ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
DEC-2018
single

Articolul 350 – 350 de amintiri frumoase si Kundl, locul in care iti auzi gandurile

Asa este, uite ca am ajuns si la articolul 350... 350 de momente din viata mea, sunt amintiri de nepretuit. Am stat si m-am gandit cum as putea marca momentul si cred ca cel mai potrivit ar fi sa va povestesc despre locul in care merg la munca in fiecare zi (adica pana vineri doar, nu de sarbatori sau vacante ????).

Asa ca azi va povestesc despre Kundl. Si ca sa intelegeti impactul pe care l-a avut asupra mea ganditi-va ca primiti o oferta de munca intr-un loc despre care nu stiti nimic, va uitati pe harta si il gasiti mic de tot bagat intre munti. Cand vii dintr-un oras de 2 milioane locuitori intr-un loc unde sunt 4000 de locuitori pare o diferenta cam mare.

Dar sa va spun si despre socul avut in septembrie anul trecut cand am venit aici la interviu. Am coborat in gara si din nefericire am iesit pe partea gresita a garii si nu vedeam decat niste case pe un deal si cam atat. Noroc ca in zona era si un mic magazinas cu articole de mecanica si de acolo am fost indrumata corect. Ploaia tocmai se oprise iar peisajul incepea sa se prezinte spectaculos. Interviul a fost ok si iata-ma inapoi in drum spre gara. Ce m-a surprins acolo a fost si amabilitatea oamenilor intalniti pe strada, te salutau desi era clar ca nu esti din zona si asta mi se parea deoasebit, parca totul devenea chiar prietenos. Asa cum stiti am ajuns sa lucrez aici asa ca am incercat sa descopar putin orasul. Ca localizare, Kundl se afla intre Kufstein si Innsbruck, la circa 20 de km de Kufstein, orasul in care locuiesc si din Kufstein ajung usor la serviciu (firma ne ofera serviciile unei firme care ne asigura drumul cu niste autocare chiar dragute) dar la fel de usor pot ajunge si cu trenul, din casa si pana la birou nu fac mai mult de 45 de minute.

Dar ca sa descopar prezentul am sa va dezvalui cate ceva din trecutul sau. Primele documente care fac referire la acest loc provin din anul 788, cand se face referirea la Kundl ca “market town”. Poate ca asta nu ne spune multe, insa asta inseamna ceva drepturi suplimentare si un anumit rang al orasului.

Se pare ca la inceput de secol XIII aici a exista o fortareata din care acum au mai ramas doar niste ruine. Dezvoltarea zonei insa are loc in secolul XV-XVI odata cu dezvoltarea mineritului in zona.

De asemenea am citit ca in zona (se pare ca in beraria pe care o voi mentiona mai jos, avand in vedere ca depozitele acesteia erau sapate in stanca asigurant conditii climatice constante, si tinand cont si de faptul ca beraria nu mai activa din 1943) a fost ascunsa statuia imparatului Maximilian I, statuie care acum se gaseste in Hofkirche vezi impresii, mai precis in perioada 25 decembrie 1943 pana in 11 noiembrie 1945.

Si pentru ca ne-am apropiat de prezent, in 1658 Bartlmä Plank infiinteaza o berarie care producea berea Kundler. Aceasta berarie a fost transformata de-a lungul timpului pentru ca in secolul XX (1946) sa o gasim sub numele de Biochemie Kundl, astazi Sandoz, parte a grupului Novartis.

O piatra importanta asezata la temelia acestei firme a constituit-o dezvoltarea Penicilinei V, moment din care acest medicament a putut fi administrat oral. Interesant a fost ca la petrecerea firmei, una dintre personajele marcante ale acestei companii si care tine discurs in fiecare an, a tinut sa faca o scurta retrospectiva a dezvoltarii companiei Sandoz (am inteles si eu cateva cuvinte) in care a mentionat cele spuse mai sus.

Si ca sa vedem ce inseamna Sandoz pentru comunitate aflati ca locatia din Kundl are 3500 de salariati dintre care o parte locuiesc chiar in Kundl.

O alta firma importanta in Kundl, chiar daca are un numar mic de angajati (250) este fabrica de tractoare Lindner, care se pare ca este prima firma din Austria care a produs tractoare pe patru roti (asta am citit, asta va spun).

Ca sa fac o paranteza, apelez de multe ori la prietenul Trip advisor si il intreb despre o anumita zona ce pot vedea acolo, iar despre Kundl mi-a mentionat fabrica de tractoare ????. Acum sa nu radeti, poate fi vizitata, insa cu programare si este cam in timpul programului de lucru, asa ca deoacamdata doar le admir tractoarele, si sa vedeti ce frumoase sunt. Ei sunt vecinii nostri, asa ca ne putem uita usor in curtea lor.

