ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 10.08.09
MAY-2010
2 AD. + 1 COPII

Un colt de rai o pensiune de vis

Saptamana trecuta, de Rusalii cu emotii mari si foarte multa nerabdare am plecat toti trei (eu sotul si fiica noastra) spre renumita deja Valea Mariei din Ranca, unde am castigat sejurul de 5 nopti aici pe acest site AFA. Plecarea a fost programata pe la ora 8. 30 din Ploiesti, urmand traseul Targoviste, Gaesti- autostrada Pitesti, Rm Valcea Novaci si in final am urcat Transalpina care e minunata si am ajuns in statiunea Ranca pe la 13. 30 unde am fost intampinati cu mult drag si cu prietenie de familia Maria de la pensiunea Valea Mariei. Aici totul e minunat parca varfurile brazilor vesnic verzi ating cerul, aerul puternic e pur si inmiresmat dar aici si oamenii au zambetul binevoitor si sunt mereu bucurosi de oaspeti.

Vremea era foarte buna cu soare chiar, iar noi care eram speriati si ne luasem gecile groase de iarna am avut o mare surpriza cand am coborat din masina ca era chiar cald de se putea sta in tricou, am intrat in pensiune unde peste tot recunosteam locurile fotografiate de ceilalti colegi care au fost inaintea noastra acolo. Am recunoscut imediat sala de mese fotografiata de Georgiana, pe Alina fotografiata de Valimi si bineinteles renumitul acvariu cu crapi (tot crapi erau). Imediat a venit doamna Rodica foarte draguta si cu toate ca pensiunea era plina avand in vedere ca erau Rusaliile a avut timp sa schimbe cateva impresii cu noi, ne-a inmanat cheile de la camera 4 si deja pot spune ca ne simteam ca acasa printre oameni cunoscuti si locuri dragi.

Am fost impresionata de tot ce au realizat acesti oameni minunati familia Maria, de bunatatea si dispusi intotdeauna sa ofere totul ca turistii sa se simta bine. Copii familiei Maria sunt niste draguti pusi pe sotii dar urmariti indeaproape de Dna Rodica.

Luni au venit si ceilalti colegi AFA pe care i-am asteptat cu sufletul la gura Dananecula si Ancamariagadea cu sotii lor si abia marti am aflat ca si Daniel35 era acolo si ne-am simtit extraordinar impreuna a fost o mini intalnire AFA. Am avut un program foarte incarcat de vizite la Tg Jiu si pesterile din zona dar am avut timp si de discutii despre viitoare zone de vizitate si chiar ne-am imprietenit.

Localizarea pensiunii

Pensiunea Valea Mariei se afla la intrarea in Ranca, pe o straduta ce se face in stanga direct din Transalpina. Totul in jur este superb, drumul foarte bun, Transalpina este acum refacuta, si asa cum zicea si Daniel35 spectaculoasa, cu pante si curbe de ti se taie respitatia chiar ma gandeam la Gregorio ce greu i-a fost pe ceata sa urce pe acest drum. In rest peisaje superbe, muntii Parang ce se vad cu zapada pe ei in zare si urci si tot urci pana ajungi sus in Ranca unde este un platou strajuit de paduri de brad. Pensiunea se vede imediat cum treci de releul de televiziune si intri pe platou, este imposibil sa n-o observi.

Conditii de cazare

Camerele sunt foarte mari, poate dintre cele mai mari pe care le-am vazut eu la alte pensiuni din Romania, cu terasa foarte mare de unde se vede peisajul incantator, de dimineata te poti trezi cat de suparat dar cand iesi pe balcon e imposibil sa nu te binedispui cand vezi muntii plini de zapada, padurea de brazi din spatele pensiunii precum si izvorasul ce susura chiar langa pensiune. Nu mai vorbesc de aerul foarte curat si ozona care simti cum iti curata plamanii.

