ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2010
    MAY-2010
    2 AD. + 1 (3 ani) COPII

ARTICOL ARHIVAT

Supraevaluat

Da... asta este parerea mea... ca este un hotel supraevaluat. Sa incerc sa si explic de ce.

In primul rand: parcarea. Locuri pt vreo 10-15 masini, unele bagate cu botul in intrarea hotelului. Cand am ajuns noi nu au fost probleme, insa de Rusalii s-a umplut si plecand spre Delfinariul din Varna bineinteles ca la intoarcere nu mai aveam loc. Drept urmare lasi masina pe marginea drumului pe strada.

Check in. A durat maxim 2 minute, vb engleza foarte bine, sunt multe anunturi si in limba romana pe la receptie, semn ca hotelul este frecventat de romani. Intrarea in camera este cu cheie care are agatat de ea ca breloc o ditamai cartela metalica valabila pt a activa curentul electric in camera. Enervanta cheie... sincer.

Camera: foarte mare, cu un pat dublu, unul single + o canapea. In plus un desk, ce inglobeaza si minibarul, o bancuta de bagaje. In minibar 2 beri, 2 ape, 2 sucuri. Mocheta pe jos, curat, asternuturi curate, locuri de depozitare destule. Zona de baie cu lavoar dublu, cabina wc separat, cabina de dus foarte incapatoare. Din camera in baie se putea vedea pe un geam ce putea fi obturat de o jaluzea electrica (intre foile de geam)... dar care la noi in camera nu functiona. Prosoape destule, curate, ceva cosmetice, feon. Balcon incapator si lat cu un dispozitiv de uscat rufe extreme de ruginit… practic iti murdareai hainele daca il foloseai. Balustrada din sticla cu mana curenta din inox. Internet free prin cablu, cu o garantie de 5 leva la receptie (pt cablu). Dar pt a baga cablul in priza de internet tb sa dai ditamai biroul (parte integranta cu minibar cu TV etc) la o parte… Multa minte au avut cand au pozitionat-o acolo! Curatenia... slab de tot. Schimbau prosoapele, au schimbat si lenjeria odata... dar atat. In prima zi nu au luat nici macar cosul de gunoi (era plin). Apoi, in a 4-a zi, pt ca ne-am intalnit cu menajera... au dat si cu aspiratorul si au spalat si pe jos in baie... la indemnul nostru.

Restaurant. Eu m-am simtit ca la cantina... si nu asta m-a deranjat neaparat ci mai mult calitatea preparatelor. Nu spun ca nu era mancare, sau ca nu aveai diversitate, dar nu m-a incantat absolut nimic. Aproape totul extrem de condimentat (a fost prima oara cand mi-a fost greu sa gasesc de mancare pt fiimea). Sa detaliez: supe si ciorbe extrem de condimentate, carofi prajiti din punga, piure din punga, mix de legume din punga... etc. orezul era comestibil. La gratare era un singur fel in fiecare zi: pui sau porc sau hamburger. Niciodata nu puteau explica ce mancare e aia: Intreb... what’s this… ei: fish. Eu... ok, I see it’s fish, but what kind of fish? ... raspunsul il astept si acum. Intr-o zi am identificat eu… era vorba de guvizi! La fel la totul: porc poate fi si ceafa, si cotlet, si pulpa... etc... pt ei totul era: fish, pork, chicken, veal, turkey. Punct. Deserturi... in afara de Tiramisu (cu adevarat bun) mie nu mi-a placut nimic. Fructe: portocale, banana, mere, grapefruit plus niste fructe din compoturi (piersici si cirese). Lapte de dimineata doar din automatul de bauturi! Cel mai bun preparat: iaurtul... delicios. Seara era o formatie (cred ca de romani) care chiar cantau bine... atmosfera era ceva gen la Terasa la Neptun unde tatuca Base o invita pe Maria la un dans. Per total comparativ cu Duni de exemplu... muuult mai slab.

Baruri: la lobby bar niste barmani fitosi si scarbosi. I-am evitat cat am putut. Intr-o seara am cerut un cognac si m-au intrebat daca vreau cu gheata!!! (si era contra cost)... apoi mi l-au pus intr-un pahar de whisky. La lounge bar insa lucrurile se schimba si pot spune ca m-am simtit bine. Ceva Bauturi straine incluse in special whisky (vezi poza cu ce era inclus), cocktailuri foarte bune… Baietii chiar stiau meserie. Peste tot bere Kamenitza si un vin Sophia... dupa gustul meu cel alb prost, cel rosu... cu sughituri mergea.

Piscine... 2. Una de copii (apa cred ca avea 14 grade) si una pt adulti (aici cred ca avea vreo 18 grade). Un bar la piscine de care nu m-am atins. Tot acolo un snack bar cu pizza (EXCELENTA), ceva gratare, cartofi prajiti, inghetata (buna).

Plaja foarte frumoasa si curata, lata, cu sezlonguri multe frumos aranjate. Intrare lina in apa, iar apa marii undeva la 15 grade. Intr-o zi nu am mai suportat si am facut o baie de 2 minute… De fapt vremea a fost adversarul nr 1 cu 12 grade in aer in ziua sosirii... si 28 in ziua plecarii.

Animatia... era ceva. Pentru adulti nu m-a interesat, pt copii aveau un miniclub unde insa era greu fiimei sa se acomodeze cu copiii bulgari. Seara la 8 era o minidisco... adica 4-5 copii se zbantuiau pe scena. Am fost si la un spctacol pt adulti dintr-o seara (chipurile cabaret), din punctul meu de vedere penibil.

Albena m-a lasat rece, mi s-a parut pe alocuri dezolanta, erau foarte putine hoteluri deschise, mi-a adus aminte de comunism si de concediile cu parintii la mare.

Cele 2 miniexcursii pe care le-am facut la Castelul Reginei din Balcic si la Delfinariul din Varna au fost cu adevarat interesante si inedite. Vi le recomand si voua.

Kaliakra insa eu nu cred ca merita. Gandindu-ma la concediul de la Duni de anul trecut… nu suporta comparatie.

Plusuri: camera mare, plaja excelenta si unele bauturi de la AI.

Minusuri... restul... dar trebuie sa recunosc totusi ca oamenii fac eforturi.

Pt mine… Albena... never again.

Trimis de molko* in 31.05.10 17:15:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3177 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 zona de baie

[31.05.10 17:20:51]

esti sigur ca nu te-ai dus cu asteptari de... 5 stele (si nu din alea oricare, ci din alea de Duni)?

Kaliakra are totusi o stea mai putin...

ancamariagadea*
    [31.05.10 17:25:10]

@molko, ideea este, face patru stele sau nu? Ca, normal, daca comparam cu un hotel de cinci stele are minusuri...

[31.05.10 17:35:19]

nu comparati stelele. Kaliakra are 4 sau 4+ doar pt ca nu beneficiaza de piscina interioara. Dar pretul..., la Kaliakra e mai mare!!!

si chiar si daca incerc sa compar cu Marina Beach din Duni... e jale.

Andox
    [31.05.10 17:49:48]

Luna mai molko.

Se pare ca pe bulgari ii cam doare in dos in luna mai. Mai pe romaneste se trezesc cam greu (totusi e bine ca ei macar se trezesc)

Pana la urma 84% satisfactie nu este chiar rau. Pentru mai bine exista Turcia

edit: acum am vazut si pozele , chiar nu arata rau

[31.05.10 17:51:18]

eu cred ca totusi ai avut 'handicapul' acestui termen de comparatie aparte (ptr Bulgaria) - Duni Royal Resort.

Sunt convins ca eu as fi perceput diferit hotelul - functie de ordinea in care le vizitam: before sau after experienta Duni Royal...

[31.05.10 17:56:59]

pai nu am spus ca arata rau. Dar nu e nici ieftin. iar la restaurant eu chiar am fost dezamagit.

Se poate ca in sezon sa fie mai bine... sprer.

Am uitat sa trec in review un lucru care insa m-a dezgustat total: Mirosul insuportabil din toaletele publice ale hotelului (mai ales la toaleta de langa receptie si lobby bar).

In gara de nord din Bucuresti e mai bine... si nu exagerez cu absolut nimic.

Eu am fost socat... erau momente cand doar treceai pe acolo (drumul de la restaurant trece pe acolo) si se simtea mirosul de urina cu usa toaletelor inschisa.

[31.05.10 19:25:50]

si ca sa intaresc cele spuse mai devreme, inca o intamplare. La un pranz singurul gratar disponibil erau niste hamburgeri dubiosi. ma rog am trecut peste acest aspect. Seara, vad snitele.. chiar nu au fost pana atunci si mi-era pofta. Cand ajung la masa, tai tacticos cu cutitul din el si cand colo.. era hamburgerul de la pranz invelit in ou si pesmet. Cam asta a fost impresia la acest restaurant. Si ca sa nu fiu doar carcotas: mezelurile de la micul dejun erau excelente, mult peste asteptarile mele

lizuk
    [31.05.10 22:11:56]

Hm... pai eu zic ca la patru stele chiar poti avea pretentii de mancare gustoasa si diversificata, incepand cu micul dejun. Ca sa nu mai vorbesc de curatenie... Sunt doua chestii care ar trebui sa fie la aceleasi standarde si in sezon, si in extrasezon.

