ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.12.2018
ÎNSCRIS: 17.07.14
SEP-2018
team-building

Hotel Jakuzzi Vama Veche

Daca nu ați făcut-o deja, vă recomand cu mare drag să mergeți la Vama Veche in extrasezon, la sfârșit de septembrie de exemplu. Bineînțeles, cu condiția să prindeți o vreme adorabilă așa cum am prins eu. E minunat, sunt foarte putini oameni, doar două-trei alimentare si încă pe atâtea terase sunt deschise dar găsești de toate, și mâncare și băutură și distracție, nu-i deloc agitație, e liniște, nu e fumălăul ăla de-ti torturează nasul nici bumpți-bumpți dat la maxim de-ți vine să-ți pleoștești urechile ca pisicile. Nu mai sunt șezlonguri pe plaja, e curat, marea faina, limpede, și rece. (hai ca daca ziceam ca e caldă era prea de tot, nu mă credeați)

Am tras la hotel Jakuzzi, un criteriu bifat cu pro a fost faptul că era cam singurul din Vamă care oferea mic dejun la acea dată. Camera nu e foarte mare, pat matrimonial, dulap, scaune, frigider mic, hai să zicem suficient, ar merge însă puțin mai greu la o familie cu copii. Pe jos e gresie, mai puțin obișnuit într-o camera de locuit, probabil avantajul e că se curăță mai ușor. La fel, baia nu-i tare mare. Vasul de WC nu era bine fixat, mă gândesc ca e o consecință a faptului că eram la sfârșit de sezon si nu s-au făcut reparațiile generale. In rest n-am văzut probleme mari. Apreciez băile care au fereastra, aici am avut o mega-fereastra spre terasa –balcon a camerei. Terăsuca asta din fata camerei face toți banii. O măsuță, câteva scaune si poți sta fie la o bere dimineața sau la o cafea seara. Sau invers? Suntem in Vamă doar  Camera in care am stat era la parter, așa ca seara trebuia sa tragi draperiile groase inclusiv peste ușă ca beneficiezi de intimitate. Este și un televizoraș in cameră.

Micul dejun a fost tip bufet, cu brânzeturi, mezeluri, oua, iaurturi obișnuite. Daca se termina ceva se refăcea stocul in timp util, declar deci micul dejun in regula. La un moment dat nu mai erau locuri in terasa acoperită ce servea de loc de luat masa, afară însă erau mese si scaune destule si era chiar si mai bine.

Marele câștig al hotelului e fără îndoială curtea si spațiul verde. Sunt și ceva copaci mai măricei, și tufe și gazonul e bine aranjat, ronduri de flori, pomi – lasă o impresie plăcută. Sunt și șezlonguri prin curte și alte mese si scaune unde poți savura o seara faina cu prietenii. Este și un loc amenajat pentru grătare.

Parcare: aici m-ați prins cat sunt de egoist, n-am venit cu mașina de data asta așa că nu m-a interesat sa observ cum e cu parcările. Se pare că in curte nu intră mașini, iar in fata porții de intrare locul pare sa fie destul de mic. Drumul de acces către hotel e destul de neîngrijit, cu buruieni cât casa, mizerii; dar știți deja asta e tipic la noi: in curtea noastră sa fie bine, totul brici, in rest, daca e proprietate comună înseamnă că e a nimănui deci nici nu ne batem capul sa o îngrijim cât de cât. Mă gândesc că vara e oareșce harababură cu mașinile, mai ales ca hotelul Jakuzzi si hotelul Vamabel împart aceeași curte.

Mi-a plăcut hotelul, neajunsurile nu-s cine știe ce, un mare plus pentru curtea verde, rețin un copac de foc foarte fain, trebuie să fie spectaculos vara. Evident însă, cel mai mult mi-a plăcut marea in extrasezon, daca ai noroc de vreme faină e cum nu se poate mai bine.

Trimis de Trank in 21.12.18 16:07:37
Validat / Publicat: 21.12.18 17:07:35

VIZUALIZĂRI: 610 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Curtea hotelului

krisstinna [22.12.18 06:42:52] »

@Trank: Și-n aprilie e la fel de bine in Vamă, marea e rece și frumoasă, plaja nu are șezlonguri, e liberă

Ai zis bine: bere dimi și cafea seara , doar e Vama...

Trank [07.01.19 10:40:00] »

@krisstinna: Les connaisseurs

Trank