In camera ai tot ce-ti trebuie televizor LCD cu toate programele pe el, un pat matrimonial foarte generos precum si o canapea extensibila pe care a dormit fata mea de 12ani. Totul este ales cu foarte mult bun gust si se vede ca familia Maria nu a trecut nimic cu vederea si nu a facut rabat de la calitate. Baile nu foarte mari dar utilate cu absolut tot ce trebuie, nu aveai ce reprosa oricat de cacotas ai fi, cine spune ca nu se simte bine la Valea Mariei sau i-a lipsit ceva este rau intentionat. Si noi ca si Daniel35 am admirat sistemul de aspirare centralizat un lucru excelent pt eliminarea prafului din camere ca si lipsa zgomotului.

BUCATARIE si conditiile de servit MASA:

Despre bucatarie va povestesc acum pentru ca tocmai am fost sa mananc ca sa nu-mi fac sigura pofta. Bucataria de Valea Mariei este deja renumita, si daca as putea s-o notez cu 200% tot ar fi putin. Meniul zilnic la 50 ron este foarte rezonabil si tot ce am mancat este foarte bun iar portiile foarte mari. Dimineata am avut bufet suedez cu de toate 2 feluri de mezeluri, cascaval, branza, sunculita de tara (adevarata), vinete, icre, salata boeuf, masline, unt 2 feluri de dulceata (de afine, mure, visine sau prune), cereale, ceaiuri, lapte superdelicios (bun de tara vorba lui Daniel) cafea, capucino sau ciocolata si renumita paine de casa facuta de tanti Ani.

La pranz ciorbitele au fost delicioase (ne era noua foame dar erau si f bune), in top a fost ciorbita de perisoare de care nu te puteai satura, dar nici ciorbita de fasole cu afumatura nu ramane mai prejos si nici ciorpita de pui care pentru fimea a fost delicioasa.

La felul doi despre ce sa va povestesc? Despre cartofii cu usturoi care miroseau bestial, si atunci cand am ajuns la pensiune cu toate ca mancasem pe drum ceva sandwich-uri din cauza mirosului de cartofi cu usturoi n-am putut rezista si am comandat cate o portie de cartofi cu usturoi si ceafa de porc. Altadata am avut chiftelute marinate cu piure, sau pastrav cu mamaliguta si mujdei de usturoi sau mamaliguta cu branza si smantana, sau cascaval pane cu cartofi cu usturoi. Ce sa va spun toate preparatele delicioase toate insotite de renumitele muraturi cum nu am mai mancat nicaieri, mai ales ardeii grasi umpluti cu varza.

Si am ajuns la renumitele deserturi cu care ne-a rasfatat tanti Ani pe primul loc au fost clatitele cu inghetata si bucatele de banane, apoi inghetata de casa dar si delicioase prajituri de casa: placinte cu mere, negrese (yami yami) dar pandispan cu gem toate calde si aromate. Dar intr-adevar clatitele le-ai fi mancat nonstop, norocul lui Daniel35 ca nu se ingrasa cu toate ca manca nonstop.

Servicii

Serviciile la Valea Mariei sunt impecabile peste tot era foarte curat, niciodata nu vedeai fata care facea curatenie dar se observa in fiecare zi ca se facea curat in camera, prosoapele schimbate, totul lucea de curatenie.

Peste tot te simteai ca in familie, daca in restaurant mai intarziai la un pahar de vorba (cu colegii bineinteles) nimeni nu te grabea sa pleci, muzica in restaurant foarte buna. Servirea in restaurant se facea ireprosabil, f repede se misca Alinuta ca un spiridus nu iti lipsea ceva de la masa ca o si vedeai pe Alinuta cu el in mana. Toata lumea era draguta, binedispusa cu zambetul pe buze si dornici sa te faca sa te simti bine.