[31.05.10 23:01:14]

micul dejun a fost bun..la standard de 4 stele, chiar in contradictie cu restul. Laptele era singura problema.. noroc ca am luat dupa mine vreo 5 cutii!

pepsi70ro
    [01.06.10 06:25:02]

Pana la urma nota acordata hotelului nu este mica iar impresiile mi s-au parut foarte obiective.

Poate si statiunea in sine a contribuit la gradul de satisfactie per ansamblu, Albena prinde viata din iunie cand incep vacantele copiilor,

Alex_Macedo
    [01.06.10 09:34:01]

... eu sincer, aşteptam acest review, având în vedere că afinităţile mele turistice cu ale lui molko sunt în acelaşi ton şi cam pe aceeaşi undă!

... hai că accept cu un nod în gât să condimentezi tot pentru a eradica eventuale gusturi de... ieri sau... "pesmăţeala" peste un hamburger care strigă: aruncă-mă!

... mai accept câte un tolomac care încearcă să-mi pună gheaţă în coniac, încercând totuşi să-l atenţionez... dar...

NICIODATA, nu voi accepta miesme de latrină şi arome de hazna în lounge-ul, recepţia, hol... whatever, al unui hotel de 4 stele!

Pentru că molko a reuşit să mă facă să nu-mi stric concediul, călcând pe urmele lui... votul 11 de la mine!

P. S. NU contează in ce lună a anului te duci... dar, din păcate există şi o vorbă românească, care nu a apărut degeaba in vocabular: "Bulgăroi cu ceafa groasă, grecotei cu nas subţire"!

doctorul45
    [01.06.10 10:18:42]

salut

atunci cind platesti aceeasi bani poti sa faci comparatii.

De ex Riu Evrika din sunny beach costa cam 70 euro in full season gradul de satisfactie al turistilor este mare si poate fi comparat cu Marina Royal din Duni care are un pret asemanator dar e greu sa le comparam cu Royal Park din Elenite care se vinde cu max 60 euro.

Si pentru mine la fel ca si pentru Molko pretul face diferenta.

Totusi mie mi-au placut hotelurile organizate ca cluburi (clubhotel Miramar) sau cele org. ca sat de vacanta ca la Elenite Holiday Village, unde chiar daca stai peste 7 zile nu te plictisesti ai multe posibilitati de distractie.

Anul acesta vom merge la vile in Duni si sper sa fie la fel de bine. Numai drumul e mai luuung...

[01.06.10 10:30:00]

da.. asa este nota generala a hotelului nu e foarte mica, din doua motive:

1. nu am vrut sa depunctez excesiv un hotel totusi apreciat, am zis sa nu fiu mai carcotas decat prevede legea.

2. Nu ai cum sa depunctezi plaja si marea... care ridica nivelul satisfactiei la acest hotel.

doctorul45
    [02.06.10 16:17:49]

vreau sa completez cu impresie putin off topic

la inceputul lui sept. 2009 dupa ce fusesem la elenite holiday village. bg am mers pe litoralul rominesc la ef. nord dupa o absenta de aprox. 5 ani. Ef. nord ramas aproape neschimbata. Am stat 2 nopti la h. selena 2 stele. Hotel nerenovat, m-am intorsin timp parca era azil. Am mers in prima zi la plaja la belona. Si ce credeti ca am vazut prima data inainte sa ne asezam: salvamarii scoteau un inecat. Puhoi de lume ambulante agitatie etc. Acest episod ne-a intarit convingerea noastra: oriunde pe litoral in bulgaria e mai bine ca la noi. Bine ca nu l-am luat pe fimiu...

florinvalentin
    [03.06.10 22:14:34]

ai fost la duni? Cum sunt preturile si conditiile de cazare comparativ cu albena?

Plaja si nisipul sunt ok?

Am fost la nisipuri iar intrarea in mare era prea abrupta, iar in apa erau stanci cam la vama veche. Acelasi lucru si la Constantin si Elena.

[03.06.10 22:33:05]

e ok la Duni... din ce am vazut eu din litoralul bulgaresc acolo e cu totul altceva. Poti citi review-ul meu despre Duni pt mai multe detalii... dar nu cred sa mai gasesti locuri pana in septembrie.

manuelaa
    [24.06.10 03:14:25]