Si ca o recunoastere a ceea ce inseamna Sandoz sau Lindner pentru Kundl, Firma Lindner se afla pe strada ce poarta numele celui ce a infiintat compania Lindner, iar firma pentru care lucrez se afla pe strada Biochemie.

Exista turism in Kundl? Da, deoarece de aici se ajunge usor in Cheile Kundler vezi impresii care fac legatura cu frumoasa zona Wildschonau.

Ce mai gasim aici? O biserica, care este frumoasa la exterior, nu am reusit insa sa o si vad pe interior, cand o sa reusesc o sa pun poze, si cateva restaurante, unele apartin de niste pensiuni, altele sunt de sine statatoare. Despre doua am povestit deja, Kaisermann vezi impresii si Josef’s vezi impresii acestea fiind in apropierea firmei, asa ca la ora pranzului sau seara au clienti.

Un alt local pe care il frecventam este Lo-Ca, mai iesim uneori la pranz daca nu ne place oferta firmei sau doar pentru schimbare si mai ales pentru ca la pranz au o oferta buna, supa, fel principal (2 feluri la alegere din fiecare) si desert, sub 10 euro.

Ce am mai vazut interesant aici, casele, sunt superbe, sunt fara garduri, sau daca exista sunt doar de décor, si da, la drumul principal este ceva mai multa galagie, insa daca patrunzi pe stradutele laterale zici ca esti la sanatoriu, mi s-a mai intamplat sa merg la gara si sa aleg sa o iau pe stradute, este atat de relaxant ca totusi nivelul de liniste ar fi mult prea mare pentru mine, pentru familii insa este locul perfect, copiii se pot juca in siguranta si stau la aer curat cu muntii la picioarele lor.

Tot aici am si medicul de familie, ideea de a alege aici medicul a fost data de faptul ca ei au program doar in timpul saptamanii si de la serviciu ajung mult mai repede. Cautand un cabinet de medicina de familie am descoperit ca aici sunt doar trei cabinete, iar cel pe care l-am ales se afla intre gara si firma. Ce mi-a placut la cabinetul ales este ca te programezi telefonic, ajungi acolo si pana intri stai intr-o mica sala de asteptare unde pentru copilasi este amenajat un colt cu masuta si scaunele, copiii coloreaza sau se joaca.

Despre magazine nu pot sa spun ca sunt prea multe, sunt cum s-ar spune, ceva ca sa fie, avand in vedere mai ales ca la aproximativ 5 km se gaseste Worgl cu o multime de magazine. Cat despre cele necesare traiului zilnic, aici se gasesc trei magazine alimentare: MPreis, Spar, Billa, asa ca este suficient.

Este un loc linistit, in care lumea traieste relexat, unde parintii isi lasa copiii afara in siguranta, unde daca as fi avut familia langa mine mi-ar fi placut sa stau.

Va invit asadar sa vedeti pozele, sunt facute in diferite perioade, incepand cu data la care am fost la interviu acolo (si apropo de interviu, mi-au fost decontate drumul si cazarea asa ca si daca nu iesea nimic tot merita un drum acolo).

Vremuri linistite si frumoase sa aveti.

Trimis de mishu in 17.12.18 18:52:30
Validat / Publicat: 17.12.18 20:55:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 615 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Kundl - O casa si o curte aparte. Aici de cate ori trec pe langa aceasta curte, vad o batranica garbovita toata si care ingrijeste curtea.

Dan&Ema [17.12.18 21:09:01] »

@mishu:

La mai multe!

mishu [17.12.18 21:29:38] »

@Dan&Ema: Multumesc frumos Dan, la fel si tie!

nicole33 [17.12.18 21:41:24] »

@mishu:

Articolul 350 – 350 de amintiri frumoase

La mai multe!

Şi la mulţi ani! pentru anul împlinit acolo

krisstinna [17.12.18 21:43:22] »

@mishu: Felicitări și cât mai multe!

Acum, ca te-am felicitat, pot spune: bine că in chichineața aia au fabrică, noi le-am vândut pe toate ca sa se îmbogățească unii

Bine că austriecii își păstrează pădurile și le rad pe ale noastre, ne-au chelit munții noștri frumoși

In rest, te imbratisez cu drag, sărbători fericite alături de familia ta frumoasă!

Dana2008 [17.12.18 22:07:59] »

@mishu: FELICITĂRI pentru munca depusă pe AFA!

La mulți ani cu sănătate, să aniversezi încă câțiva ani de muncă și sute de articolele!