Distractie si relaxare

La distractie va pot spune ca in primul rand ne-am dorit relaxare, liniste si companie placuta ceea ce am si avut. Liniste pot sa spun ca este din plin, 5 zile cat am stat am auzit ciripit de pasarelele, susurul de izvor si nu am auzit o manea cat am stat acolo, pur si simplu ne-am spalat creierii. Companie am avut din plin pentru ca ne-am intalnit acolo cu Dananecula si Ancamariagadea si sotii lor foarte simpatici si le ducem lipsa acum si ne gandim la ei, cu Daniel35 cu sotia si copilasul Darius (un scump si un dulce dar iute ca argintul viu) precum si familia Maria si in special D-ul Maria pus pe sotii si plin de glume ne-au infrumusetat sederea acolo.

Ne-am plimbat la Tg Jiu, Manastirea Lainici, la pesterea Muierii, Pestera Polovragi si manastirea Polovragi, cheile Oltetului, Galbenului si defileul Jiului. Este o zona supeba plina de verdeata si foarte multa curatenie.

Bineinteles asa cum a promis D-ul Maria ne-a pregatit un foc de tabara vare nu vroia deloc sa se aprinda si pana la urma tot tanti Ani a avut solutia – o carpa innmuiata in ulei. Am ras si s-au spus bancuri, s-a baut tuica fiarta (foarte buna) si am mancat floricele proaspat facute. A fost o surpriza foarte frumoasa de care ne-am bucurat din plin, si distractia a fost pe masura dupa cum se vede si din poze.

Asa ca nu ratati treceti neaparat pe la Valea Mariei, noi deja ne gandim la o data viitoare.

Multumim lui Cornel si familiei Maria pentru aceasta vacanta frumoasa si relaxanta pe care ne-au oferit-o.

Trimis de Valentina69 in 31.05.10 14:43:37

VIZUALIZĂRI: 2787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valentina69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Transalpina - drumul Novaci Ranca pe ploaia cu care am venit

ancamariagadea* [31.05.10 14:50:39] »

Draga Valentina, ce concediu, ce mese copioase, ce vremuri! Musai trebuie revenit acolo cand se va termina de amenajat curtea.

Ai scris frumos si cu muuuulte detalii! Felicitari!

Valentina69 [31.05.10 15:01:21] »

Multumesc Anca, stai sa vezi pozele, ne este dor de voi si poate ne mai intalnim, salutari si lui Dan .

georgiana [31.05.10 15:31:25] »

Mai, maaaaiiiiiii, cine-a fost ca voi? >!!! ??

Chiar ca ati avut si voi o mini-intalnire AFA! Eu acum realizez ca multe dintre felurile de mancare, de care aminteai, nu le-am degustat... deci, am un bun pretext de a reveni, nu?

Ma bucur pentru voi ca ati venit incantati, se simte foarte bine in tonul review-ului tau! Ai scris foarte frumos, astept cu nerabdare pozele tale sa vad cum arata Ranca-primavara!

... si-un vot!

Valentina69 [31.05.10 15:38:00] »

Multumesc Georgiana, tu ne-ai deschis calea la Valea Mariei, si noi ne gandim sa ne reintoarcem

molko* [31.05.10 15:48:44] »

mai sunt si alti clienti la Valea Mariei? sau numai castigatorii AFA? Asaa... doar o curiozitate?

presario [31.05.10 15:51:10] »

Deci nu mai era zapada acolo, ca ma speriasem.

In septembrie merg si eu.

Valentina69 [31.05.10 15:57:26] »

sa stii Molko ca duminica cand am ajuns era chiar plina pensiunea de clienti din afara numai in timpul saptamanii suntem mai multi cu concursul. Dar se merita din plin

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [31.05.10 16:00:55] »

@molko > da.

divio* [31.05.10 16:09:14] »

@all:

raman cu o mare curiozitate, aceea de a citi doua review-uri diferite (ma refer la partea de cazare) scrise de persoane diferite, dar care au avut sejurul la "Pensiunea Valea Mariei" in aceeasi perioada, respectiv de Rusalii.

