
ÎNSCRIS: 17.06.10
APR-2018

Hajduszoboszlo sau ce se intampla cand ungurii devin minoritari in propria tara!

A inceput iarna, nu iesim prea mult din casa si deci e timpul sa povestim pe unde am mai fost anul asta.

Deci a venit pastele si cum nu ne omoram cu petrecerile de sarbatori, ne-am gandit anul asta sa mergem la Hajduszoboszlo, la Aqua - Palace, gandind ca ne-ar prinde bine cteva zile de relaxare in apa termala. Am gasit pe Booking un apartament, Ease Lux Apartaments’’ cu doua camere, living si dormitor, foarte aproape de centru si de zona cu ape termale, cu parcare subterana. Nu am avut cotact cu proprietarul mi-a dat un cod de intrare prin sms iar banii pentru trei zile de cazare 100 euro i-am lasat in camera la plecare impreuna cu cheile.

Am mai fost la Hajduszoboszlo, de mai multe ori si in sezon vara la strandul exterior si in extrasezon la Aqua – Palace si de fiecare data a fost o adevarata relaxare, oamenii si sunt de toate nationalitatile aici, dar majoritari sunt ungurii, sunt civilizati, nu tipa nimeni, nu te impinge nimeni si in genral se respecta regulile acestei baze spa. Avand in vedere ca pastele catolic fusese cu o saptamana inainte m-am gandit ca nu va fi aglomerat si ca ne vom relaxa in mod deosebit.

A fost o mare greseala sa gandim asa, deoarece i-am uitat pe romani, care dupa 89 au devenit migratori mai ceva ca tatarii lui Gingis Han, de pe vermuri si care au invadat la propriu spa-ul din tara vecina si care au luat cu ei toate obiceiurile urate si care nu ne fac cinste, nicaieri nici macar in Romania.

Daca asa cum am spus pana acum la Aqua – Palace, era liniste si relaxare, in care lumea vorbea in soapta, dar odata venite hoardele de romani, ca nu le pot numi altfel au inceput tipetele de gen, Tine si mie un sezlong Ghita’’ sau, Hai sa sarim in bazin sa vedem daca ramane fara apa’’ urmat evident de sarituri in bazin, a unor haidamaci mai colorati, cu lanturi de un kg de aur la gat, care fiecare trecea bine de 100 kg, bazine care uneori au doar cativa metri patrati si sunt dedicate relaxarii in apa termala nu sariturilor. S-a dus toata relaxarea dupa cateva asemenea scene, plus desi exista un etaj intreg dedicate copiilor mici, sau mutat toti cu copii in pampers in bazinele dedicate adultilor si desi acei baieti si fete care au rolul de a mentine ordinea in SPA incercau sa le explice ca nu este voie cu copii foarte mici nu ii asculta nimeni asa ca au lasat-o balta.

Bineinteles ca am plecat dupa cateva ore din SPA si am mers pe jos la plimbare prin oras descoperind astfel cat de frumos este si cate de ingrijit, deja erau plantate flori pe spatiile verzi si am constatat ca este si foarte curat acest mic orasel, in care nu prea ajungeam findca mergeam de obicei doar la SPA.

A doua zi probabil ca au baut ceva mai mult in noaptea de pasti, nu mai erau asa multi romani in SPA, deci a fost mai bine.

De mancat am mancat la un restaurant chiar in centru Szilfa Étterem, foarte bine, portii uriase, niciodata nu puteam sa manac tot si la preturi mai mult decat decente, de ex: supa gulas, coaste de porc si clatite, pentru mine si supa de pui, snitel si clatite, cafea si apa plata cca 150 lei.

O sa ma mai duc la SPA la Hajduszoboszlo, dar niciodata la zile ca astea, cand romanii dau navala, probabil va trebui sa treaca trei patru generatii, care sa fie educate cum trebuie in scoala ca sa devenim si noi un popor care sa punem pret pe civilizatie oriunde ne-am afla.

Trimis de scoty in 23.12.18 17:59:38
Validat / Publicat: 23.12.18 19:07:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1919 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scoty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

[23.12.18 19:04:46]

@scoty:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Testosu'
[23.12.18 19:44:14]

@scoty:

care sa fie educate cum trebuie in scoala

... obligatie mai are si familia!

Treaba aia cu cei 6-7 ani de acasa...

Care azi oricum e spre aproape 8...

In rest... perfecta dreptate!

Mihai18
[23.12.18 21:42:17]

Trist, dar adevărat.

Cândva, pe AFA cineva a scris

„Ungaria, atât de aproape și totuși departe”

Expresia spune destul. Eu cu soția am fost în Ungaria de mai multe ori, singuri, fără ghid, acolo ne amestecam printre unguri și am constatat diferența. Sunt român sută la sută dar susțin cu convingere că în privința comportamentului civic, dese ori ungurii sunt înaintea unora dintre noi. Senzația de libertate câștigată în dec. 1989, a dat frâu liber dezmățului. Este regretabil.

Mihai18, Testosu'
Alte impresii din această RUBRICĂAqua-Palace Hajduszoboszlo:

Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo -
    IMPORTANT: pentru biletele consumate pana in 9 martie, reducerea este de 20%
    Solicitarile se pot trimite in limba romana
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

• pagină generată în 0.050206899642944 sec