ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2018
DE Nicu
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
DEC-2017

Larnaca în decembrie, înainte de Crăciun

In ianuarie acelas an am fost in Ciprul de Nord si am vazut un fel de Cipru, atunci am vizitat si un pic de Cipru de Sud adica capitala Nicosia dar doar cateva ore, cand treci granita din un loc in altul, din Nord in Sud practic treci din o tara in alta, din o cultura in alta, din orient in occident, din o religie in alta, din Turcia in Grecia dar nu e nici una nici alta.

Asa ca trebuia vizitat si Sudul unde e alceva fata de Nord.

Sudul e in UE, Nordul e in orient, granita e in centrul capitalei Nicosia, dupa ce treci granita aia care desparte o tara in doua sti ca ce ai vazut in Nord nu vei vedea in Sud si pui pe lista de vizitat si Sudul fiinca practic vei vedea doua tari.

Asa ca de data asta pe cont propriu un sejur in Ciprul de Sud cu plecare din Bucuresti cu Wizz, data trecuta spre Nord a fost cu Pegasus via Istanbul cu sosire in Ercan (Ciprul de Nord). In Nord am stat la hoteluri de 4 si 5 stele (circuit prin agentie) in sud pe cont propriu la hotel de 2 stele.

Larnaca

Am ajuns aici in aeroport seara (decembrie) era deja intuneric, aveam transfer rezervat care in prima faza nu s-a rezolvat, pana la urma am ajuns la hotel, despre cazare am scris. La hotel personal roman si la receptie si la bucatarie, cameriste.

Dupa cazare am plecat sa vedem imprejurimile, aveam doar mic dejun, langa hotel un magazin bine aprovizionat, in momentul cand am ajuns la magazin acolo se descarca masina cu apa minerala de Borsec.

Am plecat sa gasim faleza, cam 10 - 15 minute de hotel,

Ziua 2 pana in ziua 8

Din a doua zi am mers la plaja si baie la Plaja Makenzy, de la ora 10 pana pe la 2 - 3 dupa masa, asta in fiecare zi. De acasa era planificat sa vizitam si alceva dar timpul si temperatura de la fata locului au schimbat planurile si sejurul asta in Ciprul de Sud a primit alta denumire... Vacanta la Plaja Makenzy.

De la hotel pana pe faleza aprox 10 - 15 minute si hai la dreapta inca 15 minute pana la plaja asta.

Dupa masa spre faleza si la stanga spre zona centrala. Aici la 15 minute pe o faleza foarte frumoasa am ajuns la cealalta plaja din centrul statiunii Larnaca, se numeste Plaja Finikoudes, e chiar in centru ultracentral in zona Mc Donald si locul unde este si statia de unde merg autobuzele spre celelalte destinatii din Ciprul de Sud.

Eu am preferat cealalta plaja din afara orasului, mi-a placut mai mult.

Seara in zona centrala aia de langa Plaja Finikoudes era si zona cu targul de craciun cu spectacole si plin de lume si brad mare impodobit dar cu alta temperatura exterioara fata de la noi acasa, faleza aia din centru aglomerata seara si pregatita de sarbatori cu beculete, foarte frumoasa impodobita o intrare de linga Fort cu globuri mari pozitionate spre mare.

Tot acolo in zona aia am vizitat Biserica Sfantul Lazar, aici cu vizita asta la biserica in Larnaca sau oriunde in Sud e ceva ce vrei nu vrei iti aduce aminte de Nord Cipru asta numai daca ai fost si acolo sa vezi cum arata o biserica. Nordul e plin de biserici in ruina si fara cruce in varf, in Sud sunt biserici... in functiune... cam deplasat termenul de biserica in functiune dar asta e sentimentul cand intri in o biserica din Ciprul de Sud aducanduti aminte cum arata aceeasi biserica in Nord.

Am vizitat Fortul, Lacul cu Flamingo, dar aici e bun de vizitat doar daca

flamingo e prezent, daca nu e atunci nu merita vizita la lac. Flamingo vine pe la inceputul lui decembrie, asa a fost cand eram in Larnaca, cand am ajuns nu era pe lac, a venit dupa cateva zile.

Vizita in portul cu iahturi

Nu e valabila afirmatia spusa de unii turisti ca in Larnaca nu ai ce face, eu am fost un sejur intreg doar in Larnaca si a iesit bine, poate data viitoare merg mai departe.

In momentul asta cand am scris acest articol in Timisoara sunt minus 5 grade, in Larnaca 18 grade, in Famagusta (Nord Cipru) aproape de Larnaca 18 grade, in Sliema unde am fost foarte recent 18 grade.

In aceste trei destinatii se ajunge foarte usor din Romania, cam in doua ore si sunteti la mult mai cald ca acasa.

Atentie... Cipru creeaza dependenta, nu ajunge vizita o data, trebuie cel putin de doua ori, o data in Sud si o data in Nord, nu e valabil merg o data si le vad pe amandoua.

Urmeaza cateva poze, unele sunt de pe plaja sau faleza inainte de Craciun.

Trimis de Nicu in 20.12.18 14:56:26
Validat / Publicat: 20.12.18 16:15:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 5405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pe faleza seara, intrarea spre mare inainte de Craciun