Ești foarte ambițioasă, muncești mult, si razbesti în ceea ce îți propui, ai fost locul întâi pe AFA!!!

Articolele tale sunt lecții de turism scrise cu mintea și scufundate în căldura sufletului tău generos... împarți cu noi tot.

Te admir și te pup cu mare drag Mishulica! ????

mishu [17.12.18 22:20:18] »

@nicole33: Multumesc frumos de urari dar si de vizita si aprecieri.

mishu [17.12.18 22:23:52] »

@krisstinna: Sa stii ca si aici se taie la greu, trec zilnic pe langa un depozit de lemne si vad camioanele, insa probabil ca au o alta logica, insa ceea ce ma surprinde este ca aici este si o cariera de piatra intr-o zona a muntelui care a fost defrisata clar pentru aceasta activitate.

Cat despre ceea ce se intampla nu am sa comentez mai mult, toti strainii sunt disciplinati la ei in tara pentru ca nu li se permite altfel, si se comporta la noi ca si noi, asta pentru ca la noi nu exista legi

Multumesc pentru urari, sarbatori fericite si tie alaturi de cei dragi.

roth [17.12.18 23:36:17] »

Frumos loc, frumoase poze, ce mai parca si respir aer tare de munte.

Heidi mai lipseste si vacuta Milka, in rest numai bine si multeeee plimbari!!!

mishu [17.12.18 23:43:53] »

@roth: De cate ori am mers pe stradutele laterale, era asa o liniste incat am zs ca tot orasul este un sanatoriu, dar daca as fi singura acolo probabil c as ajunge la un alt sanatoriu . Am spus, este locul perfect pentru familii, poti sta frumos afara in curte sa te bucuri de aer curat, de liniste, de peisaj.

Eu as vrea ca intr-o zi sa traversez soseaua (asa cum iesisem prima data in gara) si sa urc in satucul pe care il vad zilnic mai de departe. Sunt convinsa ca de acolo voi avea o priveliste minunata spre Kundl.

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri, o seara linistita.

roth [18.12.18 00:02:00] »

@mishu: Daca dai de Milka sa ii ceri un autograf si pt mine!

ANILU [18.12.18 07:26:57] »

@mishu: Felicitări pentru întreaga ta activitate și la cât mai multe amintiri frumoase.

Repet acum ce ti-am spus când am plecat de la Maria, ești o femeie puternică și curajoasă.

Multă sănătate și să te întorci acasă pensionară din Austria!

Stai și lucrezi într-o zonă frumoasă, pe care ne-ai prezentat-o și nouă.

Să fii fericită de sărbători alături de cei dragi.

mprofeanu [18.12.18 10:02:20] »

@mishu:Încă pe atâtea îți doresc!

Să ne povestești din excursiile și vizitele tale pe acele meleaguri dar și din alte locuri tot la fel de frumoase!

Sărbători cu bine și cu bucurie!

adrianbogdan [18.12.18 19:31:20] »

Mishule am citit dimineata articolul, felicitari si la mai multe, am zis ca-l mai vad odata in cursul zilei dar deabea acum am reajuns la el.

Bravo!

mishu [18.12.18 22:25:32] »

@ANILU: Multumesc frumos pentru urari si gandurile tale bune. Si tu esti o femeie puternica si stii asta. Cat despre a ma intoarce acasa pensionara, nu cred ca va fi asa, cel mult un an cred ca mai stau aici, totusi familia mea este cu sufletul alaturi de mine, dar tot acasa este, si imi lipseste.

Imi vor lipsi multe de aici, dar familia a fost intotdeauna prioritara indiferent de ce se intampla si cum am lipsit de la multe momente importante din viata lor, nu vreau sa mai ratez prea multe si de asta incerc sa vad acum cat mai multe.

Multumesc frumos, o seara linistita.

mishu [18.12.18 22:27:53] »

@mprofeanu: Multumesc frumos de vizita, aprecieri si urari. Am sa incerc cat voi mai sta aici sa ma bucur de tot ce ma inconjoara. Sunt inca multe de descoperit, si vor mai fi si dupa ce plec eu. O seara linistita sa ai.

mishu [18.12.18 22:51:28] »

@adrianbogdan: Ma bucur ca m-ai vizitat si ca ti-a placut. Sa stii ca uneori si eu intru rapid pe sait sa vad ce se mai intampla insa nu am timp de mai mult. Asta este, le impacam pana la urma pe toate.

O seara linistita, multumesc pentru vizita si aprecieri.

AncaGO [23.12.18 22:40:37] »

La cat mai multe!! ????

adrianbogdan, AncaGO, ANILU, Dan&Ema, mishu, mprofeanu, roth, Zoazore