ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
NOV-2018

Un farmec aparte - Cafe Wien

Ieri, cand incercam sa grupez niste fotografii ale Manastirii Turnu Rosu despre care am scris, datorita uneia dintre ele mi-am amintit de un loc foarte frumos unde, dupa o vizita prelungita pe strada Nicolae Balcescu, cea plina de magazine si apoi prin Piata Mare a Sibiului se poate savura o cafea, o bere, o prajitura buna sau chiar ceva de mancare si de ce nu, o sticla de vin bun.

Noi am nimerit pur si simplu acolo dupa ' experienta' scarilor de la Biserica Sfanta Maria de aceea si aceasta scapare de memorie pentru ca, in opinia mea, e si normal dupa ce ai memorat o suta si ceva de scari din piatra, lemn si metal sa poti acoperi memorii mai placute din imediata apropiere a celorlalte … ;)

Desi facusem niste fotografii in curtea bisericii, in micuta piata Huet care adapostea in afara statuii lui Georg Daniel Teutsch si cateva tarabe cu produse locale nu observasem sau nu dadusem atentie unei case mari, cu un perete la fel de mare, galben, care alcatuia un “ U” impreuna cu cladirea Colegiului Samuel von Brukenthal si cu catedrala evanghelica si pe care scria cu litere mari “ Cafe Wien “. De fapt, ca sa fiu sincer atat de dezorientat eram dupa vizita aceea atat de solicitanta, incat nici nu am realizat ca acel micut local se afla in cladirea fotografiata inainte. Si sa stiti, orientarea in spatiu este un atu al meu …

In fine, vederea terasei micutei locatii la care fac referire a fost parca o mana cereasca, pentru ca amandoi, si eu si Nina eram epuizati iar acel loc reprezenta o adevarata gura de oxigen. Asa ca am coborat cele cateva trepte ce urmeaza dupa ce se parcurge un mic holisor si am patruns in incinta.

Aceasta avea trei salonase, nu foarte aglomerate insa noi ne-am oprit la primul, de fapt cea mai apropiata masa de intrare pentru ca simteam ca nu mai putem inainta un metru in plus …

O tanara a aparut imediat la masa si ne-a pus in fata cate un meniu, dar i-am adresat rugamntea de a ne aduce doua ape si mai tarziu ne vom gandi sa cercetam si acel meniu. Pot spune ca a aparut cat ai clipi cu cele cerute si bine a facut. Incet, incet ne-am mai revenit si am inceput sa ne acomodam cu atmosfera care ne inconjura. Una calda, familiara care se potivea atat de bine cu ambientul …

Mobilerul din lemn, cu niste scaune care ne aduceau aminte de copilarie cand le vazusem prin casa bunicilor si chiar si mai tarziu apoi niste mese rotunde, la fel de vechi si pe alocuri, in colturi mai ales contribuiau la acest mobilier si niste mici coltare, moderne de aceasta data, care insa 'dadeau' chiar bine in acea combinatie de aranjament.

Nici celelalte doua salonase care continuau in stil 'vagon' cu primul nu erau altfel mobilate, pastrand stilul primului. Nota distincta o facea insa cel din mijloc pentru ca era un pic mai mare datorita faptului ca aici era barul si cateva vitrine cu prajituri.

Bucataria se afla ascunsa de o usa a ultimului salon continuand, ca sa spun asa, 'vagonul '.

Din pacate eram atat de extenuati incat altceva in afara de doua cafele si o felie de tort pe care cu mari rugaminti a mancat-o Nina, plus doua citronade, una de portocale si o alta de lamaie, pentru mine, nu am comandat, insa am vazut ca ceilalti clienti veneau si comandau de mancare acolo, majoritatea parand a fi 'de-ai casei'. Nu mi-am permis sa-i fotografiez insa dupa ce s-a mai eliberat am facut poze la incinta, ba chiar si lui Ciprian, un barman prietenos cu niste mustati neobisnuite, pentru noi cel putin. :))

Din consultarea filelor ce compuneau meniul am vazut ca se putea lua un mic dejun copios, apoi cateva specialitati vieneze la preturi nu foarte mari.

Sincer sa fiu, mi-a placut tare mult aici, si incercam sa-mi inchipui cum este vara cand se sta pe terasa si se admira privelistea oferita de aceasta. Pentru ca terasa si acest restaurant sunt deasupra celebrului ' Pasaj al Scarilor care, pe vremuri facea legatura intre 'orasul de sus ' si ' orasul de jos' iar vederea era, desigur cea a orasului de jos. Asadar recomand cu placere acest mic local, in primul rand pentru frumusetea si curatenia din interior, apoi pentru modul prietenos si respectuos cu care am fost serviti si tratati si pentru pozitia pe care o are, mai ales daca ati ales sa urcati in turnuletele Catedralei Evanghelice Sfanta Maria. :)

Trimis de iulian68 in 17.12.18 03:24:11
Validat / Publicat: 17.12.18 12:17:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 696 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Vedere de pe terasa.

tata123 🔱
[17.12.18 15:12:45]

@iulian68: Am observat de mai multe ori micuța terasă cocoțată pe unul din zidurile de apărare a Sibiului, deasupra Pasajului Scărilor. Dacă nu mă înșel am văzut o dată și un pian la exterior de unde se revărsau frumoase melodii. Acum am ocazia să văd cum arată și la interior, mulțumită fotografiilor tale. Saloanele localului sunt amplasate într-o clădire monument istoric.

Mulțumim pentru semnalare.

[17.12.18 15:16:52]

@tata123: Paul, nu am vazut pianul in interior. Probabil ca e depozitat pe undeva pe timp de iarna. Si da, merita vizitat!

Multumesc pentru vizita si ecou!

nicole33
[17.12.18 19:42:26]

@iulian68:

Bună recomandare

Îmi place vederea de sus asupra oraşului de pe terasă şi îmi mai place faptul că nu ai fost sadic cu noi

[17.12.18 20:10:56]

@nicole33: draga mea, nu poti fi sadic, mai ales cu tine, pentru ca nu aveau ciorba de burya. Apoi, felurile vieneze nu prea sunt pe gustul nostru pentru ca, cel mai important, portiile sunt mici iar eu, unul prefer sa mai ramana decat sa ma ridic flamand de la masa! ????????

nicole33
[17.12.18 20:42:31]

@iulian68:

nu poti fi sadic, mai ales cu tine, pentru ca nu aveau ciorba de burtă

Asta am bănuit de la început când am riscat să citesc articolul tău înainte de cină Vienezii au gusturi mai "rafinate"

Un amănunt important, de reţinut. Perfect de acord .

Dacă unii spun că "preferă puţin, dar bun", la mine trebuie să fie "şi mult şi bun".

[17.12.18 20:55:16]

@nicole33: vezi tu, de aceea te-am placut de la inceput: avem multe gusturi comune! ????????

carmen_22_09, iulian68, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?: