ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.12.2018
ÎNSCRIS: 19.04.13
AUG-2018

Hotelul Marc Aurel – situat între două outleturi renumite, numai bun pentru shopping

După o vacanță foarte activă am decis să ne oprim 2 nopți în drumul către casă pentru un pic de shopping, care în cazul meu se întâmplă aproape exclusiv în vacanțe pentru că este singura situație când am răbdare.

La 26 de km de Parndorf, în localitatea Petronell Cartnuntum, este hotelul Marc Aurel și l-am ales pe el pentru că știam că are legătură cu Lucinel-ul din Viena, la care trag mulți români și am considerat că trebuie să fie bine. În plus, unii dintre prietenii cu care am fost în vacanță fuseseră acolo și cu un an în urmă și au fost mulțumiți, așa că ei s-au ocupat de rezervarea noastră.

Hotelul Marc Aurel se află și pe booking, dar cine a mai fost acolo și are mailul proprietarului știe că pentru o rezervare făcută direct cu hotelul beneficiezi de un discount. Cum noi eram în această situație, prietenii care știau mersul i-au scris și am avut confirmarea celor 3 camere la 354 de EUR, cu mic dejun, 2 nopți, ceea ce a însemnat 59 de EUR/noapte. Preț mai bun decât cel afișat pe booking la data aceea.

Mai sunt și alte condiții. După garantarea scrisă a rezervării plata se face doar în numerar, la sosire. În prețul camerei intră parcarea și micul dejun dar numai pentru simpli turiști, nu și pentru firme, iar în ziua când urma să ne îndreptăm către hotel trebuia să trimitem un sms cu numele nostru (cel pe care se făcuse rezervarea), plus mențiunea „pornire sigură”.

Am respectat toate instrucțiunile primite și am ajuns din Tirol abia seara, după un tur de forță, pentru că am avut treabă multă în ziua aceea de transfer. Aproape de ora 16 abia ieșeam din Kaiser Klamm, cheile împăratului Franz Joseph I și eram la 500 de km distanță față de cazarea noastră de tranzit, așa că nu ne-am mai oprit până acolo și la câteva minute după ora 20 băteam la poarta hotelului.

Încă de la rezervare am aflat că hotelul este situat foarte aproape de Parcul Arheologic Carnuntum, un sit roman. De asemenea, un castel se află la câteva minute de mers pe jos. Ne-am bucurat și am crezut că facem și puțin turism, dar n-a fost chip. Mai mult decât să vedem castelul de la distanță în una din seri și să ne plimbăm puțin pe străzile Petronell-ului, n-am reușit.

Hotelul se află chiar la stradă, este lung și are parcarea în față, pe toată lungimea lui. Intrarea în hotel se face aprox pe la mijlocul clădirii. În dreapta este o terasă exterioară cu câteva mese, pe o platformă de lemn, iar după ce intri, în stânga este recepția, intrarea în salonul în care am luat micul dejun și scările pentru acces la camerele de la etaj și mansardă, iar în dreapta este barul și restaurantul.

Check-in-ul s-a făcut foarte repede și n-am fost în stare decât să ocupăm una din mesele de pe terasă și să comandăm de mâncare. O fi fost chiar așa de bun sau eram lihniți de foame, cert este că ne-a plăcut ce am mâncat. Un lup de mare bun și o tocană la fel, ambele cu legume multe, împreună cu un șnaps, două beri locale și un Radler ne-a costat 36 de EUR. S-a mai comandat burger-ul casei, pe care îl lăudau și cei care au scris impresii despre Marc Aurel și o supă de usturoi.

Mâncați/băuți am putut și noi să inspectăm proprietatea. Am răsfoit puțin materialele informative de la recepție, am citit câte ceva despre ce puteam face în zonă în speranța că vom avea timp, am intrat în barul/restaurant de la parter și ne-a plăcut, am studiat și un panou aflat la parter, cu multe informații și harta Parcului Național Donau-Auen, aflat între Viena și Bratislava, zonă în care ne aflam și noi, dar pe care din păcate, de data asta, nu aveam timp să o explorăm.

Scările de la parter până la etaj erau din granit, semicirculare, iar de la etaj holurile și scările erau mochetate. Așa cum vedeam hotelul de lung pe la exterior, așa erau și holurile din care intrai în camere. În capătul scărilor erau canapele de piele pentru socializare dar n-am văzut pe nimeni să le prefere, atâta vreme cât exista terasa de jos.

Camera a fost destul de mare iar mocheta groasă mie îmi inspiră, în general, un sentiment de căldură și de bine. Mi-a plăcut că a avut un hol la intrare unde era dulapul de haine dar și intrarea în baie. Fiind un hotel de tranzit dotarea camerei este minimală dar suficientă: un cuier cu oglindă, o măsuță rotundă, mică, un scaun, un suport pentru bagaje, TV. Foarte curat.