Pot proprietarii pensiunii oferi un raspuns (stiind ca sunt mai mereu prezenti pe AFA), pentru clarificarea acestei situatii?

Am facut referire la review-ul postat de user irma_ro, iar partea cu pricina este :

Din pacate in primele 3 nopti am avut probleme cu apa calda, care a lipsit - a fost nevoie sa discutam in fiecare seara cu domnul care se ocupa de centrala (pe lemne, de aici si problemele). In ultimele 2 nopti totul a fost in regula - partea buna e ca s-a rezolvat intr-un final. Prosoapele si asternuturile nu au fost schimbare niciodata in cele 6 zile - lucru care ma surprinde, mai ales dupa ce am citit celelalte pareri.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [31.05.10 16:19:38] »

stai asa ca io unu' nu pricep: ar fi trebuit sa fie copy/paste impresiile, daca au stat in aceeasi perioada?

EDIT: ai editat, asa ca m-am lamurit. sa vedem...

pepsi70ro [31.05.10 16:22:02] »

Unele dintre cele mai complete impresii citite despre aceasta pensiune. Felicitari @Valentina69, mi-a placut descrierea.

Valentina69 [31.05.10 16:23:46] »

La noi in camera chiar a fost apa calda nu am avut probleme chiar de loc iar prosoapele au fost schimbate de 2 ori

divio* [31.05.10 16:28:20] »

@Dragos:

Io unu' pricep ce spun altii, dar probabil ca trebuia sa extrag din review-ul valentinei partea din "conditii de cazare" si "servicii" ca sa se vada diferentele.

Iar ca sa fiu si mai clar decat am fost (cred io), detaliez:

- Valentina69 nu a facut nicio referire negativa in cele doua parti mentionate mai sus, comparativ cu irma_ro, care, din contra, a facut unele referiri clare referitoare la caldura, schimbarea lenjeriei si a prosoapelor.

Parerea mea...

Sanziana [31.05.10 17:37:10] »

Valentina din toata inima un superbonus cu o intrebare:alte locatii unde poti lua masa in Ranca ati mai vazut,ati mai incercat?nu ati facut in nici o seara un gratar de care sa va ocupati voi?

mirelutza [31.05.10 18:49:05] »

Evident , daca e sa cauti ceva cu lumanarea ...gasesti . Eu una intotdeauna vad partea plina a paharului , cum se spune ! Sa fie in stare carcotasii sa se ocupe ei de asa o afacere si sa vedem daca sunt capabili sa pastreze standardele pe care acum le critica..... Dar .....asa-i uneori romanul si de aceea suntem pe ultimul loc in U.E. !

Frumos review si bine prezentat . Un vot .

molko* [31.05.10 19:17:45] »

tind sa cred ca adevarul e undeva la mijloc... dar nu inteleg de ce trebuie sa se schimbe prosoapele zilnic... ca sa nu mai spun de lenjerie. Acasa ne schimbam prosoapele si lenjeria zilnic? Eu chiar cred si lupt pt chestiile alea cu "save the environment". Tone de prosoape si lenjerie schimbate si spalate prin hoteluri si pensiuni degeaba... de fite... ca asa e la 4 stele.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [31.05.10 20:16:00] »

molko, suntem pe aceeasi lungime de unda in ceea ce priveste mediul si eficienta energetica! ai un mare vot pt. asta!

eu as putea chiar sa incerc o explicatie suplimentara la neplacerea lui irma_ro - consumul foarte redus de apa calda din acea perioada si o camera pe cel mai lung traseu dinspre cazanul "pe lemne" si robinetul din baie.

remediu posibil: izolare mai buna a tevilor.

in ceea ce priveste totusi schimbarea prosoapelor (uneori se poate sa fie nevoie ceva mai des de odata pe saptamana), mai mult ca sigur se putea rezolva printr-o cerere directa adresata personalului.

si o ultima intrebare: in formularul camerei, ati mentionat toate aceste neajunsuri?

