ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2018

Sub orice critică

Vila Marina

Vila Marina

AMPLASARE

: Pe valea Cernei, deasupra lacului de acumulare. Pe drumul Herculane_Baia de Arama. Pozitia pensiunii e una favorizata. Inconjurata de munti si apa. Nu am regasit-o decat pe sit de anunturi.

PREZENTARE

Estetica arhitecturala e inexistenta. In interior scarile sant inguste si luminate de un perete de caramida de sticla. Sant cate doua camere pe nivel si atat.

Cladirea are trei niveluri. La primul nivel Intr_una din camere este baia_spatioasa. O camera este mai mare, cam de 3*3 metri si are un balcon inchis cu ziduri si geam termopan; cealalta camera este minuscula, cam de 2,5*2,5 mp. Peretii din balcon au igrasie si ferestrele lui sant acoperite cu niste perdele albastre care dau impresia de vagon de tren vechi prin lungime si subtirime. Ca sa mearga la baie, locatarul celei de a doua camere trebuie sa intre in prima camera si sa o traverseze.

La parter este un living mare, cu un semineu-centrala dezafectat. In partea din spate livingul comunica cu bucataria mica.

Bucataria

- are iesire la terasa cu gratar, aflata deasupra lacului de acumulare de pe Cerna. Pardoseala bucatariei este incropita din bucati de gresie ramase de la alte lucrari, model care se continua si pe aleea exterioara catre gratar. Fețele de masa de pe mesele inguste si vechi sant patate. Deasupra chiuvetei este o schelarie de lemn cu scara, care este de fapt baza unui pat din lemn suspendat. Exista frigider, masina de spalat, fierbator, expresor de cafea, aragaz cu butelie, prosoape- carpe de bucatarie. Nu este apa calda.

Instalatia electrica - cu probleme si incapabila sa sustina toata cladirea - in cazul ca ar fi ocupata. La trei consumatori electrici au sarit sigurantele in mai multe randuri. Eram doar doua persoane in toata cladirea.

Proprietarul locuieste in alta localitate si nu poate sprijini turistii in cazul ca au o nevoie.

Pensiunea nu are cheie de la usa de intrare in cladire si nici de la poarta. Lucrurile noastre au ramas la discretia oricui.

CAMERELE

Lenjerii foarte vechi si uzate. Exista sifonier cu umerase. Nu exista prosoape in camera mea. Prosoape foarte vechi si uzate in a doua camera si cu miros de grasime. Fara uscator de par la dus. Fără sapun. Nu exista apa calda. Boilerul este defect. Pe sub pat sant cocoloase de puf cu praf. Fara prize suficiente. Boilerul de la baia alaturata _ defect- era alimentat de la priza camerei, in care, printr-un triplu, era alimentat si televizorul. O singura alta priza in camera.

Nu exista paturi sau perne de rezerva.

ATITUDINEA PROPRIETARILOR FATA DE TURISTI SI TURISM

Proprietarii ne-au asteptat in masina in fata vilei, desi a trebuit sa astepte peste o ora, poate. Acum inteleg ca era mai confortabil si calduros sa stea in masina pornita decat in propria locatie. Acesti oameni nu aveau pentru proprietatea lor nici un interes, altfel decat pecuniar.

Scarile interioare capitonate cu covor din plastic cu iarba erau intesate cu mizerie. Nu se sinchiseau ca doi oameni urma sa se simta atat de prost in locatia lor.

Dupa ce ne-au luat banii, inainte de a se urca in masina, ne-au intrebat ce urma sa facem acolo... nedumerire ca cineva ar face drumetii atunci... proprietarul nu a putut sa ne spuna unde este uzina electrica din Herculane

POVESTEA NOASTRA

Am fost cazate doua persoane cu intrare pe 6 decembrie 2018.

Am rezervat cu aproape doua luni inainte. Proprietarul a dorit un avans in cont.

Am sunat pentru reimprospatarea intelegerii cu trei zile inainte. Proprietarul m-a informat ca nu poate incalzi pensiunea, dar ca ne lasa cate un radiator in camere si ca pune boilerul in priza.

Pretul a fost de 60 lei pe camera. Cladirea nu fusese incalzita niciodata in acest anotimp rece. Eram doar doua persoane acolo. Frigul ne_a razbit in mai putin de 30 min dupa ce am coborat bagajele din masina. Proprietarul a vrut toti banii inainte.

Dupa o jumatate de zi camerele erau la fel de reci si nu ne puteam dezlipi de radiatoarele ineficiente. Livingul era ca o pestera.

Bucataria am incercat sa o incalzim cu flacara de la aragaz dar prea putin am reusit si mai era si mirosul de gaze. Am baut cate un ceai cocosati deasupra flacarii de aragaz. Tevile de apa calda de la boilerul de la nivelul unde eram cazati coborau grososolan prin peretele spart si nereparat.

A doua zi am hotarat ca nu putem ramane acolo, dupa o noapte in care am bagat la propriu radiatorul sub plapuma si frigul imi ingheta capul totusi. Dimineata gasisem pe perdeaua portocalie care separa camera de balconul ei un scorpion destul de mare - cam patru cm - dupa cum se poate vede din poza.

Perspectiva de a sta sase zile fara apa calda – gandind ca intr-un final radiatoarele vor incalzi aerul- a fost decisiva in hotararea plecarii. Boilerul incalzise apa dar o scuipa pe teava cand voia el si in reprize de o secunda- doua. Acelasi boiler alimenta bucataria.

Am informat telefonic proprietarul ca plecam si am cerut sa ne vireze in cont diferenta de bani pentru zilele in care ar fi trebuit sa fim cazati. Fireste ca nu mai raspunde la telefon.

Aceasta postare sper sa fie de ajutor altor turisti, care sa traga singuri concluziile din cele povestite.

Trimis de ccbg in 17.12.18 22:54:15
Validat / Publicat: 18.12.18 08:59:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 1296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ccbg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Balconul si igrasia

[18.12.18 08:58:10]

Testosu'
[18.12.18 11:50:19]

@ccbg: Pacat de zona faina!

Pacat de disconfortul creat!

Un pic mai sus de lac este Motel Dumbrava, unde se poate sta si manca in conditii decente!

Foarte aproape de intrarea pe traseul spre Cascada Vanturatoarea si cgiar la intrarea pe traseul spre Cheile Tasnei.

Proprietarul, Marius este o gazda primitoare, poti obtine de la el informatii folositoare pentru drumetiile din zona.

Chiar daca notiunea de motel te duce cu gandul spre alt fel de activitati, aici se organizeaza in fiecare an concursuri de rafting si de catarare.

Chiar langa motel este si loc de camping.

Gasesti aici acea atmosfera de cabana, chiar daca este la marginea soselei.

ccbgAUTOR REVIEW
[18.12.18 12:19:21]

Multumesc! Cunosc frumusetea locurilor si motelul Dumbrava. Uneori insa, desi sant semne ca gresesc, sant tentata sa merg inainte.

adrianbogdan
[18.12.18 13:21:12]

Vai ce nasol! Imi pare rau

ccbgAUTOR REVIEW
[18.12.18 13:22:47]