Baia a fost cu cabină de duș, curată, cu câte un dozator de gel și la duș și la chiuvetă, foehn și prosoape curate care au fost schimbate a doua zi.

Din păcate, camerele la Marc Aurel nu au balcon. Tot din păcate, hotelul nu are aer condiționat, așa că vara este cam cald în cameră și noi am dormit cu geamul deschis. Nu a fost înnăbușitor, seara a fost chiar răcoare afară, doar că fără geam deschis în iulie, august nu cred că se poate. Contează și ce fel de cameră ai. Dacă este cu vedere la stradă se aude zgomotul, dar noi așa am avut camerele și pot să spun că traficul este foarte redus la Petronell, nu ne-a deranjat. Pe de altă parte noi intrăm în cameră foarte târziu în vacanțe, la o oră când și traficul și agitația de pe străzi se mai potolește. Așa că n-aș vrea să derutez pe nimeni, dar un lucru este sigur și anume că la Petronell traficul nu este intens. Și încă o avertizare. Cred că vara trebuie evitate camerele de la mansardă care mă gândesc că or fi mai călduroase decât celelalte. Repet, însă, că noi nu am avut un disconfort care să mă facă să nu recomand hotelul din cauza lipsei aerului condiționat.

Micul dejun a fost foarte bun. S-a servit în salonul de la parter, de lângă recepție, a fost tip bufet, feluri reci și calde și au fost suficiente încât să nu ai ce cârcoti.

Ar mai fi de menționat WiFi bun și parcarea gratuită, dar și amabilitatea personalului.

Despre scopul opririi noastre la Marc Aurel și anume shopping-ul la Parndorf ce să zic? Noi am trecut de mai multe ori pe acolo, dar eu nu am avut niciodată o chimie cu Parndorf-ul. Or fi reduceri, dar eu nu le-am nimerit la lucrurile bune. Însă de câte ori trec prin zonă mă opresc. O dată chiar am prins un voucher la Pannonia Tower, hotelul de lângă outlet, unde am stat 3 nopți, sperând la un shopping din greu, dar până la urmă ne-am făcut veacul mai mult prin zona lacului Neusiedl, care se află la vreo 10-11 km și în parcul de distracții Neusiedl Family Park.

Programul la Parndorf la sfârșitul lui august era între 9,30 și 19. Parcare gratuită, ditamai satul, dar mie tot nu mi-au sărit în ochi ofertele. Prin urmare l-am lăsat baltă și de data asta și la 14,30 am plecat spre Bratislava la Outletul AuPark, despre care citisem câte ceva de bine și avea un program mai bun: 10-21. Încă o vignetă de 10 eur pentru Slovacia, niște EUR și pentru parcare (am avut 3 ore gratuit și 6 eur pentru încă 2 ore), dar mi-a plăcut mult mai mult. Dacă sunteți amatori de shopping mergeți cu încredere și la AuPark din Bratislava. Au 3 etaje de Peak&Clopenburg și reduceri la haine mai bune. Pentru noi a fost încă un plus pentru că este mai aproape de Marc Aurel decât Parndorf-ul (20 de km față de 26). La mall-ul acesta din Bratislava am și mâncat în ziua aceea, la etajul cu restaurante, la un asiatic, all can you eat și cu 19 eur ne-am îmbuibat.

Pe drumul de întoarcere de la Bratislava la Marc Aurel am alimentat la o benzinărie rezonabilă, cu 10 km înainte de hotel și apoi am trecut prin porțile unei cetăți, Hainburg, o localitate mică, dar foarte frumoasă.

Despre drumul de întoarcere spre casă am scris în articolul de călătorie. Cu mașina, pe autostrăzi până la Arad și de acolo pe drumul vechi, am făcut drumul într-o zi, cu câteva opriri scurte și una mai lungă la Sibiu.

Îl recomand pe Marc Aurel amatorilor de shopping pentru că se află între Parndorf și AuPark din Bratislava, două outleturi renumite, dar și iubitorilor de turism pentru că se află în lunca Parcului Național Donau-Auen, care merită a fi explorat și foarte aproape de lacul Neusiedl, cu toate atracțiile lui. Dar pentru că îi lipsește aerul condiționat momentan, rămâne la latitudinea fiecăruia dacă îl alege pentru tranzit, de nevoie, pentru shopping, o zi-două, sau pentru explorarea zonei.

Trimis de Aurici in 22.12.18 21:24:57
Validat / Publicat: 23.12.18 08:28:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul Marc Aurel din Petronell Cartnuntum (puțin peste 40 de km de Viena).
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 75.34 EUR pe cameră
  • Reduceri pentru membrii AFA:
    • 5% reducere ptr membrii SILVER si sup.
    • 10% reducere ptr membrii PREMIUM si sup.
    Click pentru a solicita o ofertă personalizată

[23.12.18 08:50:42]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[23.12.18 08:55:55]

[23.12.18 09:30:13]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Marc Aurel Landgasthaus [Petronell-Carnuntum], VIENA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Marc Aurel Vienna City Center Hotel]

[23.12.18 11:35:40]

@webmaster: Mulțumesc mult!

@webmasterX: Coordonatele sunt exacte.

@webmaster26: Nu la rubrica lui am încărcat, că așa am avut impresia?

Zi faină tuturor!

[23.12.18 12:33:36]

@Aurici:

Nu la rubrica lui am încărcat, că așa am avut impresia?

sunt 2 hoteluri ”Marc Aurel” îîn Viena. Pe sait le aveam și noi, însă la hotelul din centru scria doar ”Marc Aureliu Hotel” -- acolo, în acea rubrică ai încărcat inițial tu impresiile.

Ulterior

- am „explicitat” deumirea acelei rubrici - în „Marc Aurel Vienna City Center Hotel”

- impresiile au fost mutate în rubrica celuilalt hotel - ”Marc Aurel Landgasthaus [Petronell-Carnuntum]” (denumire explicitată și ea, suplimentar)

[23.12.18 13:05:07]

@webmaster: Oki, super, mulțam!

krisstinna
    [23.12.18 19:49:19]

@Aurici: Pentru mine, Parndorf e un muzeu

Nu am cumpărat de acolo decăt o gogoașă pentru soțul meu, îmi venea să-l bat cu poftele lui, am dat 2 euro pentru o chestie cu e-uri. De banii ăștia făceam eu un lighean plin cu gogoși adevărate

Prietenii noștri și-au umplut portbagajul cu diverse zdrențe, nu pot sa înțeleg cum sa dai pe o posetă, la reduceri, 300 eurosau pentru o cămasa nașpa 100 de euro (preț redus)

In fine, recomandarea pentru cazare e utilă, nu numai pentru “muzeul” Parndorf ci și pentru tranzit.

[23.12.18 21:27:28]

@krisstinna: Cu toate că în vacanțe mă ocup cel mai mult de shopping pentru că atunci am timp, cu Parndorf-ul ăsta nu m-am înțeles nici eu. Nu-ți imagina că cine știe cât cumpăr, dar este și asta un rău necesar, iar eu pot să rezolv problema aproape exclusiv prin vacanțe, pentru că așa cum spuneam și în articol, atunci am și timp dar mai ales răbdare, care îmi lipsește cu desăvârșire când e vorba de cumpărături.

Dar nici eu nu scot banii cu ușurință din buzunar pentru că totul se măsoară în vacanțe și mă gândesc de o mie de ori când cumpăr ceva. Soțul meu chiar bombăne pentru că nu înțelege neam de ce mă uit atâta la un lucru.

Dacă ar avea aer condiționat, Marc Aurel ar fi foarte bun și pentru turism în zonă, dar chiar și fără îl recomand pentru outletul de la Bratislava. Acolo mi-a plăcut și am luat lucruri care îmi trebuiau și pentru care m-am îndurat să scot banii din buzunar.

tata123 🔱
    [24.12.18 16:01:31]

@Aurici: Mulțumim pentru recomandare, e o unitate de cazare potrivită pentru cele trei aspecte menționate în finalul articolului: shopping, tranzit ori turism.

P. S. Felicitări pentru noua treaptă urcată pe scara AmFostAcolo: „Augustus”. E o dovadă (cea vizibilă) a aprecierii utilizatorilor pentru munca depusă de tine pentru a veni în ajutorul viitorilor turiști. Mulțumim!

[26.12.18 09:05:45]

@tata123: Nu e rău deloc Marc Aurel iar dacă ar avea aer condiționat ar fi și mai bine.

Mulțumesc și eu! N-a fost un scop în sine pentru că n-am știut niciodată cât voi scrie, dacă voi mai scrie, până la câte puncte voi mai scrie... Dar a venit și vă mulțumesc și eu pentru că nu era posibil fără aprecierea voastră. De fapt, asta te duce mai departe. Satisfacția că cei din jur apreciază ceea ce faci. Iar eu mă simt privilegiată pentru că, deși nu sunt atât de prezentă pe sait, sunt foarte mulți cei care m-au adus aici.

Mulțumesc încă o dată, sărbători fericite alături de cei dragi și cât mai multe călătorii!

Aurici, lucian64, tata123 🔱, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂMarc Aurel Landgasthaus [Petronell-Carnuntum]: