ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.12.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
DEC-2018

Biserica evanghelică fortificată din Biertan (1490-1524), jud. Sibiu, monument medieval al sașilor ardeleni

Sâmbătă, 15 decembrie 2018, am plecat să vizităm biserica fortificată din Biertan. Am rămas foarte impresionată de ceea ce am descoperit. În primul rând biserica este foarte mare, construcția este tip hală, cu ziduri foarte groase, era foarte frig înăuntru, dar nu ne-a deranjat, eram prea fascinați de ceea ce vedeam acolo. Este un loc care necesită mult timp pentru o vizită amănunțită, aveți multe de văzut și de învățat de acolo.

Biserica este inclusă în patrimoniul mondial UNESCO, începând cu anul 1993, acesta fiind restaurată în anul 1991 din donațiile persoanelor originare din Biertan, dar care au părăsit țara.

Biserica

Programul de vizită este de marți până duminică, între orele 11:00 - 15:00. Luni este închis.

Prețul biletuluieste de 10 lei. Noi nu am fost cu copilul, astfel nu știu dacă au intrarea gratuită copiii sau este tarif unic, așa cum apare pe afiș.

Complexul arhitectural medieval din Biertan este alcătuit din biserică și centura de fortificații. Biserica este înconjurată de trei rânduri de ziduri de apărare.

În secolul al XVI- lea, după construirea zidului exterior al cetății, Biertanul, cu cele 6 turnuri și 3 bastioane, a fost cea mai vastă și mai puternică dintre bisericile fortificate săsești.

Intrarea în cetate se face prin parcurgerea celor 73 de trepte din bârne de stejar, scara fiind construită în 1795 și acoperită în 1845. Este ca un hol care escaladează dealul până la biserică. Din acest hol se poate ieși pe o ușă laterală care vă oferă posibilitatea de a vă plimba pe o alee situată între primul și al dolilea zid de apărare Sunt foarte frumoase scările, acoperișul este cu șindrile, bârnele de susținere a acestuia au un puternic efect decorativ.

După parcurgerea scărilor, ajungeți în curtea bisericii, unde pe partea dreaptă treceți pe lângă Turnul cu ceas. Din păcate ceasul este stricat, nu mai funcționează. Ceasul a fost montat în 1508, iar la mijlocul secolului al XIX- lea a fost montat mecanismul care a funcționat până de curând.

Pe sub Turnul cu ceas dacă treceți, ajungeți în locul în care am scris mai sus, între zidurile de apărare unu și doi, de unde pe alee puteți intra pe ușă în holul scărilor de acces la biserică.

Biserica a fost construită între anii 1490-1524 în stilul gotic târziu. Ușa de acces în biserică este masivă, din lemn cu sculpturi ornamentale, am reușit să deslușesc un ciorchine de strugure.

Primul lucru care se observă la intrarea în biserică, este amvonul, situat chiar vis-a-vis cu intrarea. Acesta este deosebit de frumos, sculptat în piatră cu scene biblice în relief, realizat în anul 1500. Acoperișul amvonului este din lemn sculptat și vopsit, cu o mare valoare ornamentală.

În partea dreaptă se află stranele și orga, iar în partea opusă altarul proliptic.

Altarul poliptic realizat între anii 1483 - 1513, este cel mai mare din țară, având 28 de panouri pictate cu scene biblice.

În fața altarului se află o cristelniță cioplită în piatră cu motive geometrice.

În partea stângă a altarului se află o încăpere, Sacristia, a carei ușă a fost premiată la Expoziția Mondială din 1910 de la Paris. Ușa a fost realizată în anul 1515 de către meșterii sași locali, din stejar, este solidă și împodobită cu intarsii. Aceasta este faimoasă datorită sistemului compex de închidere cu 19 încuietori. Pentru a acționa sistemul de închidere, se utilizează o cheie pentru închiderea a 4 dintre încuietori, iar pentru celelalte 15 trebuie acționată o manivela.

În sala Sacristiei în prezent am văzut că erau expuse tablourile cu portretele episcopilor, sub fiecare tablou fiind trecut numele episcopului și un curriculum al acestuia, tradus și în limba germană.

Ca obiecte valoroase adăpostite aici, sunt: un șemineu din sec. al XVI -lea, un tablou realizat prin tehnica de suprapunere a bucăților de lemn prin lipire, din anul 1912, reprezentând cetatea fortificată Biertan.

Pe jos în biserică sunt podele. Mobilierul este foarte valoros, acesta este lucrat din lemn de tei, stranele din cor sunt decorate cu benzi cu ornamente gotice din secolul al XIV-lea.

Pe un panou expus pe o coloană de susținere din biserică, sunt trecuți anii în care a început construcția bisericii 1490 și când s-a terminat 1524.

Biserica este decorată cu multe steaguri, lepidee, steme.

Un tablou vechi cu Isus Hristos împreună cu apostolii, este expus în biserică. Acesta este realizat printr-o tehnică deosebită, privirea lui Isus urmărindu-te din orice unghi.

Deasupra pe perete, în direcția altarului, este trecut un text destul de lung în latină, având zugrăvite mai multe simboluri în jurul lui. Doamna de la bilete care ne-a însoțit, nu a știut să ne dea informații despre acest text. Sunt curioasă și eu ce scrie acolo.

Curtea

În jurul bisericii am descoperit încă câteva intrări, o intrare separată este pentru persoana care cântă la orgă iar o altă intrare este pentru preoți.

Pe ziduri sunt montate reflectoare, cred că se vede frumos cetatea luminată noaptea.

Mai sunt bănci pentru odihnă in curtea bisericii.

Într-o încăpere de langa biserică, este Carcera sau Închisoarea matrimonială, adică locul în care erau închiși timp de două săptămâni soțul și soția care se certau și intenționau să divorțeze.

Carcera este o cameră mică, închisă cu zăbrele, în care este un pat, o masă, un scaun, o farfurie, o cană, o lingură, o ladă pentru haine. Aici sunt două manechine reprezentând un bărbat și o femeie.

Această Carceră a funcționat timp de 300 de ani, timp în care doar o singură pereche a divorțat, restul cuplurilor împăcându-se.

Și această clădire era deschisă vizitatorilor.

În partea opusă închisorii este o cameră amenajată cu unelte si dispozitive de lucru din lemn și fier.

La parterul Turnului Mausoleu în care am intrat, ușa era deschisă, sunt expuse mormintele episcopilor sași. Lespedele sunt așezate în picioare și decorate cu trupul sculptat și pictat, în unele cazuri, al episcopului decedat.

Între anii 1572-1867 laBiertan a fost sediul Episcopatului Bisericii Evanghelice CA, centrul vieții spirituale și politice a sașilor transilvăneni.

Am mai trecut pe lângă Turnul catolicilor, cu o scară lungă din lemn pe care aș fi vrut să o urc, să văd de sus Cetatea cu cele trei rânduri de ziduri, dar era blocat accesul la scări, probabil că nu sunt sigure. La baza acestuia, era o încăpere închisă cu zabrele, aceasta reprezentând capela catolicilor netrecuți la reformă. Înăuntru erau picturi murale și tablouri vechi.

Zidurile cetății prezintă dese ochiuri de tragere.

Recomandarea

Nu pot să vă spun altceva decât să includeți Cetatea Biertan în obiectivele obligatoriu de văzut în Transilvania. Este uimitor câtă istorie avem lângă noi, trebuie doar să deschidem ochii. Era un grup de italieni când am fost noi. Vin mulți străini să vadă cetățile medievale și bisericile fortificate din Transilvania, ar fi păcat ca tocmai noi, românii să le ocolim.

Trimis de Dana2008 in 19.12.18 22:59:02
Validat / Publicat: 20.12.18 00:08:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BIERTAN [SB].

VIZUALIZĂRI: 821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Biserica evanghelică fortificată din Biertan (1490-1524)

spre altarul poliptic

[20.12.18 00:10:11]

@Dana2008: Start vot! Felicitări, votat cu mare drag.

[20.12.18 00:42:10]

@mishu: Multumesc frumos! Pupici!

[20.12.18 06:20:57]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[20.12.18 06:42:52]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

tata123 🔱
[20.12.18 08:48:23]

@Dana2008: Un monument istoric superb; observ că peisajul de iarnă e la fel de frumos ca cel din vară. Întotdeauna am privit la turnul care apare în P45 și P50 ca la un omuleț posomorât

Biserica fortificată de la Biertan e cunoscută atât în țară, cât și în străinătate prin elementele sale deosebite (încuietoarea de la ușa sacristiei - încăpere unde se depozitează obiecte de cult și veșminte preoțești, altarul poliptic, închisoarea celor care doreau să divorțeze) și starea bună de conservare. Mie mi-a plăcut mult drumul de acces pentru care dintre ziduri, străjuit de arcade - soarele creea un joc de lumini și umbre interesant.

Mulțumim pentru prezentare.

tata123 🔱
[20.12.18 09:02:45]

@all: Referitor la ușa și încuietoarea sacristiei de la Biertan, trebuie să știm că mai există o asemenea operă de artă/inginerie și la Richiș, la circa 5 km distanță. În biserica evanghelică luterană construită în a doua jumătate a veacului al XIV-lea în Richiș, același meșter de la Biertan, Johannes Reichmuth din Sighișoara, a realizat la 1514 o ușă la sacristie asemănătoare. La Richiș încuietoarea e ceva mai simplă și mai mică ca dimensiune, dar se pare că are un mecanism automat de închidere (vezi foto).

Numai bine!

[20.12.18 09:03:57]

@tata123: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Covorul alb de nea proaspătă, ningea foarte tare, da o altă înfățișare întregului Complex arhitectural medieval din Biertan.

Turnul îmbrăcat acum în haine albe, pare un om de zăpadă tare drăguț.

Noi nu am prins soare, asa ca în loc de jocul de lumini și umbre am avut parte de jocul fulgilor de nea.

Călătorii plăcute!

Sărbători fericite!

[20.12.18 09:06:35]

@tata123: Ai dreptate, am citit că există două astfel de uși, ambele în ținuturile săsești din Transilvania.

mihaelavoicu
[20.12.18 22:08:30]

Frumoasă Biserica și strașnică închizătoarea de la Sacristie.

Felicitări!

[21.12.18 09:54:45]

@mihaelavoicu: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Dacă sistemul de închidere a fost premiat la Paris, înseamnă că este în siguranță ceea ce se adăpostește în Sacristie.

Sărbători fericite!

Călătorii plăcute!