PS pentru carcotasi: credeti ca mie nu mi-a casunat chiar pe nimic, cat timp am stat acolo? (nu uitati ca momentan sunt "cel mai vechi" client activ aici, al lor!) dar de fiecare data am spus ce credeam ca trebuie facut iar Adelin a "luat notite" si chiar a facut mai mult!

Daniel35 [02.06.10 08:28:37] »

Frumos review... Un mare vot de la mine... Mi-a placut ca am fost si eu aparut pe acolo Mi-a placut si fraza asta: "copilasul Darius (un scump si un dulce dar iute ca argintul viu)"... "dar"-ul ala insemna ca v-o cam bazait la cap ?

Valentina69 [02.06.10 09:05:40] »

Nu chiar deloc uiti ca si noi avem o fetita e mare acum dar a fost si asa de mica, si mie oricum mi-s dragi copii mai ales cei care sunt simpatici ca Darius, iar Andreea mea chiar l-a indragit si ii facea placere sa se joace cu el si sa-l faca sa rada. Va pupam pe tine si pe sotie precum si pe Darius un pupic mare.

irma_ro* [04.06.10 16:49:08] »

@mireluta nu cred ca este vorba de vazut partea plina a paharului... si nici de carcoteala... tu cum consideri ca este sa cobori noaptea la 22, 21, si 23 30, sa iesi in frig si sa intrebi de existenta apei calde?

cred suntem pe ultimele locuri tocmai pentru ca nu respectam niste reguli si niste standarde

mirelutza [04.06.10 21:15:32] »

As lua intamplarea ca pe un eveniment neplacut de moment si... m-as spala de dimineata... considerand ca intre timp s-a remediat problema; cu siguranta nu as face din subiectul "apa calda " un capat de tara si as uita evenimentul inca de a doua zi... ocupandu-mi timpul admirand natura (aceasta fantastica Creatie a lui Dumnezeu), citind cateva pagini dintr-o carte buna, vizionand un documentar interesant la tv sau sa ma bucur de prezenta celui iubit de langa mine... !!! .

... Dar ca sa gandesc asa au trebuit sa treaca peste mine cativa ani buni... si sa ma apropii de 40 ani! Apropo! Imi aduc aminte de zilele cand mama facea prajitura in casa doar de Craciun si Paste... pentru ca alimentele erau rationalizate, de cele 2 ore fara curent elentric din fiecare seara chipurile pentru economia energetica a tarii, de cele 2 ore de program la tv seara intre orele 20. 00 - 22. 00 cand il vedeam doar pe Ceausescu si de alte 2 ore in weekend cand un serial de desene animate, ca Bamby de exemplu, rula doar cate 15 minute devenind serial... , de cele 10 min. in fiecare seara cand eram fascinata de desenul animat Mihaela iar curtea blocului se golea in acele cateva minute pentru ca apoi sa ne reintalnim si sa povestim bucurosi ce-am vazut, de faptul ca tata cumpara carti bune doar pe "sub mana" , ca apa calda aveam doar cateva ore pe zi si prima mea pereche de blugi a fost cand aveam 14 ani... Astea consider ca au fost problemele majore din viata mea si un fleac ca cel mentionat de tine pentru mine e ca si inexistent, daca tot m-ai intrebat.

Si pentru ca tarcul meu mental are niste granite nu foarte apropiate si imi pasa de cei din jurul meu si nu numai... ma gandesc la taranul roman care nu are canalizare pe ulita lui si se spala... in lighean! El ce sa mai zica? Mai ales acum ca i se va diminua si pensia... dar acesta e alt subiect.

Am citit multe carti de istorie si, apropo de apa calda, in perioada feudala aceasta era un lux pe care nu si-l permiteau decat cei bogati... dar noi suntem in sec 21, nu ne pasa de ce a fost, de ce eforturi fac unii pentru altii pe care nu-i cunosc dar vor sa-i cunoasca si sa le devina prieteni si ne deranjeaza tot ce ofenseaza fiinta noastra marunta dominata de un egocentrism democratic! Adica suntem moderni si plini de ifose pentru ca... se poarta.

irma_ro* [04.06.10 22:38:29] »

Am trecut si eu prin perioada "Mihaela" si stiu ce inseamna, insa igiena personala nu mi se pare un lux; in alte perioade era un lux si sa ai un acoperis deasupra capului - cu toate astea acum nu stam sub clar de luna; de asemenea nu vad ce legatura are modernismul si ce legatura au ifosele cu igiena personala (mai ales dupa o zi de urcat pe munte de exemplu);

multumesc.

georgiana [05.06.10 15:34:53] »

Eiii, v-ati mutat aici cu ''apa calda''??

Cam cat mai dureaza serialul, ca vad ca nu mai pot da click pe nici un subiect ca tot episodul ala ruleaza?? Chiar e nevoie tot anul sa filosofam un fapt petrecut din cauza ca i s-a facut rau centalistului, de adevaratelea, incat l-a luat si salvarea sa-l duca la spital??

Chiar nu a mai ramas nimic uman in noi, decat interesele proprii si cam atat??

Destul de trist...

irma_ro* [05.06.10 20:06:59] »

Corect... nu e nevoie... eu incetasem de cand s-a inchis post-ul meu... din pacate altii continua... imi pare rau si mie...ma opresc si eu pentu a doua oara..pacat ca asta a ramas din toata discutia

multumesc.

webmasterXY* [06.06.10 10:43:49] »

@mirelutza, am sters raspunsul tau (cel putin) neinspirat, in speranta ca nu incerci sa provoci un flame (si) aici. Am rugămintea sa cauti pe viitor o exprimare mai retinuta, demna de un site serios, nu de un forum de pustani.

Multumesc,

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [29.06.10 22:30:19] »

Valentina, primeste cu mare drag

Un vot cu destula intarziere si de la mine acum se cerne ... al 15 lea.

Am citit cu atata placere review-ul tau si mi-a reamintit clipele frumoase petrecute cu voi si cei doi pescarusi ...aaaa...porumbei de la malul marii (sper sa nu se supere Anca si Dan ca-i alint asa), dar tare bine ne-am simtit tustrei familiile impreuna ...

Poate mai punem de-o intalnire pe culmile Papusii de la Ranca, undeva, spre toamna, asa cum am vazut c-ar fi amatoare si Georgi. Poate pana atunci si dl. Adelin pune la punct programele turistice montane, cu sau fara biciclete, important e sa fim cat mai multi si sa e simtim cat mai bine.

Valentina69 [30.06.10 08:59:13] »

Multumesc Dana si eu m-am simtit foarte bine cu voi si cu Ancuta si noi vrem sa mai mergem mai spre toamna.

raduu1972 [17.07.10 18:56:36] »

sper sa ajung si eu acolo si atunci voi stii cine a avut dreptate si ... cine nu!hi,hi,am inteles ca-i tare frumos dar mai sunt si nemultumiti ca asa-i frumos,daca am avea toti aceleasi pareri ce am face?bun rew tau.

pepsi70ro [17.07.10 19:08:02] »

acusica vine septembrie si odata cu toamna si sejurul meu la Valea Mariei. Abia astept!

georgiana [17.07.10 19:13:16] »

@pepsi70ro,

Si eu mai am un premiu pentru la Valea Mariei -Ranca.Cand in septembrie veti merge?Sau nu ati hotarat perioada?

pepsi70ro [17.07.10 19:17:39] »

pentru 19 septembrie am vorbit si sper atunci sa ajungem.

chelie_d, dananecula, Daniel35, divio*, domidoc, georgiana, irma_ro*, mirelutza, molko*, raduu1972, Valentina69, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: